Odmiana przez osoby

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
JednoPytanie
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Odmiana przez osoby

Post autor: JednoPytanie »

Chodzi o odmiane kilku słów przez osoby ( ja, ty, on/ona/ona i tak dalej ).
Chodzi o słowa жить, брать, идти, звать, нести, ждать, плыть czyli kolejno żyć, brać, iść, wołać, nieść, czekać, płynąć.

Znalazłem w internecie informacje jak wyglądaja końcówki.

Ja - у
Ty - ешь
On/Ona/ono -ет
My - ем
Wy - ете
Oni - ут

Myślałem, że nie będzie problemu ale dysponując odmianą tylko jednego słowa, żyć( жить ) zauważyłem coś dziwnego. Podczas odmieniania zanika litera '' т ''. Nie mam pojęcia dlaczego. Zastanawiam się, czy też nie dzieję się coś dziwnego z kolejnymi słowami i czy na pewno wystarczy po prostu dodawać odpowiednie końcówki. A jako, że słówek wiele nie ma po prostu zapamiętam to jak się je pisze gdy gdzieś je zobacz. Pytanie więc pewnie banalne i pomoc mi nie powinna trwać dłużej niż minuta lub dwie a to dość ważne :P
kant
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Re: Odmiana przez osoby

Post autor: kant »

JednoPytanie pisze:Chodzi o odmiane kilku słów przez osoby ( ja, ty, on/ona/ona i tak dalej ).
Chodzi o słowa жить, брать, идти, звать, нести, ждать, плыть czyli kolejno żyć, brać, iść, wołać, nieść, czekać, płynąć.

Znalazłem w internecie informacje jak wyglądaja końcówki.

Ja - у
Ty - ешь
On/Ona/ono -ет
My - ем
Wy - ете
Oni - ут

Myślałem, że nie będzie problemu ale dysponując odmianą tylko jednego słowa, żyć( жить ) zauważyłem coś dziwnego. Podczas odmieniania zanika litera '' т ''. Nie mam pojęcia dlaczego. Zastanawiam się, czy też nie dzieję się coś dziwnego z kolejnymi słowami i czy na pewno wystarczy po prostu dodawać odpowiednie końcówki. A jako, że słówek wiele nie ma po prostu zapamiętam to jak się je pisze gdy gdzieś je zobacz. Pytanie więc pewnie banalne i pomoc mi nie powinna trwać dłużej niż minuta lub dwie a to dość ważne :P
Chyba najprościej jak tylko sie da: słowa masz podane w bezokoliczniku. Końcówkami bezokolicznika zwykle są: ть ти чь, tak więc czasowniki regularne odmieniasz dodając do tematu czasownika końcówki osobowe. Czasowniki w języku rosyjskim dzielą się na dwie grupy, są to czasowniki deklinacji I i czasowniki deklinacji II.
Deklinacja I to takie czasowniki, które w pierwszej osobie lp. mają końcówkę -у, lub -ю (читаю, несу) a w drugiej osobie -ешь,  -ёшь (ty чита-ешь, нес-ёшь) i ta druga osoba jest najważniejsza bo ona ci mówi jaka to koniugacja i jaka będzie 3 os. liczby mnogiej, czyli jeśli masz czasownik нести to odcinasz końcówkę bezokolicznika -ти i wychodzi ja нес-у oni нес-ут (czyli dokładnie ten schemat który opisałeś), jeśli chodzi o czasownik читать -odcinasz końcówkę i ostatnią literą jest samogłoska -a, więc końcówka w pierwszej osobie jest nie -у a -ю, ja чита-ю oni читa-ют.
Druga deklinacja to czasowniki, które w drugiej osobie mają końcówkę -ишь, na przykład: говорить, ты говоришь w trzeciej osobie będzie końcówka -ят lub -ат они говор-ят.
Ale to co opisuję to jest REGULARNA odmiana czasownika, a te które są podane wyglądają na nieco nieregularne (czyli parę lekcji masz w plecy) i w tych właśnie nieregularnych coś tam wpada, coś tam wypada, coś tam się zmienia i generalnie trzeba każdy czasowniczek zapamiętać, więc jeśli chodzi o жить to я живу ты живёшь он живёт мы живём вы живёте они живут. Jeśli chodzi o брать: я беру, ты берёшь, он берёт, мы берём, вы бурёте, они берут: идти́: иду́, идёшь, идёт, идём, идёте, идут; звать: зову́, зовёшь, зовёт; зовём, зовёте, зову́т; нести́ несу́, несёшь, несёт, несём, несёте, несу́т; ждать: жду, ждёшь, ждёт, ждём, ждёте, ждут; плыть: плыву́, плывёшь, плывёт; плывём, плывёте, плыву́т
ODPOWIEDZ