Czyżby przełom w stosunkach polsko - rosyjskich ?

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Czyżby przeł‚om w stosunkach polsko - rosyjskich ?

Post autor: abacil »

Wielu komentatorów, zarówno ze strony polskiej, jak i rosyjskiej, zauważa możliwość zaistnienia przełomu we wzajemnych relacjach, oczywiście będących następstwem tragicznego wypadku polskiego samolotu w Smoleńsku.
Oficjalne czynniki polskie podkreślają ponadstandardową życzliwość, serdeczność i otwartość władz rosyjskich podczas czynności, związanych z obowiązkami wynikłymi z koniecznością likwidacji skutków katastrofy.
Zauważa się też pewne kroki propagandowo - polityczne, jak choćby polecenie wyemitowania filmu A. Wajdy "Katyń" w niedzielny wieczór na głównym kanale rosyjskiej telewizji państwowej.
Nieśmiało mówi się, że doszło do "przełomu emocjonalnego", co mogłoby pozwolić na przełom polityczny i ekonomiczny.
Co sądzicie ?
Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie podejrzewałem, że na świecie żyje tylu idiotów - Stanisław Lem

alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: alainen »

tylko ja mam pytanie - czy Katyń rzeczywiście został wyemitowany? Bo czekałam i nie widziałam. Zamiast tego leciał jakiś program myczny. Widział ktoś Katyń w rosyjskiej TV?

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik »

został wyemitowany wczoraj, nie wiem na której stacji ale kilku Rosjan dzwoniło dziś do mnie dzieląc się opiniami o wczorajszym filmie

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Był na kanale "Rossija", zamiast wcześniej zapowiadanego jakiegoś programu rozrywkowego

jasnezenie
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: jasnezenie »

Miał być wyemitowany na kanale "Rossija" i został na nim wyemitowany zgodnie
z wcześniejszymi zapowiedziami.
Znam 94-letniego starca, który całe życie pił, dziś jeszcze pije i jest zdrów jak ryba. Brat jego natomiast nie brał nigdy kropli do ust i umarł, mając 2 lata. (Julian Tuwim)

inny
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: inny »

Z doniesień prasowych wiem, że Katyń został w Rosji wyemitowany. Natomiast nie został wyemitowany na Białorusi. Zamiast filmu telewizja pokazała rosyjską wersję tańca z gwiazdami.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

Dzisiaj podobno? Oficjalnie Premier Putin potwierdził kto zabił Polaków w Katyniu,
"... zabiło Polaków NKWD... "

sam nie słyszałem tej wypowiedzi :-/ praca
Ale jeśli to prawda? to mamy niesamowita okazję! do ułożenia dobrych stosunków z Rosją.

też podobno (bo robota non-stop) jeden z Posłów PiS już coś zaczyna snuć teorie spisowe...
wiec... oby nikt tego nie zepsuł, a będą miedzy naszymi krajami NORMALNE wreszcie od 100? 150? lat stosunki.

Oby się udało! tego nie zmarnować naszą polską głupotą ;-)

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik »

ARTURINGA pisze:Dzisiaj podobno? Oficjalnie Premier Putin potwierdził kto zabił Polaków w Katyniu,
"... zabiło Polaków NKWD... "
ależ to żadna sensacja, widziałem juz kilka wypowiedzi, jeszcze przed sobotą, w której Putin wypowiadał te słowa.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Spasiba

Post autor: Kwiatkowski11 »

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

Nie do końca zgadzam się ze słowami Artura cyt. : " Oby się udało! tego nie zmarnować naszą polską głupotą ". Owszem scena polityczna w Polsce do spokojnych nie należała. Publicznie prano brudy zaś na porządku dziennym były złośliwości , szyderstwa i drwiny. Ale to nasz ogródek. Polityczna strona FR również na sumieniu swoje ma , czyż nie tak. No i jeszcze 1612 !!!!
W skrócie powiem tak: Ci z Rosjan , którzy wiedzą co się stało i jak przebiegała historia naszych państw ( ale nie z propagandowych audycji ) są z nami w jak najlepszych stosunkach. ALe politycy rosyjcy być może dopiero od sobotniej tragedii zrozumieli co czujemu , co nas boli we wzajemnych relacjach.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

teraz... Rosjanie pójdą nam na ustępstwa, przyznają się do swoich grzechów, będzie szło coraz to dalej... i tak bedzie 2-3 moze 4 ? lata...

Ale... z czasem zaczniemy to wykorzystywać (jak to Polacy!) i kombinować....
Rosjanie to wytrzymają... ale ponieważ to tez ludzie dumni, czara się przeleje.
I pękną porozumienia i znowu w stosunkach wzajemnych cofniemy się o 15? lat?
układy wzajemne zniszczy jakiś "Karierowicz" z dziwnej Partii typu LPR? czy inny przygłupiasty ;-)

I tak będziemy jedynym Państwem na świecie, które zamiast wykorzystać zaistniałe możliwości w porozumieniu wręcz odwrotnie... "z chrzaniło" wiekową okazję...
(jakież to nasze polskie ;-) )

inny
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: inny »

Nie przesadzajmy z tym pojednaniem. Jedna jaskółka wiosny nie czyni.
Pojednanie to długotrwały proces i obie strony muszą go chcieć. My mamy żywotne interesy na obszarze postradzieckim sprzeczne z interesami Rosji(tzn. Rosji pod rządami Putina). Zawsze będziemy w konflikcie z Rosją o ile ich podejście do tzw. bliskiej zagranicy się nie zmieni lub też nasze w stosunku do nich lub krajów tej bliskiej zagranicy.

Możemy owszem uzyskać pojednanie na płaszczyźnie historycznej ale nawet na to potrzeba chęci i sporego czasu a do tego odkłamywania historii w samej Rosji. To zajmie raczej jeszcze kilkadziesiąt a nie kilka lat.

Co do zachowań władz rosyjskich i samych Rosjan to trzeba przyznać, że do tej pory zachowali się nadzwyczaj przyzwoicie.

alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

bardzo licze że tragedia doprowadzi do pojednania... w końcu blizej Rosja niz USA. USA i tak nas olewa. Obiecany Ofset praktycznie nie został zrealizowany... a samoloty... bez wyposażenia jakie powinny miec...

Awatar użytkownika
wczorajszy
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: wczorajszy »

ARTURINGA pisze:teraz... Rosjanie pójdą nam na ustępstwa, przyznają się do swoich grzechów, będzie szło coraz to dalej... i tak bedzie 2-3 moze 4 ? lata...
Też myślę, że przez jakiś czas te relacje będą się polepszały na zasadzie "mody". Będzie trudno je utrzymać przez dłuższy okres, żebyśmy w nie wrośli.

alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

trudno wrosnąć przez parę lat skoro oddalalismy się od siebie kilkaset lat... smutne ale prawdziwe...

Vexatus
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Vexatus »

Polecam uwadze forumowiczów artykuł: http://www.fronda.pl/news/czytaj/kto_pr ... _sam_zgini

P.
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: P. »

Polecam uwadze forumowiczów artykuł: http://www.fronda.pl/news...m_ten_sam_zgini
No, Dugin jak zawsze niezawodny :)

sushi
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: sushi »

Cyniczne patrzę na to "ocieplenie" i "pojednanie". Różne tragedie działy się i dziać będą, a człowiek, to takie stworzenie, które z natury szybko otrząsa się z grozy chwili, a wraz z nią - z płynącej z tego nauki. Śmierć papieża też miała zjednoczyć naród, no i rzeczywiście, kibice nie bili się chyba całe dwa tygodnie.

Oczywiście, że Rosja bardzo ładnie zachowała się w stosunku do Polski w momencie katastrofy, ale przecież oczy całego świata były w tym momencie zwrócone na tę tragedię, każde inne zachowanie byłoby kompletnie niemoralne, niepoprawne i szeroko komentowane. A akta dotyczące zbrodni katyńskiej tak pozostaną tajnymi, jak były dotychczas. Bardziej niż w zmiany polityczne wierzę tutaj w jakieś cieplejsze spojrzenie Rosjan na Polaków i wzajemnie w obliczu takiego zdarzenia, ale i to bez przesady. Wystarczy poczytać komentarze w necie, u nas: no tak, ich samolot, na ich lotnisku, u nich: a po co się pchali.
I wszystko wraca do normy ;)

P.
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: P. »

Mnie osobiście trochę dziwią zachwyty tym, że Putin przyznał, że oficerów zabiło NKWD. To całkiem normalne, a twierdzenie czego innego jest raczej odstępstwem od normy. Czekamy na prawdziwe zamknięcie sprawy: listę białoruską, odtajnienie dokumentów, wskazanie miejsc pochówku pozostałych ofiar, ujawnienie nazwisk wszystkich sprawców, uznanie tego przestępstwa za zbrodnię wojenną. Czyli tylko prawda, bez przeprosin czy reparacji finansowych. To chyba nie są wygórowane żądania.

Natomiast jestem pełen podziwu dla Rosjan, którzy potrafili zbratać się z nami w bólu.
Jeżeli chodzi o współpracę przy śledztwie, to poczekajmy na jego rezultaty i opinie tych, którzy byli tam z ramienia Polski.

Na przełom w stosunkach nie liczę - interesy naszych państw są sprzeczne.

sushi
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: sushi »

W pełni zgadzam się z przedmówcą (przedpiszcą ? ;) ).

Nie spodziewałam się po katastrofie samolotu tak wielu pełnych współczucia wiadomości od znajomych z Rosji. Myślę, że zadziałała tutaj taka przekładnia: jeśli wyobrazić sobie, że w Rosji ginie prezydent czy premier i jeszcze prawie setka ważnych dla państwa osób - jest to dla nich dużo większa tragedia w kontekście mentalnym niż u nas, chociażby z racji na dużo bardziej zakorzeniony kult jednostki i władzy.

Poza tym przewrotna jest ta ich historyczna amnezja. Bo jak Katyń, to "oni", a jak "wielcy wyzwoliciele", to my.

Co do śledztwa - to jesteśmy, że tak powiem, ograniczeni tym, że trafi w nasze ręce dokładnie to, co ma trafić, a co nie ma trafić, już pozamiatano.

bvnor
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: bvnor »

Bardzo stare zdjęcia Moskwy i warszawy. Oglądac.

http://hvylya.org/index.php?option=com_ ... &Itemid=10

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: abacil »

Odświeżam temat.
Jak widać, strona rosyjska pokazała nam wała w kwestii nie tylko zabezpieczenia wraku Tupolewa, ale i przekazania znacznej części dokumentów. I nic się w tej kwestii chyba nie zmieni.
Przełom więc nastąpił, tyle że w drugą stronę.
Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie podejrzewałem, że na świecie żyje tylu idiotów - Stanisław Lem

Jakub83

Post autor: Jakub83 »

Też o tym chciałem napisać, powiem więcej. Dzisiejszy dzień to swoisty dzień katharsis dla wszystkich oszołomów, co myśleli że po 10 kwietnia coś się niby zmieniło. Wystarczy wspomnieć o:
1. Dokumentach z MAKu i o wraku, gdzie Polacy zostali po prostu spławieni po chamsku w stylu "Macie tutaj ochłapy i paszoł won".
2. Kwestii kontraktu gazowego z Gazpromem, gdzie wbrew temu co się mówi, strona rosyjska idzie w zaparte i za nic w świecie nie odda monopolu na dostęp do Gaz. Jamalskiego. To jest tak samo, jak w przypadku Ukrainy, gdzie Gazprom nie chce słyszeć o dostępie podmiotów unijnych do ukraińskiej sieci gazowej, chyba, że.......Naftohaz zostanie wchłonięty przez Gazprom co byłoby jakimś kuriozum, bo to tak jakby Polska oddała PGNiG w ręce Gaz de France.
3. Kwestia Gazociągu Północnego i Gazoportu, ciekawe, że akurat dzisiaj Kommersant' opublikował wywiad z władcą FR, gdy ten "w ramach gospodarskiej wizyty" wizytował statek kładący rurę na dnie Bałtyku. Co więcej, ten cham i gbur stwierdził wyraźnie coś takiego - "Polaczki niech nie szczekają i niech nie marzą o dywersyfikacji, bo nasi wielcy bracia z Niemiec są po naszej stronie".

Myślę, że to wszystko nie jest niczym nowym, władza w FR poza zmianą kosmetyczną czyli "modernizacją" marionetki putinowskiej zwanej oficjalnie prezydentem FR i pseudo-zmianą polityki zagranicznej nic się nie zmieniła, chyba tylko na gorsze, bo kryzys się kończy i "stare wraca". Poza tym Polska w sprawie Zakajewa, ale też i w innych sprawach (np. kwestia tzw. tarczy antyrakietowej czy polityki wobec krajów Wschodniego Partnerstwa, głównie Ukrainy i Mołdowy)nie chce się Moskwie podporządkować. Jednym słowem Polska ma do wyboru: albo klęczki i poklepywanie przy nazywaniu tego "pragmatyzmem" albo normalne, obecne działanie, czyli obrona swoich interesów, ale bez zbytniego jątrzenia, jak to było za Kaczyńskich. W tym drugim przypadku, prędzej czy później okres "pojednawczy" się skończy, więc i tak wrócimy do tego co było przez 10.IV.

Jedyna nadzieja w liczbach i w co bardziej światłej części społeczeństwa FR, to może w 100 lat po rewolucji w Rosji dojdzie do kolejnej tym razem antypostsowiecko, antyputinowskiej, ale to raczej tylko marzenia ściętej głowy. Na razie póki co trza trzymać z Baćką(niech trochę namiesza jeszcze i pogra Putinowi na nosie) i Janukiem, wspierać Ghimpu i Filata w Mołdowie, a do Rosji wysyłać szampony i papier toaletowy.
Ciekawy artykuł mądrego człowieka, wynika z tego, że sporo osób (w tym i ja)dało się zmylić przez nieźle przemyślany PR.
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/kom ... o-w-nowym-

Jakub83

Dzisiaj, pół roku po wypadku ma się odbyć jakieś tam spotkanie dwóch pierwszych obywatelek RP i FR. Pewnie dla propagandy, ale ciekaw jest tylko, czy żona prezydenta FR, która trzyma go ponoć pod pantoflem, coś powie. Kiedyś czytałem, że pani Swietłana szczerze nie lubi Putina i uważa go za złego człowieka i to ponoć za jej namową prezydent powoli wychodzi z cienia.

Reszta uroczystości to pewnie będzie niezła szopka w duchu tych "lampek na 9 Maja" czy listów od agentów kremlowskich pokroju Wajdy lub Olbrychski.

Jakub83

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... nnego.html
Ależ niespodzianka ze strony reżimu fsbowskiego. Jedynym winnym rozwalenia samolotu na smoleńskim (kiedyś przcież polskim) zadupiu są Polacy... Ciekawe, pewnie w raporcie napisano, że jakieś duchy pomordowanych, w tym tych, którzy żyli na tych ziemiach w XVII wieku, kiedy Smoleńsk należał do RzON, kazali pilotowi się rozwalić.

Można się było tego spodziewać, bo ten cały mak jest w pełni podporządkowany reżimowi, a ten poza paroma gestami, nic nie znaczącymi, ma Polskę daleko gdzieś, uważa ją cały czas za małego kundla-szczekacza, którego można traktować w myśli zasady "Курица...."

Miejmy tylko nadzieję, że zgodnie z tym co powiedział prezydent Francji, dopiero za 10-15 lat będzie istniał ruch bezwizowy między FR, a UE bo w takiej sytuacji im mniej obywateli Rosji w Polsce, tym lepiej. Parafrazując jedną kanalię z reżimu, mówiącego, że są ciekawsze kraje w Europie kraje do odwiedzenia niż Polska- np. Niemcy, trzeba zacząć mówić tutaj na forum, że są dużo ciekawsze kraje do odwiedzenia niż Rosja - np. Białoruś, Mołdowa, Ukraina, Kirgistan i cała reszta wyzwolonych spod kremlowskiej okupacji, krajów.

Roger
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Roger »

A ja mysle ze w tym raporcie mniej wiecej napisano prawde. Zawsze jest tak ze piszacy raport chce sie wybielic i schowac cos pod dywan ale nie zmienia to faktu ze wypadek jest głownie zasługa polskiego burdelu na kołkach. Czesto słysze ze w Rosji to nieporzadek ze tradycja mongolska ze trzeci swiat. Zdania te sa wypowiadane z wyzszoscia nie wiem za bardzo z czego wynikajaca bo bardzo podobnie rzecz ma sie w Polsce a przez wieki Azja dla "prawdziwego Europejczyka" z Zachodui zaczynała sie na Łabie potem koło Kalisza a ostatnio na Odrze a nie na Bugu.

Jakub83

Roger pisze:Zdania te sa wypowiadane z wyzszoscia nie wiem za bardzo z czego wynikajaca bo bardzo podobnie rzecz ma sie w Polsce a przez wieki Azja dla "prawdziwego Europejczyka" z Zachodui zaczynała sie na Łabie potem koło Kalisza a ostatnio na Odrze a nie na Bugu.
Od kiedy to rzeka Bug jest związana z Rosją?!?!
Mógłbym podać tysiąc przykładów na wywyższanie się obywateli Rosji, w tym ich władz, nad obywateli Polski czy jej władze lub nad naszych wschodnich sąsiadów, które oddziela właśnie rzeka Bug.
Proponuję poczytać sobie stronę Inosmi.ru lub fora rosyjskie i poczytać co tam się pisze w komentarzach na temat Polski czy naszych wschodnich sąsiadów, stwierdzenia typu Polaczki, Chałchły, obrażanie narodu białoruskiego czy władz białoruskich lub ukraińskich to nic w porówaniu do tego co się w Polsce uważa (słusznie, choć czasami zbyt przesadliwie)na temat eurazjatyckiej Rosji. Śmiem twierdzić że imperializm i pogardę dla wszystkich narodów mieszkających między Niemcami, a Rosją, Rosjanie mają we krwi.

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi »

Jakub83, a ja śmiem twierdzić, że Ty masz jakąś wielką awersję do Rosji i wszelkie Twe posty słusznie bądź nie są antyrosyjskie.
Nikogo nie bronię, ale u nas też się mówi ruscy, kacapy, szwaby, wszystkie te określenia mają wydźwięk negatywny, tak jest w każdym kraju.
Proponuje Ci zmienić forum na jakieś bardziej rusofobiczne, bo Twoich postów to się czytać nie da bez podwyższania ciśnienia.

Jakub83

Trudno być rusofobem, oglądając rosyjskie filmy, czytając książki, interesując się historią, kupując rosyjskie produkty. Jest jednym z rusorealistów, którzy wiedzą, że Rosja jako państwo autorytarne to zagrożenie dla Polski, Europy, Świata, Słowian, swoich mieszkańców, itd. Niestety nic nie wskazuje na to by przez następne 20-40 lat coś się miało w tej materii zmienić bo społeczeństwo posiada tak odrażającą dla Polaka i Słowianina oraz Europejczyka mentalność, że państwo i władza najważniejsza, a człowiek i obywatel to malutki trybik.
Dawni Słowianie, w tym i ludy Ruskie wybierały sobie władzę na czas wojny, jak potem taki władca nie chciał rezygnować to mordowano go z całą rodziną, jak jest w Rosji, każdy widzi.

Dlatego im mnie autorytarnej Rosji w Polsce, Europie, na Ukrainie czy na Świecie, tym lepiej dla nas wszystkich.
Niestety postawa "wrzucania wszystkich Ruskich do jednego wora", czyli efekt rosyjskiej propagandy imperialnej daje o sobie znać. Ja udowadniam, że można być pozytywnie nastawiony do naszych sąsiadów i braci ze Wschodu, ale być zaciekłym wrogiem tego co zbrodnicze i nieludzkie, czyli państwa, władzy i mentalności rosyjskiej.
Popieram w tej materii nawet Kwaśniewskiego mówiącego, że Ukraina (i Białoruś też) bez Rosji jest lepsza niż z Rosją.

Przez kilka miesięcy myślałem, że po pożarach i paru innych rzeczach ludzie w Rosji w końcu stracą zaufanie do łajdaków i gangsterów rządzących w Moskwie. Jednak po zmianach w Moskwie, sfałszowaniu wyborów lokalnych, działaniach w sprawie samolotu, a przede wszystkim po lekturze niektórych założeń w planach modernizacji zakładających "Modernizację Rosji i wychodzenie kraju z kryzysu za pomocą masowych zbrojeń" (jakoś widzę tu dziwną analogię do Niemiec hitlerowskich) powiem szczerze, że tego najbardziej łajdackiego kraju świata mam już serdecznie dosyć.
Rosja współczesna to nic innego jak faszystowskie Włochy Mussoliniego i nikt mi nie powie teraz, że jest inaczej. Tylko wojna lub rewolucja mogą to zmienić.

ODPOWIEDZ