Książka do gramatyki

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
Marco_polo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Ksiꅿka do gramatyki

Post autor: Marco_polo »

Przyszedł czas aby poważnie pomyśleć o gramatyce i podszkolić się.
Stąd też mam pytanie. Posiadam następującą ksiązkę:
Gramatyka dydaktyczna języka rosyjskiego- M. Olechnowicz, O. Spirydowicz.
Czy możecie wypowiedzieć się na jej temat, tzn. czy będzie przydatna, czy też powinienem nabyć coś innego.
Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Marco
Anna Kowalska
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Anna Kowalska »

No cóż, to jest bardzo stara gramatyka. Jeżeli mogłabym coś zaproponować, to może lepsze byłoby "Nowe repetytorium z jezyka rosyjskiego " M.Fidyk i T. Skup-Stundis - z regułami gramatycznymi, przykładami i ćwiczeniami wdrażającymi oraz kluczem na końcu, pozwalającym sprawdzić poprawność wykonania lub książka Chuchmacz D. i Osssowskiej H. "Wot grammatika Repetytorium gramatyczne z języka rosyjskiego"
Marco_polo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Marco_polo »

Dziękuję za podpowiedź. Sprawdzę ;-)
Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie to jestem otwarty ...
Grisha
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Książka do gramatyki

Post autor: Grisha »

Anna Kowalska pisze:lepsze byłoby "Nowe repetytorium z jezyka rosyjskiego " M.Fidyk i T. Skup-Stundis - z regułami gramatycznymi, przykładami i ćwiczeniami wdrażającymi oraz kluczem na końcu, pozwalającym sprawdzić poprawność wykonania lub książka Chuchmacz D. i Osssowskiej H. "Wot grammatika Repetytorium gramatyczne z języka rosyjskiego"
A jest coś w rodzaju Murphy'ego dla j.angielskiego? Mam tę gramatykę Fidyk/Skup-Stundis, ale średnio mi wchodzi. Jak czytam wyjaśnienia typu "łączy się z rzeczownikami w birniku, o ile wskazują na kierunek czynności" to tracę kontakt z bazą :|
W Murphy'm była zasada rzedstawiona obrazkowo/ideowo/grafowo/łopatologicznie (czyli pokazywali o co chodzi, zamiast opisywać reguły), a na następnej stronie szereg ćwiczeń, umożliwiającej zautomatyzowane stosowanie danej regułki. Czegoś podobnego szukam z rosyjskiego - istnieje?
Grisha
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Książka do gramatyki

Post autor: Grisha »

Gdyby ktoś był zainteresowany tematem - Gramatyka Golubiewej i Kuratczyk jest niezła - koncepcja podobna do Murphiego, wszędzie też są pozaznaczane akcenty (czego brak np u Fidyk/Studnis), jest też klucz.
ODPOWIEDZ