Drohobycz: "Śladami zapomnianych historii"

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
Awatar użytkownika
dlp
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Drohobycz: "łšladami zapomnianych historii"

Post autor: dlp » czw 31 sty, 2008 10:35

"Cmentarze pełne są ludzi, bez których świat nie mógłby istnieć." - Heinrich Böll

W dniach 02-17.09.2007 miał miejsce workcamp z udziałem wolontariuszy z Ukrainy i Polski.

Celem obozu były prace porządkowe na terenie zabytkowego cmentarza komunalnego przy ul. Truskawieckiej w Drohobyczu (Obwód lwowski). Uczestnicy pod okiem specjalistów kompleksowo odremontowali pojedynczą alejkę (12 nagrobków).

W chwilach wolnych od pracy wolontariusze poznawali kulturę ukraińską; odwiedzili m.in. Lwów, Truskawiec, Stryj, Trustań; spotkali się z przedstawicielami lokalnych instytucji oraz osobami zasłużonymi dla kultury. Wolontariuszy gościli m.in. Dr Leonid Tymoszenko (Dziekan Wydziału Historii Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu), Alfred Schreyer (muzyk i ostatni żyjący uczeń Bruno Schulza), Adam Aurzecki (prezes drohobyckiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej).

Organizatorami obozu były: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego oraz Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej. Fundatorzy: Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" (Stiftung "Erinnerung, Verantwortung und Zukunft"). Współpraca: Stowarzyszenie Magurycz.

Film pamiątkowy nakręcony przez uczestników:
Krótki reportaż TVP1 ("Wiadomości") o projekcie:
Marcin Lachowicz

Awatar użytkownika
Horpyna
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Horpyna » czw 31 sty, 2008 20:23

Świetna inicjatywa. Pozazdrościć udziału i w pewnym sensie przygody. Może więcej szczegółów o cmentarzu nam podasz... Może trochę zdjęć nam pokażesz.

Awatar użytkownika
dlp
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Post autor: dlp » sob 15 mar, 2008 09:51

Oj - zarówno o Drohobyczu jak i o samym cmentarzu można by długo by pisać... Pokrótce więc: zabytkowy - dwustuletni (najstarszy nagrobek z 1808 roku), tylko 5 lat młodszy od cmentarza Père-Lachaise w Paryżu :wink:

Cmentarz wielonarodowy - Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Austriacy, nawet kilku Żydów... Naprawdę kawał historii.

W tym roku projekt będzie kontynuowany; tym razem 3 tygodnie pracy i zaznajamiania się z ukraińską kulturą :D

pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia zdjęć - :mrgreen:
Marcin Lachowicz

Awatar użytkownika
Horpyna
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Horpyna » sob 15 mar, 2008 17:27

Napisz może parę słów, jak są rekrutowani wolontariusze. Jak jest szansa na wzięcie udziału w takim projekcie. Ewentualnie kogo pytać o szczegóły. Sprawa bowiem warta zachodu. :lol:

Awatar użytkownika
dlp
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Post autor: dlp » wt 18 mar, 2008 09:05

Więc tak...

Jak już wspomniałem, organizatorami są Caritas Ukraina oraz Fundacja Krzyżowa z Wrocławia. W Polsce rekrutacją wolontariuszy zajmuje się właśnie ta druga. Z tego co mi wiadomo tegoroczny projekt jest już w końcowej fazie przygotowań i w przeciągu najbliższego miesiąca powinien zostać złożony do sponsorów.

Rekrutacja oczywiście jest otwarta i wszelkie info zostanie zapewne zamieszczone na serwisach typu ngo.pl :) Gdy wszystko będzie już gotowe nie omieszkam przekazać ogłoszenia tutaj, bo na pewno znajdą się chętni ;)

pozdrawiam
Marcin Lachowicz

andrzejekd
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Drohobycz: "Śladami zapomnianych historii"

Post autor: andrzejekd » czw 16 cze, 2016 09:20

Marcin
Chce odszukac na kroryms z lwowskich cmentarzy grob/y moich dziadkow. Co mozesz mi doradzic? Jak sie do tego zabrac, z kim najlepiej nawiazac kontakt. Czy slyszales o jakiejs DB cmentarnej. Jezeli tak to kto ja posiada-oczywiscie jak wiesz. Ja mieszkam w Stanach i w tym roku wybieram sie do Polski i Lwowa m.i. w tej sprawie. andrzejekd yahoo com
:?:

ODPOWIEDZ