Zycie osobiste i sluzba (front wschodni) oficera SS

Dyskusje o kulturze, a w szczególności o muzyce, filmie, literaturze, religii. Tutaj możesz spytać o tekst piosenki, czy np. podzielić się uwagami na temat książki.
kowalskil
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki
Posty: 15
Rejestracja: wt 13 sie, 2013 17:00
Lokalizacja: Fort Lee, NJ, USA

Zycie osobiste i sluzba (front wschodni) oficera SS

Post autor: kowalskil »

Recenzja książki Piotra Neumanna

"Czarny Marsz: Zycie Prywatne SS-mana"

Tlumaczenie maszynowe z moimi poprawkami

"Czarny Marsz," pamietnik napisany przez oficera SS Piotra Neumanna, jest ksiazka warta czytania. Opisuje on hitlerowski proces wychowania mlodziezy, przez ktory autor przeszedl, i jego karjere wojskowa na froncie wschodim, podczas II wojny światowej. Pierwszym opisywanym wydarzeniem (11 marca 1938) jest ceremonia zaprzysiężenia sześciuset członków Hitler Jugend. 17-letni Neumann, jak wszyscy inni, przysiegal wiernie sluzyc sprawie sformulowanej przez wodza kraju Adolfa Hitlera-- ze wszystkich sil i w kazdych okolicznościach, az do smierci. Byl to poczatek kariery podczas ktorej stal sie on członkiem partji nazistowskieji i kapitanem SS, walczącym z Armią Czerwoną.

Na końcu książki (13 kwietnia 1945) Neumann znowu uzywa to "wierny aż do śmierci" sfrmulowanie, w zupełnie innej sytuacji. Koniec wojny sie zbliza. Armia Czerwona zdobywa Wieden. Jest ciemno; Piotr i jego przyjaciel Michal uciekaja pod obstrzalem. Michal zastaje ciezko ranny i nie moze juz uciekac. Prosi wiec Piotra o przyspieszenie smierci, nie chce by zlapano go zywym. Piotr obieca spelnic to zyczenie; kilka minut pozniej pakuje kule w glowe Michala. Jest to objaw wiernosci wobec przyjaciela, nie wobec Hitlera.

Opisując nazistowski systemu szkolny Piotr napisał, że co tydzien mieli oni osiem godzin szkolenia ideologicznego; dwie z tych godzin poświęcone byly teorii ras ludzkich. Oto jak cytuje on jednego z wykładów: "Słyszeliście o trudnych warunków ekonomicznych w okresie powojennym. Słyszeliście o wielkim napływie Żydów ze Wschodu, rzucających się na ciało Niemiec jak szakale rzucaja sie na ranne zwierzeta. Wiecie o wielkiej mocy przemysłowej Żydów, o ich kontroli banków, o ich probach zniszczenia niemieckiego handlu. W Mein Kampf Fuhrer powiedział ze mieszanie ras jest nie do przyjęcia. Narod ktory chce zwyciezyc musi zachować swoją siłę i swoja czystosc rasowa. ..." Ale kochanka Piotra Brigitta, którą poznał w 1939 roku, była Żydowka. Wiedział o tym, zanim stał się członkiem partii. Nie przeszkodziło mu to w odwiedzeniu Brigitty w roku 1943, podczas krótkiego urlopu z Rosji. Podczas tych odwiedzin ona, tak jak inni Żydzi niemieccy, musiala nosic identyfikującą żółtą gwiazde.

Fakt ten wskazuje że Peter byl osobą bardzo nietypową. Równie nietypowym był jego ojciec, niemiecki komunista, przed rokiem 1933. Ile dzieci byłych komunistów stało się oficerami SS? Ale to nie wszystko. Lena, siostra Piotra, poślubiła oficera pracującego w jednosce bezpieczenstwa osobistego Hitlera. Ile dzieci byłych komunistów żenilo sie z takimi oficerami? Tak, te jednostki nie były typowe. Ale okropności wojny są opisane bardzo realistycznie. Ksiazka ta porusza wiele istotnych tematow socjologji totalitaryzmu, takich kak wychowanie mlodziezy, okrucienstwa, bezwzgledna wiernosc idejom partji rzadzacych, uwielbianie przewodcow (Hitlera i Stalina), itd. itd.

Dlaczego kupilem tę książkę? Bo chciałem porównać system komunistyczny, ktory znam dobrze (*), z systemem nazistowskim. Co mialy one ze sobą wspólnego i czym się różniily? Czytanie historii osobistych pomaga nam w zrozumieniu wydarzen opisywanych przez zawodowych historyków i socjologów. Jedyna wada ksiazki jest to ze brakuje jej wlasciwego zakonczenia. Co stało się z Piotrem po zakończeniu wojny i jak dostosowal się do życia w post-nazistowskim kraju. Mam nadzieje ze ktos z jego wspolpracownikow, lub spadkobiercow, odpowie na pytania tego rodzaju.


Ludwik Kowalski, Profesor Emeritus, Montclair State University.

(*) Moja 2009 książka "Tyranny to Freedom: Pamiętnik byłego komunisty", dostępny na Amazom.com

A oto odnosnik do darmowej wersji tej książki:
http://csam.montclair.edu/ ~ kowalski/life/intro.html
Ludwik Kowalski, autor "Pamietnik Bylego Komunisty"

http://ludkow.info/byt

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Posty: 193
Rejestracja: sob 30 sie, 2014 01:01

Re: Zycie osobiste i sluzba (front wschodni) oficera SS

Post autor: kubanek »

Czytałem tą książkę i potwierdzam, bardzo dobra. Przez dekady komuny, maglowano ludziom mózgi, jacy to naziści nie byli źli, a komuszki dobrzy. Ta i inne książki, jak np. Wojna Iwana o losie sowieckich sołdatów i sołdatek, pokazuje dobitnie prawdę, jaka była.
W ludowych prawdach zawsze istniał mit "cywilizowane Niemca" i "dzikiego Ruska" i mimo wielu mitotwórczych elementów jest w tym trochę prawdy. Trzeba pamiętać, że armie tworzyli ludzie będacy przekrojem społeczeństwa. O ile Niemcy mieli coś takiego jak elity, o tyle Sowieci nie mieli ich wcale bo te zostały wybite w czasie rewolucji, w Polsce mamy to samo, gdzie nasze "elity" pochodzą z sowieckiego chowu.
Zbrodnie niemieckie na wschodzie były w większości dziełem zwyczajnych przestępców, degeneratów, których Niemcy celowo umieszczali w jednostkach Einsatzgruppen lub innych. Ideologia trafiała na róznych ludzi i w zależnosci od tego, kto kim był, jakim był człowiekiem, tak na niego działała.
Nie należy więc mówić tutaj o różnicach ideologicznych, kto był lepszy gorszy, ale o społeczeństwie niemiecko-nazistowskim i sowieckim. O ile te pierwsze zachowało spore elementy wysokiej cywilizacji, o tyle to drugie to była zwyczajna zbieranina, hołota. Co nie znaczy, że Niemców i ich zachowania, nie tylko na froncie wschodnim, należy uznac za cywilizowane. Zbrodnie niemieckie w całej Europie były raczej kwestią pruskiego wychowania i pruskiej mentalności, samej mentalności niemieckiej, aniżeli produktem tej czy innej ideologii.

ODPOWIEDZ