I polała się krew na Majdanie...

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Re: I polała się krew na Majdanie...

Post autor: Kwiatkowski11 » czw 06 mar, 2014 22:44

Panowie, jak bedzie?- mozna sie domyslic.Moim zdaniem reunionnisci postawia szlaban.
P.S.Przestancie pitolic jak ma byc wg. Was- tylko zacznijcie analizowac fakty!
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

bzyq_74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: bzyq_74 » pt 07 mar, 2014 11:04

Fakt z przed chwili:
Rosja zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą --> http://wiadomosci.onet.pl/swiat/czurkin ... aina/8cghk
Sprawa Krymu się coraz bardziej komplikuje.

Awatar użytkownika
wojtekp
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: wojtekp » pt 07 mar, 2014 14:20

Ale jaja.. zrywa stosunki, i tak wszystko uderzy w najprostszych ludzi
Przecież Rosjanie uważają Ukraińców za bratni naród, ale chyba taki do dojenia.. ;(
PS. Putin jeszcze nie potwierdził więc nie wiadomo, a jak wiadomo on sam rządzi i dzieli :)

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pt 07 mar, 2014 16:55

bzyq_74 pisze:Fakt z przed chwili:
Rosja zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą --> http://wiadomosci.onet.pl/swiat/czurkin ... aina/8cghk
Sprawa Krymu się coraz bardziej komplikuje.
Jest już dementi tej informacji - choć nieuznawanie przez Rosję władz w Kijowie de facto jest częściowym zamrożeniem stosunków.

Tematem jutrzejszego serialu pt. "bitwa o Ukrainę" będzie gaz (Miller już napomknął o możliwości zakręcenia gazu za długi) i weekendowe protesty na wschodzie i południu.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » pt 07 mar, 2014 17:36

Polski MSZ wezwal naszych obywateli do opuszczenia Krymu.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pt 07 mar, 2014 17:39

Polski MSZ wezwal naszych obywateli do opuszczenia Krymu.
Trochę późno... Ale może to ja jestem optymistą i zakładam, że apogeum konfliktu jest za nami?

tomeeek07
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: tomeeek07 » pt 07 mar, 2014 19:39

Nie wiem czy to nadaje się tutaj, ale znalazłem krótki wywiad z żołnierzem stacjonującym na Krymie.
http://www.youtube.com/watch?v=GcH3zeLlmqU

Bardzo sympatyczny człowiek. :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 07 mar, 2014 19:42

Z tym apelem MSZ chodzi pewnie o to, że wraz z wymykaniem się Krymu spod władzy Kijowa, również polskie placówki na Ukrainie nie będą w stanie zapewnić opieki Polakom, przebywającym na półwyspie. Ambasada w Moskwie też jej raczej nie zapewni, bo byłoby to de facto uznanie royjskiej zwierzchności nad Krymem.
Z podobnych powodów MSZ odradza podróże do Naddniestrze, Abchazji, Pd. Osetii, Karabachu czy północnego Cypru, choć we wszystkich tych regionach jest w miarę spokojnie

bzyq_74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: bzyq_74 » sob 08 mar, 2014 09:45

tomeeek07 pisze:Nie wiem czy to nadaje się tutaj, ale znalazłem krótki wywiad z żołnierzem stacjonującym na Krymie.
http://www.youtube.com/watch?v=GcH3zeLlmqU

Bardzo sympatyczny człowiek. :)
Podobny do Bilguun'a Ariunbaatar'a :D

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 08 mar, 2014 20:10

Bo to pewnie jakiś Buriat albo inny Tuwińczyk

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » wt 11 mar, 2014 11:15

Przed chwila parlament Autonomicznej Krymu przyjal deklaracje niepodlegosci. Pytanie za 100 punktow: kto pierwszy ja uzna?

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » wt 11 mar, 2014 11:32

Kwiatkowski11 pisze:Przed chwila parlament Autonomicznej Republiki Krymu przyjal deklaracje niepodlegosci. Pytanie za 100 punktow: kto pierwszy ja uzna?
"Республика Крым, как независимое и суверенное государство, в случае соответствующих результатов референдума обратится к РФ с предложением о принятии на основе межгосударственного договора в состав РФ в качестве нового субъекта Российской Федерации", - говорится в тексте декларации, в которой подчеркивается, что Республика Крым будет демократическим, светским и многонациональным государством.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 11 mar, 2014 17:24

dość ciekawy wywiad z byłym ambasadorem na Ukrainie przeczytałem - jeden z nielicznych głosów rozsądku w całym szaleństwie: http://www.kresy.pl/publicystyka,wywiad ... krainskich

Wśród wielu trafnych spostrzeżeń stawia on tezę, że secesji ani przyłączenia do Rosji nie będzie. Moim skromnym zdaniem całkiem możliwe, że Krym służy do pokazania "antymajdanu", jakiegoś straszaka, opozycji do przewrotu w Kijowie.
Nie wiem też, czy sprawy na Krymie nie zaszły za daleko.

Widziałem też wyniki sondaży na Krymie w sprawie ew. przyłączenia do Rosji. W maju 2013 za przyłączeniem do Rosji opowiadało się 23-33%, na początku lutego 2014 - już 41%, obecnie ponad 70%. To pokazuje, że póki w centrali był spokój myśli separatystycznych nie było zbyt wiele...

Bebej
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Bebej » ndz 16 mar, 2014 00:41

Wielu ludziom polecałem ( i polecam) owe forum. Z zadowoleniem przyjąłem uwagę o jakości i poziomie wpisów. To tak, na marginesie.

Bebej
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Bebej » ndz 16 mar, 2014 00:48

A o Ukrainie mogę rzec tak - przegrywają na własne życzenie. Byłem w okolicy Kołomyi kilka razy. Zdumiała mnie ich( Ukraińców) niechęć do własnej waluty. No i komentarze tyczące wschodniej Ukrainy ( kilka lat temu!) A potem? Potem gadka o wszechobecnej korupcji. Napawało mnie to odrazą!!! Za wszystko trzeba płacić. Oj! Bym rozpędził towarzystwo.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pn 17 mar, 2014 10:13

A ja jestem strasznie ciekawa czy jak "nowe demokratyczne i pokojowe wladze" na Ukrainie beda dalej opowiadac o wysadzaniu gazociagow i podobnych rzeczach albo co gorsza wprowadzac to w czyn, to czy polscy politycy i dziennikarze dalej beda wolac o poparciu dla nich i checi pomocy...? Naprawde ciekawe jak daleko jest w stanie pojsc opętanie naszych rodakow...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » pn 17 mar, 2014 10:17

buba pisze:A ja jestem strasznie ciekawa czy jak "nowe demokratyczne i pokojowe wladze" na Ukrainie beda dalej opowiadac o wysadzaniu gazociagow i podobnych rzeczach albo co gorsza wprowadzac to w czyn, to czy polscy politycy i dziennikarze dalej beda wolac o poparciu dla nich i checi pomocy...? Naprawde ciekawe jak daleko jest w stanie pojsc opętanie naszych rodakow...
Zgadza sie. Do tego, ktos z nimi zwiazany dzisiaj palnal, ze Ukraina bedzie dazyc do posiadania broni atomowej.... Czy ktos sie opamieta?

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pn 17 mar, 2014 10:50

Kwiatkowski11 pisze:
buba pisze:A ja jestem strasznie ciekawa czy jak "nowe demokratyczne i pokojowe wladze" na Ukrainie beda dalej opowiadac o wysadzaniu gazociagow i podobnych rzeczach albo co gorsza wprowadzac to w czyn, to czy polscy politycy i dziennikarze dalej beda wolac o poparciu dla nich i checi pomocy...? Naprawde ciekawe jak daleko jest w stanie pojsc opętanie naszych rodakow...
Zgadza sie. Do tego, ktos z nimi zwiazany dzisiaj palnal, ze Ukraina bedzie dazyc do posiadania broni atomowej.... Czy ktos sie opamieta?
Nie wiem ale to troche tak wyglada ze ci "majdanowcy" niedlugo obok pomnika Bandery postawia sobie Basajewa a Polska bedzie sie nadal przescigac w pochwalach i zachwytach...? :roll:
Nie wiem- moze w tym roku wyjezdzajac na wschod bede mowic ze jestem z Rumunii albo z Finlandii? :x
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 17 mar, 2014 20:07

buba pisze:Nie wiem- moze w tym roku wyjezdzajac na wschod bede mowic ze jestem z Rumunii albo z Finlandii?
Był już taki okres, kiedy w Kazachstanie zacząłem udawać Białorusina. Było to po katastrofie smoleńskiej, kiedy to jedynym skojarzeniem z Polską było: "Aaa, to u was ten prezydent się rozbił?". Gdy więc kiedyś ktoś przypadkiem spytał, czy jestem Białorusinem, to wolałem potwierdzić, bo z Białorusią przynajmniej żadnych skojarzeń nie było. Z kolei Andrzej Stasiuk przynał kiedyś, że w USA woli podawać się za Słowaka, bo gdy tylko mówił, że jest z Polski, to od razu zaczynało się: "A, Poland, wódka, papież, kiełbasa, Walesa". A jako "Słowak" mógł mieć swięty spokój, bo ten kraj mało kto z Amerykanów kojarzy :D

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » pn 17 mar, 2014 22:56

pietia pisze:
buba pisze:Nie wiem- moze w tym roku wyjezdzajac na wschod bede mowic ze jestem z Rumunii albo z Finlandii?
Był już taki okres, kiedy w Kazachstanie zacząłem udawać Białorusina. Było to po katastrofie smoleńskiej, kiedy to jedynym skojarzeniem z Polską było: "Aaa, to u was ten prezydent się rozbił?". Gdy więc kiedyś ktoś przypadkiem spytał, czy jestem Białorusinem, to wolałem potwierdzić, bo z Białorusią przynajmniej żadnych skojarzeń nie było. Z kolei Andrzej Stasiuk przynał kiedyś, że w USA woli podawać się za Słowaka, bo gdy tylko mówił, że jest z Polski, to od razu zaczynało się: "A, Poland, wódka, papież, kiełbasa, Walesa". A jako "Słowak" mógł mieć swięty spokój, bo ten kraj mało kto z Amerykanów kojarzy :D
Ja w takich sytuacjach mowie ze , jestem z Surinamu (choc teraz wolalbym juz nie!).

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 18 mar, 2014 08:05

To aż takiej karnacji nie mam by uchodzić za gościa z Surinamu :D Choć mają tam niezłą mieszankę etniczną to nawet pod Holendra nie podpadam...

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: abacil » wt 18 mar, 2014 12:04

buba pisze: Nie wiem ale to troche tak wyglada ze ci "majdanowcy" niedlugo obok pomnika Bandery postawia sobie Basajewa a Polska bedzie sie nadal przescigac w pochwalach i zachwytach...? :roll:
Nie wiem- moze w tym roku wyjezdzajac na wschod bede mowic ze jestem z Rumunii albo z Finlandii? :x
Zapytam jak w reklamie z Markiem Kondratem: a konkretnie czego się wstydzisz?
Ja zauważyłem, że to raczej w Polsce grażdanie z matuszki Rassiji mówią cichcem. Jakże inaczej czują się (i zachowują) w Grecji, Czarnogórze czy Bułgarii, gdzie potrafią gadać na cały regulator. Więc pytanie: czego się oni u nas wstydzą?
A druga sprawa: czyje pomniki mają na Ukrainie stawiać? Chruszczowa? Lenina? (te zrzucone, z powrotem) A może Woroszyłowa?
Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie podejrzewałem, że na świecie żyje tylu idiotów - Stanisław Lem

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 18 mar, 2014 16:13

abacil pisze: a konkretnie czego się wstydzisz?
Wstydze sie za Polakow ktorzy bezkrytycznie i bez odrobiny zdrowego rozsadku popieraja samozwancze wladze z Kijowa ktore przywlaszczyly sobie rzadzenie i decydowanie o losach kraju bynajmniej nie w demokratyczny sposob i niekoniecznie za aprobata wiekszosci obywateli Ukrainy. (tam nie bylo nawet referendum! i kilkanascie tysiecy "majdanowcow" zdecydowalo o losach kilkudziesiecio milionowego kraju).
Wstydze sie za tych ktorzy takie dzialania nazywaja demokracja.

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: abacil » wt 18 mar, 2014 16:43

buba pisze:Wstydze sie za Polakow ktorzy bezkrytycznie i bez odrobiny zdrowego rozsadku popieraja samozwancze wladze z Kijowa ktore przywlaszczyly sobie rzadzenie i decydowanie o losach kraju bynajmniej nie w demokratyczny sposob i niekoniecznie za aprobata wiekszosci obywateli Ukrainy. (tam nie bylo nawet referendum! i kilkanascie tysiecy "majdanowcow" zdecydowalo o losach kilkudziesiecio milionowego kraju).
Wstydze sie za tych ktorzy takie dzialania nazywaja demokracja.
"Samozwańcze władze z Kijowa" od razu ogłosiły termin wyborów prezydenckich. Wystartować będzie mógł każdy, nawet Janukowycz, jeśli jeszcze mu się nie znudziło.
Referendum to od razu zrobił Putin, tylko szkoda że nie u siebie np. nie w Czeczenii.
Poza tym chyba nikt nie mówił u nas, że rewolucja na Majdanie jest "demokracją".
Aha, a czyje pomniki mają stawiać na Ukrainie? A raczej: czyje powinni?
Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie podejrzewałem, że na świecie żyje tylu idiotów - Stanisław Lem

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 18 mar, 2014 17:46

abacil pisze:Aha, a czyje pomniki mają stawiać na Ukrainie? A raczej: czyje powinni?
Niech sobie stawiaja kogo chca, ich kraj ,ich sprawa. Nie nam o tym decydowac.

Mowa byla nie o tym co Ukraincy robia tylko o bezmyslnym popieraniu tego przez Polakow
abacil pisze: Referendum to od razu zrobił Putin, tylko szkoda że nie u siebie np. nie w Czeczenii.
A to prawda. Acz w Czeczenii to warto bylo zrobic referendum 20 lat temu a nie teraz jak wpierw wyrzneli pol narodu... :(

:(
abacil pisze: "Samozwańcze władze z Kijowa" od razu ogłosiły termin wyborów prezydenckich. Wystartować będzie mógł każdy, nawet Janukowycz, jeśli jeszcze mu się nie znudziło.
Wiec na mocy czego teraz sie wypowiadaja i decyduja o roznych sprawach skoro jeszcze nie wiadomo czy narod ich wybierze?
Polska mogla by sie wstrzymac ze swoim poparciem "legalnych rzadow" do czasu wyborow...
abacil pisze:Poza tym chyba nikt nie mówił u nas, że rewolucja na Majdanie jest "demokracją".
Ja natomaist wiele razy slyszalam i czytalam w naszych mediach i to slowo i inne pochlebne wyrazenia w stosunku do majdanu i nowych wladz

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: abacil » wt 18 mar, 2014 18:04

buba pisze:(...)
Mowa byla nie o tym co Ukraincy robia tylko o bezmyslnym popieraniu tego przez Polakow
(...)Wiec na mocy czego teraz sie wypowiadaja i decyduja o roznych sprawach skoro jeszcze nie wiadomo czy narod ich wybierze?
Polska mogla by sie wstrzymac ze swoim poparciem "legalnych rzadow" do czasu wyborow...
Polska ma dwa wyjścia:
1. poprzeć prozachodnie władze Ukrainy,
2. poprzeć Kreml.
Każda inna opcja jest fikcyjna.
Polska kultura władzy publicznej (wolność słowa, wolne wybory) jest zachodnia, europejska.
Rosyjska kultura władzy publicznej (zamordyzm cara) jest azjatycka.
Nie przypadkiem rewolucję wywołali Ukraińcy z zachodu, którzy częściej mogli być po Europie (w znaczeniu cywilizacyjnym).
Ukraińcy ze wschodu mogli być co najwyżej w putinowskiej Azji, więc wolą siedzieć cicho, bo nauczyli się, że za wolność słowa można czasami dostać po mordzie.
W europejskim kraju władze zdobywa się poprzez wybory.
W azjatyckim kraju władzę zdobywa się, gdy dożywotni chan/car/towarzysz zdechnie siłami natury albo mu się pomoże.
Doprawdy nie wiem, jak proeuropejsko nastawieni Ukraińcy mieliby walczyć o zmianę porządków, które spychały ich (dzięki Janukowyczowi) w stronę Azji. Przecież nie w "wolnych wyborach".
Ale wracając do rzeczy: Polska może poprzeć Europę albo Azję. Na razie, konsekwentnie, wybiera Europę. I to mimo tego, że Majdan to była też brutalna siła, nadużycia, radykalizm: coś za coś.
Można nad tym płakać a można się z tego cieszyć. Ja się z tego cieszę.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 18 mar, 2014 18:17

abacil pisze: Polska ma dwa wyjścia:
2. poprzeć Kreml.
Wydaje mi sie ze niekoniecznie musi z takim hura-entuzjazmem popierac ktorakolwiek ze stron...
abacil pisze: Ale wracając do rzeczy: Polska może poprzeć Europę albo Azję. Na razie, konsekwentnie, wybiera Europę.
czyli kazde dzialanie, nawet brutalne i bezsensowne, jesli jest w robione w imieniu popierania zachodu i dążenia do Europy jest wlasciwe i zasluguje na poparcie?
abacil pisze:Doprawdy nie wiem, jak proeuropejsko nastawieni Ukraińcy mieliby walczyć o zmianę porządków, które spychały ich (dzięki Janukowyczowi) w stronę Azji.
w nastepnych wyborach wybrac kogo innego.
abacil pisze: W europejskim kraju władze zdobywa się poprzez wybory.
albo przez palenie opon....
abacil pisze:Nie przypadkiem rewolucję wywołali Ukraińcy z zachodu, którzy częściej mogli być po Europie (w znaczeniu cywilizacyjnym).
Ukraińcy ze wschodu mogli być co najwyżej w putinowskiej Azji, więc wolą siedzieć cicho, bo nauczyli się, że za wolność słowa można czasami dostać po mordzie.
czyli uwazasz ze o losach Ukrainy jako calosci maja prawo decydowac jedynie proeuropejscy Ukraincy z zachodniej czesci? nie wiem czy sa przewazajaca wiekszoscia w tym kraju... Moze wschod i poludnie Ukrainy woli do Azji- nie wolno im?
Ostatnio zmieniony wt 18 mar, 2014 18:32 przez buba, łącznie zmieniany 3 razy.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 18 mar, 2014 18:28

Polska ma dwa wyjścia:
2. poprzeć Kreml.
Czyli twoim zdaniem świat jest czarno-biały :)
Upraszczasz bardzo skompikowaną rzeczywistość do banalnych stwierdzeń z których nic nie wynika (poza twoimi dość radykalnymi poglądami).

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: abacil » wt 18 mar, 2014 19:02

Świat stał się czarno-biały od kilku tygodni, od kiedy towarzysz Putin powiedział, że wyśle wojska gdzie mu się spodoba, a zachodnia Europa pokazała, że poza gadaniem nie przeciwstawi mu nic.
Ponieważ Putin pokazał, że Ukraina nie jest dla niego państwem, tylko terytorium, to nie mam zamiaru się łudzić, że takim samym terytorium jest dla niego Gruzja, Białoruś, kraje nadbałtyckie i Polska.
Co tu komplikować? Że jest powtórka z historii, przynajmniej tak długo, jak długo na Kapitolu siedzi zestrachana pierdoła?

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: abacil » wt 18 mar, 2014 19:12

buba pisze:Wydaje mi sie ze niekoniecznie musi z takim hura-entuzjazmem popierac ktorakolwiek ze stron...
Może też milczeć, jak niejaki Orban, któremu parę mld $ zatkało gębę - i Kaczyńskiemu przy okazji też.
czyli kazde dzialanie, nawet brutalne i bezsensowne, jesli jest w robione w imieniu popierania zachodu i dążenia do Europy jest wlasciwe i zasluguje na poparcie?
Postawmy pytanie inaczej:
a czy tolerowanie każdego, bezczelnego i bezprawnego działania w imię "ochrony rodaków" zasługuje na milczenie i chowanie głowy w piasek tylko dlatego, że dobry wujo sypnie dolarami?
w nastepnych wyborach wybrac kogo innego.
Pod warunkiem, że do następnych wolnych wyborów by doszło!
albo przez palenie opon....
Nie znam takiego przykładu. Jeśli znasz - podaj.
Aha, z europejskiego kraju ktoś, kto przegrywa, nie ucieka, tylko żyje dalej.
Janukowyczowa Ukraina była pół-azjatycka, co pokazał ów koleś uciekając - jakże by inaczej - do Moskwy.
czyli uwazasz ze o losach Ukrainy jako calosci maja prawo decydowac jedynie proeuropejscy Ukraincy z zachodniej czesci? nie wiem czy sa przewazajaca wiekszoscia w tym kraju... Moze wschod i poludnie Ukrainy woli do Azji- nie wolno im?
Zwyczajowo w Azji nie ma wyborów, albo są wolne inaczej.
Więc jeśli ktoś chce żyć jako Azjata, może wyjechać za nieodległą granicę albo po prostu nie iść do wyborów.
Azjaci emigrują do Europy lub tej przeklętej Ameryki. Tam im krzywdy nikt nie robi.
Natomiast gdy Azjaci zaprowadzają swój porządek, to mamy potem z tego niezłe hece.

ODPOWIEDZ