I polała się krew na Majdanie...

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
Szulik
Administrator
Posty: 1886
Rejestracja: czw 03 mar, 2005 23:53
Lokalizacja: Kraków

I polał‚a się™ krew na Majdanie...

Post autor: Szulik »

Niestety w końcu doszło do przelewu krwi na Majdanie :(
Ukraińskie media podają, że potwierdzono czwartą ofiarę starć na kijowskim Majdanie
Za: http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/art ... abici.html

Sytuacja chyba wymyka się spod kontroli, zwłaszcza, ze napływają informacje o ostrych zamieszkach nie tylko z Kijowa.

Chyba obie strony konfliktu zapomniały, że zabawa w demonstracje, prowokacje itp łatwo może przerodzić się w niekontrolowaną przemoc.

Od kilku dni widać było, że liderzy opozycji stracili poparcie sporej części demonstrantów - w sumie nie dziwne, gdyż mało kto wierzył, że którykolwiek z liderów jest w stanie cokolwiek zdziałać, skoro przez tyle tygodni nie robili nic poza wygłaszaniem pustych słów.

Z kolei władza chyba za wcześnie odtrąbiła sukces w postaci końca Majdanu.

Obecna sytuacja pokazuje, że tłum bez przywódcy jest nie tylko nieskuteczny, ale przede wszystkim groźny.

pietia
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 3057
Rejestracja: sob 27 cze, 2009 10:02
Lokalizacja: PL/UA/BY

Post autor: pietia »

G'woli ścisłości to krew polała się nie na Majdanie, a na Hruszewśkoho, czyli tam, gdzie już od kilku dni trwały zadymy. Na samym Majdanie, póki co, jest spokojnie.
Natomiast faktem jest, że liderzy opozycji chyba coraz mniej panują nad tłumem
Szulik pisze: zwłaszcza, ze napływają informacje o ostrych zamieszkach nie tylko z Kijowa.
Gdzie jeszcze doszło do zamieszek? Bo nawet ukraińskie niezależne portale informują tylko o wydarzeniach w Kijowie. W kilku zachodnioukraińskich miastach blokowane są jednostki wojskowe, ale do starć jak na razie, nie dochodzi

Szulik
Administrator
Posty: 1886
Rejestracja: czw 03 mar, 2005 23:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Szulik »

To był skrót myślowy :) Majdan w świadomości większości to nie sam plac ale całokształt wydarzeń.

Czytałem o podpaleniach siedziby partii Regionów we Lwowie.

Jeśli sytuacja będzie rozwijała się w takim tempie jak dzisiaj to może być znacznie gorzej. Ale skoro po dzisiejszych "negocjacjach" główny przekaz był w stylu: "nic nie ustaliliśmy i niczego więcej nie będziemy żądać bo i tak nas władza nie słucha" to kiepsko widzę przyszłe pokojowe negocjacje.

Na filmikach z zamieszek to co rzuca się w oczy to niezrozumiałe działania milicji. Rzucają w nich koktajlami Mołotowa, a oni ograniczają się do gaszenia swoich kolegów, którzy płoną. Chyba w całym cywilizowanym świecie w takiej sytuacji policja używa środków adekwatnych do potrzeb, czyli przechodzi do kontrataku. Podejrzewam, że chcą za wszelką cenę nie zaogniać sytuacji, choć wbrew pozorom może to być gorsze w skutkach...

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 814
Rejestracja: sob 12 kwie, 2008 18:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pwlzeb »

Pytanie, czy stracili poparcie, czy też pojawiła się grupa chcąca skłócić opozycję? Bo czym by było wyłonienie jednego lidera? Żądanie bardzo populistyczne, ale skoro nie wyłonił się w sposób naturalny jeden człowiek, niech w rozmowach uczestniczy ich trójka, a lidera wybierze naród w wyborach. Żaden z tych ludzi w tej chwili sam nie poprowadzi opozycji, ani Klyczko, który wg mnie jako jedyny ma szansę na pogodzenie świata wschodu i zachodu, ani Jaceniuk, który sam ma trudności w podjęciu decyzji, ani najbardziej z nich charyzmatyczny Tiahnybok bo na plecach ma metkę nacjonalisty.

Prawda, że milicja stara się zachować pozory, bo na filmie nie widać, że strzelają z ostrej amunicji, że atakują dziennikarzy. Do tego dochodzą smutni panowie wynajęci do bicia, niszczenia punktów medycznych, prywatnych mieszkań, atakowania kierowców i ich samochodów.
Szkoda gadać Panowie...

Szulik
Administrator
Posty: 1886
Rejestracja: czw 03 mar, 2005 23:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Szulik »

pwlzeb pisze:Pytanie, czy stracili poparcie, czy też pojawiła się grupa chcąca skłócić opozycję?
Oczywiście istnieje taka możliwość, że zamieszki są prowokowane przez władze, jednak całkiem prawdopodobny jest zarówno "naturalny" rozwój sytuacji - tj. zniecierpliwienie części protestujących + wsparcie bojówek. Skoro w Wawie 11.11.13 "patrioci" z niewielką pomocą przyjaciół dresiarzy potrafili zrobić solidną zadymę to tym bardziej do oddolnej inicjatywy zadymiarskiej mogło dojść w Kijowie gdzie dziesiątki tysięcy ludzi z całego kraju protestuje od miesięcy.
pwlzeb pisze:Prawda, że milicja stara się zachować pozory, bo na filmie nie widać, że strzelają z ostrej amunicji, że atakują dziennikarzy. Do tego dochodzą smutni panowie wynajęci do bicia, niszczenia punktów medycznych, prywatnych mieszkań, atakowania kierowców i ich samochodów.
Szkoda gadać Panowie...
Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Niestety. Przypominają mi się jednak np. zamieszki pod Paryżem kilka lat temu. Tam policja nie musiała bawić się w wynajmowanie smutnych panów, po prostu użyła siły i cały świat temu przyklasnął.

Widziałem porywający niczym ułańska szarża Tu154M materiał red. Maślankiewicza z TV Republika. Skoro nie oberwał włażąc na linię frontu i zadając kretyńskie pytania milicjantom w momencie gdy przeprowadzali szturm to znaczy, że jest tam bardzo spokojnie...

Niestety cała sytuacja na Majdanie pokazuje jak wiele konfliktów politycznych, nie tylko na Ukrainie się tam kotłuje. Nawet polscy politycy próbują coś ugrać na skłóceniu Ukraińców. Nieszczęście Ukrainy polega nie na jednym konkretnym wyborze: TS lub EU. Tragedia polega na tym, że Ukraina jest placem bitwy wielkiej polityki, wielkich mocarstw...

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 814
Rejestracja: sob 12 kwie, 2008 18:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pwlzeb »

Szulik pisze:Tragedia polega na tym, że Ukraina jest placem bitwy wielkiej polityki, wielkich mocarstw...
Z jednej strony tak, choć tak na prawdę dla UE najlepszym by było, aby Ukraina została państwem neutralnym. UE ma za dużo własnych problemów, nie potrzebują tak dużego kraju w swoich strukturach, tak daleko od Brukseli.

W tej chwili nie chodzi o to, czy Ukraina będzie w UE, czy nie. Chodzi o to, czy Ukraina będzie państwem demokratycznym i o to się walczy. Zapalnikiem do wyjścia na ulice był odwrót Janukowycza od Europy, ale ogień który zapłonął był podtrzymany przez:
1. brutalne rozgonienie Euromaidanu
2. wprowadzenie drogą "ręcznego głosowania" ustaw antyobywatelskich.

Wczoraj tak pomyślałem, że opozycja ma czas do 7 lutego, no maksymalnie może ten czas przedłużyć o ok. 2 tygodnie. W tym czasie na pewno nie zainterweniuje Rosja, bo będzie mieć Igrzyska i nie pozwoli sobie na ich ewentualny bojkot.

Szulik
Administrator
Posty: 1886
Rejestracja: czw 03 mar, 2005 23:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Szulik »

pwlzeb pisze:Z jednej strony tak, choć tak na prawdę dla UE najlepszym by było, aby Ukraina została państwem neutralnym. UE ma za dużo własnych problemów, nie potrzebują tak dużego kraju w swoich strukturach, tak daleko od Brukseli.
Zgadzam się, z tym zastrzeżeniem, że dla UE ew. podpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej byłoby prawdopodobnie szczytem szczęścia i tak naprawdę integracja Ukrainy z UE prawdopodobnie by przyhamowała (nie mówię o drobnostkach typu bezwizowy ruch etc), z kolei oczekiwaniem protestujących na Ukrainie jest pełna integracja z Unią, na którą w tej chwili (a pewnie i w ciągu najbliższych dekad) Unii nie stać - zarówno mentalnie, jak i fiskalnie.

Nie sądzę by Rosja w osobie Putina, czy Miedwiediewa zabierała głos w sprawie Ukrainy do czasu zakończenia igrzysk, na jej ew. krok trzeba poczekać do końca igrzysk. Unia, podobnie jak Rosja nie powinna być stroną konfliktu. Na razie europejscy liderzy ograniczają się do pustych wystąpień, co w języku dyplomacji oznacza: "radźcie sobie sami, my nakrzyczeliśmy, więc sumienia mamy czyste". Do Kijowa ponoć zmierza piąty garnitur polityków, np. poseł Hofman, co moim zdaniem jest mocnym pogwałceniem polskiej racji stanu, gdyż Polska jeśli w ogóle, to powinna występować w ramach Unii, a nie jako kolejny sąsiad dokładający do pieca.

bzyq_74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz
Posty: 32
Rejestracja: śr 21 kwie, 2010 15:50
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: bzyq_74 »

Uważam, że demonstranci powinni nadal pokojowo protestować lub się rozejść, a opozycja zbierać siły przed wyborami za rok, bo wiadomo że WJ nie odda władzy do wyborów tylko kolejnymi ustawami będzie ciemiężyć lud.
Najgorsze to eskalacja konfliktu i gdy milicja nie będzie sobie radzić, może być użyte wojsko (tzw. stan wojenny/wojna domowa).
Wtedy może się zdarzyć wszystko - czy wojsko będzie pacyfikować czy przechodzić na stronę społeczeństwa :roll:

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 2332
Rejestracja: wt 03 lip, 2007 18:41
Lokalizacja: Oława

Post autor: buba »

Mnie sie robi niedobrze jak czytam te rozne artykuly naszych pseudodziennikarzy ze "Ukraincy ktorzy choc raz widzieli zachod marza o chodniczkach z kostki bauma i beda o to walczyc"...
Szulik pisze:Przypominają mi się jednak np. zamieszki pod Paryżem kilka lat temu. Tam policja nie musiała bawić się w wynajmowanie smutnych panów, po prostu użyła siły i cały świat temu przyklasnął.
Bo punkt widzenia zalezy od obecnie modnej opcji politycznej... Nie wazne ile gdzies opon płonie i ile osob zginelo.. Dla wielu ludzi nie ma realnego swiata, jest tylko ten co pokazali w telewizji...

Teraz jest w modzie u nas bicie pokłonow przed UE i "kultura" z tego kregu , wiec jak spalono tęcze i robiono burdy w Warszawie to byli "chuliganie, wandale i mala nic nie znaczaca grupa kiboli, ktorych trzeba ukarac".
Jak na Ukrainie robi sie wiece z okrzykiem na ustach "jestesmy prozachodni i chcemy do unii" to nasze media nazywaja to "bohaterstwem i walka o wolnosc i demokracje".. A podawane liczby i zachwyty rosna w oczach..
Jakos w czasie zamieszek w Grecji nikt w naszych mediach nie mowil "bohaterski narod grecki walczy o wolnosc i swobody obywatelskie. Trzeba pomoc braciom Grekom".. Bo byloby niepolitycznie i niezgodnie z obecnym "zachodofilstwem"...
Uważam, że demonstranci powinni nadal pokojowo protestować lub się rozejść, a opozycja zbierać siły przed wyborami za rok, bo wiadomo że WJ nie odda władzy do wyborów tylko kolejnymi ustawami będzie ciemiężyć lud.
No wlasnie... Za rok sa wybory.. jak Janukowicz to oszust i bandyta to trzeba wybrac kogos innego. I po klopocie, nie? Skoro opozycja ma taka zatrwazajaca wiekszosc? Dlaczego chca go obalac, skoro za rok moga go po prostu nie wybrac?

No chyba ze sprawa ma drugie dno...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 2332
Rejestracja: wt 03 lip, 2007 18:41
Lokalizacja: Oława

Post autor: buba »

bzyq_74 pisze:Najgorsze to eskalacja konfliktu i gdy milicja nie będzie sobie radzić, może być użyte wojsko (tzw. stan wojenny/wojna domowa).
Wtedy może się zdarzyć wszystko - czy wojsko będzie pacyfikować czy przechodzić na stronę społeczeństwa :roll:
Najgorsze w takim rozwiazaniu byloby to ze ucierpia zwykli niewinni ludzie.. tacy ktorzy by chcieli zyc w spokoju z dala od wielkiej polityki, uprawiac ogrodek i hodowac sobie krowe.. A krzykacze i przywodcy i tak sobie napchaja kieszenie i wczesniej czy pozniej wyplyna...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Szulik
Administrator
Posty: 1886
Rejestracja: czw 03 mar, 2005 23:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Szulik »

Ukraina: Janukowycz zaproponował Jaceniukowi tekę premiera
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaproponował jednemu z liderów opozycji Arsenijowi Jaceniukowi objęcie stanowiska premiera - podała agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na minister sprawiedliwości Ołenę Łukasz.

Stanowisko wicepremiera do spraw humanitarnych prezydent zaproponował natomiast Witalijowi Kliczce.

Za: http://fakty.interia.pl/raport-zamieszk ... ign=chrome
Pokerowa zagrywka :)

Opozycja odmawiając pokaże, że nie dojrzała do przejęcia władzy. Z kolei Jaunowicz liczy pewnie na to, że przez rok Jaceniuk z Kliczko znudza się ludziom i bedzie po staremu.

pietia
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 3057
Rejestracja: sob 27 cze, 2009 10:02
Lokalizacja: PL/UA/BY

Post autor: pietia »

Biorąc pod uwagę fatalną sytuację gospodarczą, całkiem prawdopodobne, ze Jaceniuk i Kłyczko, jeśli wezmą teraz władzę i przedsięwezmą jakieś reformy, za rok dla wielu ich obecnych zwolenników będą już "be".
Swoją drogą, co to za stanowisko 'wicepremier do spraw humanitarnych"

Szulik
Administrator
Posty: 1886
Rejestracja: czw 03 mar, 2005 23:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Szulik »

pietia pisze:Swoją drogą, co to za stanowisko 'wicepremier do spraw humanitarnych"
Vice premier bez teki, czyt: współodpowiedzialny :)

Szulik
Administrator
Posty: 1886
Rejestracja: czw 03 mar, 2005 23:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Szulik »

Nisko oceniam strategiczne talenty Janukowicza, jednak z dzisiejszą ofertą stworzenia rządu przez opozycję to mu się udało. Najpierw Kliczko odrzucił publicznie ofertę, a następnie Jaceniuk wyraził gotowość stworzenia rządu.
Czyli za skłócenie opozycji 1:0 dla Janukowicza, znanego wielbiciela poezji Achmetowej.

wik699
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Posty: 65
Rejestracja: ndz 21 mar, 2010 18:26

Post autor: wik699 »

buba pisze:Mnie sie robi niedobrze jak czytam te rozne artykuly naszych pseudodziennikarzy ze "Ukraincy ktorzy choc raz widzieli zachod marza o chodniczkach z kostki bauma i beda o to walczyc"...
No, a ja odniosłem inne wrażenie w czasie ostatniego pobytu na Ukrainie (w listopadzie, na wschodzie kraju) - zdecydowana większość CHCE do Unii, szczególnie młodych ludzi. Bo sytuacja na Ukrainie jest zła.I mają dosyć beznadziejnych perspektyw, których tam nie ma. Inna sprawa, co sobie ci ludzie wyobrażają (np. że jak będzie umowa stowarzyszeniowa podpisana, to rozwiąże to problemy graniczne i będzie można wyjechać z kraju).

No wlasnie... Za rok sa wybory.. jak Janukowicz to oszust i bandyta to trzeba wybrac kogos innego. I po klopocie, nie? Skoro opozycja ma taka zatrwazajaca wiekszosc? Dlaczego chca go obalac, skoro za rok moga go po prostu nie wybrac?

No chyba ze sprawa ma drugie dno...
Jak powiedział klasyk: "władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy". A karty rozgrywa tutaj nie Janukowycz, ale Achmietow. Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić, ale z rozmów z ludźmi wynika, że to tak naprawdę Renat trzęsie całą parafią i Janukowycz jest tylko narzędziem w jego rękach... A poza tym jest Rosja, która już korzysta politycznie z ukraińskiego chaosu, i być może będą dążyć do podzielenia kraju i wchłonięcia jego drugiej połowy.[/quote]
Kocham Wschód

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 768
Rejestracja: sob 05 lip, 2008 11:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kwiatkowski11 »

Zobaczcie co pisza w Rumunii- okazuje sie, ze resentymenty maja nie tylko Polacy:
http://polish.ruvr.ru/2014_01_26/W-Rumu ... -Ukrainie/

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 768
Rejestracja: sob 05 lip, 2008 11:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kwiatkowski11 »

A tutaj artykul z naszej "Polityki", z ktorym sie zgadzam:
http://www.polityka.pl/swiat/1568427%2c ... z2rXMHXig5

witek99
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Posty: 70
Rejestracja: ndz 28 sie, 2011 12:16

Post autor: witek99 »

Kwiatkowski11 pisze:Zobaczcie co pisza w Rumunii- okazuje sie, ze resentymenty maja nie tylko Polacy
Media rosyjskie nie dopowiadają pewnych drobnych szczegółów.
Odszukałem cytowany artykuł:
http://adevarul.ro/locale/suceava/ucrai ... index.html
Znajduje się on w sekcji blogów jest więc prywatną opinią dziennikarza a nie gazety.
A komentarze pod artykułem są raczej jednoznaczne....

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Posty: 215
Rejestracja: ndz 26 lut, 2012 20:46
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk/Lublin

Post autor: nrb »

Alarm bombowy na dworcu Lwowie... zaczyna to przypominać Azję nie Europę... można już trochę zgłupieć, kto z kim i o co walczy... Moim zdaniem zaszło to już jakoś za daleko, polskie media mocno heroizują wszystkich tam walczących, ale widząc ogrom zniszczeń stracili oni już rozsądek.

pietia
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 3057
Rejestracja: sob 27 cze, 2009 10:02
Lokalizacja: PL/UA/BY

Post autor: pietia »

nrb pisze:Alarm bombowy na dworcu Lwowie... zaczyna to przypominać Azję nie Europę.
Akurat fałszywe alarmy bombowe (także na dworcach) nie były swego czasu rzadkościa także w Polsce :D
nrb pisze:Moim zdaniem zaszło to już jakoś za daleko, polskie media mocno heroizują wszystkich tam walczących, ale widząc ogrom zniszczeń stracili oni już rozsądek
A tu racja, ale dobrze, że mimo wszystko kontynuowane są rozmowy na linii opozycja-władza. Może więc osiągnięcie jakiegoś kompromisu nie jest nierealne. Pytanie tylko, czy najbardziej radykalna część protestujących zaakcpetuje jakiekolwiek porozumienie,

bzyq_74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz
Posty: 32
Rejestracja: śr 21 kwie, 2010 15:50
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: bzyq_74 »

Nacjonaliści zaczynają wysnuwać żądania oddania Przemyśla i okolic
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/andrij- ... dnia/xjlkx
Ciekawie też wczoraj mówił Rokita (choć za gościem nie przepadam), że Rosji byłoby na rękę rozpad Ukrainy i wpływy w jej wschodniej części + Krym (separatystyczne państwo) na wzór Osetii Pd i Abchazji w przypadku Gruzji czy Naddniestrza w przypadku Mołdawii.

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Posty: 215
Rejestracja: ndz 26 lut, 2012 20:46
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk/Lublin

Post autor: nrb »

Polskie media cierpią chyba na schizofrenię, najpierw nawołują do pomocy dla walczących, a teraz przytaczając wypowiedź jednego oszołoma, która nie jest oficjalnym stanowiskiem starają się odwrócić całkowicie obraz. To wcześniej nie wiedzieli kto tam bierze udział? Ile takich wcześniej wypowiedzi słyszałem z nieoficjalnych źródeł... Ja wiem, że tam na pewno jest masa ludzi, którzy Polaków raczej nie wielbią, ale nie sądzę, że wszyscy są tam tacy skrajni, mogli równie dobrze przytoczyć wypowiedź kogoś o odwrotnych poglądach.

I zaczyna mnie już to denerwować, ta cała ingerencja Polski w ich sprawę, kiedy w innym kraju Polaków po prostu gnębią, a o tym ani słowa. Bo tutaj to tylko słowa jakiegoś jednego gościa, które mogą być tylko dla wywołania sensacji... a jest kraj gdzie słowa już dawno zamieniły się w czyny... ale oczywiście cisza...

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu
Posty: 361
Rejestracja: czw 17 mar, 2011 14:41
Lokalizacja: Lublin

Post autor: sprat »

To przeczytaj sobie to: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukrains ... stow/g7ll4

Smiech mnie ogarnia jak czytam te wypociny "dziennikarzy" i ich szukanie sensacji...
Jakich turystów?! Przecież to rejsowy PKS byl...

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 768
Rejestracja: sob 05 lip, 2008 11:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kwiatkowski11 »

Jeżeli europejscy politycy nie zmienią swojej retoryki, na Ukrainie rozpocznie się wojna domowa - mówi Siergiej Markow, szef moskiewskiego Instytutu Badań Politycznych, blisko związany z Kremlem.
http://www.rp.pl/artykul/29%2c1083251-I ... uropa.html

dariuseki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki
Posty: 15
Rejestracja: sob 23 paź, 2010 21:54

Post autor: dariuseki »

bzyq_74 pisze:Uważam, że demonstranci powinni nadal pokojowo protestować lub się rozejść, a opozycja zbierać siły przed wyborami za rok, bo wiadomo że WJ nie odda władzy do wyborów tylko kolejnymi ustawami będzie ciemiężyć lud.
Najgorsze to eskalacja konfliktu i gdy milicja nie będzie sobie radzić, może być użyte wojsko (tzw. stan wojenny/wojna domowa).
Wtedy może się zdarzyć wszystko - czy wojsko będzie pacyfikować czy przechodzić na stronę społeczeństwa :roll:
Jeżeli demonstranci będą "pokojowo demonstrować" to nic się tam nie zmieni. Takie piknikowe demonstracje, które znamy także z Polski, gdzie rozradowani obywatele ubrani na kolorowo i okwieceni tworzą pochód w stylu love parade, który kończy się wspólnym grilem nic nigdy nie zmieniły. A w tv można usłyszeć że demokracja zadziałała bo ludzie wyrazili swój sprzeciw bla bla bla i wszysko zostaje po staremu i nadal mają nas w du....

WJ nie odda władzy po dobroci ani przed ani po wyborach, które zapewne sfałszuje. Niestety jedynym sposobem stworzenia w miarę demokratycznego i egalitarnego społeczeństwa jest siłowe obalenie zdegenerowanej władzy i wtedy rozpisanie nowych wyborów. Straszne to ale obawiam się że po dobroci się wszystkiego nie załatwi.

Szulik
Administrator
Posty: 1886
Rejestracja: czw 03 mar, 2005 23:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Szulik »

dariuseki pisze:Niestety jedynym sposobem stworzenia w miarę demokratycznego i egalitarnego społeczeństwa jest siłowe obalenie zdegenerowanej władzy i wtedy rozpisanie nowych wyborów.
Siłowe rozwiązania są zawsze najgorsze, a demokracja wprowadzana siłą nie jest demokracją.

Janukowicz nie jest całym złem tego kraju, tak jak Majdan nie jest ostoją demokracji. Majdan to walka oligarchii z biedą, a nie dyktatury z demokracją. Nie łudźmy się, że Majdan jeśli się uda to coś zmieni. 10 lat temu też w to wierzono.

bzyq_74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz
Posty: 32
Rejestracja: śr 21 kwie, 2010 15:50
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: bzyq_74 »

dariuseki, nikt nie odda władzy dobrowolnie, a obalić ją może jedynie pucz wojskowy.
Majdan to tylko zwrócenie uwagi opinii publicznej - nic więcej, a WJ bierze protestujących na przetrzymanie.
WJ mógłby uruchomić wojsko, ale z dużym prawdopodobieństwem mogła by być 2-ga Syria :evil:

dariuseki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki
Posty: 15
Rejestracja: sob 23 paź, 2010 21:54

Post autor: dariuseki »

Janukowicz jest symbolem przegniłego systemu z oligarchami na czele.
Obalenie przez obywateli niedemokratycznych rządów oszusta, który sprzeniewierzył się społeczeństwu, które go wybrało a następnie zorganizowanie wolnych wyborów jest całkowicie dopuszczalne i pozwala zbudować Demokrację.
Siłowe rozwiązania są najgorsze ale czasami są jedyną drogą to celu. To że pomarańczowa rewolucja poniosła fiasko nie oznacza, że Ukraińcy mają pokornie czkać na cud, który sprawi że Janukowicz, jego następcy i oligarchowie powiedzą "A teraz kochani będziemy uczciwi, zorganizujemy wolne wybory, podzielimy się z wami wszystkim co mamy i pozwolimy się wam zamknąć do więzienia". Zaczynamy wszystko od nowa."

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 2332
Rejestracja: wt 03 lip, 2007 18:41
Lokalizacja: Oława

Post autor: buba »

Naprawde ludzie mysla ( i u nas i tam) ze po silowym obaleniu obecnej elity rzadzacej dojdzie do wladzy nie oligarcha ale uczciwy czlowiek ktory podzieli sie z biednymi swoim skromnym majatkiem i bedzie rzadzil dla dobra kraju i obywateli?? :shock:

Wiem ze wiara czyni cuda ale bez jaj.... :lol:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Szulik
Administrator
Posty: 1886
Rejestracja: czw 03 mar, 2005 23:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Szulik »

dariuseki pisze:Janukowicz jest symbolem przegniłego systemu z oligarchami na czele.
Zgoda. Z tym, że Janukowicz reprezentuje pewną grupę oligarchów, nie wszystkich.
dariuseki pisze:Obalenie przez obywateli niedemokratycznych rządów oszusta, który sprzeniewierzył się społeczeństwu, które go wybrało a następnie zorganizowanie wolnych wyborów jest całkowicie dopuszczalne i pozwala zbudować Demokrację.
To zależy co dokładnie oznacza "obalenie". Jeśli poprzez naciski polityczne, społeczne, tj. w cywilizowany sposób to jak najbardziej się zgadzam. Obalenie siłą jest niedopuszczalne z punktu widzenia demokracji.

Jeszcze jedna ważna uwaga: demokracja nie jest najwyższym celem, do którego dążą narody. Demokracja jest nic nie warta jeśli nie ma pokoju i chleba - patrz: Afganistan, Irak. Wolności demokratyczne są tam zachowane nie gorzej niż w większości krajów ex-CCCP. Rosja notorycznie jest krytykowana za brak demokracji, gdy dla większości ludzi zachodni styl demokracji jest tam niepotrzebny.
Demokrację buduje się dziesiątkami lat - patrz Polska. Nasz demokracja jest nadal bardzo młoda i niedojrzała.

Porażka Majdanu sprzed 10 lat pokazuje dobitnie, że świat nie jest czarno-biały. Dzisiejsi opozycjoniści jeśli dojdą do władzy to z dużym prawdopodobieństwem za kilka lat będą takimi samymi złodziejami jak Janek czy Julka. Bo to nie jest walka dobra ze złem.

Oczywiście nie wolno odmawiać Ukraińcom prawa do stanowienia państwowości i władzy tym sposobem pewnie nic nie zmienią (obym się mylił).

Sytuację komplikuje fakt, że tak do końca większość ludzi nie wie jak powinna wyglądać Ukraina. W Europie?, z Rosją?, czerwono-czarna? niezależna? federacyjna? ukraińska czy wielokulturowa? Ja tego nie wiem.

ODPOWIEDZ