Zielone światło dla zniesienia wiz dla ob. Ukrainy i Gruzji

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: barciur » pn 21 gru, 2015 01:14

Komisja Europejska dała zielone światło dla zniesienia wiz dla Ukrainy, Gruzji i Kosowa. Poinformował o tym szef Komisji Europejskiej podczas unijnego szczytu.

Rekomendacja Brukseli miała pojawić się wcześniej, ale Komisja miała zastrzeżenia do władz w Kijowie w kwestii m.in. walki z korupcją.

Jean-Claude Juncker wskazał jednak, że wątpliwości udało się rozwiać w ciągu kilku ostatnich dni podczas rozmów z ukraińskimi politykami. Przypomniał, że 7 grudnia spotkał się z premierem Ukrainy; w tym tygodniu odbył się mini-szczyt z udziałem szefa Rady i prezydenta Petra Poroszenki.

"Wtedy wyeliminowaliśmy ostatnie przeszkody. To przeważyło na rzecz pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej w sprawie liberalizacji wizowej z Ukrainą" - powiedział Juncker. "W związku z tym Komisja zaproponowała dziś państwom członkowskim, aby szybko podjęły decyzję w sprawie liberalizacji wizowej wobec wszystkich trzech wspomnianych krajów" - podkreślił szef Komisji.

To właśnie od państw członkowskich zależy ostatecznie, czy Ukraińcy, Gruzini i Kosowianie będą mogli przyjeżdżać do Unii bez wiz.
źródło: http://forsal.pl/artykuly/913919,zielon ... ruzji.html

Ciekawi mnie, czy dzięki temu ruchowi jest możliwość zwiększenia jakichś zorganizowanych połączeń kolejowych na Ukrainę, np. wznowienie wahadła Hrebenne-Rawa Ruska czy ten nieszczęsny pociąg Przemyśl-Lwów. To tak ze strony samolubnej ;)

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pn 21 gru, 2015 20:10

barciur pisze: Ciekawi mnie, czy dzięki temu ruchowi jest możliwość zwiększenia jakichś zorganizowanych połączeń kolejowych na Ukrainę, np. wznowienie wahadła Hrebenne-Rawa Ruska czy ten nieszczęsny pociąg Przemyśl-Lwów.
zeby tak jeszcze Kroscienko-Chyrow!!! :mrgreen:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » wt 22 gru, 2015 17:39

i piesze Kroscienko-Smolnytsia, z wsiadaniem sobie w Khyrivie do zahalnego, zeby nie placic nie wiadomo ile za miedzynarodowy :D

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 22 gru, 2015 20:37

Ten ruch bezwizowy ma dotyczyć tylko posiadaczy paszportów biometrycznych, a takich na Ukrainie póki co nie ma zbyt wielu, więc nie sądzę, by Ukraińcy od razu zaczęli masowo jeździć do krajów UE. Choć z czasem ten potok zapewne będzie się zwiększać

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » wt 22 gru, 2015 22:09

pietia pisze:Ten ruch bezwizowy ma dotyczyć tylko posiadaczy paszportów biometrycznych, a takich na Ukrainie póki co nie ma zbyt wielu, więc nie sądzę, by Ukraińcy od razu zaczęli masowo jeździć do krajów UE. Choć z czasem ten potok zapewne będzie się zwiększać
to pewno teraz na UA Ukraincy beda stali w kolejkach po paszport biometryczny, a nie po wize Schengen (pare miesiecy temu stalem na pieszej granicy w Shehyni razem z mrowkami z Ukrainy - u nich pol paszportu zapelnione polskimi pieczatkami z Medyki [ukrainskich brak] i wizami Schengen wydanymi przez Polske).

ODPOWIEDZ