Stosunek białych "ruskich" do żółtych ludów w Rosj

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
Piotrus87
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Stosunek biał‚ych "ruskich" do żół‚tych ludów w Rosj

Post autor: Piotrus87 »

Interesuje mnie stosunek białych "ruskich" do żółtych autochtonów zamieszkujących od wieków federację rosyjską (głównie Syberię) - Buriaci, Kałmucy, Jakuci etc. Jest bardziej pozytywny niż do "czarnych" z Kaukazu? Istnieje wśród Rosjan rozumowanie typu MY i ONI jak w przypadku wspomnianych muzułmanów z Kaukazu? Częste są przypadki ich dyskryminacji?

Mam nadzieję, że ktoś coś o tym wie. Będę też wdzięczny za wszelkie artykuły o relacjach Rosjan i ludów północy - rosyjskiego co prawda nie znam, ale sobie przetłumaczę w google translate :D
pozdrawiam!
poludniowiec
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: poludniowiec »

z mojego doświadczenia wynika, że w stosunku do wszystkich za wyjątkiem Zachodu Rosjanie odnoszą się ze sporą wyższością (wydaje mi się, że niejednokrotnie nieuświadomioną), która najczęściej przejawia się w prześmiewczym traktowaniu.
Różnicy w podejściu do czarnych z azji/kaukazu/syberii nie zauważyłem.
Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Re: Stosunek biał‚ych "ruskich" do żół‚tych ludów w

Post autor: Kwiatkowski11 »

Piotrus87 pisze:Interesuje mnie stosunek białych "ruskich" do żółtych autochtonów zamieszkujących od wieków federację rosyjską (głównie Syberię) - Buriaci, Kałmucy, Jakuci etc. Jest bardziej pozytywny niż do "czarnych" z Kaukazu? Istnieje wśród Rosjan rozumowanie typu MY i ONI jak w przypadku wspomnianych muzułmanów z Kaukazu? Częste są przypadki ich dyskryminacji?

Mam nadzieję, że ktoś coś o tym wie. Będę też wdzięczny za wszelkie artykuły o relacjach Rosjan i ludów północy - rosyjskiego co prawda nie znam, ale sobie przetłumaczę w google translate :D
pozdrawiam!
Jesli nie czytales, to zacznij od ksiazek Hugo Badera: Dziennikow Kolymskich i Bialej goraczki.
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...
Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: pepson »

mam duzo rosyjskich kumpli o prawicowych pogladach, Kaukazcow Oni nie lubia, a Ci tak samo ich :) co do Skosnookich, jakos malo widzialem zeby "swoich" zaczepiali lub zle traktowali, byc moze przy obcych tego nie robia, raz tylko widzialem jak Ruski w wagonie przeszkadzal nogami Chinczykowi jak ten smigal co 30min pod gariacza wode :)

pisze to co sam przezylem i widzialem, to co mowia to inna sprawa
binio
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: binio »

Z mojego doświadczenia (znajomi i rodzina od strony żony mieszkający głownie w okręgu kemerovskim i novosibirskim) wygląda to tak, że Buriaci, Jakuci i Kałmucy, podobnie jak Mongołowie czy Kazachy są przez nich traktowanie hmm chyba tak jak na to zasługują (w swojej masie, bo wyjątki zawsze się zdarzają) - jako osoby brudne, takie typowe wieśniaki, dzicy, nie znający podstawowych zasad tzw dobrego wychowania. Nie to, żeby czuli do nich jakąś agresję, może nutkę wyższości (typu: my się myjemy - wy nie, my wiemy jak używać widelca i noża - wy nie'). Ale coś w tym jest bo szczerze mówiąc nie przypominam sobie którejś z tych osób "czystej". A już opowieści siostry mojej żony z kampusu uniwersyteckiego w Tomsku, o tym jak Buriaci (studiują tam najzdolniejsi w ramach programu wspomagającego biedną młodzież z tamtych regionów) potrafili się załatwiać pod prysznicem, w łazienkach na podłogę itp przejdą do historii :) Biedna dziewczyna aż się lekkiej nerwicy nabawiła, bo cała rodzina pedantów a mówiła, że ani pod prysznic, ani do toalety nie dało rady wejść bo tak śmierdziało non stop.
Mi za to najbardziej podoba się stosunek do kaukazów ;D Hehh ja z natury mam poglądy mocno prawicowe, teść to zatwardziały komunista, ale na tym polu zawsze znajdujemy wspólny język :) Pamiętam jak na pierwszym spotkaniu zapytał mnie co sądzę o 'kaukazach'. Mówię, że gdyby to ode mnie zależało spakowałbym wszystkich popełniających przestępstwa i wysłał z powrotem na kaukaz a tych co by się opierali - zastrzelił :) Pokiwał głową i powiedział do teściowej - dobry chłopak :) Później nie było już tak kolorowo jak przyszło do rozmowy o historii ale co tam ;)

Ogólnie Rosjanie nie są tak 'tolerancyjni' jak Polacy. Ale nie ma chyba w Europie drugiego tak tolerancyjnego kraju - wynika to z faktu, że Polska jest bardzo jednolita etnicznie i większość Polaków nie doświadczyła obcowania z imigrantami z Kaukazu, Bliskiego Wschodu czy Afryki. Widziałem, co się dzieje w Kemerovie i innych okolicznych miastach, widzę co się dzieje w Austrii czy Niemczech i wcale nie dziwię się 'tubylcom', że są rasistami.
Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

A co do Kakuzicow, to gdy tam bylem pierwszy raz w zyciu spotkalem sie z czyms takim, zeby Rosjanka pierwsza na ulicy do ciebie powiedziala Zdrastwojtie, choc nas poprostu jedynie mijala na ulicy - bylem w szoku!

Kakazcuw mozna latwo zalatwic, wystarczy zapytac czy znaja goscia o imieniu Szamil, Imam Szamil z Awarów, ale nie Basajew lecz ten z XIX wieku, i zapytac o jego gwardie - a gdy sie dowiedza zes Ty tez Polak - Tos juz Brat! :)
binio
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Eeee za moich kawalerskich czasów, jak bywaliśmy na Krymie, też pierwsze zagadywały ;)

A co do drugiej części - nie znam osobiście nikogo pochodzącego z Kaukazu, ale po tym co widziałem na ulicy i po ich zachowaniu w klubach czy szkołach chyba nie chcę nikogo poznać ;) Aaa chociaż nie, znam jedna dziewczyną z Armenii, ale ona była wychowana w Rosji więc nie ma zbyt dużo z nimi wspólnego, poza tym, że doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak tamtejsi mężczyźni traktują kobiety, nie wyobraża sobie związku z kimś "białym'...
emma
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: emma »

binio pisze: Aaa chociaż nie, znam jedna dziewczyną z Armenii, ale ona była wychowana w Rosji więc nie ma zbyt dużo z nimi wspólnego, poza tym, że doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak tamtejsi mężczyźni traktują kobiety, nie wyobraża sobie związku z kimś "białym'.
Chodzi o o ludy kaukaskie czy Rosjan :?: Jak studiowałam to czytałam kiedyś że 70% kobiet w Rosji jest ofiarami przemocy. Nawet moja promotorka potwierdziła to a bywała ona w Rosji.
binio
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Ja czytałem, że w Rosji dyskryminuje się kobiety na niespotykaną skalę a tymczasem wg statystyk ilości kobiet na stanowiskach kierowniczych zajmuje pierwsze miejsce w Europie :)
O przemocy nic nie wiem, ze słyszenia tylko znam i wszystkie przypadki to rodziny, w których co najmniej jedno (mąż) pochodzi z Kaukazu.
Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

binio pisze:Ja czytałem, że w Rosji dyskryminuje się kobiety na niespotykaną skalę a tymczasem wg statystyk ilości kobiet na stanowiskach kierowniczych zajmuje pierwsze miejsce w Europie :)
Bo chłopy juz na wyciagu, wiec ktos musi pilnowac interesu :)

ja wiem jedno i sam tez widzialem, na Kaukazie kobieta to pod klasa i nikt mi nic innego nie wmowi ze jest inaczej.
emma
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: emma »

pepson pisze:ja wiem jedno i sam tez widzialem, na Kaukazie kobieta to pod klasa i nikt mi nic innego nie wmowi ze jest inaczej.
to prawda kobieta na kaukazie i na południu jest jak śmieć traktowana. Zgadzam się z kolegą.

A do do Rosji to wiadomo nie kaukaz ale słyszałam od kilku ludzi, że tam kobieta nie ma tak jak w Polsce. Że panowie rosyjscy nie szanują kobiet, nie traktują po partnersku, o wiele częściej niż polacy używają siły wobec swoich partnerek. I wiele jest związków Polak-Rosjanka a Polka-Rosjanin już o wiele mniej, prawie wcale. Znałam dwie Polki co były z Rosjanami i każda mówiła że przyczyną rozstania był despotyzm i chęć rządzenia partnerką.
Mój kolega Ukrainiec potwierdza to.
Ja czytałem, że w Rosji dyskryminuje się kobiety na niespotykaną skalę a tymczasem wg statystyk ilości kobiet na stanowiskach kierowniczych zajmuje pierwsze miejsce w Europie :)
Stanowisko nic nie znaczy może kobieta być i ministrem a w domu potulna myszka.

Nie mam uprzedzeń ale ciekawi mnie to ponieważ jestem socjologiem z wykształcenia i lubię wyciągać wnioski z obserwacji i porównywać opinie, lub jeden kraj do drugiego :wink:
tentionfree
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: tentionfree »

binio pisze:Z mojego doświadczenia (znajomi i rodzina od strony żony mieszkający głownie w okręgu kemerovskim i novosibirskim) wygląda to tak, że Buriaci, Jakuci i Kałmucy, podobnie jak Mongołowie czy Kazachy są przez nich traktowanie hmm chyba tak jak na to zasługują (w swojej masie, bo wyjątki zawsze się zdarzają) - jako osoby brudne, takie typowe wieśniaki, dzicy, nie znający podstawowych zasad tzw dobrego wychowania. Nie to, żeby czuli do nich jakąś agresję, może nutkę wyższości (typu: my się myjemy - wy nie, my wiemy jak używać widelca i noża - wy nie'). Ale coś w tym jest bo szczerze mówiąc nie przypominam sobie którejś z tych osób "czystej". A już opowieści siostry mojej żony z kampusu uniwersyteckiego w Tomsku, o tym jak Buriaci (studiują tam najzdolniejsi w ramach programu wspomagającego biedną młodzież z tamtych regionów) potrafili się załatwiać pod prysznicem, w łazienkach na podłogę itp przejdą do historii :) Biedna dziewczyna aż się lekkiej nerwicy nabawiła, bo cała rodzina pedantów a mówiła, że ani pod prysznic, ani do toalety nie dało rady wejść bo tak śmierdziało non stop.
Mi za to najbardziej podoba się stosunek do kaukazów ;D Hehh ja z natury mam poglądy mocno prawicowe, teść to zatwardziały komunista, ale na tym polu zawsze znajdujemy wspólny język :) Pamiętam jak na pierwszym spotkaniu zapytał mnie co sądzę o 'kaukazach'. Mówię, że gdyby to ode mnie zależało spakowałbym wszystkich popełniających przestępstwa i wysłał z powrotem na kaukaz a tych co by się opierali - zastrzelił :) Pokiwał głową i powiedział do teściowej - dobry chłopak :) Później nie było już tak kolorowo jak przyszło do rozmowy o historii ale co tam ;)

Ogólnie Rosjanie nie są tak 'tolerancyjni' jak Polacy. Ale nie ma chyba w Europie drugiego tak tolerancyjnego kraju - wynika to z faktu, że Polska jest bardzo jednolita etnicznie i większość Polaków nie doświadczyła obcowania z imigrantami z Kaukazu, Bliskiego Wschodu czy Afryki. Widziałem, co się dzieje w Kemerovie i innych okolicznych miastach, widzę co się dzieje w Austrii czy Niemczech i wcale nie dziwię się 'tubylcom', że są rasistami.
My promoter and confirmed that it was sometimes in Russia....?

biker jackets for men leather4sure - biker jackets for men
cold weather motorcycle riding gear leather4sure - cold weather motorcycle riding gear
brown motorcycle jackets leather4sure - brown motorcycle jackets
Mickey america jackets leather4sure - Mickey america jackets
neo matrix coat leather4sure - neo matrix coat
easy rider captain america jacket leather4sure - easy rider captain america jacket
superman jackets leather4sure - superman jackets
cute leather jackets leather4sure - cute leather jackets
envision web hosting envision web hosting
Ostatnio zmieniony sob 27 lip, 2013 08:20 przez tentionfree, łącznie zmieniany 2 razy.
Usman Geee...
Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Moze sie przyda opisu

Post autor: Kwiatkowski11 »

Kto sprzata w Moskwie:
0.18-0.24
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

rodacy o czym wy piszecie ?? :shock:
Chodzi o o ludy kaukaskie czy Rosjan :?: Jak studiowałam to czytałam kiedyś że 70% kobiet w Rosji jest ofiarami przemocy. Nawet moja promotorka potwierdziła to a bywała ona w Rosji.
Ogólnie Rosjanie nie są tak 'tolerancyjni' jak Polacy.
podobnie jak Mongołowie czy Kazachy są przez nich traktowanie hmm chyba tak jak na to zasługują (w swojej masie, bo wyjątki zawsze się zdarzają) - jako osoby brudne, takie typowe wieśniaki, dzicy, nie znający podstawowych zasad tzw dobrego wychowania.
z początku myślałem , że sobie "jaja" robicie .. o młodzieży, przyszłości Polski :O
Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik »

BARTixR pisze:rodacy o czym wy piszecie ?? :shock:
Ogólnie Rosjanie nie są tak 'tolerancyjni' jak Polacy.
podobnie jak Mongołowie czy Kazachy są przez nich traktowanie hmm chyba tak jak na to zasługują (w swojej masie, bo wyjątki zawsze się zdarzają) - jako osoby brudne, takie typowe wieśniaki, dzicy, nie znający podstawowych zasad tzw dobrego wychowania.
z początku myślałem , że sobie "jaja" robicie .. o młodzieży, przyszłości Polski :O
Rzadko bywam w Moskwie BARTixR, o stosunkach pomiędzy "Czurkami" a "Ruskimi" mam wiedzę głównie z YouTube, czy telewizji. Myślę, że będziesz osobą dosyć kompetentną w tym temacie, więc opowiedz nam jak to jest, wyjaśnij, co Tobie się nie podoba.

Po ostatnich pobytach we Francji, śmiało mogę powiedzieć, że Francuzi są bardzo zamknięci i ksenofobiczni, przynajmniej nie mniej niż Polacy. Wiązało się to z właśnie z tą kwestią, że społeczeństwo tam nie jest jednorodne etnicznie. Jest też duża dysproporcja w statystykach kryminalnych dla białych i "kolorowych". Szczególnie to widać w statystykach na temat gwałtów. We Francji liczba gwałtów urosła o ponad 50% za ostatnie 20 lat, w Szwecji potroiła się za ostatnie 10 lat.

Czytając, ogłądając i słuchając opowieści o Czeczenach w Moskwie, o mafii na drodze, o okradanych Tirach, o pobiciach na tle etnicznym, o gwałtach, nie wydaje mi się, żeby rdzenni mieszkańcy Moskwy przepadali za przybyszami z Kaukazu. Przynajmniej takie są odczucia wśród moich znajomych i bliskich, ale to jest mały wycinek, i nie będę wyciągał wniosków na tej podstawie.
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Vitalik pisze: Czytając, oglądając i słuchając opowieści o Czeczenach w Moskwie, o mafii na drodze, o okradanych Tirach, o pobiciach na tle etnicznym, o gwałtach, nie wydaje mi się
to tylko opowieści, przekazywane z ust do ust jak legenda, każdy swoje doda i jak to się mówi: w jednym końcu wsi ktoś pierdnął, a w drugiem już wiedzą, że w majtki narobił.
Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

BARTixR pisze:
Vitalik pisze: Czytając, oglądając i słuchając opowieści o Czeczenach w Moskwie, o mafii na drodze, o okradanych Tirach, o pobiciach na tle etnicznym, o gwałtach, nie wydaje mi się
to tylko opowieści, przekazywane z ust do ust jak legenda, każdy swoje doda i jak to się mówi: w jednym końcu wsi ktoś pierdnął, a w drugiem już wiedzą, że w majtki narobił.
Zgadza się.

Ale już relacje telewizyjne o napadach rabunkowych dokonywanych przez Czeczeńską Mafię, to jest fakt, udokumentowany materiałem dowodowym i relacją wideo.

Ale ja nie proszę Cię o zbijanie moich argumentów, bo pewnie są łatwe do zbicia, proszę Cię, byś opowiedział, jak to wygląda z twojej perspektywy.
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Vitalik pisze: Ale już relacje telewizyjne o napadach rabunkowych dokonywanych przez Czeczeńską Mafię, to jest fakt, udokumentowany materiałem dowodowym i relacją wideo.
mafia może byćtylko sycylijska :)

a czeczeńscy, rosyjscy czy polscy: to rabusie, złodzieje, przestępcy, terroryści

jeśli chodzi o głośne napady, to były tylko 3 w ostatnich 5-6 latach.
- na konwojentów
- na worek kasy z lotniska
- na biznesmenów

nie są one częstsze niż w "spokojnej i bezpiecznej" Polsce.

Na kierowców TIR - nic od ponad 10 lat (za wyjątkiem jednego przypadku, na trasie Moskwa Snak-Petersburg). A obracam się w tym środowisku i wszelkie plotki znam.
Dużo więcej jest jazd po pijaku, taranowania aut, wypadków, nie zatrzymywania się do kontroli policji itp.
Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

BARTixR pisze:
Vitalik pisze: Ale już relacje telewizyjne o napadach rabunkowych dokonywanych przez Czeczeńską Mafię, to jest fakt, udokumentowany materiałem dowodowym i relacją wideo.
Na kierowców TIR - nic od ponad 10 lat (za wyjątkiem jednego przypadku, na trasie Moskwa Snak-Petersburg). A obracam się w tym środowisku i wszelkie plotki znam.
daleko szukac nie trzeba
http://englishrussia.com/2012/12/17/tru ... in-moscow/
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

no i co Ty tam widzisz ?

bo ja, zwykle porachunki przy stłuczce :) żadna mafia, żaden napad, codziennie takich jest zapewne setki w skali Rosji (ze straszeniem bronią / atrapą).
Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

BARTixR pisze:no i co Ty tam widzisz ?

bo ja, zwykle porachunki przy stłuczce :) żadna mafia, żaden napad, codziennie takich jest zapewne setki w skali Rosji (ze straszeniem bronią / atrapą).
Oczywiście da się video zmanipulować w dowolny sposób, ale nie jestem pewien czy chodzi o to w tym wypadku.

Dany materiał oglądałem na Vesti24, z komentarzem, z wywiadem z Policjantami. Wniosek był taki, że to mafia czeczeńska, która już wielokrotnie na tej trasie napadała na Tiry. Broń nie jest atrapą. Tir znaleziono później pusty, obrabowany, porzucony w lesie, jednego z rabusiów też złapano, ale po kolejnym napadzie.
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Vitalik pisze:
BARTixR pisze:
Dany materiał oglądałem na Vesti24, z komentarzem,
dawaj linka bo nie uwierzę.

wszyscy pokazują swoje twarze, uśmiechają się do kamery, razem z dzieckiem -chłopakiem, oraz przekazują nagranie z kamery w ręce policji bo chcą być sławni.

ps. Ci ludzie nie wyglądają na czeczeńców.

Słyszysz jak na początku po CB radio kierowca rozmawia z kolegą, który jedzie za nim, aby się zatrzymał bo mu urządzili "podstawę" ?
tego drugiego też zabili ?
Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

BARTixR pisze:
wszyscy pokazują swoje twarze, uśmiechają się do kamery, razem z dzieckiem -chłopakiem, oraz przekazują nagranie z kamery w ręce policji bo chcą być sławni.

ps. Ci ludzie nie wyglądają na czeczeńców.

Słyszysz jak na początku po CB radio kierowca rozmawia z kolegą, który jedzie za nim, aby się zatrzymał bo mu urządzili "podstawę" ?
tego drugiego też zabili ?
Twarze?? :) rozbrajasz swoja naiwoscia!! Te wideo jest z wideorejestratora, ktory u kacapa obecnie strasznie modny jest, wiec atkich sytuacji oni tam na swoich stronach maja mase.

co do chlopczyka - przyjrzyj sie dokladnie na jezyk ciala tego dziecka - moze cos odkryjesz.
BARTixR pisze: ps. Ci ludzie nie wyglądają na czeczeńców.
A kierowca na Szweda tez nie

ps. wiec jesli to zwykle porachunki przy stluczce :) to fajna masz ocene takich sytuacji :) pozdrawiam i czekam na opis twoje stluczki :)
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

pepson pisze:

ps. wiec jesli to zwykle porachunki przy stluczce :) to fajna masz ocene takich sytuacji :) pozdrawiam i czekam na opis twoje stluczki :)
na co czekasz ?

Tak często wyglądają po-kolizyjne "rozbory polotów" w Rosji.
Pewnie oglądasz YT i widziałeś ich trochę: zajeżdżanie sobie drogi, spychanie do rowu, mordobicie, strzelanie do siebie ..
Wiele takich sytuacji widziałem na żywo, a jeszcze więcej w sieci internet.

Nawet w najbliższej rodzinie miałem nieprzyjemną sytuację. Niezdrowy psychicznie kierowca poobijał samochód kijem do baseballa.
toja
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Post autor: toja »

tacy rozbory byli u nas na polnocy :(
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

toja pisze:
tacy rozbory byli u nas na polnocy :(
kilka okrzyków zniesławiających, obelg i sytuacja szybko wymyka się spod kontroli.

pobiją sobie mordy, spuszcza parę z uszu i po krzyku ..
katastrofa jeśłi idą w ruch pistolety.
Awatar użytkownika
marcinkalita
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: marcinkalita »

W Jakucku słyszałem, że na miejscową jakucką młodzież-patologię (gopników) mówią mambiet albo dieribas (coś jak cziurka czy haczik), ale specjalnych tarć między Rosjanami i Jakutami nie ma.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

marcinkalita pisze:specjalnych tarć między Rosjanami i Jakutami nie ma.
Ale były jakieś starcia w Jakucku w 1985 lub 1986, i były to chyba jedne z pierwszych zamieszek w ZSRR na tle etnicznym (takie, o których informowały media). Jeszcze przed zajściami w Ałma Acie w grudniu'86, czy pogromami Ormian w azerbejdżańskich miastach na przełomie 1987/88. Na szczęście te zamieszki w Jakucku wynikły zdaje się na tle jakichś przyziemnych spraw, i nie przerodziły w otwarty konflikt (jak zamieszki ormiańsko-azerskie)
binio
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Z tego co mi teściowa opowiadała to nie chodziło o starcia na tle etnicznym, no nie do końca. Chodziło o to, że Jakuci w ramach jakiegoś tam programu otrzymali stanowiska kierownicze i traktowali Rosjan jak bydło. Rosjanie się zdenerwowali i doszło do jakiś tam zamieszek.
kowalskil
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

stara piosenka

Post autor: kowalskil »

binio pisze:
.... Ogólnie Rosjanie nie są tak 'tolerancyjni' jak Polacy. ...
Podtwierdza to piosenka (czestuszka) z mojego dzicinstwa:

WO SADU LI W OGORODIE

POJMALI KITAJCA

RUKI NOGI OTORWALI

WYREZALI JAJCA

Czy nadal sie ja slyszy na terenach bylego ZSSR?
Ludwik Kowalski, autor "Pamietnik Bylego Komunisty"

http://ludkow.info/byt
ODPOWIEDZ