VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi z zespołem Dobranotch z Petersburga

Dyskusje o kulturze, a w szczególności o muzyce, filmie, literaturze, religii. Tutaj możesz spytać o tekst piosenki, czy np. podzielić się uwagami na temat książki.
myzapraszamy
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Posty: 2
Rejestracja: śr 16 lut, 2011 18:27

VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi z zespołem Dobranotch z Petersburga

Post autor: myzapraszamy »

Sobota, 20.06.2015 r.
Start: 17:00 – Muzeum Warszawskiej Pragi (dziedziniec), ul. Targowa 50/52 – brama główna Bazaru Różyckiego, ul. Targowa 54 – podwórko przy ul. Okrzei 30 – dawniej Brukowa 30 - róg ulic Kłopotowskiego i Floriańskiej – dawny Żydowski Dom Akademicki, ul. Sierakowskiego 7 – Plac Weteranów – Park Praski
Finał: 19:00 – koncert finałowy w muszli koncertowej w Parku Praskim
Wstęp wolny w dowolnych ilościach. ZapraszaMY

W jedno z sobotnich popołudni, jak co roku na przełomie wiosny i lata, roztańczony tłum z grającym zespołem na czele na kilka godzin opanuje Bazar Różyckiego, okoliczne ulice i podwórka oraz Park Praski. Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi od pierwszej edycji spotkał się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców dzielnicy oraz przybyłych gości, więc 20 czerwca Stowarzyszenie MY zaprasza już na jego ósmą odsłonę.
Trasa co roku jest inna, ale jej ośrodkiem jest zwykle Bazar Różyckiego – najstarszy bazar w Warszawie. Tu bije serce Starej Pragi, podkreślając żywe tradycje handlowe i wielokulturowość dzielnicy. Podczas Spacerów do tej pory odkrywaliśmy również Szmulki, dawny targ rybny i najdłuższy blok w Warszawie, domy modlitwy, dawne miejsca rozrywki i wypoczynku oraz inne, nie wszystkim znane praskie zakamarki o zaskakującej architekturze i historii.

Obrazek

Tym razem początek Spaceru zaplanowano na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, które, po kilku latach budowy, wreszcie działa. To bardzo dobry punkt startowy – miejsce, gdzie skupiać się będzie cała historia Pragi, a jednocześnie malownicza sceneria na koncert plenerowy.
Jak co roku, do udziału w wydarzeniu zaproszono klezmerski zespół zza wschodnich granic Polski, aby przypomnieć o żydowskich korzeniach Pragi i jej wschodnich powiązaniach. W ubiegłych latach grali dla nas m.in. Nayekhovichi i Opa! z Rosji oraz Raskardaš Orkestar i Pushkin Kiev Klezmer Band z Ukrainy. VIII Muzyczny Spacer uświetni zespół Dobranotch z Petersburga (http://www.dobranotch.ru), który łączy motywy z melodii bałkańskich, klezmerskich i wschodnich oraz pierwsze szlagiery z czasów rozkwitu rosyjskich orkiestr dętych. W żywiołowym wykonaniu skrzypiec, klarnetu, saksofonu, tuby, banjo i perkusji, wraz z barwnym wokalem, koncerty Dobranotch porywają do tańca tak gości filharmonii, jak i wesela. Zarażają energią w równym stopniu na podwórku, co na głównym placu miejskim. Zespół ten ma na koncie występy w ponad dwudziestu krajach świata, sześć płyt autorskich i muzykę do szeregu dzieł filmowych.
W formie spaceru i przystanków muzycznych odświeżymy jednocześnie tradycję podwórkowych kapel, które były stałym elementem praskiego krajobrazu. Dobranotch poprowadzi Spacer wyznaczoną trasą aż do finałowego koncertu. Całą imprezę scali zaś „przewodnik-wodzirej”, który przybliży historie i anegdoty z poszczególnych punktów trasy Spaceru, a także aktywnie zachęci uczestników do tańca.

Projekt „VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi” jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Północ. Partnerami projektu są: Muzeum Warszawskiej Pragi Oddział Muzeum Warszawy oraz Dom Kultury Praga. Organizator: Stowarzyszenie MY
ODPOWIEDZ