"Niebianskie zony łąkowych Marijczykow"

Dyskusje o kulturze, a w szczególności o muzyce, filmie, literaturze, religii. Tutaj możesz spytać o tekst piosenki, czy np. podzielić się uwagami na temat książki.
Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 14 kwie, 2015 14:08

http://www.cda.pl/video/16578199/Niebia ... czykow2012

Bardzo dziwny film o obyczajach, rytualach i wierzeniach ugrofinskiego narodu Maryjczykow zamieszkujacych dorzecze srodkowej Wołgi
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mari_El
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 14 kwie, 2015 14:36

Widziałem ten film jakiś czas temu. Film odjechany na maksa, niepodobny do niczego co znam. Na tyle specyficzny, że nie potrafię nawet powiedzieć jednoznacznie czy dobry, czy nie :)
Zresztą Maryjczycy to bardzo ciekawy naród z długą i trudną historią

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 14 kwie, 2015 14:55

Szulik pisze:Film odjechany na maksa, niepodobny do niczego co znam. Na tyle specyficzny, że nie potrafię nawet powiedzieć jednoznacznie czy dobry, czy nie :)
No wlasnie moje wrazenie po obejrzeniu jest takie samo! Nie umiem powiedziec czy ciekawie podpatrzone obyczaje, czy obłęd (miejscowych badz rezysera ;) ) Jakis taki po prostu inny swiat, inna plaszczyzna odbioru rzeczywistosci wokol. Nawet nie umiem sama przed soba powiedziec czy bym chciala tam pojechac, pobyc wsrod tych ludzi, pogadac, poobserwowac.. Z jednej strony niby tak, bo innosc jest zawsze fascynujaca a z drugiej strony chyba bym miala rozne obawy (np. ze mnie zjedza , utopia w kisielu albo rytualnie zakopia zywcem ;)
Szulik pisze: Zresztą Maryjczycy to bardzo ciekawy naród z długą i trudną historią
Nigdy o nich nie slyszalam, nawet nie obilo mi sie o uszy wiec teraz dopiero zaczelam sobie szukac. Nigdy tez nie slyszalam zeby tam ktos byl w tych rejonach (jak juz to w delcie Wołgi, a tam wyzej to biala plama)

A ogladales moze jeszcze jakies inne filmy tego rezysera? bo tak z opisow w necie to tez wygladaja na mocno odjechane ;)
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 14 kwie, 2015 19:06

buba pisze:Nigdy o nich nie slyszalam, nawet nie obilo mi sie o uszy wiec teraz dopiero zaczelam sobie szukac. Nigdy tez nie slyszalam zeby tam ktos byl w tych rejonach
Swego czasu jak często jeździłem do Tatarstanu to miałem kontakt z Maryjczykami ale w samej republice nie byłem.
buba pisze:Nawet nie umiem sama przed soba powiedziec czy bym chciala tam pojechac, pobyc wsrod tych ludzi, pogadac, poobserwowac.. Z jednej strony niby tak, bo innosc jest zawsze fascynujaca a z drugiej strony chyba bym miala rozne obawy (np. ze mnie zjedza , utopia w kisielu albo rytualnie zakopia zywcem
Podejrzewam, że film uwypukla pewne zwyczaje i wierzenia. W Polsce można nakręcić film o obrzędzie Dziadów a jednak nikt kto przyjedzie do Polski nie spotka się na co dzień z takimi zwyczajami. Nie spodziewałbym się zbyt wiele po wizycie w Mari El. Raczej do brzozy nikt na ulicy nie bezie się modlił :)

Innych filmów tego reżysera nie znam

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 14 kwie, 2015 21:12

Szulik pisze:Raczej do brzozy nikt na ulicy nie bezie się modlił :)
Takich co sie modlili do brzozy to ja nawet w Polsce widzialam! Naprawde- powaznie spotkalam taka babke na Roztoczu :mrgreen:
Ale nie na ulicy tylko w glebi lasu ;)
Szulik pisze: Podejrzewam, że film uwypukla pewne zwyczaje i wierzenia. W Polsce można nakręcić film o obrzędzie Dziadów a jednak nikt kto przyjedzie do Polski nie spotka się na co dzień z takimi zwyczajami
Pewnie masz racje, ze to pewne wyolbrzymienie.. ale pewnie zawsze w kazdej bajce jest troche prawdy!

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 16 kwie, 2015 20:47

buba pisze:Takich co sie modlili do brzozy to ja nawet w Polsce widzialam! Naprawde- powaznie spotkalam taka babke na Roztoczu
Ja takich widuję 10-go każdego miesiąca, z kulminacją w kwietniu. I to nie w głębi lasu, tylko na ulicach :)
Taki offtop :)

DobryDuch
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: DobryDuch » czw 07 maja, 2015 12:13

Film ten wypłynął na najlepszym polskim festiwalu filmowym - Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Zdobył bodaj główną nagrodę.
http://www.nowehoryzonty.pl/film.do?id=6751
Myśląc kategoriami oderwanymi od sztuki filmowej, film ten działa dobrze w kontrze na odczarowanie świata i jego unifikacje. Czyli rozbudza pragnienie podróżowania, bo - właśnie jak ten film - w wyobraźni wyolbrzymiamy niezwykłość miejsc, do których pragniemy pojechać. Po prostu potrzeba takiego bodźca, żeby się chciało jechać, nie poddać się zniechęcającym myślom, że daleko, niewygodnie i w sumie wszędzie jest tak samo. Na przykład mnie bardzo pobudziło jedno zdanie: "w Nachujowicach odkopano grób wampira" :P

ODPOWIEDZ