Artykóły na temat Euro 2012

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
Awatar użytkownika
Martus ze Lwowa
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Artykół‚y na temat Euro 2012

Post autor: Martus ze Lwowa »

„Euro 2012”: nie tylko piłka nożna, ale również jazz…

- Lwów zaprasza nie tylko na transmisje meczów na terytorium oficjalnej Fan Zone, ale również na wydarzenia kulturalne. W strefie kibica zaprezentowany zostanie ukraiński rock i jazz – informuje Oleg Zasadny, dyrektor departamentu „Euro 2012” Lwowskiej Rady Miejskiej .

- Bardzo poważnie podchodzimy do organizacji imprez kulturalnych w strefie kibica. Chcemy między innymi zaprosić kilka zespołów scenicznych i folklorystycznych. Mamy umowę z organizatorami festiwalów, która przewiduje, że w dniach wolnych od meczów odbędą się koncerty znanych grup, jazzowych i nie tylko. Fan Zone będzie czynny przez wszystkie 24 dni. Zaproponowaliśmy również Danii i Niemcom zorganizowanie w strefie kibica „dni kultury”. Federacja Piłkarska Danii już się zgodziła i zapowiada koncert w przededniu meczu znanej duńskiej kapeli, aby zapoznać lwowiaków z duńską kulturą, a jednocześnie podnieść na duchu swoich kibiców, którzy przybędą do Lwowa, aby wspierać drużynę narodową – mówi Oleg Zasadny.

Nie uchyli on niestety rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o imiona gwiazd, aż do momentu podpisania umów. Zaznacza jedynie, że będą to wykonawcy z „najwyższe ligi” ukraińskiej sceny.

Interesujący jest fakt, że do współpracy zgłosiło się także mnóstwo zespołów – zarówno młodzieżowych, jak i tych znanych i popularnych. Ogromne zainteresowanie wykazali animatorzy festiwalów, DJ-je, a nawet organizatorzy wieczorów literackich.

- Uważamy, że mecze we Lwowie, które odwiedzą również goście z zagranicy, wymagają zaprezentowania Ukrainy. Piłkarskie święto w strefie kibiców stanie się także ważnym wydarzeniem dla lwowiaków i wszystkich mieszkańców naszego kraju – podkreśla dyrektor departamentu „Euro 2012”.

- Dlatego w czasie, kiedy nasza drużyna będzie grała na boisku, na scenie Fan Zone wystąpią ukraińskie gwiazdy, które pomogą zorganizować kibiców. W pozostałe dni, kiedy nie przewidziane są mecze, planujemy zorganizować płatne koncerty gwiazd międzynarodowej sceny. Zorganizowanie takich imprez jest możliwe na podstawie umowy między miastami-gospodarzami i UEFA. Program specjalny uzupełnią tradycyjne letnie festiwale. W czerwcu odbędzie się muzyczny „Alfa Jazz”, którego międzynarodowa promocja rozpocznie się już w kwietniu. Festiwal odbędzie się nie w strefie kibica, a w swoich już tradycyjnych miejscach – w Parku Kultury, na Rynku Głównym oraz przy Pałacu Potockich. Ponadto na Rynku podczas Euro trwać będzie jak co roku festiwal „Lato na Rynku”. Tak więc czerwiec zapowiada się gorący i pełen mocnych wrażeń” – obiecuje Oleg Zasadny.
Centrum Informacyjne „Ukraina 2012”
Awatar użytkownika
Martus ze Lwowa
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Post autor: Martus ze Lwowa »

Na dworcu kolejowym we Lwowie pojawi się Centrum Informacji Turystycznej

Już wkrótce na Głównym dworcu kolejowym Lwowa pojawi się Centrum Informacji Turystycznyj dla gości miasta. Centrum Informacji Turystycznej będzie usytuowane w centralnej części dworca obok kas. Godziny pracy Centrum Informacji – od 09.00 do 20.00 czasu ukraińskiego. Centrum Infrmacji Turystycznej powinien nadawać odpowiedzi na pytania dotyczące pobytu we Lwowie, anonsy wydarzeń we Lwowie, rozdawać mapy Lwowa i polecenia co do transportu oraz komunikacji miejskiej.

Póki co Centrum Informacji Turystycznej pracować będzie do początku lipca, po Euro 2012 będzie decyzja co do dalszego funkcjowania Centrum.

Przypomnijmy iż główne Centrum Informacji Turystycznej Lwowa znajduje sie w Ratuszu miejskim pod adresem plac Rynek 1. Trzecie Centrum Informacji Turystycznej we Lwowie na czas Euro 2012 zaplanowano w pomieszczeniu lotniska imienia Księcia Daniela.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Dobrze by było, gdyby działalność tego Centrum na dworcu została utrzymana i po EURO. Do Lwowa przyjeżdża wielu turystów także bez związku z tym wydarzeniem, a dworzec kolejowy często stanowi pierwsze zetknięcie z tym miastem. Było by też dobrze, gdyby w tym Centrum zatrudnili też osoby znające język polski, znalezienie takowych we Lwowie raczej nie powinno być problemem. Oczywiście osoby znające angielski, niemiecki czy rosyjski również byłyby pożądane, w końcu do Lwowa turyści przyjeżdżają nie tylko z Polski
Awatar użytkownika
Zeus
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zeus »

niech informacja, w Dworcu sie nauczy wrescie angielskiego, bo to juz zenada
Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: OLI »

Zeus pisze:niech informacja, w Dworcu sie nauczy wrescie angielskiego, bo to juz zenada
A może Ty naucz się ukraińskiego albo rosyjskiego?
Jestem przekonany, że gdybyś mówił nawet po polsku powoli to bez problemu zrozumieją.

Wschód to nie "jewrosajuz" tutaj mówi się piękniejszymi językami.
Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik »

OLI pisze:
Zeus pisze:niech informacja, w Dworcu sie nauczy wrescie angielskiego, bo to juz zenada
A może Ty naucz się ukraińskiego albo rosyjskiego?
Jestem przekonany, że gdybyś mówił nawet po polsku powoli to bez problemu zrozumieją.

Nie chcą turystów, niech się nie uczą języków.
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski »

OLI pisze: A może Ty naucz się ukraińskiego albo rosyjskiego?
niech w jewrosojuzie se gada po angielsku :!:
Nie chcą turystów, niech się nie uczą języków.
takich turystów im nie potrzeba
Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Ja rozumiem, że taki kraj jak Francja, może sobie pozwolić na brak znajomości angielskiego, bo i tak, i tak będą mieli mnóstwo turystów z całego świata.

Natomiast Ukraina mogłaby zawalczyć o przyjezdnych znajomością języka, dlaczego im takich turystów nie potrzeba? W końcu dodatkowe miejsca pracy w turystyce to zawsze parę procent PKB i większe pobory dla ludzi. I nawet fakt, że mają tam masę bogatych turystów z krajów byłego ZSRR, nie znaczy, że nie opłacałoby się im otworzyć się na inne nacje.
Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 »

Jesli na Ukrainie bedzie tak jak wszedzie mnie tam jako turysty nie bedzie ( tak sie glupio zrymowalo) ! :?:
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...
Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Moderatorze , popraw naglowek, pls. (sic!)
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Kwiatkowski11 pisze:Jesli na Ukrainie bedzie tak jak wszedzie mnie tam jako turysty nie bedzie
ja saglasjen z Wami
Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Dokładnie.
Mimo postępującej i wszechobecnej globalizacji mam wrażenie, że wschód wciąż się
(i całe szczęście) skutecznie przed nią broni.

Chyba nie o to chodzi, aby cały świat był taki sam(czytaj jedną wielką klatką):
te same zwyczaje, te same restauracje, te same seriale, filmy,etc.

Gdzieś musi być granica, dokąd nie docierają zgniłe obyczaje zachodu,
a panują normalne stosunki międzyludzkie.

Język angielski nie może opanować całego świata-gdzieś musi zaczynać się coś innego.

PS
Do wszystkich anglojęzycznych na wschodzie: это не просто так!!!
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

OLI pisze: PS
Do wszystkich anglojęzycznych na wschodzie: это не просто так!!!

просто быть не може!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Ale ja nie patrzę na to z mojego egoistycznego punktu widzenia, jako turysty, który zna rosyjski.

Spójrzcie na to z punktu widzenia miejscowych ludzi. Racja, Egipt, Tunezja, Turcja wyglądają okropnie, olbrzymi jarmark, tandeta, turystyka masowa, ludzie wylęgują się na plażach, wygląda to okropnie. Ale dzięki temu sporo ludzi zostało wyciągniętych z nędzy, mają pracę, a kraj inwestuje w infrastrukturę.

Więc ja po prostu im się dziwie, że nie chcą skorzystać z tej szansy.

A co do:
Jesli na Ukrainie bedzie tak jak wszedzie mnie tam jako turysty nie bedzie
to mimo wszystko z roku na rok co raz mniej mi się tam podoba. Za każdym razem jest drożej w porównaniu do Polski, jest więcej turystów, większy tłok. Niestety. (W czerwcu może wybiorę się w Gorgany, zobaczymy jak tam jest.)
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Vitalik pisze:Spójrzcie na to z punktu widzenia miejscowych ludzi. Racja, Egipt, Tunezja, Turcja wyglądają okropnie, olbrzymi jarmark, tandeta, turystyka masowa, ludzie wylęgują się na plażach, wygląda to okropnie.

za Chiny Ludowe do tego nie dopuszczę!

Vitalik pisze:Cytat:

to mimo wszystko z roku na rok co raz mniej mi się tam podoba. Za każdym razem jest drożej w porównaniu do Polski, jest więcej turystów, większy tłok. Niestety. (W czerwcu może wybiorę się w Gorgany, zobaczymy jak tam jest.)

w Donbasie mi się podoba, mało turystów i ceny niewygórowane
Kovalski
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny
Kontakt:

Post autor: Kovalski »

Język angielski nie może opanować całego świata-gdzieś musi zaczynać się coś innego.
Zgadzam się z Panem.

We Lwowie z językiem Polskim problemów w ogóle nie ma. Wszyscy rozumieją jego. Co trzecia osoba mowi po polsku.

W Kijowie troche ciężko z językiem polskim ale nie jest problem.
Daremnie. Kijów to BARDZO piękne miasto.
Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Apel z sieci

Wspolnie poprzyjmy ten apel z sieci po meczu Ru vs Pl:

"Do naszych wspaniałych przyjaciół z Rosji, którzy odwiedzają nas podczas EURO 2012: W imieniu wszystkich świetnych chłopaków i dziewczyn, proszę przyjmijcie szczere przeprosiny za takich idiotów atakujących was bez powodu.

Jesteście tutaj zawsze mile widziani, wstyd nam za tych nielicznych bezmózgich idiotów, którzy niestety są Polakami."
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Jak najbardziej popieram. Choć jak mi się wydaje, zdecydowana większość Rosjan nie obwinia o to co się stało, ogółu Polaków jako takich, a jedynie marginalne grupki chuliganów (nazywanie ich kibicami czy nawet kibolami jest absolutnie niedopuszczalne). Z drugiej jednak strony, wstydzić się za nich trzeba, nie tylko zresztą przed Rosjanami, i zrobić wszystko, by takie incydenty w przyszłości już się nie powtarzały. To apel też do dziennikarzy i mediów, bo częsć z nich, w dniach poprzedzających mecz, tylko dolewała oliwy do ognia, zamiast studzić emocje okołomeczowe i koncentrować na tych czysto sportowych
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

weźcie do jasnego grzyba poprawcie tytuł tego posty.
zachodzę na forum i widzę nagłówek tego postu w dziale...

Martuś.. pisze się ARTYKUŁY !
Doinstaluj sobie do firefoxa czy innej przeglądarki słownik pisowni, rozwiąże to Twoje problemy z ortografią.
alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: alainen »

spirale nienawiści między Polakami i Rosjanami nakręcają media. Zarówno nasze jak i rosyjskie. I to mnie wkurwia...

http://rus.ruvr.ru/radio_broadcast/no_p ... 38893.html
alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

i faktycznie - ten ortograf daje po oczach... :)
matus77
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: matus77 »

alainen pisze:i faktycznie - ten ortograf daje po oczach... :)
to i temat się cieszy popularnością ;)

Po pierwsze fijalkowski, OLI, wy macie jakieś skrzywione spojrzenia na świat i najwyraźniej jakieś problemy ze sobą oraz co gorsze propagujecie jakieś poglądy rasistowskie. Chciałbym wam przypomnieć, że Ukraina starała się o przeprowadzenie ów wydarzenia jakim jest Euro 2012, więc czy tego chcecie czy nie - wiąże się to z pewnymi ustępstwami, trzeba zacisnąć zęby i zdobyć się na kiwnięcie palcem, aby chociaż nauczyć się tych paru słów w innym języku niż swoim własnym. Uciekanie od tego jest jedynie świadectwem nie tyle co samej niegościnności, ale braku otwartości na świat w efekcie czego cierpi postęp cywilizacji i gospodarka kraju.

Przykład - zwykła ulotka komunikacji miejskiej podczas dni meczowych w okolicach Stadionu Narodowego w Warszawie - PL, ANG, RU na okładce. Menu w restauracjach również, rozkład jazdy pociągów na www także. Myślę, że nie był to jakiś wielki problem, a bardziej ukłon w stronę gości.

Ja osobiście w dzień meczu Rosja - Grecja wychodząc z pracy w centrum Warszawy napotykałem masowe ilości z Rasiji, którzy zupełnie nie radzili sobie np. jak przejechać przez centrum skoro postawili fanzone na zbiegu najczęściej uczęszczanych ulic. Bardzo chętnie sam podchodziłem i pytałem czy mogę w czymś może pomóc, bo wydają się zagubieni. Owszem, byli zaskoczeni, ale mi sprawiała nie tyle pomoc im, co sama krótka rozmowa z nimi mimo, że po rosyjsku mówię tyle, co podłapałem od żony.
Kwiatkowski11 pisze:Wspolnie poprzyjmy ten apel z sieci po meczu Ru vs Pl:

"Do naszych wspaniałych przyjaciół z Rosji, którzy odwiedzają nas podczas EURO 2012: W imieniu wszystkich świetnych chłopaków i dziewczyn, proszę przyjmijcie szczere przeprosiny za takich idiotów atakujących was bez powodu.

Jesteście tutaj zawsze mile widziani, wstyd nam za tych nielicznych bezmózgich idiotów, którzy niestety są Polakami."
Zdecydowanie. Podejrzewam, że czułeś to samo, kedy dochodziły do ciebie wiadomości na temat tego co się w tamej chwili działo. Mnie zalewało. Ogólnie byłem w wielkim szoku jeżeli chodzi o skalę wsparcia ze strony wszech obecnych fanów reprezentacji Rosji, zazdrościłem ich postawy poniekąd podrównując ich do reszty i dlatego tym bardziej szkoda mi było tych co ucierpiali na tym. Zresztą byłem przekonany, że to wina z naszej strony, czego dowodem były ponowne zamieszki we Wrocławiu kiedy w tym samym czasie odbywał się mecz Rosjan z Grecją gdzie panował pełen spokój i zero incydentów. Szkoda mi ich.
alainen pisze:spirale nienawiści między Polakami i Rosjanami nakręcają media. Zarówno nasze jak i rosyjskie. I to mnie wkurwia...
, może i to media nakręcają, ale z drugiej jednak strony jakoś trzeba informować ludzi o możliwym zagrożeniu.

Ja mogę z dumą przyznać, że to Euro było dla mnie pasmem szczęścia. A tym bardziej dla małżonki, ponieważ udało mi się doprowadzić do spotkania z reprezentacją Rosji w hotelu Bristol. Szybko, bo szybko, ale jednak. Była w szoku, ponieważ spodziewała się spotkania piłkarzy z rzeszą fanów, a skończyło się spotkaniem twarzą w twarz oraz podpisami na Tango12 :D Ot szczęście. Emocjom tego dnia nie było końca, ponieważ parę godzin później dostałem telefon z informacją, że dostałem bilety na mecz RU - GR, więc to wydarzenie było zdecydowanie ważniejsze niż planowany wcześniej wypad na mecz Polski. Ważniejsze głównie ze względu na żonę, ponieważ ja nawet nie znam zawodników, więc wyjście mnie interesowało pod względem klimatu, obcowania z Rosjanami i zobaczyć ten cały Narodowy. Uwielbiam Rosjan, podziwiam i bardzo szanuję, dlatego żałuję, że musieli tak wcześnie wyjechać.... szczęgólnie, że miejscówkę mieliśmy w trybunie federacji greckiej, która miała poważną blokadę, aby w jakiś sposób dopingować, czego nie można było powiedzieć o morzu czerwonych koszulek. Byli moim zdecydowanym faworytem.

A jak się zachowywali Rosjanie podczas mistrzostw? Spisali się na medal. Nie wiem, czy miałem szczęście, czy tacy są, ale daleko im było do miana agresywnych. Szliśmy cały odcinek od Centralnego do Narodowego przed meczem, a mój kolega, który był z nami założył oficjaną koszulkę Greków i nie było incydentów ani haseł. Ba, nawet robili sobie z nim zdjęcia, a że chłopak opalony to i go pomylili. Bardzo sympatyczna atmosfera, udany spacer bogaty w rozmówki, okrzyki dopingu, dialogi polsko rosyjskie oraz zdanie relacji co się działo w feralny dzień bijatyki razem ze wskazaniem miejsc ataku. Przeprosiłem za to, ale w sumie uznali, że to stało się i tyle, a rekompensała nas podobno szybka pomoc ze strony zwykłych ludzi, których była zdecydowana większość i to oni wyciągnęli dłoń w stronę poszkodowanych Rosjan.
Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Nie mam żadnego skrzywionego poglądu na świat, a po za tym nie propaguję żadnych rasistowskich poglądów.

Po prostu nie zgadzam się z tym, aby cały świat był taki sam-każdy region musi zachować własną tradycję,kulturę itp.-zwłaszcza jeśli chodzi o wschód, który wciąż opiera się "europeizacji". Nie chodzi to absolutnie o brak jakiejś otwartości na świat-dlaczego wszędzie musi być tylko angielski?Jak sam napisałeś w ulotce było i po rosyjsku. :D

Chodzi mi bardziej o narzucanie odgórne jakiś "trendów"-podobnie jak kiedyś wszyscy przymusowo uczyli się języka rosyjskiego, tak teraz wszystkim próbuje się narzucić angielski.

Do czego prowadzi "integracja" doskonale widzimy-Polacy musza płacić za Greków czy Hiszpanów, którzy latami żyli ponad stan, no ale czego się nie robi dla "wspólnej europy".

Po za tym właśnie "jewrosojuz" a nie Łukaszenka czy Putin doporwadzili do ruchu wizowego na Białoruś i do Rosji, dziękujmy Ukraińcom za ich życzliwość w stosunku do nas,mimo że oni muszą płacić za wizy do Polski.
Los chorej instytucji jaką jest "jewrosojuz" jest na szczęście nieunikniony-każde sztuczne "imperium" w historii upadało. :D
Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

OLI pisze:Nie mam żadnego skrzywionego poglądu na świat, a po za tym nie propaguję żadnych rasistowskich poglądów.

Po prostu nie zgadzam się z tym, aby cały świat był taki sam-każdy region musi zachować własną tradycję,kulturę itp.-zwłaszcza jeśli chodzi o wschód, który wciąż opiera się "europeizacji". Nie chodzi to absolutnie o brak jakiejś otwartości na świat-dlaczego wszędzie musi być tylko angielski?Jak sam napisałeś w ulotce było i po rosyjsku. :D

Chodzi mi bardziej o narzucanie odgórne jakiś "trendów"-podobnie jak kiedyś wszyscy przymusowo uczyli się języka rosyjskiego, tak teraz wszystkim próbuje się narzucić angielski.

Do czego prowadzi "integracja" doskonale widzimy-Polacy musza płacić za Greków czy Hiszpanów, którzy latami żyli ponad stan, no ale czego się nie robi dla "wspólnej europy".

Po za tym właśnie "jewrosojuz" a nie Łukaszenka czy Putin doporwadzili do ruchu wizowego na Białoruś i do Rosji, dziękujmy Ukraińcom za ich życzliwość w stosunku do nas,mimo że oni muszą płacić za wizy do Polski.
Los chorej instytucji jaką jest "jewrosojuz" jest na szczęście nieunikniony-każde sztuczne "imperium" w historii upadało. :D
Jak dla mnie to mieszasz tu niepotrzebnie kwestię UE i karykaturalności tego tworu z kwestią rozwoju takich krajów jak Ukraina, Białoruś.

Dlatego też chcę wyjaśnić twój pogląd na sprawę i zadam Ci pytanie: czy Ty chcesz, aby na Białorusi/na Ukrainie panował jak najdłużej skansen, ogólne zacofanie? Pytanie odnoszę do twych słów: "każdy region musi zachować własną tradycję,kulturę itp.-zwłaszcza jeśli chodzi o wschód".
matus77
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: matus77 »

OLI pisze:Nie mam żadnego skrzywionego poglądu na świat, a po za tym nie propaguję żadnych rasistowskich poglądów.

Po prostu nie zgadzam się z tym, aby cały świat był taki sam-każdy region musi zachować własną tradycję,kulturę itp.-zwłaszcza jeśli chodzi o wschód, który wciąż opiera się "europeizacji". Nie chodzi to absolutnie o brak jakiejś otwartości na świat-dlaczego wszędzie musi być tylko angielski?
Sam sobie zaprzeczasz w tej chwili. Tak jak mówi Vitalik - w jednym zdaniu odpychasz kulturowość lingwistyczną, a w drugim zdaniu dementujesz brak otwartości.
Ok, rozumiem ii trochę rozumiem, że najazd zachodu zawsze jakoś depcze kulturę narodu, tak to prawda. Ale tak samo moglibyśmy zakazać turystom wyjazd za granicę, bo za granicą panuje inna kultura.
OLI pisze:Jak sam napisałeś w ulotce było i po rosyjsku. :D
dlatego dziwię się, że jednej ze stron przychodzi taka decyzja z łątwością, a druga miała by się temu opierać.
OLI pisze:Chodzi mi bardziej o narzucanie odgórne jakiś "trendów"-podobnie jak kiedyś wszyscy przymusowo uczyli się języka rosyjskiego, tak teraz wszystkim próbuje się narzucić angielski.
Skąd taki pomysł? Skoro jest możliwość - dlaczego nie? Moim ojczystym językiem jest oczywiście polski, w szkole podstawowej miałem niemiecki, a angielski umiałem od dzieciństwa (taki dar czy coś), w liceum miałem ten i ten, a obecnie douczam się włoskiego i hiszpańskiego, do tego żona (rosjanka) nauczyła mnie już dość dużo w jej języku. Póki co zdecydowanie nie powiedziałbym, że ktoś coś narzuca.
OLI pisze:Do czego prowadzi "integracja" doskonale widzimy-Polacy musza płacić za Greków czy Hiszpanów, którzy latami żyli ponad stan, no ale czego się nie robi dla "wspólnej europy".
Po części prawda. Jak ktoś jest hejterem, to zauważy wszelkie wady, ponieważ z jednej strony jak jedziesz do nich pozwiedzać to też ich utrzymujesz :wink: No ale tu się zgodzę. Akurat mam o nich podobne zdanie, ale nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz takiej pomocy potrzebować. Jedyne co mnie boli to to, że są przyzwyczajeni do pewnego standardu życia za który mamy dopłacić, ale to nie moja decyzja i dyskusja odbiega powoli od tematu ;)
Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

matus77 pisze: w szkole podstawowej miałem niemiecki, a angielski umiałem od dzieciństwa (taki dar czy coś), w liceum miałem ten i ten, a obecnie douczam się włoskiego i hiszpańskiego, do tego żona (rosjanka) nauczyła mnie już dość dużo w jej języku. Póki co zdecydowanie nie powiedziałbym, że ktoś coś narzuca.
Brawo,a nie znasz jeszcze przypadkiem francuskiego? Bo to podobno tzw. język dyplomacji :D
matus77 pisze:Po części prawda. Jak ktoś jest hejterem, to zauważy wszelkie wady, ponieważ z jednej strony jak jedziesz do nich pozwiedzać to też ich utrzymujesz :wink: No ale tu się zgodzę. Akurat mam o nich podobne zdanie, ale nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz takiej pomocy potrzebować. Jedyne co mnie boli to to, że są przyzwyczajeni do pewnego standardu życia za który mamy dopłacić, ale to nie moja decyzja i dyskusja odbiega powoli od tematu ;)
Jeśli jeździsz do nich to ich wspierasz,ja nie zamierzam tego robić.

A teraz z piaskownicy do rzeczy.

Nie odpycham kulturowości lingwistycznej, po prostu uważam wschód za region inny niż cala reszta Europy-Rosjanie od wieków w historii chcieli być postrzegani inaczej niż tzw.anglosasi.
Na wschodzie językiem międzynarodowym jest rosyjski.
Jestem przeciwnikiem, tego aby na całym świecie panował jeden język,obyczaj,etc.
Później dochodzi do chorej sytuacji, że Polak z Ukraińcem czy Białorusinem mają rozmawiać po angielsku?Przecież przez lata tworzyliśmy jedno państwo...

Czy to, że najwięcej ludzi na świecie mówi po chińsku, znaczy że mamy się go uczyć?

Vitalik, co rozumiesz przez pojęcie skansen? Wiele durnych przepisów prawa, jakie narzucił Polsce "jewrosajuz" nie obowiązuje za Bugiem. Jeśli masz na myśli swego rodzaju folklor wschodni, to nie chcę aby utonął on w bagnie kiczu z zachodu, którym tak się wszyscy zachwycają.Miasta moga się rozwijać bez ślepego nasladownictwa zachodu.

Poza tym właśnie m.in. dzięki tzw.Unii Polska polityka wschodnia w kwestii pomocy naszym rodakom na wschodzie jest nijaka-chociażby ze względu reżimu wizowego,który narzucił nam wiadomo kto, nie może się rozwijać(na szeroka skalę) żadna współpraca-wymiana szkół,parafii,etc.

Trochę odszedłem od tematu(wszyscy odeszliśmy),ale chcę zasygnalizowac szerszy problem.
Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

OLI pisze: Vitalik, co rozumiesz przez pojęcie skansen? Wiele durnych przepisów prawa, jakie narzucił Polsce "jewrosajuz" nie obowiązuje za Bugiem. Jeśli masz na myśli swego rodzaju folklor wschodni, to nie chcę aby utonął on w bagnie kiczu z zachodu, którym tak się wszyscy zachwycają.Miasta moga się rozwijać bez ślepego nasladownictwa zachodu.
Mi raczej chodziło o to, że mówiąc o tym, jak według Ciebie powinna rozwijać się Białoruś, nie uwzględniasz dobra ludzi tam mieszkających. Oni w dużej większości chcieli by, by u nich było tak, jak na zachodzie. Oczywiście rozumiem, że pojęcie "jak na zachodzie" nie jest jednoznaczne.

OLI pisze: Poza tym właśnie m.in. dzięki tzw.Unii Polska polityka wschodnia w kwestii pomocy naszym rodakom na wschodzie jest nijaka-chociażby ze względu reżimu wizowego,który narzucił nam wiadomo kto, nie może się rozwijać(na szeroka skalę) żadna współpraca-wymiana szkół,parafii,etc.

Trochę odszedłem od tematu(wszyscy odeszliśmy),ale chcę zasygnalizowac szerszy problem.
Z tym zgoda, ale częściowa. Polska wspiera mniejszość polską na Białorusi, finansowo, jak również organizując kolonie dla dzieci, wycieczki, pobyty w sanatoriach. O to, czy to jest dobrze, czy nie, to jest temat na dłuższą dyskusję.
alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

może i to media nakręcają, ale z drugiej jednak strony jakoś trzeba informować ludzi o możliwym zagrożeniu.

no ale informujmy adekwatnie do skali zjawiska. A nie - polscy kibole pobili grupe Rosjan i mówi się o tym co najmniej tak jakby pluton polskich kiboli pobił do nieprzytomności tysiące Rosjan... a z drugiej str w Poznaniu bije sie do nieprzytomności kibica (bodajże z Chorwacji) i co? i jeden filmik na yt cieszący się zresztą umiarkowanym zainteresowaniem. No bo w sumie co kogo w Polsce Chorwacja interesuje jesli nie ma się na myśli wczasów? a Rosja? O jak najbardziej! I niech mi ktoś powie że media w relacjach polsko - rosyjskich sa obiektywne...
alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

może i to media nakręcają, ale z drugiej jednak strony jakoś trzeba informować ludzi o możliwym zagrożeniu.
no ale informujmy adekwatnie do skali zjawiska. A nie - polscy kibole pobili grupe Rosjan i mówi się o tym co najmniej tak jakby pluton polskich kiboli pobił do nieprzytomności tysiące Rosjan... a z drugiej str w Poznaniu bije sie do nieprzytomności kibica (bodajże z Chorwacji) i co? i jeden filmik na yt cieszący się zresztą umiarkowanym zainteresowaniem. No bo w sumie co kogo w Polsce Chorwacja interesuje jesli nie ma się na myśli wczasów? a Rosja? O jak najbardziej! I niech mi ktoś powie że media w relacjach polsko - rosyjskich sa obiektywne...
alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

matus77, no ale informujmy adekwatnie do skali zjawiska. A nie - polscy kibole pobili grupe Rosjan i mówi się o tym co najmniej tak jakby pluton polskich kiboli pobił do nieprzytomności tysiące Rosjan... a z drugiej str w Poznaniu bije sie do nieprzytomności kibica (bodajże z Chorwacji) i co? i jeden filmik na yt cieszący się zresztą umiarkowanym zainteresowaniem. No bo w sumie co kogo w Polsce Chorwacja interesuje jesli nie ma się na myśli wczasów? a Rosja? O jak najbardziej! I niech mi ktoś powie że media w relacjach polsko - rosyjskich sa obiektywne...
ODPOWIEDZ