Ranking filmów czasów ZSRR

Dyskusje o kulturze, a w szczególności o muzyce, filmie, literaturze, religii. Tutaj możesz spytać o tekst piosenki, czy np. podzielić się uwagami na temat książki.
Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 28 paź, 2014 17:37

Znajdziecie tutaj ranking najpopularniejszych radzieckich oraz zagranicznych filmów wyświetlanych w ZSRR.

Szczególnie wyniki rankingi zagranicznych filmów w kinach ZSRR mogą zaskakiwać...

Osobiście nie przepadam za radzieckimi produkcjami ale jeśli ktoś chciałby poznać te najbardziej popularne to lista powinna się przydać.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Re: Ranking filmów czasów ZSRR

Post autor: pietia » wt 28 paź, 2014 20:37

Zestawienie radzieckich filmów mnie nie dziwi, większość z nich znam i mogę stwierdzić, iż rzeczywiście zasługują na czołowe miejsca w rankingu. "Brylantowa ręka", "Kauksaka branka" czy "Operacja Y" to po prstu klasyka, jak w Polsce komedie Barei czy Chęcińskiego. Ranking zagraniczny może bardziej zaskakuje, ale trzeba pamiętać, że daleko nie wszytskie filmy, zwłaszcza zachodnie, trafiały do radzieckich kin(podobnie zresztą jak do polskich)

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: kubanek » wt 28 paź, 2014 21:21

Mnie ten ranking też nie dziwi. Zauważmy, że większość tych filmów pochodzi z lat 60-ych i 70, gdy nie była jeszcze rozpowszechniona telewizja. Takie wyniki, podobne byłyby w Polsce i większości innych demoludów. A co do tego, że akurat filmy z Indii były tak popularne to też nie dziwne, Indie, w przeciwieństwie do Chin, były "wielkim bratnim narodem", głównym sojusznikiem ZSRR i demoludów, szczególnie od czasu rozłamu w bloku komunistycznym, kiedy ChRL poszła w kierunku USA. W polskiej telewizji, ja tego nie pamiętam, ale tak było, popularne przecież były filmy z "bratnich krajów socjalistycznych". Ja lubię czasem takie wynalazki pooglądać, traktuje to z przymrużeniem oka, ale zarówno filmy z ZSRR z tamtych lat, jak i filmy czechosłowackie lub jugosłowiańskie (nieśmiertelne filmy partyzanckie, robione często w kooperacji z "siłami imperialistycznymi"), oglądam z przyjemnością. Większość filmów, które tu podano oglądałem, ale nie mogę ich przyrównać do filmów Barei czy Chęcińskiego, ponieważ są one po prostu inne, co by jednak nie mówić, więcej jest w niej samokrytyki, wobec państwa i społeczeństwa, czego w filmach sowieckich nigdy nie dane mi było dostrzec. Komedia radziecka była po prostu komedią sytuacyjną, komedia PRLowska społeczno-polityczną najczęściej.
Poza tym, przeciwnie, wolę zdecydowanie kino radzieckie, podobnie jak i PRLowskie niż kino post-komunistyczne, może z wyjątkiem nieliczych produkcji i to produkowanych we wczesnych latach 90-ych (Rosja), względnie w latach ostatnich (Polska).

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 29 paź, 2014 08:21

kubanek pisze:Większość filmów, które tu podano oglądałem, ale nie mogę ich przyrównać do filmów Barei czy Chęcińskiego, ponieważ są one po prostu inne, co by jednak nie mówić, więcej jest w niej samokrytyki, wobec państwa i społeczeństwa, czego w filmach sowieckich nigdy nie dane mi było dostrzec. Komedia radziecka była po prostu komedią sytuacyjną, komedia PRLowska społeczno-polityczną najczęściej.
Trochę zawoalowanej krytyki dało się odnaleźć i w radziekich komediach. Choćby "Kaukaska branka"- negatywnym bohaterem jest tu przecież miejscowy dygnitarz partyjny, i ponoć niewiele brakowało, by film trafił na półkę, uratować miał go dopiero sam Breżniew, któremu o dziwo film się spodobał. Przez pewien czas przeleżał natomiast na półce niewymieniony tu film Riazanowa "Garaż". Choć zgadzam się, że tak ostre aluzje jak u Barei to nie były, ale też i cenzorskie sito w ZSRR było o wiele szczelniejsze niż w Polsce czy nawet Czechosłowacji

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » śr 29 paź, 2014 08:39

Cenzura była na pewno głównym czynnikiem decydującym o wyborze filmów zagranicznych. Kilka filmów z top10 jest w zasadzie nieznanych na świecie, choćby nr 1 z zestawienia.

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: kubanek » śr 29 paź, 2014 10:30

Zgadzam się i mimo wszystko i tak wolę filmy "ogólnoradzkieckie", niż obecne rosyjskie. Czasem te filmy działy się w róznych miejscach, różnych republikach, dzisiaj jak ogląda się filmy z innych republik, typu Gruzja, Kazachstan to oglądać się odechciewa. Podobnie z kinem rosyjskim, większość tych filmów, szczególnie artystycznych jest jakby na siłę robiona, na siłę wyłuszcza się w nich jakieś narodowe cechy, których bardzo często w ogóle nie ma. Śmiem twierdzić, nawet, że filmy z czasów II wojny światowej, te dawne były o wiele przyjemniejsze do ogladania niż dzisiejsze. Dzisiaj jest większa propaganda i manipulacja faktami historycznymi niż kiedyś.

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: kubanek » pt 31 paź, 2014 00:16

Świetny przykład na to, jak zbydliła się Rosja i jej kino, a raczej "czołowi aktorzy". Lubiałem gościa w niektórych filmach, spodziewałem się, że będzie wierny "wodzowi", ale żeby aż tak się zbydlic....
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spolecze ... ie-pozycje

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » ndz 02 lis, 2014 22:17

Kubanek, to co pisze moge byc uznany za trolla, ale prosze tylko bys sie poprawil!
Popatrz tylko co wypisujesz:
Bydlić się

inaczej ruchać się, uprawiać seks.
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: kubanek » pn 03 lis, 2014 08:39

Nie powinienem odpowiadać, bo trolling, prorosyjski w dodatku to coś, czego doglębnie nienawidzę. Będę używał takiego języka jakiego mi się podoba, w granicach rozsądku. Nie wiem jak u was, ale u nas "zbydlić się" uważa to samo się zeszmacić. Równie dobrze mogę napisać, że rosyjskiego kino się zeszmaciło, podobnie jak "czołowi aktorzy", jak ten palant z artykułu. Cóż, może za 20-30 lat, znowu odżyje, u nas, kino się zeszmaciło po upadku komuny, ale teraz wróciło do dobrej formy.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 04 lis, 2014 21:05

kubanek pisze:Zgadzam się i mimo wszystko i tak wolę filmy "ogólnoradzkieckie", niż obecne rosyjskie. Czasem te filmy działy się w róznych miejscach, różnych republikach, dzisiaj jak ogląda się filmy z innych republik, typu Gruzja, Kazachstan to oglądać się odechciewa. Podobnie z kinem rosyjskim, większość tych filmów, szczególnie artystycznych jest jakby na siłę robiona, na siłę wyłuszcza się w nich jakieś narodowe cechy, których bardzo często w ogóle nie ma. Śmiem twierdzić, nawet, że filmy z czasów II wojny światowej, te dawne były o wiele przyjemniejsze do ogladania niż dzisiejsze. Dzisiaj jest większa propaganda i manipulacja faktami historycznymi niż kiedyś.
Najgorsze są wspólczesne reamake'i klasycznych, radzieckich filmów. W ostatnich latach spieprzono tak m.in. "Dżentelmenów sukcesu" (Hełm Aleksandra Macedońskiego) czy "Romans biurowy". w obu wypadkach kację filmów przeniesiono do współczesnych realiów, co dało raczej żałosny efekt. Zresztą w Polsce nie jest pod tym względem lepiej, wystarczy wspomnieć "Och, Karol 2"

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 04 lis, 2014 21:08

Z niecierpliwością czekam na Lewiatana, ma wejść do polskich kin 14 listopada, czyli zaledwie jeden dzień później niż w Rosji. Zapowiada się dobrze, z trailera wynika, ze coś w klimacie Powrotu.
U nas film okrzyknięto antyputinowskim obrazem ukazujacym skorumpowany system w Rosji. A film współfinansowany przez Ministerstwo Kultury Rosji :)

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: kubanek » śr 05 lis, 2014 08:05

Oglądałem już, na jeden z rosyjskich stron. Na pewno jeden z lepszych filmów tego reżysera, na pewno lepszy od poprzedniego, choć w podobnym klimacie. Czy antyputnowski? Raczej antyrosyjski, w tym sensie, że pokazujący prawdziwą twarz tego kraju, brudną, skorumpowaną dzicz. I dobrze, takie filmy powinny powstawać non-stop. Szkoda, że nie żyje już ten reżyser od Brata, bo on i Zwiagincew jako jedyni byli jeszcze w stanie robić filmy na poziomie, pokazujące rzeczywistość.
To, że nasze media okrzyknęły ten film antyputinowskim, wynika z histerii, jakie oszołomy w tym kraju, związane z władzą, zrobiły.
Tu jest ciekawa i obiektywna recenzja, choć nie z serwisu filmowego:
http://new.org.pl/1975,post.html

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: kubanek » śr 05 lis, 2014 08:06

Ciekawy cytat z tej recenzji:
"Film w samej Rosji zderzył się z zarzutami o antyrosyjskość i szerzenie negatywnych stereotypów, które (zdaniem krytyków filmu) świetnie sprzedają się na rusofobicznym Zachodzie. Rzeczywiście, „Lewiatan” bije w oczy stężoną dawką patologii – i politycznych, i społecznych. Nikt tu nie jest święty – wszyscy co i rusz łamią prawo lub zasady moralne, przekleństwa i wódka leją się nieprzerwanym strumieniem. Przeciw temu wystąpił nawet rosyjski minister kultury Miedinski, ogłaszając, że Rosjanie tak wódki nie piją."

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: kubanek » śr 05 lis, 2014 08:16

https://my-hit.org/film/361934/
Na tej stronie powinna pojawić się dobra wersja, bo oficjalnie premiera jest za tydzień. Ja oglądałem w wersji przedpremierowej nawet niepełnej chyba ciut krótszej niż ta, która widnieje na tej stronie, choć nie było tam ani napisów końcowych, ani początku.

stelmach33
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: stelmach33 » pt 10 lut, 2017 13:01

ODPOWIEDZ