Wysyłka alkoholu do Rosji jako prezent

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
BooBoss
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Posty: 1
Rejestracja: śr 30 paź, 2019 21:00

Wysyłka alkoholu do Rosji jako prezent

Post autor: BooBoss »

Witam,

Pracuję w międzynarodowym koncernie. Pewien mój kolega pracujący w Rosyjskim oddziale niestety niebawem odchodzi po 17 latach pracy. Jako, że był nieocenionym wsparciem chcieliśmy mu wysłać prezent na odchodne o typowo polskim charakterze, tj. Żubrówkę 0,5L wraz z dodatkami - konkretnie to:
https://eluxo.pl/pl/zestawy-upominkowe- ... rowka.html#

Pytanie brzmi:
1. Czy można to legalnie wysłać do Rosji?
2. Ile to pójdzie Pocztą Polską jako standardowa przesyłka pocztowa? Kurierzy życzą sobie od 250 do nawet 600 PLN (chyba ich powaliło). Poczta Polska "tylko" 65 PLN. Pytanie czy chłop się doczeka.
3. Jakie są szanse, że z wszelakich powodów nie dojdzie wcale.
4. Czy odbiorca nie będzie narażony na jakieś opłaty celne - było by trochę głupio gdyby musiał zapłacić cło za wysłany mu prezent.
5. Pytanie z kategorii dziwnych ale chodzi mi po głowie. Jeżeli zapakuję paczkę i wyślę to chyba nikt nie ma prawa jej rozpakowywać i w niej grzebać. Tym samym skąd władze celne miały by w ogóle wiedzieć co jest w środku? Przykładowo zapakuję to w papier prezentowy. No nie wyobrażam sobie że paczka dojdzie "rozbebeszona". Jak to w sumie jest?
ODPOWIEDZ