demokracja w Rosji

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
pola

demokracja w Rosji

Post autor: pola »

Co sprawia że dany kraj nazywamy demokratycznym i czy ma to odniesienie do Rosji
Ojuwkijsjikw
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu
Posty: 411
Rejestracja: wt 05 kwie, 2005 19:13
Lokalizacja: Hajnówka

Post autor: Ojuwkijsjikw »

Iście temat rzeka...

Powtórzę drugi raz:
Wedłud niezależnych politologów, z Polski i ze świata, w Rosji można mówić o demokracji. W Europie uznaje się, że demokracja nie panuje tylko na Białorusi, wszystkie inne państwa można uznać za demokratyczne. Natomiast warto sobie uzmysłowić, iż żadno państwo na świecie, nawet Szwajcaria, nie posiada wzorowej demokracji.

O tym, czym jest demokracja długo byłoby mówić i przecież faktycznie nie ma tu jednej definicji. Chyba, że mówić, o wyjaśnieniu słownikowym, ale chyba Tobie pola, o to nie chodzi.
Awatar użytkownika
ewa
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 541
Rejestracja: pt 11 mar, 2005 01:45
Lokalizacja: słupsk

Post autor: ewa »

demos cratos - władza ludu - jak jej nie ma to nie ma demokracji...
Wszystko zależy od jakiej definicji demokr. wyjdziemy. Oczywiście, że FR jest państwem demokr. istnieje trójpodział władzy, brany jest pod uwage głos mniejszości, prawa i wolności obywatel. zawarte a Karcie Praw Czlowieka są ...podobnie jak i wszędzie przestrzegane,tak, że w gre nie wchodza żadne rządy totalitarne czy autor. itp....

pozdrawiam
Nadieżda
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki
Posty: 11
Rejestracja: pn 07 mar, 2005 19:39
Lokalizacja: Wałbrzych

Rosja: opozycja odsunię™ta od udział‚u w wyborach

Post autor: Nadieżda »

Chciałam zakładać nowy wątek pt.: demokracja w Rosji lub raczej "demokracja" - ale zgodnie ze wskazówkami ;-) użyłam opcji "szukaj" i znalazłam, że już takowy wątek istnieje.
Nawiązując:

Z dzisiejszej GW:
Rosja: opozycja odsunięta od udziału w wyborach
cheko, PAP2007-01-29, ostatnia aktualizacja 2007-01-29 17:14
Ok. 100 sympatyków opozycyjnej partii Jabłoko demonstrowało w poniedziałek na Placu Teatralnym w Moskwie, nieopodal Kremla, protestując przeciwko odsunięciu tego demokratycznego ugrupowania od udziału w wyznaczonych na 11 marca wyborach do zgromadzenia ustawodawczego Petersburga.

Według sympatyków opozycyjnego Jabłoka, to właśnie pochodzący z miasta nad Newą prezydent Władimir Putin osobiście polecił wyeliminować partię Grigorija Jawlińskiego z marcowych wyborów

- Rosja bez Putina! - skandowali uczestnicy manifestacji. Według nich, to właśnie pochodzący z miasta nad Newą prezydent Władimir Putin osobiście polecił wyeliminować partię Grigorija Jawlińskiego z marcowych wyborów.

Wiceprzewodniczący Jabłoka: Boją się nas

Głosowanie to jest uważane za próbę generalną przed wyborami do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, które odbędą się 2 grudnia, a które mają umocnić pozycję Kremla na rosyjskiej scenie politycznej przed wyborami prezydenckimi, planowanymi na 2 marca 2008 r.

- Boją się nas. Dlatego próbują się nas pozbyć - powiedział dziennikarzom biorący udział w demonstracji wiceprzewodniczący Jabłoka Siergiej Mitrochin. - Protestujemy nie tylko dla siebie, ale również dla innych partii opozycyjnych - dodał.

Komisja wyborcza w Petersburgu odmówiła w sobotę zarejestrowania listy wyborczej Jabłoka. W uzasadnieniu podała, że ponad 10 proc. dołączonych do niej podpisów wyborców uznano za nieważne.

Jawliński: Komisja wyborcza wykonała polityczne zamówienie

Jawliński zapowiedział w niedzielę, że jego partia zaskarży tę decyzję do Centralnej Komisji Wyborczej, a jeśli będzie trzeba - to również do sądu.

Według lidera Jabłoka, wykluczając tę partię z wyborów, komisja wyborcza w Petersburgu "wykonywała polityczne zamówienie". - Jest to przejaw brutalnej presji na opozycję - oświadczył Jawliński. - Od 14 lat uczestniczymy w wyborach i potrafimy zbierać podpisy - dodał.

Przywódca Jabłoka, jeden z najgłośniejszych krytyków autorytarnej polityki Putina, nie wykluczył niedawno, że jego formacja może zbojkotować grudniowe wybory do Dumy. Zdaniem politologa Aleksieja Makarkina, decyzja petersburskiej komisji wyborczej może stać się dla Jawlińskiego poważnym argumentem przeciwko udziałowi w wyborach parlamentarnych.

300-metrowa wieża Gazpromu powodem odsunięcia od udziału w wyborach?

Lider regionalnych struktur Jabłoka w Petersburgu Maksim Rieznik ocenia, że odsunięcie partii od udziału w wyborach do lokalnego zgromadzenia ustawodawczego to zemsta miejskich władz za aktywne przeciwdziałanie polityce gubernator Walentiny Matwijenko, a przede wszystkim - za próbę zorganizowania referendum przeciwko planom budowy przez Gazprom drapacza chmur w historycznej części miasta.

Rieznik ujawnił, że petersburskie władze proponowały jego partii układ - rejestrację listy wyborczej w zamian za rezygnację z referendum w sprawie 300-metrowej wieży Gazprom-City. Jabłoko, dla którego temat gazpromowskiego drapacza chmur jest kluczowym elementem programu wyborczego, kategorycznie odmówiło.
Ojuwkijsjikw
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu
Posty: 411
Rejestracja: wt 05 kwie, 2005 19:13
Lokalizacja: Hajnówka

Post autor: Ojuwkijsjikw »

Przepraszam, że tak wybiórczo się zainteresuję jakże długim i obfitym tekstem GW, ale chciałbym zwrócić uwagę, że mówienie, iż Gazprom City stanie w historycznym centrum miasta jest niedorzeczne. Może budynek będzie tamże widoczny, ale nie będzie tam stał. Wątpliwości mogą natomiast budzić gusta (projektu - przypomnę - na który zaproszono najznakomitszych architektów z całego świata) i fakt jaki projekt został wybrany: http://www.petersburg.ovh.org/index4.htm#gazprom-city

A co do reszty tekstu, to przecież władze rosyjskie podały jasno, jaki jest powód odsunięcia Jabłoka właśnie z wyborów w Petersburgu i bodajże także Dagestanie. Szkoda, że ani słowem nie zostało to wspomniane.
Ostatnio zmieniony wt 30 sty, 2007 21:33 przez Ojuwkijsjikw, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ