Ukraina - wybory prezydenckie 2010

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.

Kto wygra II turę wyborów na Ukrainie

Czas głosowania minął czw 24 gru, 2009 17:36

Julia Tymoszenko
13
42%
Wiktor Janukowicz
18
58%

Liczba głosów: 31

Szulik
Administrator

Ukraina - wybory prezydenckie 2010

Post autor: Szulik »

Wybory na Ukrainie już za pasem. 17 stycznia okaże się kto zastąpi Juszczenkę. W związku z tym, że jest dwóch murowanych faworytów do przejścia do drugiej tury, spróbujmy wytypować ostatecznego zwycięzcę.

Poza tym, najwyższy czas zacząć osobną dyskusję na temat wyborów :D
Ostatnio zmieniony ndz 07 lut, 2010 22:38 przez Szulik, łącznie zmieniany 1 raz.

bvnor
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: bvnor »

Niestety, prezydentem zostanie prawdopodobnie Janukowycz. Moim prezydentem marzeń byłby Juszczenka, ale niestety marzenia sie nie spełnią.

Szulik
Administrator

bvnor pisze:Niestety, prezydentem zostanie prawdopodobnie Janukowycz. Moim prezydentem marzeń byłby Juszczenka, ale niestety marzenia sie nie spełnią.
Jak to się nie spełniają? przecież to marzenie własnie kończy trwac :)

A tak poważnie to słabe wyniki sondaży Juszczenki są zasługą przede wszystkim jego słabej kadencji...

jubus83

Post autor: jubus83 »

Ja bym tego wszystkiego tak nie był pewny, należy pamiętać że stały elektorat Janukowycza wynosi 30-35%, dla Tymoszenko jest to jakieś 15-20%. Razem daje to zaledwie 45-55%, więc pozostałe 45 jest do zagospodarowania. Ludzie co innego mówią w sondażach co innego robią przy urnie, mi się wydaje że równie dobrze do drugiej tury może przejść Janukowycz oraz Juszczenka lub Tyhipko, którzy w porywach mają ponad 10%.
Jeśli dojdzie do drugiej tury między Janukowyczem a Tymoszenko wszystko rozegra się przy samym końcu kampanii przed drugą turą, Tymoszenko ma największy procent elektoratu negatywnego około 30-40%, który na nią na pewno nie zagłosuje, z drugiej strony mało kto poza ścisłym elektoratem Janukowycza i tymi co nienawidzą Tymoszenko zechcą zagłosować na tego pierwszego co daje maksymalnie jakieś 50-60% poparcia. Bardzo, ale to bardzo dużo zależy od postawy Juszczenki,jeśli nie przejdzie on do drugiej tury to różnie może się zachowac, ma kontrolę nad SBU, są mozliwe prowokacje, itp.
Wszystko jest otwarte, poza tym trzeba pamiętać o tym, że jeśli nawet wygra Janukowycz to nie będzie miał zaplecza,przynajmniej do maja, jeśli wygra Tymoszenko to zgarnie wszystko łącznie z częścią zaplecza Regionałów.
Osobiście moi faworyci to Jaceniuk, Tyhipko i Juszczenka widać po nich że przynajmniej reprezentują jakiś poziom, oboje faworytów to populiści zapatrzeni tylko we własne ego i interesy własnego zaplecza. Osobiście uważam że po wyborach będzie gorzej niż jest, jeśli któreś z nich wygra.
Za OSW:
Gdyby wybory prezydenckie na Ukrainie odbywały się 20 grudnia, to pierwsze miejsce w pierwszej turze zająłby Wiktor Janukowycz, zdobywając 28,5% głosów; drugie - Julia Tymoszenko (14,4%), o trzecie miejsce walczyć musieliby Serhij Tihipko i Arsenij Jaceniuk, którzy mieliby po 6% głosów. Kolejne miejsca zajęliby Petro Symonenko (4,8%), Wiktor Juszczenko (3,5%) i Wołodymyr Łytwyn (3,2%). W drugiej turze Janukowycz zdobyłby 38% głosów, a Julia Tymoszenko - 24,1%. Natomiast 22,2% wyborców głosowałoby przeciwko obydwojgu. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego przez FOM Ukraina 17-20 grudnia, czyli na miesiąc przed wyborami. Według sondażu Instytutu Psychologii Społecznej i Politycznej Akademii Nauk Pedagogicznych przeprowadzonego w tym samym czasie, do drugiej tury także weszliby Janukowycz (32,2% głosów) i Tymoszenko (20,2%) i Janukowycz wygrałby ją, uzyskując 39,5% poparcia (Julia Tymoszenko - 25,6%). 20,2% badanych w tym sondażu w drugiej turze także głosowałoby przeciwko obydwojgu kandydatów.
2009.12.28, Interfax-Ukraina, PAP, www.pravda.com.ua
Widać że od początku grudnia Janukowycz traci, a Julka zyskuje, poza tym jak nietrudno obliczyć jakieś 15% elektoratu nie wie na kogo oddać głos, więc są to głosy do zagospodarowania.

jubus83

Żeby podbić temat:
Kolejne dwie działające na Ukrainie firmy socjologiczne opublikowały 29 grudnia wyniki przeprowadzonych w drugiej połowie miesiąca sondaży wyborczych. Zarówno sondaż Ogólnoukraińskiej Służby Socjologicznej, jak i sondaż fundacji Demokratyczne Inicjatywy potwierdziły, że na czele listy kandydatów na prezydenta Ukrainy stoi lider opozycyjnej Partii Regionów Wiktor Janukowycz, na którego zamierza głosować 28,3% wyborców (według Ogólnoukraińskiej Służby Socjologicznej) albo 33,6% (według Demokratycznych Inicjatyw). Drugie miejsce zajmuje premier Julia Tymoszenko (22,1% i 19,2%). Socjologowie z Ogólnoukraińskiej Służby Socjologicznej zwrócili jednak uwagę na rosnące notowania Julii Tymoszenko i posiadanie przez nią większych niż Janukowycz rezerw elektoralnych, a także na spadające notowania Janukowycza.
2009.12.29, www.unian.net, www.pravda.com.ua
Czyli jest tak jak napisałem wyżej, Julka za miesiąc będzie miała jakieś 30% procent, Janukowycz podobnie a w drugiej turze zapewne Juszczenka sprzymierzy się z tym drugim, mimo że Julka będzie chciała by ją poprzeć. Ostatecznie zapewne dojdzie do powtórki sytuacji sprzed 5 lat, kolejnego Majdanu w wykonaniu Julki, rozpadu Partii Regionów i wprowadzeniu "dyktatury...prawa"

Szulik
Administrator

jubus83 pisze:Ostatecznie zapewne dojdzie do powtórki sytuacji sprzed 5 lat, kolejnego Majdanu w wykonaniu Julki, rozpadu Partii Regionów i wprowadzeniu "dyktatury...prawa"
brzmi jak apokalipsa :)

dodam, ze wtedy ruszą nasi wodzowie rozpoczynając swoją kampanię wyborczą :)

jubus83

Oczywiście to co napisałem to wróżenie z fusów, ale pisali specjaliści że jeśli różnica między Julką a Janukowyczem będzie minimalna to dojdzie do demonstracji w stylu Majdanu.Julka co pokazała na "inauguracji kampanii", choć ta trwa podobnie jak kampania naszego premiera od czasu objęcia rządów, potrafi zgromadzić i zorganizować dziesiątki jeśli nie setki tysięcy osób.
Janukowycz i jego zaplecze może tym razem bać się posądzeń o fałszerstwa i to wszystko co się działo 5 lat temu, więc zapewne "niepokalana" Julka może go w tym wyręczyć, albo co równie możliwe Juszczenka może uruchomić swoje zasoby by wspomóc jej rywala.
Tak czy inaczej zacznie się pewnie "Wielkie Deja Vu" z tą różnicą że w miejsce Juszczenki trzeba wkleić Julkę, a za Kuczmę Juszczenkę.
A co do naszych "nosicieli demokracji" i uszczęśliwiaczy to pewnie znów wyjdzie jakiś konflikt o samolot tym razem do Kijowa, zamiast do Brukseli. :D

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

Obejrzalem program w ktorym dziennikarze zadawali pytania panu Protivsich. Gazeciarze traktowali tego pana calkiem powaznie. On, w szaliku Proti - vsich, opowiadal co zamierza zrobic w kraju. A zamierza niewiele... Nie podaje nazwisk z kim bedzie wspolpracowal - bo nie bedzie z nikim, jest przeciez Przeciz - wszystkim, nie powie, gdzie pojedzie w pierwsza prezydencka podroz, bo przeciez wszyskich nalezy traktowac porowno, nie powie, czy blizej mu do lewicy, bo nie jest ani lewy, ani prawy. Jednym slowem jest nijaki.
Podobnie jak cala ta kampania... Jest nijaka. Polacy, wiadomo kibicuja pieknej julii, jednak ludzie maja juz dosc jej watpliwych sukcesow (sprawa z gazem), klamstw i dbania o swoje. Kampanie ma swietna... sliczna kobieta popierana przez pieknych ludzi, tulaca symbol roku 2010 - tygrysa.
Janukowyczowi wystarcza niebieskie- nijakie - reklamowki. Ludzie wybiora to co przewidywalne, wiekszy spokoj... Wielu teskni za potega Zwiazku Radzieckiego...
Jak bedzie naprawde? Przekonamy sie juz za dwa tygodnie.

jubus83

Ta cała kampania Julii to dzieło tych samych ludzi, którzy tworzyli kampanię Obamy w Stanach Zjednoczonych, a 5 lat temu....Janukowycza i regionałów. Taki paradoks jest że teraz to wszyscy myślą że niebieski wygra, choć jak to ostatnio gdzieś napisano "jemu się już nie chce co widać po oczach", a ta osoba która ma dużo mniejsze szanse robi wszystko by dogonić pierwszego stosując wszystkie możliwe chwyty, czytałem nawet o doniesieniach planowanych fałszerstw ze strony BJOT.
Popieranie Julki i opluwanie, rzekomo pro-moskiewskiego Janukowycza w Polsce to efekt jawnej i tandetnej manipulacji czołowych gazet, radia, telewizji, tygodników "opinii" itp.
Jak Julka wygra i stanie się drugim Łukaszenką albo jeszcze gorzej Pinochetem to dopiero będzie nie do śmiechu Polakom.
Taka ciekawostka - obecna premier była jedynądeputowaną która w 2003 roku głosowała przeciw rezolucji/uchwale Rady Najwyższej dotyczących mordów na Wołyniu i popierającej, w miarę ugodową postawę Kuczmy, które co prawda nie przeprosił(chyba), ale wyraził jakiś tam żal. Tak więc teoria, że Juszczenka to banderowiec, Janukowycz promoskwiewski kacyk jest może i po części słuszna ale Wiktor pierwszy plus Wiktor drugi plus Alaksandr Łukaszenka równa się Julia Władymirowna.

jubus83

Wynika że trzeba dodać do ankiety trzecią osobą bo jak pokazuje ten sondaż rosyjskiego WCIOM, co prawda dotyczący preferencji w miastach:
http://wciom.ru/novosti/press-vypuski/p ... 13034.html
Drugie miejsce ma Tihipko,lekko przed Julką-złodziejką i w zasadzie, jeśli przeszedł by do drugiej tury, co wcale nie jest wykluczone, to ma szanse wygrać z gangsterem z Doniecka i objąć prezydenturę.
Ciekawe że ukraińskie media anglojęzyczne otwarcie go popierają i chyba faktycznie mają rację pisząc że człowiek ten to najmniejsze zło spośród 18 kandydatów.
http://www.kyivpost.com/news/opinion/ed ... ail/57092/

Awatar użytkownika
Dotsent
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Dotsent »

jubus83 pisze:Drugie miejsce ma Tihipko,lekko przed Julką-złodziejką i w zasadzie, jeśli przeszedł by do drugiej tury, co wcale nie jest wykluczone, to ma szanse wygrać z gangsterem z Doniecka i objąć prezydenturę.
zgadzam się z tobą. Niestety українське опитування показує, що drugie miejsce ma Tymoszenko...

jubus83

Rozumiem, że chciałbyś by napisać poprawnie to co napisałeś po ukraińsku:
"Niestety ukraińskie sondaże pokazują, że drugie miejsce ma Tymoszenko" - tak powinno to brzmieć po polsku.
Tak to prawda, zresztą tak jak napisałem ten sondaż dotyczył ukraińskich miast, an nie wzięto pod uwagę mniejszych miasteczek i przede wszystkim wsi, a tu jak wiadomo duże poparcie ma Tymoszenko, bo trafia do nich swoimi obiecankami typu(najlepszy chyba jej tekst podczas tej kampanii)"Za moich rządów Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej". Ciekawe jak to pojmować, bo biorąc pod uwagę że proces integracji w najlepszym wypadku zajmie 10-15 lat to pewnie Julka obiecuje 15 lat rządów. Inny tekst "Kto niby powiedział, że ludzie nie chcą dyktatury?" i wszystko jasne.
Miejmy nadzieje że ludzie zaczną sprzedawać swoje głosy i większość z tych głosów kupi Tyhipko, który jak czytałem ma kilkaset milionów dolarów, więc może chłop przejdzie do drugiej tury i reszta trzeźwo myślących go poprze łącznie z Juszczenką wtedy jest szansa. Inna sprawa że ten człowiek ten nie ma w ogóle zaplecza i w zasadzie musiałby się dogadać z innymi,albo rozpisać nowe wybory gdzie jego partia może liczyć na 12 procent poparcia(co pokazują ten dane które podałem na stronie WCIOM).

wypzyp
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: wypzyp »

jubus83

Ja myślę, że obojętnie kto wygra to i tak Moskwa jest na przegranej pozycji, a nie wygranej. Po piątkowych wypowiedziach Janukowycza w "Wielkiej Polityce" w telewizji Inter da się jedno wywnioskować - nawet najbardziej prorosyjscy politycy są zakładnikami ukraińskich interesów ekonomicznych, a te niepodzielnie i bezprzecznie leżą w Europie. Róznica w potencjale ekonomicznym UE a FR jest jak 9 do 1 na obecną chwilę więc chyba debilem trzeba być żeby się układać z nędzarzem zamiast z bogatym, tak naprawdę Janukowycz i Regionałowie to przybudówka polityczna Achmetowa i biznesu ze wschodniej Ukrainy który największe pieniądze obecnie zarabia robiąc interesy w UE i w Stanach Zjednoczonych. Rosja jest dla nich jakimś tam kanałem zbytu jednym z wielu, ale oczywiście zachowują postawę prorosyjską ponieważ dzięki temu mogą liczyć na wsparcie Kremla i państwowych banków rosyjskich w interesach z rosyjskimi grupami kapitałowymi - patrz sprawa Donieckiego Związku Przemysłowego.
Tak naprawdę im więcej do powiedzenia będą mieli donbasowcy tym lepiej dla Polski bo to bardziej zbliży ekonomicznie Ukrainę i jej relacje ekonomiczne z UE.
Julka może i gadac bełkotliwie o integracji z UE ale nie zrobi nic jeśli nie porozumie się z oligarchami, niestety patrząc na jej ego chciałaby to zrobić jak równy z równym. Oligarchowie raczej na to nie pójdą, będą woleć dogadywać się ze swoją marionetką Janukowyczem i przybudówką partyjną w postaci Regionałów i dyrygować nimi jak chcą.
Julka to drugi Łukaszenka która najchętniej wszystko by upaństwowiła i rozdawała socjal na lewo i prawo tylko po to by przez następne kilkanaście lat utrzymać się przy władzy.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

wyniki wg Vesti RTR

Post autor: Kwiatkowski11 »

Wlasnie podali szacunki wynikow wg 50% exit pools godz.17:
Janukowycz 36,1%
Tymoszenko 20,7%
Tygipko 14,9%
Juszczenko 6,1%

jubus83

Wierz Moskalowi to daleko zajdziesz, exit polls będą dopiero o godz. 19 czasu polskiego, ruskie jak zwykle wklejają swój jęzor parszywy nie tam gdzie trzeba.
Poczekajmy na wyniki podane przez telewizję inter, stb, 1plus1 itd.
PS. Widziałeś kiedyś żeby Niemcy podawali w ARD czy ZDF wyniki 50% exit polls podczas ostatnich wyborów w Polsce o godz 18.30, półtorej godziny przed zamknięciem lokali??Ja nie, ale Niemcy to naród jak najbardziej cywilizowany, a Rosjanie (a raczej ruskie) pokazali się od najgorszej możliwej, kacapskiej wręcz strony. Chamstwo i tyle.
Tak jak napisałem wyżej, "ruskie sondażownie i exit polls ala vesti24" okazały się tak jak wszystko co rosyjskie w chwili obecnej, funta kłaków warte. Z tego co wynikło z danych exit polls Julka niestety, zostanie prezydentem, więc trzeba gotować się na druga Białoruś za naszą wschodnią granicą.
Agencja Unian wyraźnie podała że różnica między rzekomo prorosyjskim przywódcą Regionałów a prawdziwym moskiewskim agentem Julką Łukaszenko, tfu, Tymoszenko wynosi 4 procent. Co za tym idzie, w drugiej turzej ta kobieta dostaje około 60%, rozwala całą partię Regionów, bierze do cycka oligarchów i zaczyna się mniej więcej 20-letni okres jej rządów.
http://unian.net/rus/news/news-357460.html

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: abacil »

I póki co wygrał Janukowycz.
Ciekawe, kogo na drugą turę poprą Tyhypko, Jaceniuk i Juszczenko.
Gdzieś kiedyś czytałem, że wszelkie marzenia Moskwy, by podporządkować sobie prezydenta Ukrainy, były bezowocne.
Krawczuk miał być "swoim człowiekiem", a prowadził swoją politykę.
Kuczma miał być jeszcze bardziej "swoim człowiekiem", a robił po swojemu, a na koniec pokazał Kremlowi wielką figę.
Juszczenko - wiadomo.
Janukowycz - niby gada po rosyjsku, ale okaże się, że myśli po swojemu i pokaże kolejną figę Kremlowi.
W sumie najlepiej dla Kremla by było, gdyby wygrała Julka - ona najprędzej dogada się z Kremlem, ale też chyba będzie tańczyć po swojemu.
Tak czy inaczej, ruscy chyba nie wierzą w polityczne odzyskanie Ukrainy.
Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie podejrzewałem, że na świecie żyje tylu idiotów - Stanisław Lem

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

Tihipko poprze Julke, Juszczenko Janukowycza... oj bedzie walka.
Jakie trzeba spelnic formalnosci by Ukrainiec mogl zaglosowac w Polsce?

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Najlepiej popytaj w konsulacie.
Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie podejrzewałem, że na świecie żyje tylu idiotów - Stanisław Lem

jubus83

Trzeba przyjść do konsulatu z ważnym paszportem, tak przynajmniej w Lublinie to wyglądało a właściwie tak w telewizji mówili że wyglądało.
Z tym popieraniem jeden drugiego to nie ma sensu bo ludzie i tak zagłosują jak będą chcieli, nie wyobrażam sobie by mieszkańcy Lwowszczyzny czy Wołynia głosowali na Regionała, podobnie ci co głosowali na Tyhipke zagłosują po połowie, jak popatrzeć na mapę kraju na tej stronie(poniżej akurat podałem linka do exit polls) to wszystko układa się tak samo jak 5 lat temu.
http://www.pravda.com.ua/rus/articles/4b53427d2fdea/
Wynik w drugiej turze będzie też pewnie podobny jak 5 lat temu, więc jak przysłowiowy "burdel" był, tak jest i będzie jeszcze większy.
Tutaj mamy przykład jak Julka zamierza osiągnąć swój cel - dziwnym trafem wybuch na wschodzie w Łuhańsku i zaraz po wybuchu na miejscu przyjechała pani premier. Dziwny zbieg okoliczności :lol:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... e_dwa.html

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 »

Krotki,ale madry komentarz,z ktorym zgadzam sie w 100%.Sadze,ze to nawet lepiej dla Polski jesli prezydentem zostanie Janukowycz,bo jest silniejszy i dysponuje wiekszym poparciem kapitalu wiec bedzie skuteczniej reformowal gospodarke,no i oczywiscie nie bedzie tak wsciekle nacjonalistyczny jak pokonani:ataman i Julia.

http://www.dziennik.pl/opinie/article52 ... rainy.html

guber
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: guber »

Wróciłem właśnie przedwczoraj z jeszcze przedwyborczej Ukrainy. Hasło dnia: "Wielikaja otczestwienna WONA" ;)
Co do wygranego to ja stawiam jednak na Julię. Za dużo kasy utopiła w kampanię żeby miała nie zostać prezydentem. Uważam, że wszyscy antyniebiescy zagłosują w drugiej turze za Julią bo nie mają alternatywy. Na pewno poprą ją w większości wyborcy Jaceniuka i Juszczenki a wyborcy Tihipki tak po połowie - przynajmniej takie zdania słyszałem od znajomych Ukraińców. Z drugiej strony jak wygra Janukowicz to też rewolucji na Ukrainie nie będzie a przynajmniej mam nadzieję ukróci troszkę panoszenie się banderowskiej swołoczy.

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Kwiatkowski11 pisze:Krotki,ale madry komentarz,z ktorym zgadzam sie w 100%.Sadze,ze to nawet lepiej dla Polski jesli prezydentem zostanie Janukowycz,bo jest silniejszy i dysponuje wiekszym poparciem kapitalu wiec bedzie skuteczniej reformowal gospodarke,no i oczywiscie nie bedzie tak wsciekle nacjonalistyczny jak pokonani:ataman i Julia.
Komentarz istotnie trafny.
Zastanawiam się natomiast, jaki interes może mieć Janukowycz w reformowaniu gospodarki. Mi wychodzi, że żaden. Tam przecież nie chodzi o marsz naprzód, tylko o status quo.
A z Polską na pewno się dogada - tak jak baćka, po cichu, ale skutecznie. A i Kremlowi nie da się za bardzo wodzić za nos.
Oby.

jubus83

guber pisze:Wróciłem właśnie przedwczoraj z jeszcze przedwyborczej Ukrainy. Hasło dnia: "Wielikaja otczestwienna WONA" ;)
Co do wygranego to ja stawiam jednak na Julię. Za dużo kasy utopiła w kampanię żeby miała nie zostać prezydentem. Uważam, że wszyscy antyniebiescy zagłosują w drugiej turze za Julią bo nie mają alternatywy. Na pewno poprą ją w większości wyborcy Jaceniuka i Juszczenki a wyborcy Tihipki tak po połowie - przynajmniej takie zdania słyszałem od znajomych Ukraińców. Z drugiej strony jak wygra Janukowicz to też rewolucji na Ukrainie nie będzie a przynajmniej mam nadzieję ukróci troszkę panoszenie się banderowskiej swołoczy.
Trochę dziwne jest dla mnie mówienie że jak wygra ktoś kto jest kukłą oligarchów to dobrze dla Polski bo ukróci panoszenie się banderowskiej swołoczy. Oligarchowie mają daleko gdzieś jakieś UPA czy inne pierdoły tak jak każdy trzeźwo myślący człowiek mentalnie żyjący w XXI wieku. Liczy się kasa, interesy, nowe miejsca pracy, współpraca regionalna, wymiana młodzieży, stypendia dla uzdolnionej młodzieży z obydwu państw, otwarcie rynku pracy dla obywateli obydwu państw, projekty infrastrukturalne czy energetyczne, a nie jakieś popłuczyny historyczne. W tej materii niestety bliżej Juszczence czy Kaczyńskiemu do Putina i jego kukły którzy także wolą żyć przeszłością niż pragmatyczną rzeczywistością.
Tutaj faktycznie trzeba się zgodzić że Janukowycz jako kukła Achmetowa i innych oligarchów byłaby lepsza od Julki-Łukaszenki z warkoczem która najchętniej by wszystko upaństwowiła, oligarchom odebrała to co kiedyś przejęli za bezcen od państwa i oddała to wszystko dla zwyczajnych obywateli wyłącznie po to by zdobyć i/lub utrzymać się u władzy.
Nie pamiętam gdzie ale czytałem ciekawy artykuł, mianowicie taki że oligarchowie wybrali kurs pro-unijny bo to po prostu im się bardziej opłaci niż kurs-prożebracki czyli promoskiewski.
Co do samych przejść poparcia między kandydatami to wątpię tak naprawdę by wyborcy Tihipki poparli Janukowycza bo gdyby faktycznie go popierali to poparli by od razu, poza tym gdzieś napisano człowiek ten(Tihipko) pomagał Julce w "rozkręcaniu" jej pierwszych "biznesów" więc nie zdziwił by się gdyby dzień lub dwa przed drugą turą dał jej pełne poparcie w zamian za tekę premiera.

tomek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: tomek »

oligarhowie i stypendia dla biednej mlodziezy:)))

jubus83

Przedmówcy chodziło oczywiście oligarchów, rozumiem.
Nie wiem co w tym dziwnego, przecież wiadomo że oligarchowie nie finansują budżetu państwa bo rozliczają się w rajach podatkowych np. na Cyprze podobnie jak u nas Kulczyk i inni. Chodzi bardziej o kierunek rozwoju czy lepiej opierać się o kapitał własny i własny kierunek rozwoju i wpierać jakoś, nawet w minimalnym stopniu rozwój ekonomiczny oparty o prywatną własność, jakoś reformować gospodarkę nawet w takim stopniu jak to się dzieje na Białorusi zachęcając napływ kapitału z Europy a nie tylko z Rosji.
Czy lepiej wybrać drogę wczesnego Łukaszenki - pod hasłem walki z korupcją dążyć do "dyktatury prawa" jednocześnie doprowadzając do totalnego chaosu w państwie - rząd Julki ma już 2 lat z kawałkiem a jest coraz gorzej. Najpewniej po wygranych wyborach i tak do wielkich reform by nie doszło a już na pewno nie rozprawy z oligarchami, skoro Julka sama jedną z nich jest mając nie wiadomo, ile dziesiątek a może i więcej milionów zielonych nakradzionych w czasach handlu gazem - skoro u nas pierwszy miliarder dorobił się na gazie to na Ukrainie wcale nie jest inaczej. Owszem jakby Julka wygrała to stypendia będą i nie tylko dla młodzieży ale emerytów, traktorzystów, weteranów wojennych, leworęcznych, homoseksualistów, alkoholików, przyszłych kosmonautów i licho wie kogo jeszcze tylko po to by zaspokoić swoją ambicję i rządzić dłużej niż Kohl i Łukaszenka razem wzięci.
Skąd na to wezmie pieniądze - wydrukuje, znacjonalizuje to co rzekomo źle sprywatyzowano a jak będzie trzeba to i sprzeda cały kraj Moskwie.
Może oligarchia to zły ustrój ale zawsze lepszy od dyktatury babsztyla-kameleona.

bvnor
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: bvnor »

Dla mnie Janukowicz to takie skrzyżowanie Breżniewa z Kuczmą. Jak wygra to na Ukrainie będzie nudno i nieciekawie, dlatego stawiam na Julię, bo lubie jak na Ukrainie jest wesoło i dużo sie dzieje. :D :D

tomek
Tajny Radca
Tajny Radca

no bo porzadek na ukrainie mogliby zrobic tylko ci tak przeklinani przez was banderowcy.bo reszta co soba reperezentuje-jak najwiecej nakrasc.

tomek
Tajny Radca
Tajny Radca

oi

inny
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: inny »

tomek pisze:no bo porzadek na ukrainie mogliby zrobic tylko ci tak przeklinani przez was banderowcy.bo reszta co soba reperezentuje-jak najwiecej nakrasc.
Szczerze mówiąc wątpię, aby którakolwiek grupa nie była związana z oligarchami i szemranymi interesami, "prywatyzacją" dla swoich itp. Nie widzę znaczącego powodu do tego aby sądzić, że któraś z grup zrobiłaby większy porządek niż inna. To są raczej bardzo podobne grupy interesu.

ODPOWIEDZ