Niepokoje na wschodzie Ukrainy

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Re: Niepokoje na wschodzie Ukrainy

Post autor: spartakus » czw 03 lip, 2014 19:54

Nowy minister obrony Ukrainy zapowiedział walkę aż do zwycięskiej parady w Sewastopolu. Ukraińscy politycy mówią o 1000 ofiar wśród "terrorystów" w ciągu jednej doby. Te dwie wypowiedzi dużo mówią o faktycznym stanie ukraińskich elit. Ale większość polskich mediów jest zafascynowanych. Weźmy ostatnie numery "Gazety Wyborczej". ONZ poinformowała,że już ponad 100 tysięcy uchodźców uciekło na Krym i do innych regionów Rosji. Tymczasem pan Czech pisze,że uchodźców jest kilka tysięcy , a jeśli nawet troszkę więcej, to uciekają na zachód Ukrainy. Wszystko to okraszone relacją pani, która uciekła z Donbasu przed "terrorystami". Idźmy dalej-kolejne ofiary na wschodzie Ukrainy. Pan Czech pisze,że to terroryści zabili cywilów. Czyli strzelają do swoich{bombardują?}. Podobnie jak wcześniej był jakiś pożar w Odessie,w którym "terroryści" sami się spalili. Oczywiście ani słowa o dzieciach,które codziennie giną w wyniku bombardowań Ukraińców. Dalej-Francja i Niemcy chcą rozejmu. Pan Czech i reszta są zbulwersowani, no bo jakże to Polska nie bierze udziału w konsultacjach. A poza tym żaden rozejm nie jest potrzebny,bo zyska na nim Rosja. Więc tak oto polskie media[bo przecież nie tylko "Wyborcza"] pchają ukraińskie władze do dalszej wojny. Aha,pan Czech był politykiem,ma ukraińskie pochodzenie i zasiada we władzach Związku Ukraińców w Polsce. Ale "Wyborcza" o tym nie informuje,a powinna pod każdym jego tekstem. Wziąłem na tapetę "Wyborczą",bo uchodziła za gazetę najmniej antyrosyjską. W innych mediach jest podobnie.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 03 lip, 2014 20:22

trafne spostrzeżenia za wyjątkiem:
spartakus pisze:Wziąłem na tapetę "Wyborczą",bo uchodziła za gazetę najmniej antyrosyjską.
Moim zdaniem wyborcza od wielu lat postępuje zgodnie ze swoim sloganem sprzed lat: "nam nie nie jest wszystko jedno". Pisze więc tak jak jej pasuje, a tematy zachodniej Ukrainy są jej bardzo bliskie. Wyborcza jest gazetą politycznie bardzo zaangażowaną, podobnie jak Nasz Dziennik. Różnica polega głównie na tym, że GW ma profil masowy i swe zaangażowanie przedstawia w dość inteligentny sposób.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 04 lip, 2014 10:05

Dla mnie ciekawe jest (a raczej bardzo nieciekawe..) ze jak podpalili kilka opon w Kijowie to nasze media kipialy od informacji, kazdy pojedynczy ranny lub zabity byl publicznie oplakiwany i komentowany wraz z calym jego zyciorysem.,a Polska oferowala pomoc humanitarna dla rannych i poszkodowanych demonstrantow, nawet z miejscami w polskich szpitalach... A teraz ciezko wydlubac jakakolwiek informacje o toczacej sie na wschodzie wojnie a te wiadomosci ktore gdzies sie przewina sa czesto ze soba sprzeczne.. I na miejscu walk gina nie tylko separatysci i zolnierze ale tez cywilna ludnosc.. Bardzo enigmatycznie sie wspomina sie o tym jak i o tym ze w odcietych walkami miastach brakuje lekow i wody, ludzie pija z rzeki... I jakos nikt slowa nie pisnie, ze to jest zle , ze to tez sa ludzie ktorzy chca zyc po swojemu, nie mowiac juz o jakiejkolwiek pomocy ..
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Kubek
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Kubek » pt 04 lip, 2014 21:37

Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń powiedziałbym,że ginął głównie cywile.Miasta i miasteczka są masakrowane przez artylerię oraz samoloty,a ludność masowo ucieka do Rosji(z kilkaset tysięcy już zwiało)

Kilka przykładowych zdjęć i filmów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeżeli ktoś chce w miarę na bieżąco podglądać rozwój wypadków, to polecam specjalny wątek zdjęciowo-filmowy na ten temat(posiada ponad 200 podstron) z międzynarodowego forum militarnego http://www.militaryphotos.net/forums/sh ... LY/page199

witek99
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: witek99 » pt 11 lip, 2014 15:07

Polecam ten reportaż z wioski Siemieniwka ( przekaz uniwersalny i ponad wszelkimi podziałami):
http://youtu.be/kbMJ4IO8WTk

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » pn 14 lip, 2014 11:40

Pierwszy przypadek śmierci obywatela Rosji po rosyjskiej stronie granicy. Prawdopodobnie nie będzie to pretekst do wejścia wojsk rosyjskich na Ukrainę,ale mówi się w Rosji o punktowych uderzeniach. Już sobie wyobrażam reakcję polskich mediów,tych samych,które informują o tym,że to "terroryści ostrzeliwują budynki mieszkalne w Doniecku". Nawiasem mówiąc,zagraniczne telewizje,w tym CNN,pokazały trochę prawdy o sytuacji uchodźców w obwodzie rostowskim. Podobno polscy dziennikarze też tam byli,ale nigdzie nie widziałem żadnej relacji. Wygodniej jest sączyć ukraińską propagandę. Niczego z naszych mediów nie dowiemy się też o coraz większych niesnaskach między oligarchami,którzy rządzą Ukrainą. I pomyśleć,że Majdan chciał zerwania z oligarchami. A dziś minister Awakow twierdzi,że ci,którzy jeszcze znajdują się na Majdanie,to agenci Moskwy.

bzyq_74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: bzyq_74 » wt 15 lip, 2014 14:39

8)

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » wt 29 lip, 2014 18:36

Wreszcie są sankcje!!! Wielotygodniowe podniecenie polskich polityków i mediów znalazło swoje zaspokojenie. Kowal,Saryusz-Wolski,Siwiec,Czech i cała reszta są w ekstazie. Już prognozują jak to za rok Rosjanie nie otrzymają emerytur, Putin zostanie obalony,a mundial odwołany. Oczywiście Polska będzie wśród bojkotujących mundial,gdyby jednak brudne paluchy polityków nie doprowadziły do jego odwołania. No ale Polsce łatwo jest bojkotować,bo zapewne i tak się nie zakwalifikujemy. A wszystko to skutki katastrofy samolotu,za którą winę ponosi Rosja,bo tak powiedzieli Amerykanie na podstawie filmików z internetu. A wiadomo,że słowa Amerykanów są świętością i "prawdą niepodważalną",co udowodnił już początek wojny w Iraku i ówczesne" dowody". I tylko szkoda dzieci z samolotu. Bo tych zabitych w Gorłowce już nie szkoda,bo przecież my Polacy "w stu procentach" jesteśmy przeciw Rosji i te dzieci to "terroryści",a w najlepszym razie "uboczne skutki operacji antyterrorystycznej".

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 29 lip, 2014 21:48

spartakus pisze: I tylko szkoda dzieci z samolotu. Bo tych zabitych w Gorłowce już nie szkoda,.
O tym samym pomyslalam gdy zobaczylam "wyciskacze łez" ze zdjeciami paszportowymi dzieci z samolotu... Widac ludzie dziela sie na rozne kategorie i niektorych zabijac wolno...

Trzy lata temu wedrujac po Gorłowce pamietam taki domek pod hałda gdzie w ogrodku bawily sie dzieci budujac babki z żużlu.
https://picasaweb.google.com/1100072849 ... 2696482930
I sobie myslalam ze przechlapane tak na samej haldzie mieszkac- ani sobie marchewki nie wyhodujesz i na oknach ciagle 10 cm pylu.. I nie wpadloby mi wtedy do glowy ze za jakis czas beda miec jeszcze bardziej przechlapane... :cry:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Specjalny status dla Donbasu

Post autor: Kwiatkowski11 » wt 16 wrz, 2014 15:16

Donbas dostal specjalny status polityczny, o co separatystom na poczatku walk chodzilo, teraz kiedy mleko sie rozlalo, moze to byc zbyt malo.
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ ... aratystow-
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: kubanek » śr 17 wrz, 2014 11:11

No i bardzo dobrze. Od początku trzeba było to załatwić tak jak należy. Na Krymie zorganizować normalne referendum, tak jak w Szkocji, jeśli większość by chciała za, to baj, baj, utworzyć niepodległą Republikę Krymu, taką, jaka funkcjonowała kiedyś (jako Chanat Krymski). Podobnie zrobić na Donbasie. Ogrom hipokryzji, manipulacji, kłamstw jaki od początku tego bardaku obserwuje, przeraził mnie kompletnie. Czemu w normalnym, cywilizowanym świecie, można takie rzeczy załatwiać w sposób cywilizowany (patrz Szkocja, choć mainstreamowe media plują na Szkotów i straszą niesamowicie), a w innych częściach, takie konflikty czy problemu, musza być załatwiane w sposób brutalny.
Faktycznie mleko się rozlało, ale Rosja nie chce i nie ma zamiaru anektować Donbasu, bo ją zwyczajnie na to nie stać, a i większość osób, tego nie chce. Im dłużej to trwało tym wieksza była radykalizacja, teraz to już są 2 skrajności - euro-banderyzm w postaci faktycznie, pora to nazwać juntą, junty w Kijowie vs rosjo-sowietyzm w postaci zdziczałej kompletnie czerwonej hołoty, z sowiecką symboliką.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » śr 17 wrz, 2014 11:17

kubanek pisze:No i bardzo dobrze. Od początku trzeba było to załatwić tak jak należy. Na Krymie zorganizować normalne referendum, tak jak w Szkocji, jeśli większość by chciała za, to baj, baj, utworzyć niepodległą Republikę Krymu, taką, jaka funkcjonowała kiedyś (jako Chanat Krymski). Podobnie zrobić na Donbasie. Ogrom hipokryzji, manipulacji, kłamstw jaki od początku tego bardaku obserwuje, przeraził mnie kompletnie. Czemu w normalnym, cywilizowanym świecie, można takie rzeczy załatwiać w sposób cywilizowany (patrz Szkocja, choć mainstreamowe media plują na Szkotów i straszą niesamowicie), a w innych częściach, takie konflikty czy problemu, musza być załatwiane w sposób brutalny.
Faktycznie mleko się rozlało, ale Rosja nie chce i nie ma zamiaru anektować Donbasu, bo ją zwyczajnie na to nie stać, a i większość osób, tego nie chce. Im dłużej to trwało tym wieksza była radykalizacja, teraz to już są 2 skrajności - euro-banderyzm w postaci faktycznie, pora to nazwać juntą, junty w Kijowie vs rosjo-sowietyzm w postaci zdziczałej kompletnie czerwonej hołoty, z sowiecką symboliką.
Dzis mozna juz powiedziec, ze Ukraina zostala formalnie podzielona. Nowa ustawa przewiduje na terenach opanowanych przez separatystów własną milicję, własną kontrolę granicy i własne wybory!

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: kubanek » śr 17 wrz, 2014 11:34

Czyli utworzono formalnie coś na kształt Naddniestrza. Co ciekawe, teraz tego nie znajdę, ale jakiś czas temu, na stronach Novosti Donbasa pokazane były zdjęcia z 2007 roku jeśli pamiętam, które pokazywały coś bardzo podobnego. Nawet była ta sama flaga Donbasu, tyle, że popierane to było wówczas przez KPU, dzisiaj zdelegalizowanej.
Tak więc te procesy były i to było kwestią czasu, kiedy do tego dojdzie. Absolutnie nieprawdą jest, że Rosja planowała te wszystkie działania wcześniej, Rosja nie potrafiła i nie potrafi dobrze planować, podobnie jak Polska, wszystko dzieje się chaotycznie i ad-hoc w myśl zasady "uda się, to się uda, a jak nie, to zobaczymy co z tego wyjdzie". Na razie wydawać się może, że Moskwa wygrała, ale to jest tylko na krótką metę, bo gospodarka jest w stanie zapaści i będzie coraz gorzej. Moim skromnym zdaniem, sprawdza się powoli najgorszy scenariusz, czyli powolne gnicie całego obszaru postsowieckiego, kończącego się rozpadem paru państw, Ukraina już się rozpadła, Rosja będzie kolejna, tyle, że to będzie dłuższa i bardziej bolesna agonia.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » pt 17 paź, 2014 07:56

Prezydent Poroszenko wlasnie podpisal ustawe o specjalnym statusie Donbasu, m. in. przewidujaca dla regionu wybory samorzadowe. Miejscowi i tak jej nie uznaja, czyli kompromisu nie bedzie.
http://www.tvp.info/17273778/specjalny- ... sal-ustawe

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » śr 07 sty, 2015 11:36

Władze Ukrainy odcinają Donbas. Zakaz przejazdów autobusowych, zaminowane drogi
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... BoxWiadTxt

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » wt 20 sty, 2015 19:33

Od kilku dni rozejm[który istniał głównie na papierze] właściwie zamienił się w wojnę. Polskie media informują o bohaterskich wyczynach ukraińskich cyborgów na lotnisku w Doniecku. I o tym,że "lotnisko jest pod kontrolą Ukraińców". Czy ktoś mi jest w stanie wyjaśnić,dlaczego podawane są te brednie? Rozumiem,że ukraińska propaganda je powtarza,choć i tam pojawiają się już informacje o ogromnych ukraińskich stratach w ciągu ostatnich dni,wycofaniu z lotniska i natarciu sił DNR i ŁNR. Od początku tego konfliktu nie jestem w stanie zrozumieć,co robią polscy dziennikarze. Dlaczego nie są w stanie podać nawet obiektywnych informacji? Tymczasem wojna trwa. Codziennie giną cywilni ludzie-na przystankach,w domach,na ulicy.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » wt 20 sty, 2015 20:03

Jak znasz prawdę, to napisz.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » śr 21 sty, 2015 10:16

Wiekszej bzdury nie slyszalem od dawna!

- Ukraina chce dzisiaj ekspertów, oficerów, bo buduje armię, prowadzi wojnę. Byłbym za tym, żeby takich oficerów im posłać. Byłoby fantastycznie, gdyby polscy żołnierze walczyli w Doniecku. Wtedy pokazujemy, że budujemy głęboki, trwały, strategiczny sojusz, który będzie gwarantem bezpieczeństwa nie tylko naszego, ale i Europy - powiedział w "Kontrwywiadzie RMF FM" Zbigniew Bujak.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/bujak-by ... asie/nzj6n

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » śr 21 sty, 2015 16:18

spartakus pisze:Od początku tego konfliktu nie jestem w stanie zrozumieć,co robią polscy dziennikarze.

Co robia? To co kaza im przelozeni- sieja propagande... Kolega dziennikarz gdy napisal w zeszlym roku dwa razy obiektywny artykul o Ukrainie to natychmiast stracil prace...
Ale u nas jest wolnosc slowa i demokracja :lol:
spartakus pisze:Codziennie giną cywilni ludzie-na przystankach,w domach,na ulicy.
Taaa.. nie wiesz ze to sa grozni terrorysci?! Nie machaja ochoczo unijnymi flagami wiec zaraz ci wszyscy powiedza ze zabijanie ich jest dobrym uczynkiem..
Kwiatkowski11 pisze:Wiekszej bzdury nie slyszalem od dawna!
Ja mysle ze najlepiej to by tego pana wyslac w rejon najciezszych walk! mozna mu dac szabelke- niech sobie sam walczy o swoje chore pomysly! :evil:

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » śr 21 sty, 2015 20:49

Nasze styropianowe elity daja dzis intelektualny popis, tym razem purnonsens, w wykonaniu pana ministra Schetyny, ktory powiedzial n.t. wyzwolenia obozu w Oswiecimiu:
"A może lepiej powiedzieć, że to pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali, bo tam wtedy żołnierze ukraińscy byli, w ten dzień styczniowy, i to oni otwierali bramy obozu".
Za to komentarze zwyklych internautow pod tym newsem nie pozostawiaja watpliwosci, ze zwykli ludzie nie daja sie oglupiac.

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » śr 21 sty, 2015 21:15

Pomyśleć tylko z jakimi politykami mamy do czynienia,skoro front ukraiński utożsamiają z ukraińskimi żołnierzami. Ta wypowiedź odbiła się szerokim echem w Rosji. Do tej pory za kraje,które usiłują zniekształcać historię,uchodziły nadbałtyckie byłe republiki. Dołączyła Polska. Pewnie niebawem-jak już zabraknie żyjących świadków-dowiemy się,że to Amerykanie wyzwolili Oświęcim.

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » czw 22 sty, 2015 08:40

Ukraińcy przyznali,że opuścili lotnisko w Doniecku czyli potwierdzili to,co było wiadome od kilku dni dla wszystkich z wyjątkiem medialnej polsko-ukraińskiej propagandy. A przed chwilą co najmniej 13 osób zginęło na przystanku tramwajowym w Doniecku. Co powie Łysenko,a za nim polska medialna propaganda?

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » czw 22 sty, 2015 11:09

Polskie tuby propagandowe zwlekały trochę czasu z podaniem informacji o zabiciu pasażerów w Doniecku. Ale jak już podały, to się okazuje,że "nie wiadomo,kto jest sprawcą",a poza tym dla równowagi "Ukraińcy wciąż bronią lotniska".

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » czw 22 sty, 2015 11:22

Ja mam taka prosta propozycje. Podzielic Ukraine wedlug aktualnego stanu-niech kazdy zajmie sie soba i zyje tak jak chce. Przestac szczucic jednych na drugich jak i rowniez Polakow na Rosjan. Pomoc w odbudowie jednym i drugim. Odsunac od wplywu na polska polityke zagraniczna politykow pracych w kierunku konfrontacyjnym- panu Kowolowi, Saryuszowi-Wolskiemu,Zalewskiemu, Sikorskiemu i Schetynie dziekujemy.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 22 sty, 2015 11:38

Kwiatkowski11 pisze: Ja mam taka prosta propozycje. Podzielic Ukraine wedlug aktualnego stanu-niech kazdy zajmie sie soba i zyje tak jak chce
Nie wiem czy to teoria spiskowa ale mam wrazenie ze wielu ludziom bardzo zalezy zeby tam spokoju nie bylo...

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » czw 22 sty, 2015 14:10

[quote="spartakus"]Pomyśleć tylko z jakimi politykami mamy do czynienia,skoro front ukraiński utożsamiają z ukraińskimi żołnierzami. Ta wypowiedź odbiła się szerokim echem w Rosji. Do tej pory za kraje,które usiłują zniekształcać historię,uchodziły nadbałtyckie byłe republiki. Dołączyła Polska. Pewnie niebawem-jak już zabraknie żyjących świadków-dowiemy się,że to Amerykanie wyzwolili Oświęcim.[/quo

Dyp­lo­mata to człowiek, który dwuk­rotnie się zas­ta­nowi, za­nim nic nie po­wie. Winston Churchill.

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » czw 22 sty, 2015 18:59

Kwiatkowski11 pisze:Ja mam taka prosta propozycje. Podzielic Ukraine wedlug aktualnego stanu-niech kazdy zajmie sie soba i zyje tak jak chce. Przestac szczucic jednych na drugich jak i rowniez Polakow na Rosjan. Pomoc w odbudowie jednym i drugim. Odsunac od wplywu na polska polityke zagraniczna politykow pracych w kierunku konfrontacyjnym- panu Kowolowi, Saryuszowi-Wolskiemu,Zalewskiemu, Sikorskiemu i Schetynie dziekujemy.
Myślę,że taka koncepcja będzie niemożliwa do realizacji. Raczej przypuszczam,że albo Ukraina zniszczy wschodni bunt i cały kraj stanie się nacjonalistyczny i wrogi Rosji,albo rebelia obejmie większość Ukrainy i doprowadzi do zmiany władzy w Kijowie na prorosyjską,albo też wschodnie obwody zostaną przyłączone do Rosji. A co do powyższych nazwisk,to trzeba by tu wymienić prawie wszystkich polskich polityków.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 22 sty, 2015 21:12

spartakus pisze:
Kwiatkowski11 pisze:Ja mam taka prosta propozycje. Podzielic Ukraine wedlug aktualnego stanu-niech kazdy zajmie sie soba i zyje tak jak chce. Przestac szczucic jednych na drugich jak i rowniez Polakow na Rosjan. Pomoc w odbudowie jednym i drugim. Odsunac od wplywu na polska polityke zagraniczna politykow pracych w kierunku konfrontacyjnym- panu Kowolowi, Saryuszowi-Wolskiemu,Zalewskiemu, Sikorskiemu i Schetynie dziekujemy.
Myślę,że taka koncepcja będzie niemożliwa do realizacji. Raczej przypuszczam,że albo Ukraina zniszczy wschodni bunt i cały kraj stanie się nacjonalistyczny i wrogi Rosji,albo rebelia obejmie większość Ukrainy i doprowadzi do zmiany władzy w Kijowie na prorosyjską,albo też wschodnie obwody zostaną przyłączone do Rosji. A co do powyższych nazwisk,to trzeba by tu wymienić prawie wszystkich polskich polityków.
Teraz już pewnie za późno, ale gdyby wiosną ub. roku przekształcono jednak Ukrainę w jakąś formę federacji, być może pozwoliłoby to uniknąć takieg konfliktu, jaki obserwujemu dziś. Nie ma co się łudzić, Ukraina nie jest, nie była i pwnie nigdy nie będzie państwem jednolitym. Nawet w jej zachodniej części istnieją pewne różnice między Galicją a Zakarpaciem czy Bukowiną (w tych ostatnih np. kult tradycji banderowskiej jest zdecydowanie słabszy), jeszcze większe różnice, także językowe czy religijne, są między zachodnią a środkową Ukrainą, nie mówiąc o wschodniej, gdzie jednak też są różnice między np. Donieckiem a Odessą

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » czw 22 sty, 2015 22:09

spartakus pisze:Raczej przypuszczam,że albo Ukraina zniszczy wschodni bunt

Wierzysz w to? Wojna trwa prawie rok i do tej pory jest to raczej obrona Ukraińców niż atak mający na celu zniszczenie buntowników.
Ba, buntowników. Jakby to rzeczywiście było kilku krzykaczy (nawet z dostępem do broni), działających na własną rękę, a nie inspirowanych przez sami wiecie kogo , to może zniszczenie byłoby możliwe.

A tak? Ukraina się broni, bo pan Petro nie ma za bardzo innego wyjścia (znacznie spadłoby poparcie/wybuchłby byc może następny Majdan) ale postępów nie widac.

Tak swoją drogą - czy P. Poroszenko nie ma przypadkiem jakiegoś biznesu związanego z produkcją wojenną? (oprócz Roshena i fabryki busów Bohdan)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 23 sty, 2015 10:05

Wczoraj minął też rok od pierwszych krwawych starć na tzw. Majdanie, z tej okazji spróbowalem sporządzić mały bilans zmian, jakie zaszły przez miniony rok, zarówno na plus jak i na minus
I tak, zmiany na minus:
- odpadnięcie Krymu
- konflikt zbrojny w Donbasie, z tysiacami ofiar
- głęboki, raczej niespotykany wcześniej podział w społeczeństwie ukraińskim (zwłaszcza jeśli za społeczeństwo ukraińskie traktować też mieszkańców Donbasu i Ługańszczyzny)
- załamanie gospodarki
- niemal dwukrotny spadek wartości hrywny wobec większości walut
- kryzys energetyczny, przerwy w dostawach prądu, ogrzewania itp.
- kryzys gazowy
i pewnie jeszcze trochę by sie znalazło
Próbowałem znaleźć też pozytywne zmiany, ale... nie znalazłem właściwie nic. Korucja jak była, tak nadal jest (w jednym z niedawnych sondaży 80% ankietowanych Ukraińców uznało, ze poziom korupcji jest taki sam lub nawet wyższy niż przed rokiem), wiz do UE, wbrew różnym obietnicom, nie zniesiono, co więcej, Polska np. jesienią zaostrzyła warunki wydawania wiz Ukraińcom. Tak więc ogólnie bilans raczej na minus

ODPOWIEDZ