Nastroje separatystyczne na Krymie

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
Szulik
Administrator

Nastroje separatystyczne na Krymie

Post autor: Szulik »

W rezultacie przewrotu w Kijowie, zgodnie z przewidywaniami Krym się budzi. Demonstracje są liczne i o dziwo dostrzeżone już przez nasze media. Jeśli sytuacja będzie się tak dynamicznie rozwijać jak w ostatnich 3 dniach to na wakacje możliwe, że będziemy potrzebowali wiz by wypocząć na Krymie...
Niestety groźba wojny domowej na Ukrainie jest całkiem realna.

Moim skromnym zdaniem pokutuje brak jakichkolwiek działań dla unormowania statusu Ukrainy od 1991 roku. Ukrainę budowano jako państwo narodowe, co obiektywnie rzecz biorąc jest karkołomne w przypadku takiego zróżnicowania etnicznego, kulturowego, językowego.

Tak jak nie dziwiły mnie protesty rozczarowanych na Majdanie, tak nie dziwi mnie sprzeciw Krymu wobec dokonanego przez banderowców zamachu stanu.

LordSlimak
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: LordSlimak »

Wydaje mi się, że Krym jeśli się odłączy, to raczej stowarzyszy się z Rosją, wejdzie do Unii Celnej. Wejście do Federacji byłoby póki co chyba strasznie problematyczne. Chociażby zmiana waluty, wymiana we wszystkich bankomatach itp. Posterunki graniczne można zrobić na szybko, ale samo wyrobienie paszportów dla obywateli chwilę zajmie. Kijów cały czas będzie się starał blokować oderwanie półwyspu. Wydaje mi się, że Krym może poszerzyć swoją autonomię w ramach Ukrainy, bądź zyskać niepodległość i związać się z Rosją.

Gdyby został inkorporowany, to może będzie podobnie jak z Hongkongiem - nie trzeba do niego wiz turystycznych w przeciwieństwie do reszty CRL. Z moich obserwacji (oczywiście mogę się mylić, bo nigdzie nie zapisywałem ile faktycznie widziałem osób) co raz wiecej turystów z zagranicy odwiedza Krym. I nie chodzi mi tu o Polaków, ale o Niemców, Włochów itp. Konkretnie w Jałcie i Sewastopolu widziałem sporo turystów. Wprowadzenie wiz na pewno zmniejszyłoby ten strumień i na kolejne lata związało Krym z turystami z WNP. Sam bym zrezygnował z corocznego pobytu i to nie tylko ze względu na cenę wizy ale głównie na papierkową robotę - kupowanie zaproszenia :shock:

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

LordSlimak pisze: Gdyby został inkorporowany, to może będzie podobnie jak z Hongkongiem - nie trzeba do niego wiz turystycznych w przeciwieństwie do reszty CRL. Z moich obserwacji (oczywiście mogę się mylić, bo nigdzie nie zapisywałem ile faktycznie widziałem osób) co raz wiecej turystów z zagranicy odwiedza Krym. I nie chodzi mi tu o Polaków, ale o Niemców, Włochów itp. Konkretnie w Jałcie i Sewastopolu widziałem sporo turystów. Wprowadzenie wiz na pewno zmniejszyłoby ten strumień i na kolejne lata związało Krym z turystami z WNP. Sam bym zrezygnował z corocznego pobytu i to nie tylko ze względu na cenę wizy ale głównie na papierkową robotę - kupowanie zaproszenia
Widziałem niedaneo dane, zgodnie z którymi odsetek turystów z UE na Krymie wynosi około 3%. Dlatego ewentualne dołączenie półwyspu do rosyjskiej przestrzeni wizowej nie musi znacząco odbić się na wpływach z turystyki. Chyba, żeby stosunki na linii Moskwa-Kijów pogorszyły się na tyle, że Rosja (i Krym) wproadziłyby wizy dla obywateli Ukrainy (podobnie jak bodaj w 2006 r. Rosja wprowdziła wizy dla Gruzinów)
Ale to chyba mało prawdopodny scenariusz. Prędzej może dojść do przekształcenia Krymu w drugie Naddniestrze, czyli twór niby niezależny od Kijowa (formalnie też i od Moskwy), może z własną walutą, oczywiście niezunawany przez społeczność międzynarodową. W takiej sytuacji cudzoziemców raczej nie obowiązywałyby wizy wjazdowe (nie byłoby przecież konsulatów krymskich w innych krajach), a jedynie jakieś karteluszki na wzór tych naddziestrzańskich. Inna rzecz, że liczba Ukraińców, odpoczywających latem na Krymie i tak w tym przypadku zapewne by spadła (zwłaszcza, gdyby przy Ukrainie pozostało czarnomorskie wybrzeże w obwodzie odeskim) bo jednak pewne uciązliwości, w porównaniu ze stanem obecnym, by się pojawiły

LordSlimak
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

:shock: Nie podejrzewałem, ze tak mało ludzi z UE itp. tam jeździ. Myślałem, że samych Polaków jest więcej. Też nie wiadomo jak będą się zachowywali moskiewscy turyści, skoro Kreml promuje Soczi na pierwszy kurort FR. W każdym razie, nie jestem fanem ewentualnych zmian ale podobnie jak Szulik wcale się im nie dziwię.

LordSlimak
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Oczywiście chodziło mi o Soczi jako czołowy kurort w krajach byłego ZSRR. Niestety nie da się edytować postów...

Szulik
Administrator

Soczi juz od dawna było uważane za kurort dla bogaczy. Po olimpiadzie będzie to pewnie kurort dla bogaczy i ultrabogaczy.
Pewnie rozwinie się teraz turystyka w Abchazji, która ma świetne warunki, a sytuacja polityczna wydaje się być na tyle stabilna, że turyści z Rosji będą tam jeździć.

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb »

Szulik pisze:Po olimpiadzie będzie to pewnie kurort dla bogaczy i ultrabogaczy.
A mi się wydaje trochę na odwrót. Na olimpiadę powstało sporo nowych miejsc noclegowych, wzrosła konkurencja, być może ktoś tam pomyślał też by stworzyć trochę miejsc w klasie ekonomicznej. Moi znajomi z BY chcieli jechać jak co roku na Ukrainę, ale że się boją tej sytuacji, zarezerwowali sobie teraz na lipiec w Soczi nocleg: 8 nocy za 1300zł dla dwóch osób ze śniadaniem. Wiadomo, że to pewnie nie jakieś centrum, ale zaraz przy morzu pokój normalnie z prysznicem, nie że jakaś buda drewniana, normalny pensjonat. Wydaje mi się, że to całkiem korzystna cena, kiedy sam z ciekawości szukałem z dwa lata temu i nie widziałem nic w tej cenie.

Szulik
Administrator

nrb,

Obyś ty miał rację. Nie wiem, szczerze mówiąc, jakiego rodzaju miejsca noclegowe powstały.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

A co z wioską olimpijską? Będzie funkcjonować jako normalne osiedle mieszkaniowe czy może właśnie powstaną tam pensjonaty i hotele?

Szulik
Administrator

Wikipedia podaje, że wioska stanie się kurortem.
После соревнований Олимпийская деревня станет внесезонным курортным комплексом «Сочное»
W Kazaniu po Uniwersjadzie wioskę przerobiono na kampus uniwersytecki, co wydaje się być dobrym pomysłem

elcolonello
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Re: Nastroje separatystyczne na Krymie

Post autor: elcolonello »

Witam.
Czy ktoś jest w stanie podać mi link albo dwa do rosyjskojęzycznych for, gdzie jest omawiana na bieżąco sytuacja na Krymie.
Z góry dziękuję.

Szulik
Administrator

elcolonello pisze:Witam.
Czy ktoś jest w stanie podać mi link albo dwa do rosyjskojęzycznych for, gdzie jest omawiana na bieżąco sytuacja na Krymie.
Z góry dziękuję.
Może to nie jest oczekiwana odpowiedź ale zwróciłem uwagę, że jeden z najpopularniejszych serwisów informacyjnych Lenta.ru zablokowało komentowanie artykułów w związku z bieżącymi wydarzeniami:
Уважаемые читатели!

В связи с событиями в России и на Украине редакция «Ленты.ру» временно закрывает возможность комментирования всех материалов. Обсудить новости, статьи, фотогалереи и видеролики вы можете в сообществах «Ленты.ру» в социальных сетях.

Благодарим за понимание,
редакция «Ленты.ру»

Szulik
Administrator

Czytając o kolejnych miastach południowej Ukrainy, które zgłaszają swój akces do wstąpienia do Autonomicznej Republiki Krym pomyślałem sobie, że kilka lat temu tworząc osobny dział na forum o Krymie wyprzedziliśmy trochę rzeczywistość :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Tylko, że o tym rzekomym akcesie Chersonia i Odessy informują jedynie nowe władze Krymu, pewnie jest to kolejnym elementem wojny informacyjnej. W Odessie obradowała dziś rada obwodowa, i mimo nacisków ze strony kilkuset mityngujących, nie zgodziła się na proklamowanie regionu w "obwód o specjalnym statusie".

Pacmann
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Pacmann »

Krym chce wolności? Jak najbardziej jestem za. Jednakże po co te gry w chowanego , zamiast normalnie wewnętrznie to rozgrywać , niby nie rosyjska armia na ulicach doprowadza do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Po pierwszym strzale zacznie się masakra. Ani jedni " normalni ludzie" ani drudzy nie chcą być tarczami. Jedynie popaprani politycy i złodzieje doprowadzają ludzi do krwawego szału. Po obu stronach same kłamstwa. Może rzeczywiście gatunek ludzki powinien wymrzeć?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Takie info znalazłem dziś na mail.ru

Крымчане уже с весны начнут призываться в армию — Аксенов
Обновлено: 11:28 (мск)
Тема: Крымский кризис
Подробнее Подписаться
Молодые крымчане призывного возраста после вхождения Крыма в состав России уже с этой весны будут служить в российской армии.

Об этом сообщил самопровозглашенный глава правительства Крыма Сергей Аксенов, передает TVi.

«После вхождения в состав России в Крыму будет действовать российская Конституция. Также на Крым будут распространяться действие других российских законов. Согласно им будет осуществляться и призыв в российскую армию», — сказал Аксенов.

Он признал, что место службы крымских призывников не будет ограничиваться полуостровом.

«Никакого различия здесь не будет, призывники будут служить по всей стране, в том числе и в Дагестане, и в Чечне и вообще на Северном Кавказе», — рассказал Аксенов.

Напомним, парламент Крыма вынес на референдум 16 марта два альтернативных вопроса: 1) Вы за воссоединение Крыма с Россией на правах субъекта Российской Федерации? и 2) Вы за восстановление действия Конституции Республики Крым 1992 года и за статус Крыма как части Украины?

Согласно данным республиканской комиссии по проведению референдума, проголосовали 82,71% избирателей или 1 млн 524 тыс. 563 человека. Более 95% из них высказались за присоединение Крыма к Российской Федерации.

Oj, coś czuję, że spora część młodych Krymian (nawet narodowości rosyjskiej) będzie się jednak starała zachować ukraińskie obywatelstwo :) . Przypominam, że w Ukrainie już od kilku lat nie ma poboru do wojska

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba »

Ajjjjj! :lol: Dobre!!!! Ciekawe czy biegnac ochoczo do referendum mysleli o tym ze wlasnie sobie glosuja za przymusowa wycieczka na Kaukaz albo na Kamczatke :lol:
pietia pisze:będzie się jednak starała zachować ukraińskie obywatelstwo
czyli jak gosc mieszka na Krymie a zachowa ukrainskie obywatelstwo to nie idzie do rosyjskiego woja? i podlega pod prawa Ukrainy mimo ze mieszka na terenie przylaczonym do innego kraju? to teraz to inaczej dziala? moj pradziadek byl Polakiem a wzieli go do austriackiego wojska czy tego chcial czy nie... (choc wtedy pewnie nie bylo czegos takiego jak rozne obywatelstwa)
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

pietia
Kanclerz
Kanclerz

buba pisze:czyli jak gosc mieszka na Krymie a zachowa ukrainskie obywatelstwo to nie idzie do rosyjskiego woja?
Zgodnie z podpisaną wczoraj an Kremlu umową o przyłączeniu, wszyscy mieszkańcy Krymu za miesiąc staną się automatycznie obywatelami FR, o ile w tym czasie nie zadeklarują chęci pozostania przy obywatelstwie ukraińskim. Nie-obywatele FR, nawet mający prawo stałego pobytu na jej terytorium, obowiązkowi wojskowemu oczywiście nie podlegają, z tego co słyszałem nie podlegają mu też obywatele FR, na stałe mieszkający poza jej granicami (np. na Łotwie czy Estonii).
Poza tym ci, którzy zachcą nadal być obywatelami Ukrainy, będą pewnie checieli przenieść się z Krymu do "kontynetlanej" Ukrainy, a stamtąd do rosyjskiej armii raczej już ich nie wcielą. Kijów zapowoedział dziś też, że nikogo nie będzie z automatu pozbawiać obywatelstwa ukraińskiego, nawet jeśli ten ktoś przyjmie rosyjskie
A Twój pradziadek mieszkał na terenie Galicji przed 1914? W takim razie raczej na pewno był obywatelem (czy jak to się wtedy mówiło "poddanym") austriackim

Szulik
Administrator

pietia pisze:Poza tym ci, którzy zachcą nadal być obywatelami Ukrainy, będą pewnie checieli przenieść się z Krymu do "kontynetlanej" Ukrainy
Wątpię by przybrało to masowy charakter. Jak się rozpadł Sojuz to z Krymu masowo Rosjanie nie wyjeżdżali. Z innych republik owszem, ale proces był bardzo powolny.

A tak z innej beczki: Ukraińcy są drugą, po Tatarach najliczniejszą mniejszością narodową w Rosji. Krym będzie pierwszym podmiotem federacji, w którym Ukraiński będzie urzędowym.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

pietia pisze:Kijów zapowoedział dziś też, że nikogo nie będzie z automatu pozbawiać obywatelstwa ukraińskiego, nawet jeśli ten ktoś przyjmie rosyjskie
O czyli cos nowego? bo dotychczas bylo ze oficjalnie nie wolno laczyc ukrainskiego obywatelstwa z zadnym innym?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

Szulik
Administrator

buba pisze: bo dotychczas bylo ze oficjalnie nie wolno laczyc ukrainskiego obywatelstwa z zadnym innym?
Ale w praktyce wiele osób miało ukraińskie obywatelstwo i nowe, np. polskie.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

buba pisze:
pietia pisze:Kijów zapowoedział dziś też, że nikogo nie będzie z automatu pozbawiać obywatelstwa ukraińskiego, nawet jeśli ten ktoś przyjmie rosyjskie
O czyli cos nowego? bo dotychczas bylo ze oficjalnie nie wolno laczyc ukrainskiego obywatelstwa z zadnym innym?
Dotyczyć ma to chyba przede wszystkim Krymu. Ponieważ z punktu widzenia Kijowa będzie to nadal terytorium ukraińskie, to i jego mieszkańców bedą traktować jak obywateli Ukrainy, dzięki czemu np. będą mogli oni podróżować do właściwej Ukrainy bez wiz (właśnie zapowiedziano wprowadzenie wiz dla obywateli FR podróżujących na Ukrainę)

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: abacil »

Ja myślę że Kijów nie wprowadzi wiz dla Rosjan. To by uderzyło w tych Ukraińców którzy pracują w FR, bo przecież Putin też by zaraz wprowadził wizy dla obywateli UA. A znając życie, wiza do FR równałaby się sporej łapówce.
Uważam natomiast, że UA powinna znacjonalizować część rosyjskiego majątku, który jest na terytorium UA - jako reparacje za zabór Krymu, oraz wprowadzić specjalne, wielokrotnie większe ceny na prąd i wodę dostarczane na Krym.
---
A tak przy okazji, rząd ChRL nie uznał "referendum" na Krymie.
http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka ... ka-5,72288
Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie podejrzewałem, że na świecie żyje tylu idiotów - Stanisław Lem

bzyq_74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: bzyq_74 »

Krym już zabrany teraz czas na Estonię ;)
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/moskwa- ... zych/jxp06
- jutro będą mówić o prześladowanych Rosjanach na Łotwie, a pojutrze w Londku City :twisted:

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

O kurde! to i u nas na Suwalszczyznie w miejscowosci Wodziłki spotkalam kilka rodzin staroobrzedowcow uwazajacych sie za potomkow Rosjan! Strach sie bac czy oni sie nie czuja zagrozeni? :wink:

pietia
Kanclerz
Kanclerz

abacil pisze:Ja myślę że Kijów nie wprowadzi wiz dla Rosjan. To by uderzyło w tych Ukraińców którzy pracują w FR, bo przecież Putin też by zaraz wprowadził wizy dla obywateli UA. A znając życie, wiza do FR równałaby się sporej łapówce.
Już wycofują się rakiem z wczorajszej deklaracji. Jacyniuk mówił dziś w Brukseli, że Ukraina "nie będzie się spieszyć" z wprowadzaniem wiz, a nawet z wymogiem posiadania zagranicznego paszportu przy przekraczaniu granicy RUS-UA. Z kolei w odniesieniu do Krymu mają zostać wprowadzone "specjalne zasady przekraczania granicy", nie uściślono jednak, co to ma oznaczać

Szulik
Administrator

pietia pisze:Już wycofują się rakiem z wczorajszej deklaracji. Jacyniuk mówił dziś w Brukseli, że Ukraina "nie będzie się spieszyć" z wprowadzaniem wiz, a nawet z wymogiem posiadania zagranicznego paszportu przy przekraczaniu granicy RUS-UA. Z kolei w odniesieniu do Krymu mają zostać wprowadzone "specjalne zasady przekraczania granicy", nie uściślono jednak, co to ma oznaczać
Jaceniuk doskonale zdaje sobie sprawę, że balansuje na cienkiej granicy. On nie chce zrazić do siebie "brackiego narodu" by nie straszono Jaceniukiem w szkołach. Dlatego deklaracja o wizach była co najmniej dziwna.

PS. Dzisiaj dalszy ciąg rozgrywki Rosja-Poroszenko (początki dużo przed Majdanem). Zamknięto dziś fabrykę Roshen w Lipiecku.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Szulik pisze: Jaceniuk doskonale zdaje sobie sprawę, że balansuje na cienkiej granicy. On nie chce zrazić do siebie "brackiego narodu" by nie straszono Jaceniukiem w szkołach.
Myślę, że przede wszystki zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie wiz w podróżach między Ukrainą a Rosją bardziej zaszkodziłoby samym Ukraińcom, których duża część pracuje w Rosji, a jeszcze większa mam tam krewnych i/lub przyjaciół. Dlatego faktyczne zamknięcie granicy dodałoby tylko wiatru w żagle ugrupowaniom prorosyjskim, zwłaszcza we wschodnich regionach, a może i zwiększyła atrakcyjność rosyjskiego obywatelstwa.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Czy Krym mozna bylo obronic?

Post autor: Kwiatkowski11 »

To juz fakt, ze Ukraina stracila Krym. Koniec kropka. Czy moglo byc inaczej? Moim zdanie tak. Zadecydowaly: opieszalosc i indolencja rzadu ukrainskiego oraz demoralizacja lokalnych wladz oraz wojska. Ktos bedzie musial za to odpowiedziec!
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 »

Kwiatkowski11 pisze:To juz fakt, ze Ukraina stracila Krym. Koniec kropka. Czy moglo byc inaczej? Moim zdanie tak. Zadecydowaly: opieszalosc i indolencja rzadu ukrainskiego oraz demoralizacja lokalnych wladz oraz wojska. Ktos bedzie musial za to odpowiedziec!
No i znalezli: zdymisjonowano ministra obrony.
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

ODPOWIEDZ