Czy rosyjski jest w ogóle przydatny?

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
wiolaaa1302
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Czy rosyjski jest w ogóle przydatny?

Post autor: wiolaaa1302 »

Hej :) Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ? Czy po takim kierunku studiów można znaleźć pracę w naszym kraju?

Sizzurrrp
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Sizzurrrp »

Jak najbardziej, rynek otwiera się na wschód, zapotrzebowanie na rusycystów coraz większe, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim regionie i miejscowości żyjesz i czy będziesz potrafiła się w tym odnaleźć (z tego co widzę - w twoim wypadku - w biznesie).

Lacrimosa
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Post autor: Lacrimosa »

Nie wiem. Mnie to znajomość języka rosyjskiego przydała się nie za bardzo. :)
Ale powiem szczerze - jeszcze nie próbowałam czegoś szukać w tym kierunku na poważnie.

Anna Kowalska
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Re: Czy rosyjski jest w ogóle przydatny?

Post autor: Anna Kowalska »

wiolaaa1302 pisze:Hej :) Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ? Czy po takim kierunku studiów można znaleźć pracę w naszym kraju?
Jeżeli jesteś bardzo dobra z rosyjskiego, jeżeli potrafisz stosować język w praktyce ustnej i pisemnej, znasz leksykę i poruszasz się sobodnie się w wielu specjalnościach, jeżeli potrafisz występować przed dużym audytorium, nie masz tremy, umiesz na poczekaniu znaleźć odpowiedniki nazw, których nigdy nie słyszałaś, albo nie potrafisz przypomnieć, to, owszem, możesz spróbować zostać tłumaczem ustnym -konsekutywnym i symultanicznym [nie ma nas tak wielu] albo pisemnym - praca jest prestiżowa i dobrze płatna. No i sama sobie będziesz dyrektorem, księgowym, sterem, okrętem...
Wszystkie szkoły z nauczaniem języka rosyjskiego są obsadzone.
Ruch na Wschód i współpraca z rosyjskimi firmami zaczęły się dobrych kilkanaście lat temu i większość wakatów w firmach transportowych, logistycznych, eksportujących w kierunku wschodnim została już dawno zajęta, niekoniecznie przez filologów rosyjskich, ale także przez native speakerów, którzy nie dość, że świetnie mówią po rosyjsku, to jeszcze doskonale znają realia krajów, z których pochodzą.
Tłumacz pisemny, mieszkający nawet w małej mieścinie [jeżeli jest dobry w tym, co robi], znajdzie pracę zdalną, nie widując nawet swoich klientów.
To jest konkretna perspektywa, ale dla osób rzeczywiście doskonale znających język rosyjski a nie tytułujących się stopniem magistra filologii rosyjskiej po studiach zaocznych czy też dziennych, na które przychodzą w chwili obecnej z zerową znajomością języka.

wiolaaa1302
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Rosyjskiego uczę się już 12 rok. Od podstawówki,poprzez szkołę średnią,gdzie byłam w klasie o profilu językowym z rozszerzonym właśnie rosyjskim. Teraz studiuję rosyjski biznesu. Od zawsze wiedziałam,że właśnie z tym chcę związać swoją przyszłość. Mieszkam w woj.świętokrzyskim i nie ma tu zbyt wielu firm,które mają kontakty ze Wschodem :/ Słyszałam,że w woj.lubelskim i podkarpackim jest o wiele lepiej...

Sizzurrrp
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Anna Kowalska pisze: To jest konkretna perspektywa, ale dla osób rzeczywiście doskonale znających język rosyjski a nie tytułujących się stopniem magistra filologii rosyjskiej po studiach zaocznych czy też dziennych, na które przychodzą w chwili obecnej z zerową znajomością języka.
czyli mamy rozumieć, że Twoim zdaniem jedno z drugim się wyklucza, tak?
wiolaaa1302 pisze:Rosyjskiego uczę się już 12 rok. Od podstawówki,poprzez szkołę średnią,gdzie byłam w klasie o profilu językowym z rozszerzonym właśnie rosyjskim. Teraz studiuję rosyjski biznesu. Od zawsze wiedziałam,że właśnie z tym chcę związać swoją przyszłość. Mieszkam w woj.świętokrzyskim i nie ma tu zbyt wielu firm,które mają kontakty ze Wschodem :/ Słyszałam,że w woj.lubelskim i podkarpackim jest o wiele lepiej...
No to przecież ze świętokrzyskiego do lubelskiego i podkarpackiego rzut beretem :) Ja jestem o wiele gorzej ustytuowany, bo ja mieszkam na Zachodzie, więc ciesz się, bo masz naprawdę niedaleko. ;)

wiolaaa1302
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

No masz rację :) Jestem dobrej myśli :) A Ty pracujesz już gdzieś ?

Sizzurrrp
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Nie, ja póki co studia. :)

wiolaaa1302
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Aha :) A co studiujesz ? Filologię czy biznes ?

Sizzurrrp
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Filologia od podstaw :)

wiolaaa1302
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Rozumiem :)

Katemach
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny
Kontakt:

Post autor: Katemach »

Anna Kowalska pisze: Jeżeli jesteś bardzo dobra z rosyjskiego...
No dobra, jestem super dobra z języka rosyjskiego i co? Od kilku lat próbuję przebić się na rynku tłumaczy - i co? No właśnie to - że preferuję biura tłumaczy po filologii, najlepiej w jakiś wąskich dziedzinach (najlepiej drugi kierunek techniczny), stawki - to oddzielny temat - bo klienci przeważnie pragną, żeby tanio - a jak się proponuje stawkę odpowiednią (nie wygórowaną) - to i tak za dużo (jako przykład portal Globtra - gdzie wygrywają przeważnie stawki najniższe (co często nie wiąże sią z jakością tłumaczenia)). Bardzo chętnie tłumaczyłabym ustnie, ale gdzie szukać takich zleceń? Powiem tak - ja na razie (a tłumaczę z przerwami od 10 lat) więcej zlecen mam z Rosji - kiedy coś trzeba przetłumaczyć na rosyjski z polskiego. A w Polsce miałam parę zleceń przez znajomych i to były tylko zadania na jeden raz. Nie mówiąc już o tym, że w mazowieckim tłumaczy j.rosyjskiego jest baaaaaaaardzo dużo - i baaardzo dużo osób uważa, że zna rosyjski tak dobrze, że może być tłumaczem. Ale to raczej inna juz bajka.
KH

Anna Kowalska
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Anna Kowalska »

Katemach pisze: No dobra, jestem super dobra z języka rosyjskiego i co?
W swoim poście, jeżeli go uważnie przeczytałaś, napisałam:"to, owszem, możesz spróbować zostać tłumaczem ustnym", nie obiecywałam zaś żadnych cudów, bo to, czy zostaniesz wziętym tłumaczem [jeżeli jesteś super dobra językowo] zależy tylko od Twoich starań.
Globtra jest znana z ogłoszeń biur śmieciowych, na jedną ofertę rzuca się tam czasami 50 albo i więcej tłumaczy, jak sądzisz, czym wygrywają? Chyba nie jakością lecz najniższą stawką, za którą wykonają tłumaczenie. Jeżeli nie chcesz się stresować, to nie staraj się z nimi rywalizować. Ale swój profil możesz tam mieć, a nuż ktoś zajrzy?
Jest Goldenline, gdzie można zgłaszać swoje usługi, jest BFT.
Czy masz własną stronę internetową? Jeżeli nie, to obowiązkowo ją zrób, umieść także swoje dane w wielu miejscach w Internecie - są bezpłatne i płatne, nie ma znaczenia, chodzi o to, żeby się wyświetlało Twoje nazwisko, gdy ktoś będzie szukał tłumacza języka rosyjskiego.
Nie licz na BT, w większości one mają już swoich tłumaczy, szukaj klientów bezpośrednich, a gdy ich już znajdziesz, to staraj się przy sobie zatrzymać - profesjonalizmem, jakością, terminowością, aby z następnym tłumaczeniem nie szukali nikogo innego, tylko wrócili do Ciebie.
Jeżeli jesteś dobra, to zainwestuj w siebie, wydaj 800 zł na egzamin na tłumacza przysięgłego, to świetna inwestycja, klientom się wydaje [ i w większości mają rację], że tłumacz przysięgły stoi wyżej w hierarchii tłumaczy, ponieważ został jak gdyby namaszczony przez Ministra Sprawiedliwości do wykonywania swego zawodu. Ta rada Ci się przyda, gdy jesteś filologiem lub ukończyłaś podyplomowy kurs dla kandydatów na tłumaczy przysięgłych [jeżeli masz inne wyższe wykształcenie].
Nie wiem, co jeszcze mogę Ci poradzić, dodam tylko, że w moim przypadku to się sprawdziło.
Powodzenia!

wiolaaa1302
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Dziękuję za wszystkie rady :) Na pewno się przydadzą... :) Pozdrawiam ! :)

ODPOWIEDZ