wybory prezydenckie w Rosji 2012

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

wybory prezydenckie w Rosji 2012

Post autor: pietia »

Aż dziwne, ze do tej pory nie powstał na tym forum temat poświęcony tegorocznym wyborom, więc może ja zacznę. Czy rezultaty wyborów z 4 marca są dla was zaskoczeniem? Jeśli chodzi o mnie, to niespodzianką jest na pewno 3. miejsce Prochorowa, i w sumie dobrze, bo to może najsensowniejszy kandydat z calej piątki. Zaskakują też niskie rezultaty Mironowa i zwłaszcza Żyrynowskiego, obaj uzyskali mniej więcej dwukrotnie gorszy wynik, niż ich partie 3 miesiące temu. Widocznie część ich elektoratu nie bardzo wierzyła w swoich liderów, i zagłosowała na Putina, który z kolei zanotował dużo lepszy wynik, niż Jedinaja Rossija w wyborach do Dumy

Danielgd
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Danielgd »

mimo wszystko, uwazam, ze putin powinien pozostac u wladzy w rosji, albo ktos rownie twardy jak on. tak wielki narod i kraj potrzebuje "cara" ktory bedzie rzadzil twardo panstwem i narodem. to co zachod chce przeniesc na rosyjski grunt moze sie nie przyjac i zaowocowac chaosem gorszym niz z lat 90. poza tym, swiatu jest potrzebna rownowaga na linii usa-rosja albo usa-rosja-chiny.

Zakrzak
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Zakrzak »

Danielgd pisze:mimo wszystko, uwazam, ze putin powinien pozostac u wladzy w rosji, albo ktos rownie twardy jak on. tak wielki narod i kraj potrzebuje "cara" ktory bedzie rzadzil twardo panstwem i narodem. to co zachod chce przeniesc na rosyjski grunt moze sie nie przyjac i zaowocowac chaosem gorszym niz z lat 90. poza tym, swiatu jest potrzebna rownowaga na linii usa-rosja albo usa-rosja-chiny.

to prawda,że kultury zachodu nie maja szans przyjęcia się na Rosji ale co z tego jak to nie jest prezydent narodu a kliki

Danielgd
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

ale udalo sie putinowi ogarnac chaos, ktory byl za jelcyna. za to go znaczna czesc rosjan ceni. przynajmniej tych, ktorych znam.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Danielgd pisze:ale udalo sie putinowi ogarnac chaos, ktory byl za jelcyna. za to go znaczna czesc rosjan ceni. przynajmniej tych, ktorych znam.
To prawda, zresztą ten właśnie wątek był mocno podkreślany w kampanii wyborczej

kirov
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: kirov »

Ja osobiście też uważam ,że Putin powinien pozostać przy władzy z tego względu, że jak już wyżej zauważono kultury zachodu nie da się przenieść na Rosyjski grunt.
Ponad to wydaje mi się, że te protesty jakie nam przedstawiają w telewizji które podobno są na masową skalę organizowane, przez ludzi, którzy są rzekomo zmęczeni putinowską formą sprawowania władzy, w rzeczywistości nie mają aż tak dużego wpływu na ogólne nastroje społeczne panujące w Rosji.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

kirov pisze:Ponad to wydaje mi się, że te protesty jakie nam przedstawiają w telewizji które podobno są na masową skalę organizowane, przez ludzi, którzy są rzekomo zmęczeni putinowską formą sprawowania władzy, w rzeczywistości nie mają aż tak dużego wpływu na ogólne nastroje społeczne panujące w Rosji.
Trzeba przyznać, ze Putin to jednak nie Łukaszenka czy inny Nazarbajew, i nie bawi się w sztuczne pompowanie poparcia do 80-90%, przy takiejż frekwencji. Dlatego owe 63%, które uzyskał w ostatnich wyborach, mimo iż zapewne podciągnięte nieco przy pomocy czynnika administracyjnego, jest na pewno nie tak już odległe od realnego poparcia. Zresztą nawet niezależni obserwatorzy przyznawali, że wg ich obliczeń Putin rzeczywiście uzyskał w 1. turze ponad 50% głosów (choć z mniejszym wynikiem niż oficjalny)

toja
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Post autor: toja »

Informacia jurz nie tylko z TV, internet bede wiecej razwinienty i bede przemiany w Rosii, poczekajem :wink:

michal
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: michal »

Co za bzdura, żaden Putin (kagiebista, sprawujący władzę na zasadzie tworzenia i utrzymywania patologii) przy władzy w Moskwie nie powinien zostać. Sęk w tym że nie ma poważnej konkurencji, ci którzy wystartowali obok niego w wyborach to żeczywiście alternatywa zła.

Rosyjscy dysydenci, opozycja prawdziwie demokratyczna nie przebiją się. Ale to też żadna nowość, ja nie uwierzę że Rosja może być normalnym państwem na wzór zachodnioeuropejski, powiem więcej - taki model chyba nie do końca odpowiadałby samym Rosjanom.

toja
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Michal wszystko prawidlowe napisal, ale do ostatnego czasa ludzi wogule malo razmowiali o polityce, bo mieli z tego tylko zle humor i nic wiecej, dzisiaj temat jest popularny nawet u nas w glubinkie :wink:

Danielgd
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

i jak ludzie mowia o tym co sie dzieje w moskwie, czy petersburgu ? do protestow opozycji, i wygranej putina ?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Danielgd pisze:i jak ludzie mowia o tym co sie dzieje w moskwie, czy petersburgu ? do protestow opozycji, i wygranej putina ?
Ja sam o polityce z miejsocwymi nie rozmawiam, ale gdy przysłuchuje się rozmowom, czy to wśród studentów briańskiego uniwersytetu, czy też wśród innych ludzi np. w środkach transportu, to ogólne narzekanie na władze słychać bardzo często. Nieraz też słyszałem głosy w rodzaju "nie znam nikogo, kto by głosował na Putina". Co do protestów, to wiem, ze niektórzy studenci jeździli na te duże wiece w Moskwie, w samym Briańsku demonstracje były jednak dużo skromniejsze. Ale Briańsk i obwód briański (32) to w sumie taka właśnie głubinka

toja
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Wlasne chodzilem na mitingi u nas, ale demokratow mniej czym komunistow i sprawiedliworpsow,wiele 1000 czlowiek nie bylo, zwykle 300-500. Na TV glowna reklama politykow, opoziciu tam rzadko spotkasz :wink:

ODPOWIEDZ