Nauka języka-który sposób?

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
Yugo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Nauka ję™zyka-który sposób?

Post autor: Yugo »

Witam!

Zamierzam przystąpić do nauki języka rosyjskiego.
Obecnie sobie przerabiam ściągniętą z neta cyrylicę , znaki już pamiętam jako tako , czytanie też idzie dobrze , gorzej z pismem odręcznym niektórych literek - ale to na razie mniej ważne (D oraz L/Ł wychodzi mi tak no...koślawo i krzywo )

Zamierzam uczyć się sam , i mam dwa różne pomysły "na siebie".

1)Nauka z kursów , dobre kursy ma wydawnictwo Edgard (od A1 do B1) , wiadomo że z kursem/kursami (po przerobieniu Edgard'a pakietu A1 - B1 może rozejrzałbym się za jakimiś innymi tytułami od B2 wzwyż - jak byłyby jakieś dobre) idzie w miarę szybko , ale też kurs uczy mniejszej ilości słówek/zwrotów (tych najbardziej popularnych , najczęściej używanych etc.).

2)Nauka z książek do nauki języka rosyjskiego w szkołach.Na oku mam polecany przez wielu "Nowyje Wstrieczi" (części 1-3) , są do tego ćwiczenia i nagrania.Książki te są głównie wykorzystywane w LO (gdy przychodzą gimnazjaliści którzy uczyli się angielskiego/niemieckiego i jadą z rosyjskim od podstaw)
Podobno jest dobry , dużo słówek / zwrotów można się nauczyć , obszerne ćwiczenia etc. - ale?
Czy takie coś ma sens bez nauczyciela?(nauka z książek szkolnych).

Spotykałbym się raz na 2 tygodnie na 2-3h prywatnie z jakąś osobą od rosyjskich korepetycji , np. by porozmawiać (czy dobrze orientuje się w przyswojonym materiale etc.)..

Prosiłbym o Wasze opinie , najlepiej z argumentami , mile również widziane Wasze rady i sposoby - może będą inne i mi pomogą ?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
patrik
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: patrik »

nie uczyłem się języka obcego z książek przeznaczonych na użytek szkolny, ale nie jestem do końca pewien czy jest to dobre wyjście dla osoby początkującej. taki podręcznik potrzebuje nauczyciela, który wyjaśni niektóre przedstawione w nim partie materiału, a sam podręcznik utrwali je w głowie ucznia dzięki ćwiczeniom i tekstom. książki, o której wspomniałeś nie trzymałem jeszcze w dłoniach, więc jeśli zasada szkolenia uczniów w niej zastosowana różni się o tego, co pokrótce opisałem - przepraszam wszystkich i proszę o korektę
kiedyś jeden z nauczycieli powiedział mi, że do normalnego (lub w miarę normalnego, to zależy od delikwenta :) ) porozumiewania się w danym języku wystarczy znajomość ok. 2000 najczęściej używanych słów, a taki zasób mógłby wystarczyć do zrozumienia 70, może 80% tekstu (resztę można wywnioskować z kontekstu na przykład). ja uczyłem się mniej więcej w taki sposób i naprawdę nie narzekam (chodzi tu w skrócie o naukę najważniejszych słówek itp.)
gdybym JA (powtarzam - ja, nikt nie musi się z tym utożsamiać) był na Twoim miejscu, już po opanowaniu pewnych podstaw, słuchałbym dużo muzyki, czytał, lub chociaż próbował czytać sporo książek (nawet elementarzy dla małych dzieci - to pomaga), oglądał rosyjskie filmy dla swoistego przyzwyczajenia się do języka, bo takie "czysto teoretyczne" wkuwanie nie zawsze daje dobre rezultaty. potrzebna jest pewnego rodzaju "praktyka" z językiem. jeśli Cię na to stać, masz chęci i zapał, to oczywiście wykupuj sobie jakąś tam optymalną dla Ciebie liczbę godzin z korepetytorem, rozmawiaj z nim dużo, "używaj" go jako taką pomoc w uzupełnieniu swojej wiedzy (lub opieraj swoją naukę na takiej osobie, jeśli taki model nauki wolisz).
mam nadzieję, że nieco pomogłem. jeśli ktoś nie zgadza się z tym, co napisałem, to oczywiście nic złego. każdy może mieć różne spojrzenie na daną sprawę. pozdrawiam!

Yugo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Hmm , to kilka rzeczy zmienia.
Fakt , że sam z książką szkolną mogę sobie nie dać rady , ale z tego co widziałem (miałem książkę w ręce) , to zagadnienia gramatyczne i trudniejsze kwestie są przejrzyście wytłumaczone (oczywiście w polskim języku) i poparte licznymi przykładami.
+ ma te nagrania :D

Co do korepetytora/native speakera -mój zamiar jest taki , żeby ruszyć z nauką języka teraz (w domu , samemu) , a w okresie wakacyjnym zacząć gadki praktyczne.
Nie ukrywam , że teraz mam niezłe urwanie głowy na zajęciach , i z tego co się orientuję to takie chwile naprawdę wolne to będę miał od czerwca :?

I nie mogę się zdecydować , czy może zmieszać to i np. pojechać pierw z kursem Edgard'a - Rosyjski Kurs Podstawowy (książka+nagrania mp3 lub 2 płyty audio cd - do wyboru) zakres A1-A2.I potem sobie powtórzyć ten materiał (A1-A2) i wtedy gdy już będę w stanie określić czy opanowałem jako tako ten materiał - zacząć naukę z Nowyje Wstrieczi 1?Oczywiście z początku będzie powtórka z kursu (pierw cyrylica , podstawy jak liczby,miesiące etc.) ale na pewno byłby większy zasób słownictwa.

Co do obeznania z rosyjskim - od tygodnia oglądam kanał PLANETA.RTR(odbiera go moja kablówka) , często są filmy i ciekawe teleturnieje , i jakoś idzie mi z rozumieniem poszczególnych , rzekłbym "wyłowionych" słów.(wczoraj wieczorkiem był ich Taniec z Gwiazdami , o kur** co za y...porażka :D ).
Inaczej rzecz ujmując - chcicę na język mam już teraz , a tak wolny na zajęcia z native'm / korepetytorem - od czerwca.Więc do czerwca pragnę coś opanować , żeby w czerwcu poszło łatwiej.
Nie ukrywam , że chciałbym w ciągu 2 lat nauczyć się języka :)
Azja moim skarbem.

Awatar użytkownika
Sibbe
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Sibbe »

Metoda nauki jest rzecza dosc indywidualna. Jestem samoukiem i powiem Ci o sobie, ale moje metody moga Ci nie odpowiadac. Podreczniki zawsze smiertelnie mnie nudzily, uzywalam tylko tych do gramatyki, zwlaszcza kiedy uczylam sie francuskiego.

Najlepiej byloby zaczac od osluchania sie (filmy, radio itp.). Lapiesz wtedy charakterystyczna melodie jezyka. Po pewnym czasie zacznij zwracac uwage na wymowe. Rzecz oczywista, ale czesto niebrana pod uwage: dzwieki z pozoru takie same w polskim i innych jezykach sa zupelnie inne, np rosyjskie ы to wcale nie jest polskie y.

* Jesli masz mozliwosc konwersacji, to super. Najlepiej z Rosjaninem/Rosjanka. (Nietrudno np znalezc taka osobe przez internet)

* I zacznij jak najszybciej czytac; cokolwiek, byle Cie to interesowalo.

* W czytanych ksiazkach zaznaczaj zwroty, ktore wydaja Ci sie wazne lub ktore sa odmienne od polskich pod wzgledem konstrukcji gramatycznej. Po przeczytaniu ksiazki wracaj do nich, az zapamietasz.

* Mozliwie jak najszybciej zacznij uzywac slownika jezyka rosyjskiego, frazeologicznego.

* Oczywiscie sluchanie piosenek (masa mp3 w sieci) to tez mily i skuteczny sposob nauki :D

* Sa osoby, ktorych "slownik w mozgu" dziala w jedna strone: rozumieja, a wyrazic nie umieja. Dlatego rob sobie czasem testy: przeczytasz tekst, jesli go rozumiesz to napisz sobie po polsku i po pewnym czasie sprobuj ten polski tekst przelozyc na rosyjski.

Na znajomosc jezyka skladaja sie cztery elementy: rozumienie ze sluchu/czyt i mozliwosc wypowiedzi ustnej/pisemnej. Optymalnie jest cwiczyc wszystkie te czesci jednoczesnie.

Powodzenia!
Жизнь этo бopьбa: дo oбeдa c гoлoдoм, пocлe - co cнoм.

Yugo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Oglądam rosyjską telewizję , na swoją MP3 zassałem pierwszą lepszą z brzegu dyskografię rosyjskiego zespołu (padło na Lube).

Zamierzam pojechać z kursem , ale nie z Edgardem (jednak rosyjski Edgard to nie jest dobry pomysł , bo mają poziom A1-B1 ) , tylko z kursami SuperMemo (mają rosyjski od A1 do C1 ;]) + przeplatać to rosyjską telewizją i jak się uda to rosyjskimi książeczkami dla dzieci.
Azja moim skarbem.

duszek00
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: duszek00 »

Kursy SuperMemo są całkiem ciekawe, ale hmmm troszkę jest w nich chaosu, część rzeczy z cz.2. powinno być w 1 moim zdaniem.

Ja osobiście polecam mimo wszystko podręcznik i to nie żaden "polski" bo moim zdaniem one nie są ani trochę ambitne.
Zastanów się nad dobrym, rosyjskim podręcznikiem - "Pojechali" albo "Doroga w Rosiju".

W Internecie możesz znaleźć dużo materiałów, w tym te podręczniki.

homocorvidens
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: homocorvidens »

Yugo pisze:na swoją MP3 zassałem pierwszą lepszą z brzegu dyskografię rosyjskiego zespołu (padło na Lube).
Nauczysz się bardzo specyficzną leksykę:)

homocorvidens
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: homocorvidens »

Sibbe pisze:dzwieki z pozoru takie same w polskim i innych jezykach sa zupelnie inne, np rosyjskie ы to wcale nie jest polskie y.
A na czym, właśnie, polega różnica?

Yugo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

@up
Co miałeś na myśli mówiąc , że nauczę się specyficznej leksyki?
Skoro Lube jest złe do słuchania , to jaki zespół rosyjskojęzyczny polecicie do osłuchania z językiem?
Azja moim skarbem.

Yugo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Halo , może ktoś odpowiedzieć na pytanie z ostatniego postu?
:D
Azja moim skarbem.

ODPOWIEDZ