Nauka rosyjskiego i ukraińskiego równocześnie

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
sufler
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Nauka rosyjskiego i ukraińskiego równoczeł›nie

Post autor: sufler »

Witam!
Mam taki problem. Mianowicie, co zrobić, aby rosyjski z ukraińskim nie mieszały się ze sobą podczas nauki. Znałem wcześniej podstawy rosyjskiego i umiałbym przeprowadzić jakąś prostą konwersację, a w sumie najczęściej na wschód jeżdżę do Lwowa, gdzie wszechobecny jest język ukraińskim i przyznam szczerze, że on bardziej przypadł mi do gustu, więc zacząłem się go uczyć i teraz chyba jestem ciut bardziej zaawansowany w ukraińskiej mowie niż ruskim jazyku :D Jednak rosyjskiego też nie chcę całkiem zarzucać, bo może okazać się niezbędny, gdybym w końcu wybrał się gdzieś dalej, np. do Kijowa... A teraz jak próbuję czytać coś po rosyjsku, to nasuwa mi się wymowa ukraińska (np. nie zmiękczam spółgłoski przed "e", и czytam jak "y" itd.). Czy są tu osoby, które znają zarówno ukraiński jak i rosyjski? Jakie macie sposoby, aby zapobiec mieszaniu się tych dwóch języków?
jacmi
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: jacmi »

Sposobów nie mam, ale mam bardzo podobne doświadczenia :-) Z drugiej strony wątpię by było jakieś ciekawe rozwiązanie problemu... Ale może ktoś coś napisze? Chętnie poczytam :-)
Bo jeśli piąć się - to tylko szczytem, Jeśli szumieć - to wichrem halnym,
Trwać niebem i granitem, A pić ze źródeł skalnych.
Alexander_K
Radca Stanu
Radca Stanu

Re: Nauka rosyjskiego i ukraińskiego równoczeł›nie

Post autor: Alexander_K »

sufler pisze:Witam!
Mam taki problem. Mianowicie, co zrobić, aby rosyjski z ukraińskim nie mieszały się ze sobą podczas nauki. Znałem wcześniej podstawy rosyjskiego i umiałbym przeprowadzić jakąś prostą konwersację, a w sumie najczęściej na wschód jeżdżę do Lwowa, gdzie wszechobecny jest język ukraińskim i przyznam szczerze, że on bardziej przypadł mi do gustu, więc zacząłem się go uczyć i teraz chyba jestem ciut bardziej zaawansowany w ukraińskiej mowie niż ruskim jazyku :D Jednak rosyjskiego też nie chcę całkiem zarzucać, bo może okazać się niezbędny, gdybym w końcu wybrał się gdzieś dalej, np. do Kijowa... A teraz jak próbuję czytać coś po rosyjsku, to nasuwa mi się wymowa ukraińska (np. nie zmiękczam spółgłoski przed "e", и czytam jak "y" itd.). Czy są tu osoby, które znają zarówno ukraiński jak i rosyjski? Jakie macie sposoby, aby zapobiec mieszaniu się tych dwóch języków?
Mógłbym polecić słuchać jak najwięcej audiobooków w tych językach. Po wysłuchaniu, powiedzmy, 20 audiobooków w każdym przestaniesz mylić języki.

Polecam http://rutracker.org

Bardzo dużo jest do ściągnięcia. Głównie w języku rosyjskim,ale są tam i ukraińskie audiobooki.

Także polecam do przeczytania zabawne opowiadanie o przygodach Rosjan we Lwowie. :)

http://killsan.livejournal.com/401230.html
Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było...
lumina
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: lumina »

Znam ukraiński i rosyjski. Zaczęłam się uczyć polskiego. Teraz zaczęłam mylić ukraiński i polski. :( :)
A w Kijowie wielu ludzi rozmawiają po ukraińsku.
Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Re: Nauka rosyjskiego i ukraińskiego równoczeł›nie

Post autor: OLI »

sufler pisze: Mianowicie, co zrobić, aby rosyjski z ukraińskim nie mieszały się
Dorzucić sobie jeszcze białoruski :D

A mówiąc poważnie, oczywiście da się uczyć jednocześnie tych dwóch języków. Choć moim zdaniem nie bez znaczenie jest to, którego zaczniemy się uczyć jako pierwszego. W moim przypadku był to rosyjski i do dzisiaj wielu Ukraińców wytyka mi rosyjskie naleciałości w ich mowie, co nie znaczy że nie radze sobie z ukraińskim-znam go dobrze.
sufler
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: sufler »

lumina pisze:Teraz zaczęłam mylić ukraiński i polski. :( :)
A wiesz, że jak ja przez kilka godzin intensywnie powtarzam ukraińskie słówka, a jeszcze na dodatek czatuję przy tym z Ukraińcami i już w ogóle więcej piszę na klawiaturze cyrylicą niż alfabetem łacińskim, to zauważam, że zaczynam wypowiadać niektóre polskie słowa z ukraińskim akcentem? To jest zaraźliwe :D
ODPOWIEDZ