I polała się krew na Majdanie...

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » sob 22 lut, 2014 06:55

Mozna tak jak wyzej lub jak ponizej:

Obrazek

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » sob 22 lut, 2014 15:19

Od rana nasluchuje wiesci ze Wschodu. Mam przeczucie, ze trwa jeszcze cisza przed burza, ale jeszcze dzisiaj wszystko sie posypie i zacznie sie szatkowanie. Szkoda mi tej Ukrainy, ale sprzecznosci sa tak wielkie, ze poki co kompromis nie uda sie. Obym sie pomylil!

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 22 lut, 2014 16:16

Kwiatkowski11,

mam dokładnie takie same przeczucia. Lawina nie do końca potwierdzonych informacji mogła jeszcze bardziej rozbudzić nadzieje Majdanu (rzekome ustąpienie Janka, uwolnienie Julki). Boję się, że teraz trwa przegrupowywanie sił i dojdzie do krwawego ciągu dalszego.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » sob 22 lut, 2014 16:24

Szulik pisze:Kwiatkowski11,

mam dokładnie takie same przeczucia. Lawina nie do końca potwierdzonych informacji mogła jeszcze bardziej rozbudzić nadzieje Majdanu (rzekome ustąpienie Janka, uwolnienie Julki). Boję się, że teraz trwa przegrupowywanie sił i dojdzie do krwawego ciągu dalszego.
Krew to moze nie dzis, ale Ukraina rozpadnie sie na 2 polowki a nawet 3 czesci/

sh4kr
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: sh4kr » sob 22 lut, 2014 16:31

Serio może sie Ukraina rozpaść? Ale sie u nich kisi tam...

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 22 lut, 2014 19:55

No i zaraz zacznie się ferment w dotychczasowej opozycji. Wypuszczona z więzienia Julka już zgłosiła się do przedterminowych wyborów, a przecież Kliczko też się szykuje, i kto wie, czy nie ma większych szans. Do tego różni radykałowie z Majdanu też pewnie wystawią swoje kandydatury. A po drugiej stronie będzie pewnie jeden kandydat regionałów, oczywiście raczej nie Janukowycz, ale ktoś mniej skompromitowany
Zresztą te dziesiejsze głosowania to moim zdaniem farsa. W normalnych krajach impeachment prezydenta to długotrwała procedura,a do odwołania go z urzędu potrzeba znacznej większości (2/3, 3/5). Tymczasem tu ot tak wniesiono pod głosowanie stosowny projekt, po czym natychmiast, bez żadnych procedur, przegłosowano zwykłą większością. Nie mam przy sobie kostytucji Ukrainy, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, ze to było zgodne z prawem

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » sob 22 lut, 2014 21:14

Ogladaliscie wystapienie JT na Majdanie? Przyjecie dosyc letnie, choc Unia robi co moze by ja wylansowac. Zwrocilbym uwage na incydent z rzekomymi tituszkami, dobrze ze ich nie zlinczowali (i ten strach w oczach niewinnych ludzi-szok). Pajdokracja pokazala swoja ciemna strone.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 22 lut, 2014 22:42

Kwiatkowski11 pisze:ale Ukraina rozpadnie sie na 2 polowki a nawet 3 czesci/
To zdecydowanie najgorszy scenariusz. Wyobraź sobie jakiego sympatycznego sąsiada byśmy mieli za miedzą. Niepodległa Hałyczyna o radykalnych nastrojach, szukaniu tożsamości narodowej na hasłach nacjonalistycznych i pretensjach terytorialnych - to całkiem ralny i nieodległy koszmar.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 23 lut, 2014 09:30

Kwiatkowski11 pisze:Zwrocilbym uwage na incydent z rzekomymi tituszkami, dobrze ze ich nie zlinczowali (i ten strach w oczach niewinnych ludzi-szok). Pajdokracja pokazala swoja ciemna strone.
To jest właśnie najgorsze, a takich incydentów było w ostatnich dnaich więcej. Na drogach, zwłaszcza w rejonie Kijowa i na zachodzie Ukrainy grasują patrole tzw. samoobrony ludowej, zatrzymaujące wszsytkie samochody i autobusy, także rejsowe, sprawdzajace pasażerów (na jakiej podstawie?). Strach być dobrze zbudowanym, młodym facetem (a już nie daj Boże z Doniecka czy Krymu) bo do razu wezmą cię za tituszkę.
W ostatnich dniach było też kilka incydentów z zaatakowaniem zagranicznych autokarów (na szczęśćie bez ofiar). Pod Boryspolem i Równem ostrzelano autobusy z białoruskimi turystami, a na trasie Odessa-Kijów próbowano podpalić mołdawską marszrutkę z gastarbeiterami, jadącymi do Petersburga. Dodajmy do tego styczniowy incydent z polskim autokarem pod Nowojaworowskiem i mamy pełny obraz. W polskich medaich o ych incydentach oczywiście ani słowa (ciekawe, dlaczego :wink:)

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » ndz 23 lut, 2014 21:50

W Sewastopolu tez wiecuja, tylko ze przeciwnicy Majdanu. Nie uznaja postanowien RN, wybrali swojego mera (do tej pory prerogatywa zastrzezona dla Kijowa) i zaczynaja tworzyc druzyny narodowe do obrony przed "faszystami".

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » ndz 23 lut, 2014 22:03

Prawdopodobnie Krym będzie papierkiem lakmusowym dla reakcji południa i wschodu na zmiany. Jeśli na Krymie się uspokoi to możliwe, że konflikt się skończy. Jeśli Krym zacznie wrzeć (a we współczesnej historii Ukrainy był raczej spokojny) to może być jeszcze różnie.

Wschodni politycy odcięli się taktycznie od Janukowicza. Jeśli wyłonią lidera, który ich scementuje to możliwe, że dojdzie do próby zrównoważenia obecnej partyzantki legislacyjnej. Wczoraj ukraiński parlament był w stanie przegłosować wszystko, jakby ktoś napisał projekt ustawy to Talibów do Klewek też by wysłali. :)

Dzisiaj był "mużskoj dień", więc na reakcję trzeba będzie poczekać aż panowie wytrzeźwieją...

kniazix
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor
Kontakt:

Post autor: kniazix » pn 24 lut, 2014 18:44

Kliczko o dziwo nie jest zbytnio lubiany na Majdanie...

Taka ciekawostka jeśli ktoś włada niemieckim to mógłby spróbować wyszukać ten artykuł w niemieckich mediach czy istnieje ...

http://3rm.info/43611-klichko-prizval-e ... nemcy.html

Awatar użytkownika
M4rcin
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: M4rcin » śr 26 lut, 2014 18:18

No nieźle nie wiele się zmieniło. Widział ktoś film i może potwierdzić?

DobryDuch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: DobryDuch » czw 27 lut, 2014 20:09

buba pisze:http://wolnemedia.net/media/ukrainska-h ... ja-mediow/ (zrodlo obrazka)

przepraszam za kolejny post ale nie moge wyedytowac poprzedniego....
Dobrze było przeczytać chociaż coś podobnego do mojej odczuwanej od początku relacjonowania protestów z Ukrainy niechęci do niewiarygodnej prostolinijności mediów. Po prostu wstydzę się pochodzić z kraju, z kręgu zwanego Unią, gdzie szczyci się demokratycznymi ideałami, a w praktyce (medialnej) używa się czarno-białej retoryki rodem z prostackiej propagandy jakiejś równie sztywnej dyktatury. Po jakimś czasie zacząłem więc oglądać rosyjskie kanały informacyjne, bo już mi się wymiotować chciało tym zaściankowym naszym "demokratycznym" punktem widzenia. Tam właśnie pierwszy raz zauważyłem, jakie berkutowcy ponoszą obrażenia. Jeśli tam mówiono o ekstremistach na Majdanie, u nas bierze się to w cudzysłów i usiłuje się wymazać takie wrażenie. Można było nawet zauważyć tak ostry podział, że kamery i reporterzy z rosyjskich mediów stali za plecami Berkutu, a "nasze" "demokratyczne" media z kolei pokazywały berkutowców od strony demonstrantów.
Można nienawidzić Janukowycza, co przecież jest tak naturalne w stosunku ludu do dłużej utrzymującej się władzy. Nie można nie wierzyć, że miał w narodzie zwolenników, jednak z nich "nasze" media naśmiewały się bezlitośnie, tak jak z olimpiady w Soczi, co było tyle niesmaczne, co głupie i żenujące. Teraz więc mamy interesującą okazję jak przedstawia się demonstrantów na Krymie! Teraz o tamtejszych demonstrantach nieustannie mówi się, że zamaskowani, uzbrojeni. Tutaj dopiero nadarzyła się okazja do obserwowania jakim relatywnym kabaretem są nasze media, a demokratyczna egida, pod którą stoją, jest tak samo żałosną atrapą demokratycznych ideałów, wśród których można wskazać na chociażby pluralizm, czyli poszanowanie głosów odmiennych interesów.
Tego już nie można nazwać hipokryzją, bo ona zakłada jednak jakiś cień chęci zachowania powagi swojego stanowiska. To jest raczej histeria, bo takie demonizowanie wszystkiego co jakoś spokrewnione jest rosyjską kulturą wygląda jak działanie mechanizmu obronnego, próbę radzenia sobie ze strachem przed tym, co obce i potężne.

btw. trochę na przekór tego, co wyżej napisałem: zajmująco ogląda się teraz "Jack Strong" w kinach, czyli film o płk. R. Kuklińskim, który w latach 1971-1981 przekazywał do USA militarne plany ZSRR. Nie mogłem pozbyć się fantazji o tym jakie teraz przygotowywane są strategie ze względu na sytuację na Ukrainie :P

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 27 lut, 2014 21:48

DobryDuch,

Celnie ująłeś to o czym parę osób tu na forum myśli. W morzu hipokryzji mediów jest też ocean hipokryzji polityków (ale do tego chyba przywykliśmy). Np. Radek Sikorski stwierdził, że skoro Janukowicz uciekł to porozumienie jest nieważne. Czy gdyby uciekł Jacyniuk to czy Radek bredziłby tak samo? Wątpię.
Inną sprawą jest to czy Janukowicz dotrzymałby ustaleń porozumienia, a inną jednostronne decydowanie o tym w jakim wypadku porozumienie jest ważne, a w jakim nie.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Re: I polała się krew na Majdanie...

Post autor: buba » pt 28 lut, 2014 10:54

Po tym co sie dzieje na Ukrainie w ostatnim czasie i tym co bredza politycy i media to ja przestalam rozumiec slowo "demokracja". Albo cos takiego jak "obiektywnosc" i "zdrowy rozsadek" juz zupelnie stracily na znaczeniu w dzisiejszych czasach...
Wychodzi na to ze kilkanascie tysiecy buntownikow ma pelne prawo narzucac swoja wole i decydowac o losach kilkudziesieciomilionowego kraju? A w wyniku przewrotu liderzy opozycji zaczynaja sami rozdzielac wladze pomiedzy soba wedle wlasnego uznania? A gdzie normalne wybory, jakies referendum? Mowi sie tez o walce z korupcja i jednoczesnie wypuszcza z paki osobe ktora siedziala za grube przekrety finansowe...
A zagranica ,zarowno ta pobliska jak i zza oceanu,uwazajaca sie za stara i dojrzala demokracje bije brawo... Slowo "hipokryzja" rzeczywiscie juz tutaj wydaje sie byc eufemizmem...
Ja nie mowie ze to co dzieje sie na Ukrainie jest czyms zlym. Nie jestem milosniczka kolegi Putina i ukrainskich oligarchow. Ale nazywajmy rzeczy po imieniu...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

invasion
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: invasion » pt 28 lut, 2014 11:42

buba pisze:Po tym co sie dzieje na Ukrainie w ostatnim czasie i tym co bredza politycy i media to ja przestalam rozumiec slowo "demokracja". Albo cos takiego jak "obiektywnosc" i "zdrowy rozsadek" juz zupelnie stracily na znaczeniu w dzisiejszych czasach...
Wychodzi na to ze kilkanascie tysiecy buntownikow ma pelne prawo narzucac swoja wole i decydowac o losach kilkudziesieciomilionowego kraju? A w wyniku przewrotu liderzy opozycji zaczynaja sami rozdzielac wladze pomiedzy soba wedle wlasnego uznania? A gdzie normalne wybory, jakies referendum? Mowi sie tez o walce z korupcja i jednoczesnie wypuszcza z paki osobe ktora siedziala za grube przekrety finansowe...
A zagranica ,zarowno ta pobliska jak i zza oceanu,uwazajaca sie za stara i dojrzala demokracje bije brawo... Slowo "hipokryzja" rzeczywiscie juz tutaj wydaje sie byc eufemizmem...
Ja nie mowie ze to co dzieje sie na Ukrainie jest czyms zlym. Nie jestem milosniczka kolegi Putina i ukrainskich oligarchow. Ale nazywajmy rzeczy po imieniu...
Przecież T. to tylko jedna z niewielu osób, która poniosła karę za swoje przekręty! Niech się odważy taki na Ukrainie, który swoje ogromne majątki zbudował powstrzymując się od przekrętów finansowych...

piotrek_g
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: piotrek_g » pt 28 lut, 2014 13:26

Mam takie pytanko- ostatnio dziwnie cicho o "Swobodzie"- czy w skład rządu Jaceniuka wszedł ktoś z tego ugrupowania od Tiahyboka? Miał być rząd jedności narodowej, a mi się wydaje, że jeśli potwierdzi się, że nie ma tam ludzi ze Swobody, UDARu, Partii Regionów to będzie to wyglądać jakby był to rząd Batkwiszczyny z domieszką kilku osób z Majdanu....A to chyba nie o to chodzi, chodziło ludziom z Majdanu....

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 28 lut, 2014 20:06

Z tego co słyszałem, do nowego rządu nie wszedł nikt ze Swobody ani Udaru. W sumie się nie dziwię. To rząd samobójców, jak to określil sam Jaceniuk,trzeba będzie podjąć niepopularne decyzje, a za pasem przecież wybory

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 01 mar, 2014 10:08

W skład rządu weszli członkowie Swobody, co więcej jeden z vicepremierów - Sycz jest ze Swobody.
pełna lista członków rządu: http://top.rbc.ru/politics/27/02/2014/907659.shtml

Zwróćcie uwagę na miejsca urodzeń członków rządu (poza kilkoma wyjątkami, typu Baku, Norylsk) większość urodziła się na zachodzie. To tak jakby u nas rząd składał się np. z samych ślązaków :)

idziorus
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: idziorus » sob 01 mar, 2014 15:44

Jakoś starałem się omijać tematów politycznych ale że one uniemożliwią mi wyjazd rowerem na Krym to napiszę.
DobryDuch pisze:Po jakimś czasie zacząłem więc oglądać rosyjskie kanały informacyjne, bo już mi się wymiotować chciało tym zaściankowym naszym "demokratycznym" punktem widzenia.
O jejku - rosyjskie kanały też tam zerknąłem , z całym szacunkiem dużo jeszcze rosyjskiej TV do jakiegokolwiek obiektywizmu - (agenci opłacani przez Unię i USA ) szkoda tylko babcie które donosiły kanapki to też pewnie agenci CIA .Tylko że ruscy w różnych TV mają zawszę te same zdanie .
M4rcin pisze:To jest raczej histeria, bo takie demonizowanie wszystkiego co jakoś spokrewnione jest rosyjską kulturą wygląda jak działanie mechanizmu obronnego, próbę radzenia sobie ze strachem przed tym, co obce i potężne.
Właśnie obce i potężne , myślę że sam się boję tego co obce i potężne - podobnie mają Estończycy , Łotysze , Litwini , Mołdawianie , Ukraińcy a tej obcej kultury mają aż za dużo.
buba pisze:Po tym co sie dzieje na Ukrainie w ostatnim czasie i tym co bredza politycy i media to ja przestalam rozumiec slowo "demokracja". Albo cos takiego jak "obiektywnosc" i "zdrowy rozsadek" juz zupelnie stracily na znaczeniu w dzisiejszych czasach...
Wychodzi na to ze kilkanascie tysiecy buntownikow ma pelne prawo narzucac swoja wole i decydowac o losach kilkudziesieciomilionowego kraju?
Demokracja to tylko słowo , ale wyjście na ulicę z powodu braku Teleranka albo zbudowanie barykady i rzucanie koktajli na ZOMO czy Berkut z powodu braku piwa w pobliskim sklepie uważam nie tylko za normalne ale obowiązek każdego piwosza i oczywiście będę tym buntownikiem który będzie narzucał innym swoją wolę bo sam tego piwa nie będę pił - i myślę że to jest coś blisko demokracji. A buntowanie się jest też czymś normalny - oczywiście to nie dotyczy Rosji.

Nie chciałbym wyjść na wielkiego obrońce majdanu bo nim nie jestem i nie bardzo wszystko rozumiem kto z kim i poco walczy . Ale strasznie martwią tak mocne słowa krytyki " majdanu " ,co prawda jedna banda zastąpi drugą - lecz zawsze jest nadzieja na jakąś lepszą zmianę tym bardziej że Ukrainą będą rządzić Ukraińcy a nie ruscy.

Teraz zresztą wychodzi, jak zwykle komu na takiej sytuacji zależało. Tylko patrzeć jak Ruscy ruszą ma Kijów

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 01 mar, 2014 16:01

Nie chciałbym wyjść na wielkiego obrońce majdanu bo nim nie jestem i nie bardzo wszystko rozumiem kto z kim i poco walczy . Ale strasznie martwią tak mocne słowa krytyki " majdanu " ,co prawda jedna banda zastąpi drugą - lecz zawsze jest nadzieja na jakąś lepszą zmianę tym bardziej że Ukrainą będą rządzić Ukraińcy a nie ruscy.

Teraz zresztą wychodzi, jak zwykle komu na takiej sytuacji zależało. Tylko patrzeć jak Ruscy ruszą ma Kijów
W całej złożoności sytuacji na Ukrainie i na Krymie nie popadaj w skrajności. Ocena Majdanu jest rzeczą indywidualną ale stwierdzenie, że "Ukrainą będą rządzić Ukraińcy,a nie Ruscy" jest równie trafne co "Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków". Ukraina nie jest i nigdy nie była państwem narodowym. Mniejszości stanowią tam ogromną część społeczeństwa i sztuka jest rządzić tak by każdemu było dobrze. Przypomnę, że dotychczasowe władze, choć w ostatnim okresie trwania wyciągnęły rękę do Rosji nie były wspierane przez Kreml. Janukowicz nie cieszył się poparciem Putina przez większą część kampanii 2004, a co więcej w ostatnich wyborach Kreml faworyzował Tymoszenko, a nie Janukowicza. Stwierdzenie, że Ukrainą rządziła Rosja jest błędne. Wpływy oczywiście były, jednak nikt o zdrowych zmysłach nie rozpatrywał Ukrainy jako kraju uniezależnionego spod wpływów Rosji.

PS. Chciałbym zobaczyć miny i reakcje Polaków gdyby np. na Litwie w wyniku zamachu stanu władzę przejęła ultra-nacjonalistyczna partia, która głosiłaby hasła antypolskie. Ciekaw jestem czy też twierdziłbyś, że dobrze, że Litwą nie będą dłużej rządziły Lachy.

idziorus
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: idziorus » sob 01 mar, 2014 17:12

Szulik pisze:Ciekaw jestem czy też twierdziłbyś, że dobrze, że Litwą nie będą dłużej rządziły Lachy.
Litwą oczywiście nie będą rządzić Lachy bo to nie nasz kraj
Litwini jak najbardziej mają prawo mieć żal do Polaków bo także wtrącaliśmy się w ich sprawy.

Stwierdzenie „Ukrainą będą rządzić Ukraińcy,a nie Ruscy ” rzeczywiście nie jest zbyt trafne ale jeśli chodzi o Ukrainę to rozmawiając z Lwowiakami to naprawdę mieli tylko negatywne zdanie o swoich rodakach rusko-języcznych tym bardziej niekiedy rozmawiając z drugą stroną to oni twierdzili że nie są Ukraińcami tylko Rosjanami.
A na Zakarpaciu ani Ukraińcy ani Ruscy tyko Węgrzy lub Rumuni. I rzeczywiście nie jest to państwo narodowe .

Lecz ogromny wpływ na politykę mieli jednak Rosjanie a Ukraińcy byli trochę spychani na margines ( swego czasu my Polacy też tak postępowaliśmy )
I ta Rosyjska część była wspomagana np: Berkut a teraz nawet przez wojsko Rosyjskie. Ci na zachodzie wywalczyli sobie to sami bez karabinów tylko z wielką determinacją.

Też mi się niepodobna że główną role odegrały organizacje skrajno-prawicowe ale za nimi nie stała policja i jakieś dziwne służy które sprawiały że ludzie znikali bez śladu .

Teraz sprawy zaczynają wyglądać nie ciekawie ,i widać kim był Janukowycz . W TV rosyjskich aż roi się o młodych faszystach na zachodniej Ukrainie , deputowani Rosyjskie dumy nazywają to dżumą którą trzeba zdławić i ci uzbrojeni po zęby w broń automatyczną wojskowi na Krymie to nijak się ma z usmoloną twarzą z tarczą i pałką człowieka na majdanie.

Staram się nie popadać w skrajności tym bardziej że starałem się unikać polityki interesowali mnie ludzie i piękna dzika Ukraina - Lecz gdy widzę służby mundurowe : policje, wojsko nawet staż graniczną - to nigdy nie mam dobrych wspomnień . A Rosyjskie wojsko na Krymie to już duża przesada, i jak tu nie popadać w skrajności.
Jak Amerykanie interweniowali w Iraku czy w Afganistanie też mi się krew burzyła.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 01 mar, 2014 17:43

Wspominając opinię Lwowiaków o swoich pobratymcach z Wschodniej Ukrainy dotknąłeś sedna sprawy: bardzo głębokich podziałów na tle etnicznym, kulturowym, językowym i wyznaniowych. Jedni z drugimi się nie identyfikują i oskarżają się o faszyzm albo o bycie moskalami. Fakt jest jednak taki, że i jedni i drudzy są u siebie - mieszkali tam od pokoleń i niedziwne, że mają ambicje by decydować o swoim losie.
Niedawny przewrót spowodował usunięcie Janukowicza i przejęcie władzy przez Zachodnich Ukraińców. Nie sądzę by na dłuższą metę, nawet bez jakiejkolwiek interwencji Rosji, Wschód Ukrainy dał się całkowicie podporządkować Zachodowi.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » czw 06 mar, 2014 15:16

Kwiatkowski11 pisze:
Szulik pisze:Kwiatkowski11,

Krew to moze nie dzis, ale Ukraina rozpadnie sie na 2 polowki a nawet 3 czesci/

No to dzis stalo sie. Nie wiem co dalej bedzie, ale zapomnijcie o wakacjach w tym rejonie, tegoz lata!
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 06 mar, 2014 17:46

Kwiatkowski11 pisze:No to dzis stalo sie. Nie wiem co dalej bedzie, ale zapomnijcie o wakacjach w tym rejonie, tegoz lata!
Pewnie w tym roku mało osób z Polski tam pojedzie - nawet jeśli sytuacja się uspokoi (czyt. znikną uzbrojeni ludzie z ulic). Myślę jednak, że turystyka odbuduje się na Krymie szybciej niż gdziekolwiek indziej. Tym bardziej, że w samym regionie nie ma większego konfliktu. Jest konflikt o Krym, ale ludzie na Krymie nie są zaangażowani w protesty, walki itp.

Bądźmy dobrej myśli!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 06 mar, 2014 20:02

Polacy Polakami, ale ciekaw jestem, ilu Ukraińców pojedzie w tym roku latem na Krym, jeśli ten ostatni jednak rzeczywiście wejdzie w skład Rosji (lub w inny sposób odseparuje się od Ukrainy). Cześć z nich, zwłaszcza tych z zachodu kraju, może ze względów pryncypialnych zrezygnować z wyjazdu tam, aby nie uwiarygadniać "separatystów". Tymczasem to właśnie Ukraińcy stanowili co roku większość odpoczywających

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » czw 06 mar, 2014 20:18

pietia pisze:Polacy Polakami, ale ciekaw jestem, ilu Ukraińców pojedzie w tym roku latem na Krym, jeśli ten ostatni jednak rzeczywiście wejdzie w skład Rosji (lub w inny sposób odseparuje się od Ukrainy). Cześć z nich, zwłaszcza tych z zachodu kraju, może ze względów pryncypialnych zrezygnować z wyjazdu tam, aby nie uwiarygadniać "separatystów". Tymczasem to właśnie Ukraińcy stanowili co roku większość odpoczywających
Dokladnie to Ukraincy i Rosjanie. O ile pamietam, w sezonie codziennie przyjezdzalo do Sewastopola kilkanascie pociagow z Rosji choc z naszego forum bylo tam mnostwo ludz,i to i tak Polakow bylo tam malo.Piszac slowa o tym, ze Krym w tym roku jest dla nas malo realny, mialem na uwadze przede wszystkim problemy z wjazdem na obszar kontrolowany przez separatystow, ich kontrole zniechecajace a moze nawet wizy. Przypomnijcie sobie jak to bylo kiedys w samozwanczej Republice Naddniestrzanskiej.
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 06 mar, 2014 20:49

Nie sądzę by doszło do włączenia Krymu do Rosji - a to byłaby jedyna możliwość wprowadzenia wiz dla Ukraińców i innych ex-cccp ludów.

Rosjanie od lat zmniejszali swoją obecność wakacyjną na Krymie bo uważali, ze taniej jest polecieć do Turcji niż na Krym.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 06 mar, 2014 21:28

Szulik pisze:Nie sądzę by doszło do włączenia Krymu do Rosji - a to byłaby jedyna możliwość wprowadzenia wiz dla Ukraińców i innych ex-cccp ludów.
Nie chodzi nawet o wizy. Po prostu częsć Ukraińców może nie zechcieć jechać na "okupowany" Krym (przynajmniej w tym roku) ze względów ambicjonalnych, by nie wspierać finansowo "okupantów" czy "separatystów". Poza tym nie wiadomo, jak w takim scenariuszu wyglądałaby granica ukraińsko-krymska. Rosjanie pewnie postawiliby posterunki graniczne na przesmyku, ale ukraińskie służby raczej na pewno tego nie zrobią. W najgorszym warinacie (chyba jednak mało prawdopodobnym) granica między Ukrainą a Krymem zostałaby zamknięta na głucho, jak przez długi czas było z granicą gruzińsko-abchaską.

ODPOWIEDZ