I polała się krew na Majdanie...

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
dariuseki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: dariuseki » czw 30 sty, 2014 20:42

buba pisze:Naprawde ludzie mysla ( i u nas i tam) ze po silowym obaleniu obecnej elity rzadzacej dojdzie do wladzy nie oligarcha ale uczciwy czlowiek ktory podzieli sie z biednymi swoim skromnym majatkiem i bedzie rzadzil dla dobra kraju i obywateli?? :shock:

Wiem ze wiara czyni cuda ale bez jaj.... :lol:
:-), było by troszkę lepiej na początku i nastąpiłaby "redystrybucja dóbr". Każda demokracja z czasem się degeneruje i staje się fasadowa (tak jak u nas).

dariuseki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: dariuseki » czw 30 sty, 2014 20:57

Szulik pisze:Jeszcze jedna ważna uwaga: demokracja nie jest najwyższym celem, do którego dążą narody. Demokracja jest nic nie warta jeśli nie ma pokoju i chleba - patrz: Afganistan, Irak. Wolności demokratyczne są tam zachowane nie gorzej niż w większości krajów ex-CCCP. Rosja notorycznie jest krytykowana za brak demokracji, gdy dla większości ludzi zachodni styl demokracji jest tam niepotrzebny.
Demokrację buduje się dziesiątkami lat - patrz Polska. Nasz demokracja jest nadal bardzo młoda i niedojrzała.
Zgadzam się z tobą w 100%, że demokracja nie wszędzie pasuje, nie wszędzie jest możliwa i nawet nie wszędzie jest optymalna. Są narody, które jej nie chcą i wmawianie im że tego im potrzebna, że to jest dobre bo wszyscy to mają jest bardzo ograniczone.

Ja wiem, że jednego złodzieja zastąpi inny bo taka jest natura ludzka i nasza mentalność - pragniemy władzy i pieniędzy, chcemy mieć więcej niż inni ale jako Obywatel to ja decyduję, kto będzie kradł przez kolejną kadencję.
Jeżeli zaś, ten wybrany przeze mnie stwierdzi, że on wbrew mandatowi społecznemu porządzi sobie dłużej to poproszę go żeby ustąpił a jeżeli nie ustąpi to wtedy trzeba go zdjąć...
Tak ja to widzę

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 30 sty, 2014 21:03

dariuseki pisze:Jeżeli zaś, ten wybrany przeze mnie stwierdzi, że on wbrew mandatowi społecznemu porządzi sobie dłużej to poproszę go żeby ustąpił a jeżeli nie ustąpi to wtedy trzeba go zdjąć...
Tak ja to widzę
Dla mnie jednak ważniejsze jest by zdejmując złodzieja nie stać się mordercą :)

A tak poważnie to wybór między dżumą i cholerą niby jest jakimś wyborem ale jednak to nie o to chyba chodzi.

dariuseki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: dariuseki » czw 30 sty, 2014 21:18

Szulik pisze:
dariuseki pisze:Jeżeli zaś, ten wybrany przeze mnie stwierdzi, że on wbrew mandatowi społecznemu porządzi sobie dłużej to poproszę go żeby ustąpił a jeżeli nie ustąpi to wtedy trzeba go zdjąć...
Tak ja to widzę
Dla mnie jednak ważniejsze jest by zdejmując złodzieja nie stać się mordercą :)

A tak poważnie to wybór między dżumą i cholerą niby jest jakimś wyborem ale jednak to nie o to chyba chodzi.
Ad 1: :D czasem w imię wyższego dobra, lepszego jutra naszych dzieci trzeba być radykalnym

Ad 2: pewnie że nie o to chodzi ale to zawsze jest właśnie taki wybór, subiektywny wybór mniejszego zła

no chyba, że jest się jedną z tych dwóch chorób do wyboru... :)

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » wt 18 lut, 2014 16:50

Znowu leje sie krew. Pachnie mi to stanem wyjatkowym!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 18 lut, 2014 20:39

I jeszcze krążą słuchy o ograniczeniu wjazdu do Kijowa

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 18 lut, 2014 23:44

Co mowia nasze media to wiadomo... Z ciekawosci chcialam sobie obejrzec spojrzenie z innej strony... i sie nie da... Czy u mnie sie cos popsulo czy w calej Polsce jest to niedostepne? (i ciekawe dlaczego?)

http://www.vesti.ru/videos?vid=onair
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » śr 19 lut, 2014 07:43

U mnie też Vesti niedostępne. Może to związane z Soczi? Ale np. ORT działa przez debilizator.tv

bzyq_74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: bzyq_74 » śr 19 lut, 2014 10:00

30 zabitych i ponad 1000 rannych z ostatniej doby :evil:
WJ nie odbiera telefonów bo pomału pakuje walizki i robi przelewy :twisted:

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

I am a Ukrainian

Post autor: Kwiatkowski11 » śr 19 lut, 2014 15:29

Podajcie ten link dalej:

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » śr 19 lut, 2014 17:28

Kwiatkowski11 pisze:Podajcie ten link dalej:
Filmik jak widać dość popularny się stał - bo wpisuje się w retorykę mediów. Wszystkiemu winien Janek, jak opozycja dojdzie do władzy to Ukraina będzie krainą mlekiem i miodem płynąca. Naiwny przekaz i nie ukazujący istoty problemu, choć trzeba przyznać chwytliwy.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » śr 19 lut, 2014 19:04

Tu chodzi o cos innego. Filmik pokazuje, ze mlodzi Ukraincy maja te same marzenia, idealy i pragnienia jak ich rowiesnicy w innych panstwach i takie dazenia nalezy popierac. Ten proces jest nieunikniony w dobie internetu, tanich linii i braku granic. Czyzbyscie zapomnieli jak to drzewiej u nas bywalo? Dziwi mnie slaby odzew i niska wrazliwosc uczestnikow tego forum na te sprawy (i nie chodzi mi o Ciebie). Doprawdy cos zlego wyrabia sie z nami!

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » śr 19 lut, 2014 19:57

Pewnie masz rację z postępującym zobojętnieniem, ja jednak odniosłem się do samego filmiku. A jest on polityczną wypowiedzią, czymś podobnym jak orędzie premiera czy prezydenta. To, że występuje w nim młodzież, a może i w całości zrealizowany jest przez młodych to dobrze. Jednak tezy i diagnozy tam przedstawione są tyle samo warte co orędzia Janka.
Sądzę, że takie same marzenia o normalnym życiu mają ludzie nie tylko na Ukrainie ale w setce innych państw. Z jakiegoś powodu stosunkowo nielicznym dane jest żyć normalnie, a i tak wśród nich wiele osób narzeka. I żyjemy z tym wszyscy, mniej lub bardziej świadomie. Angażowanie się Polski w wewnętrzne sprawy sąsiada nie jest w naszym interesie, co wielokrotnie już przećwiczyliśmy.
Marzenia młodych Ukraińców zabija nie Berkut, a cały układ geopolityczny, w jakim Ukraina się znalazła. Nadzieje na życie jak w Europie studzą sami europejczycy wymownie zlewając z góry na dół to co się tam dzieje. W końcu nadzieje już podrośniętej młodzieży niedawno zweryfikowały miejscowe klany oligarchiczne zamieniając dżumę na cholerę po pomarańczowej rewolucji.

Nie twierdzę, że na Ukrainie nie będzie dobrze. Sam im tego życzę bo głodny sąsiad jest najgorszy, jednak bez dyplomacji, a przede wszystkim edukacji nic się tam nie zmieni. Skuteczność pomarańczowej rewolucji polegała na tym, że została dokonana w sposób dyplomatyczny. Dzisiejsi liderzy Majdanu to mieszanka nieudaczników i szaleńców, którzy wysyłają ludzi wprost pod kule. To nie są cywilizowane, a tym bardziej demokratyczne metody. Trudno też oczekiwać od świata poparcia dla niektórych radykalnych zachowań. Powtórzę: gdyby do takich zamieszek doszło w Paryżu, czy Berlinie to dzisiaj mówiło by się tylko o kończących się procesach "rebeliantów".

Jeszcze o porównaniu do Polski: u nas walczono z wrogiem zewnętrznym, zaś tam z wewnętrzną hybrydą, która zżera kraj od środka.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » śr 19 lut, 2014 22:55

Szulik pisze: Filmik jak widać dość popularny się stał - bo wpisuje się w retorykę mediów. Wszystkiemu winien Janek, jak opozycja dojdzie do władzy to Ukraina będzie krainą mlekiem i miodem płynąca. Naiwny przekaz i nie ukazujący istoty problemu,.
taaaaa... bedzie pieknie jak w obrazkach z tych kolorowych folderkow co czasem rozdaja na ulicach grzeczni i kulturalni, choc czasem troche namolni ludzie ;) Nastanie sprawiedliwosc, spelnia sie wszytskim marzenia, oligarchowie podziela sie majatkiem z najubozszymi a w tle bedzie lopotac piekna niebieska flaga ;)
Ach... tak blisko do raju!
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » śr 19 lut, 2014 22:57

Kwiatkowski11 pisze:Filmik pokazuje, ze mlodzi Ukraincy maja te same marzenia, idealy i pragnienia jak ich rowiesnicy w innych panstwach i takie dazenia nalezy popierac
To juz nawet marzenia wszyscy musza miec takie same? :roll:

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » czw 20 lut, 2014 07:07

buba pisze:
Kwiatkowski11 pisze:Filmik pokazuje, ze mlodzi Ukraincy maja te same marzenia, idealy i pragnienia jak ich rowiesnicy w innych panstwach i takie dazenia nalezy popierac
To juz nawet marzenia wszyscy musza miec takie same? :roll:
Nie za bardzo zrozumialem. Kto to jest wszyscy?
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 20 lut, 2014 10:33

Kwiatkowski11 pisze:Filmik pokazuje, ze mlodzi Ukraincy maja te same marzenia, idealy i pragnienia jak ich rowiesnicy w innych panstwach i takie dazenia nalezy popierac.
Kwiatkowski11 pisze:Dziwi mnie slaby odzew i niska wrazliwosc uczestnikow tego forum na te sprawy
Chodzilo mi o to ze dziwil cie slaby odzew na forum. Nie wiem jak inni, ale ja np. sie nie odzywalam za duzo, bo nie jestem przekonana do popierania dążen ktore sa sprzeczne z moimi marzeniami i idealami.
Moze niektorzy chca wojny, chca dzielic Ukraine na iles kawalkow i budowac ołtarzyki dla UE- ich wola, ale nie musze temu przyklaskiwac.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 20 lut, 2014 10:50

Szulik pisze:Dzisiejsi liderzy Majdanu to mieszanka nieudaczników i szaleńców, którzy wysyłają ludzi wprost pod kule. To nie są cywilizowane, a tym bardziej demokratyczne metody. Trudno też oczekiwać od świata poparcia dla niektórych radykalnych zachowań. Powtórzę: gdyby do takich zamieszek doszło w Paryżu, czy Berlinie to dzisiaj mówiło by się tylko o kończących się procesach "rebeliantów".
Jak widac granica pomiedzy bohaterem a terrorysta jest bardzo cienka :roll:
A mnie jest zal zwyklych ludzi, ktorzy nie mieszaja sie w to cale bagno, ale przypadkiem idac ulica moga trafic pod kule, albo ucierpiec w inny sposob...

bzyq_74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: bzyq_74 » czw 20 lut, 2014 13:28

:shock: :cry:

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 20 lut, 2014 17:50

bzyq_74 pisze:
I to jest najgorsze w tym całym burdelu jaki zrobił sie w Kijowie (i nie tylko). Giną ludzie, po jednej i drugiej stronie barykady.

Przysłuchuję się uważnie wszelkim wypowiedziom nt. Ukrainy jakie pojawiają się w naszych obiektywnie stronniczych mediach i przeraża mnie to, jak głębokie są podziały na UA. Wypowiadający się Ukraińcy (a w polskich mediach można usłyszeć tylko tych z Majdanu) mówią jednym głosem: winny jest Janukowicz i władza. Są w tym tak konsekwentni jak Macierewicz we wciskaniu bzdur nt. Smoleńska. Nie słychać od nich jakiejkolwiek woli porozumienia. I to jest najgorszym prognostykiem na przyszłość. Nie wierzę, że ustąpienie Janukowicza i całej władzy uspokoiłoby sytuację na dłuższy czas. Wiemy jak skończyło się krótkotrwałe zawieszenie broni, po spełnieniu wzajemnych zobowiązań: amnestia za opuszczenie budynków. Groziło, że zawieje nudą to naczelny banderowiec postanowił pomaszerować z tłumem w najbardziej ryzykowne miejsce na Majdanie.
Władza na Ukrainie to pieniądze=oligarchia, a z tą władzą ciężko walczyć.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 20 lut, 2014 20:19

Przede wszytskim radykałowie, którym wcale nie zależy na spokoju, są po obu stronach. Moim skromnym zdaniem liderzy ukraińskiej opozycji popełnili błąd, nie odcinając się od radykałów w rodzaju Prawego sektora (co wczoraj proponował Janukowycz). Wówczas mogliby z czystym sumienime twierdzić, że nie ponoszą odpowiedzialności z aewentualne prowakacje i zamieszki. Owszem, prewnie prez wielu zostaliby okrzyczeni "zdrajcami, sprzedawczykami" itp., ale ci radykałowie i tak prędzej czy później obrócą się przeciwko Kliczce czy Jaceniukowi, zwłaszcza gdyby ci ostatni doszli w końcu do władzy. Zaraz okazaże się, że nie spełnają oczekiwań społeczeństwa i tak dalej

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 20 lut, 2014 20:49

pietia,
Nie odcięcie się od radykałów to, tak jak piszesz, elementarny błąd strategiczny opozycji. Pewnie Kliczko i Jaceniuk bali się, że bez radykałów całkowicie stracą poparcie Majdanu. Z kolei trzymanie z Tiahnybokiem blokuje ich nie tylko w rozmowach wewnętrznych, ale także na arenie międzynarodowej: patrz chociażby na słynną podsłuchaną rozmowę dyplomatów USA, czy nawet reakcje w przychylnej Polsce po wizycie Kaczora w Kijowie.

Możliwe, że szansą na porozumienie byłby okrągły stół ale nie tylko z dotychczasowymi nieudacznikami (Janukowicz, Kliczko, Jaceniuk, Tiahnybok), ale także z realnymi włodarzami kraju: Achmetowem, Poroszenką i Pińczukiem + ew. ambasoadorem np. Niemiec i Rosji.
Z tym, że takie spotkanie przypominałoby bardziej niektóre sceny z Ojca Chrzestnego :D

Bebej
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Bebej » pt 21 lut, 2014 00:59

buba pisze:Co mowia nasze media to wiadomo... Z ciekawosci chcialam sobie obejrzec spojrzenie z innej strony... i sie nie da... Czy u mnie sie cos popsulo czy w calej Polsce jest to niedostepne? (i ciekawe dlaczego?)

http://www.vesti.ru/videos?vid=onair
Mieszkam w Szkocji, też nie działa. Napis mówi o tym że wyświetlenie jest zabronione w moim rejonie.

bzyq_74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: bzyq_74 » pt 21 lut, 2014 08:59

Szulik pisze:pietia,
Nie odcięcie się od radykałów to, tak jak piszesz, elementarny błąd strategiczny opozycji.
Na etapie protestów mają wspólną wolę odsunięcia od władzy WJ.
W wyborach niech Tiahnybok sobie sam startuje, a Kliczko z Jaceniukiem mogliby razem lub koalicja po wyborach,
Najważniejsze ,aby za rok zaczęli realizować politykę proeuropejską, zmieniać prawo, wypleniać korupcję, modernizować przemysł / infrastrukturę.
Najgorsze, że surowcowo zależni od Rosji (gaz /ropa), która może ich cenami tłamsić.
No i kwestia mniejszości rosyjskiej i poglądów prorosyjskich , a także regulacja sprawy floty czarnomorskiej.
Dużo pracy przed Ukraińcami, aby zacząć składać wszystkie klocki do kupy.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 21 lut, 2014 10:36

bzyq_74 pisze:modernizować przemysł
A w "modernizacji" przemyslu to powinni sie wzorowac na proeuropejskiej Polsce i naszym Górnym Ślasku?

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » pt 21 lut, 2014 12:06

Proponuje ten temat jakos pomoderowac i wydzielic glowne watki bo jakos tak glupio czytac o osbistych pogladach forumowiczych n.t. Ukrainy, posrod przerazajacych informacji z Majdanu.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 21 lut, 2014 17:22

czyli co- cenzura i jedna wlasciwa ocena dozwolona? niech zyje demokracja! :mrgreen:

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pt 21 lut, 2014 18:45

bzyq_74 pisze:Najważniejsze ,aby za rok zaczęli realizować politykę proeuropejską
Nie sądzę by to było najważniejsze z punktu widzenia ogółu. Irak, czy Afganistan od amerykanizacji nie stał się lepszym miejscem do życia.
Ważne by zaczęli realizować sensowną politykę.
bzyq_74 pisze:wypleniać korupcję, modernizować przemysł
Zgoda, ale jeśli zabiorą się za to tak jak po 2004, a wiele na to wskazuje (obecność Pińczuka i Poroszenki) to nic się nie zmieni.
bzyq_74 pisze:No i kwestia mniejszości rosyjskiej i poglądów prorosyjskich
To nie jest problem, to jest stan rzeczy. Ludzie o poglądach prorosyjskich czują się na Ukrainie gospodarzami w takim samym stopniu jak ci z Zachodu. Z Ukrainy nie da się dzisiaj zrobić państwa narodowego, gdzie ponad 90% to Ukraińcy. Obecność Rosjan, Tatarów, Polaków czy Węgrów jest tylko wyzwaniem stojącym przed władzą. Stąd były pomysły o federalizacji Ukrainy. Majdan to nie jest głos większości kraju. Jest to głos sporej części społeczeństwa + wyraz niezadowolenia z bandyckiej, acz legalnej władzy.

PS. Uwolnienie Julki to szczyt hipokryzji. Akurat to jedyny ukraiński polityk, który znajdował się w odpowiednim miejscu. Sądzę, że nie doczekamy by znaleźli się tam pozostali, z obu stron barykady.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » sob 22 lut, 2014 06:34

Chcialam cos dodac, ale bez sensu powtarzac to samo. Szulik napisal juz wszystko co mysle.

A odnosnie wiekszosci polskich mediow to bardzo celny mi sie wydal obrazek...

Obrazek

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » sob 22 lut, 2014 06:42

http://wolnemedia.net/media/ukrainska-h ... ja-mediow/ (zrodlo obrazka)

przepraszam za kolejny post ale nie moge wyedytowac poprzedniego....

ODPOWIEDZ