Nauka alfabetu. Metoda? Pytanie do uczących i uczących się.

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
edwagio
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Nauka alfabetu. Metoda? Pytanie do uczę…cych i uczę…cych się™.

Post autor: edwagio » pn 08 paź, 2012 18:01

Witam,

Przygotowuję swego rodzaju kurs języka rosyjskiego. Zauważyłem, że w wielu podręcznikach alfabet jest wprowadzany w kawałkach, po kilka liter na każdą lekcję, co powoduje, że nauka alfabetu trwa po kilka tygodni, miesięcy (podręczniki szkolne). Osobiście uważam tę metodę za nieprawidłową, uważam, że należy na pierwszej lekcji pokazać uczniowi cały alfabet a potem na kolejnych lekcjach, wprowadzając nowy materiał, ćwiczyć alfabet.

Co sądzą na ten temat inni uczący jeżyka rosyjskiego? Jakie stosowaliście metody podczas swoich korepetycji, czy też na zajęciach w szkołach (szkołach językowych)?

Interesuje mnie również zdanie samych uczących się, jakie metody "były na was stosowane", że się tak wyrażę? :)

Będę wdzięczny za wszelakie opinie, za burzę mózgów,

Pozdrawiam,
Mateusz

Wojo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Wojo » pn 08 paź, 2012 18:08

Uczyłem się jeszcze za komuny rosyjskiego.... Po prostu kaligrafowaliśmy bukwy jak chińskie znaczki... Mozolnie i z uporem... Chyba metoda skuteczna jeśli po prawie dwudziestu latach nadal "pisajem i citajem" paruski ;-)

Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin » pn 08 paź, 2012 18:36

mnie na studiach uczono, ze alfabet wprowadza sie w calosci od razu

Shinzon
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Shinzon » pn 08 paź, 2012 19:29

Witam,

A ja myślę ze powinieneś najpierw zacząć nauki poprawnego mówienia a nie od nauki pisania. W międzyczasie wprowadzając literki ale tylko po to aby uczeń nauczył się je pisać. Nie koniecznie musi umieć stworzyć słowo. Małe dziecko najpierw zaczyna mówić a potem idzie do szkoły nauczyć się pisać.

Ja uczę się od marca tego roku, ale jeszcze ani razu nie pisałem żadnych listów, krótkich dialogów, opowiadań i tym podobnych. Co prawda litery znam. Cały czas uczymy się mówić z poprawnym akcentem i poprawnymi końcówkami. Uczymy się też sklejać słowa, rozumieć ze słuchu. Słówek nie uczę się na pamięć, chodzę z MP3 i słucham tekstów. to naprawdę świetna metoda, słówka same wpadają do głowy. Później jak chce się coś powiedzieć to same się nasuwają.
Absentem laedit, qui cum ebrio litigat

iana
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: iana » pn 08 paź, 2012 19:53

Zdecydowanie cały alfabet od razu na pierwszej lekcji. Na następnych kilku zajęciach można szczegółowo zatrzymywać się na kolejnych 5-6 literach, podając proste wyrazy, które się zaczynają od tych liter, łącząc je z obrazkami, żeby łatwiej zapamiętać. Najlepiej litery się zapamiętuje poprzez czytanie i powtórzenie nowych wyrazów. Moi uczniowie mogli mylić literki na pierwszych trzech zajęciach, po opanowaniu podstawowego zestawu słówek, w kótrych na pewno pojawiają się wszystki litery alfabetu, już nie było najmniejszego problemu z ich rozpoznawaniem. Na pisanie liter daję kilka ćwiczeń i też nie ma większej trudności z nauczeniem się. Oraz ćwiczenia fonetyczne, które i tak są koniezcne, w tym pomagają. W końcu to są tylko 33 litery, nie przesadzajmy :)

Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: OLI » pn 08 paź, 2012 20:47

Ja też popieram metodę cały alfabet na jeden raz. Inaczej będzie się zapominać.

poludniowiec
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: poludniowiec » pn 08 paź, 2012 23:32

u mnie, o ile pamiętam, bukwy wprowadzano stopniowo, razem z prostymi słowami. Weszło niby dobrze i nigdy nie miałem problemów z zapominaniem. Ale do dziś mam problem z czym innym - być może z tego powodu, że litery nie były wprowadzane po kolei (tylko tak żeby dało się tworzyć proste słowa) przez bardzo długi czas miałem problemy z kolejnością liter w rosyjskim alfabecie

Wojo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Wojo » wt 09 paź, 2012 13:20

Zależy też moi drodzy od tego jaki jest "target". Mnie tak uczono w 5 klasie podstawówki.

TV "po russki" też dużo daje.

edwagio
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: edwagio » wt 09 paź, 2012 19:47

Dziękuję za odpowiedzi, to bardzo cenne uwagi, z każdego postu można wyciągnąć ważne wnioski!

Wojo, targetem są osoby dorosłe.

poludniowiec
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: poludniowiec » śr 10 paź, 2012 13:53

TV ruskie rzeczywiście daję radę, a jeszcze więcej daje runet - mam wrażenie, że więcej nauczyłem się w ten sposób niż w szkole. Problem, że to raczej rady dla osoby już jakoś znającej język.

Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin » śr 10 paź, 2012 14:17

kontakt z zywym jezykiem juz od samego poczatku jest bardzo wazny, tylko to w ramach samodzielnej pracy uczacego sie przede wszystkim, jezeli to ma byc kurs, plan uczenia kogos to wtedy juz trzeba pracowac nieco inaczej

Wojo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Wojo » śr 10 paź, 2012 18:36

Można uczyć się też po prostu słuchając muzyki i analizując potem tekst. Polecam np. kanał "Szanson TV"...

Często tego słucham bo czasem na prawdę fajne kawałki lecą ot chociażby Okudżawa...

http://www.shanson.tv/
Byłem: KZ, RUS, LT, LV, EST, UA

Alexander_K
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Alexander_K » czw 11 paź, 2012 23:05

Wojo pisze:Można uczyć się też po prostu słuchając muzyki i analizując potem tekst. Polecam np. kanał "Szanson TV"...

Często tego słucham bo czasem na prawdę fajne kawałki lecą ot chociażby Okudżawa...

http://www.shanson.tv/
Bardzo odradzam. Chyba, że chcecie z kryminałem obcować.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rosyjski_szanson
Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było...

Awatar użytkownika
Siergiusz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Siergiusz » śr 07 lis, 2012 18:12

Każdą literkę, która nie ma prostego odpowiedniego w cyrylicy trzeba jakoś skojarzyć. Czy jest to jej kształt (bo oczywiste jest iż takie jak o, к, u ze względu na podobne lub identyczne występowanie w alfabecie łacińskim wchodzą o wiele łatwiej), czy też charakterystyczny wyraz... niektórzy uczą się nawet na podstawie wulgaryzmów ;) Jak kto lubi. Można również przepisywać różne wyrazy/zdania zerkając co pewien czas na ściągę i bardzo prawdopodobne, że z czasem wejdzie.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » śr 07 lis, 2012 19:09

Ja sie nauczylam alfabetu bedac na Ukrainie, na tabliczkach z nazwami miejscowosci, napisach na sklepach itp Na poczatku mi podpowiadano ktora literka jest jaka. Po tygodniu juz czytanie nie sprawialo mi problemow..
Ostatnio zmieniony czw 05 wrz, 2013 18:27 przez buba, łącznie zmieniany 1 raz.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Raissa
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Raissa » sob 31 sie, 2013 00:21

W sumie ja za jednym zamachem nauczyłam się całego alfabetu, zapamiętani zajęło mi jakies 0.5 h. Potem każdego dnia powtarzałam kilka razy patrząc na same bukwy itd:) W sumie założyłam tez zeszyt w 3 linie, i każdą literkę pisałam na 1 całej stronie, sama z wlanej nie przymuszonej woli:) A potem pisałam kilka razy w tygodniu cały alfabet z głowy na czystej kartce żeby utrwalic, i to chyba tyle:)

goska7878
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: goska7878 » pn 02 wrz, 2013 16:25

Ja też poznałam cały alfabet od razu, o wiele lepsza opcja.

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » czw 05 wrz, 2013 07:16

Weź tekst, piosenkę, i próbuj śpiewać po kawałku. Po dwóch kawałkach znasz cały alfabet.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 05 wrz, 2013 18:26

Jesli komus rosyjski alfabet wydaje sie trudny to proponuje zacząc sie uczyc gruzinskiego. Mi zajelo to pol roku. (alfabet wisial w kuchni, w lazience, w kiblu. Probowalam litery skojarzyc z czyms- z parasolem, ze sluchawka od telefonu, z nozyczkami, z modlacym sie kolesiem..)
Ale nadal mi sie wszystko kiełbasi...

A jak zobaczylam ormianski, gdzie wszystkie litery sa pochodna litery "n" i "u" i na dodatek duze litery i male sa do siebie zupelnie niepodobne.... to po dwoch dniach sie poddalam... Chyba za glupia jestem...

Po takiej probie zapewne kazdy cyrylice opanuje w 15 min.

A czy ktos ma moze metode zeby sie nauczyc tych makaronow?????????? :roll: :roll: :roll: :roll:
Czasem fajnie by wiedziec dokad jada marszrutki a nie jak debil chodzic i pytac o kazda z osobna...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » ndz 08 wrz, 2013 17:47

Ale jaja z tym gruzińskim :)
3 kroje pisma :)

rosjanka123
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: rosjanka123 » wt 10 wrz, 2013 15:39

Nie ma żadnej metody, musisz wykuć alfabet i na tym koniec :lol: :lol:
Zapraszam także odwiedzenia naszych polskich Kaszub

Wojo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Wojo » sob 14 wrz, 2013 16:36

Kurczę... Błogosławię rok w którym się urodziłem i możliwość/przymus nauki bukw w szkole podstawowej...
Byłem: KZ, RUS, LT, LV, EST, UA

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » sob 14 wrz, 2013 17:16

Nie wiem czy z wiekiem trudniej czy jak, ale jak tak czytam o zmaganiach z cyrylicą niektórych to się zastanawiam czy ja tego samego alfabetu się uczyłem :)

Ja gdzieś może w wieku 10-11 lat znalazłem książkę od rosyjskiego i przepisywałem te literki, pisałem imiona cyrylicą, wyrazy po polsku cyrylicą, bo nie bardzo nawet znałem rosyjskie wyrazy i weszło w głowę i krew błyskawicznie, później jakieś kilka lat totalnego braku związku z rosyjskim ale literki pamięta się nadal, więc może jeśli ktoś ma dzieci to niech teraz nauczy, może za kilka lat podziękują :)

A co do gruzińskiego metoda ta sama: przepisywać sobie te literki - tutaj tutorial najlepiej w zeszycie w 3 linie bo pismo tak jak w polskim ma 3 poziomy. Duzo łatwiej niż tak próbować w głowie coś tam kombinować, moim zdaniem :)

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » sob 28 wrz, 2013 21:48

nrb pisze: A co do gruzińskiego metoda ta sama: przepisywać sobie te literki - tutaj tutorial najlepiej w zeszycie w 3 linie bo pismo tak jak w polskim ma 3 poziomy. Duzo łatwiej niż tak próbować w głowie coś tam kombinować, moim zdaniem :)
No ciekawy ten filmik pokazujacy z ktorej strony da sie makaronik wymalowac! :-)

A ormianski alfabet to chyba w zeszycie do nut trzeba stawiac :roll:

Norie
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Norie » pn 11 lis, 2013 08:46

Ja uczyłam się liter mając 23 lata - jako drugi kierunek filologia rosjyjska z językiem od zera.
Nauczyliśmy się w miesiąc na każdych zajęciach była jakaś partia liter i zawsze na początek zajęć dyktanda, które obejmowały już poznane słowa.
I tak uważam, że do momentu kiedy nie będziesz dużo i często pisać ręcznie po rosyjsku nie opanujesz dobrze liter - mój mózg czasami się jakby gubił i zawieszał- brzmi głupio, ale cóż;]

Dopiero kiedy się dobrze rozpisałam po roku przestało mi to przysparzać problemów. Co innego czytać, a co innego pisać. Czytałam dużo szybciej bez problemu niż pisałam.

petrost
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

samodzielna nauka

Post autor: petrost » czw 09 sty, 2014 14:48

ja nie miałem problemów z nauką cyrylicy. a uczyłem się sam z kursem online (multikurs.pl). swoją drogą bardzo polecam tę metodę!

ODPOWIEDZ