Oglądane-polecane filmy z Rosji/ZSRR

Dyskusje o kulturze, a w szczególności o muzyce, filmie, literaturze, religii. Tutaj możesz spytać o tekst piosenki, czy np. podzielić się uwagami na temat książki.
laukas
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Oglę…dane-polecane filmy z Rosji/ZSRR

Post autor: laukas »

Chętnie dowiedziałbym się, które filmy wywarły na Was duże wrażenie, do których wracacie od czasu do czasu wspomnieniami. Zacznę od siebie:

1. Wniebowstąpienie / Voskhozhdeniye reż. Larisa Shepitko
Dwóch partyzantów w niemieckiej niewoli - dwie postawy - lęk i kolaboracja oraz prawda i męczeństwo - wspaniały dramat, który robi wielkie wrażenie. Koniecznie!

2. Dworzec dla dwojga / Vokzal dlya dvoikh reż. Eldar Ryazanov
Piękny, ciepły, smutny lecz niepozbawiony nadziei romans o ludziach, którzy spotykają się na dworcu i nieoczekiwanie muszą na nim spędzić więcej czasu niż tylko chwilę... Koniecznie!

3. Iwan Wasiliewicz zmienia zawód / Ivan Vasilevich menyaet professiyu reż. Leonid Gaidai
Podróż w czasie Iwana Groźnego do Moskwy lat 70-tych, świetna satyra na motywach sztuki Bułhakowa Koniecznie!

4. Brat i Brat 2 reż. Aleksiej Bałabanow
Dwójka jeszcze lepsza od jedynki, młody Bodrov jako samotny sprawiedliwy w świecie bandziorów, Viktor Suchorukow jako niezbyt udany brat, i ten rosyjski humor epoki transformacji... Koniecznie!

5. Córki Mafii / Siostry reż. młody Siergiej Bodrow
Twn sam humor, tym razem z bandytami musi sobie poradzić Oksana Akinszina (to było jeszcze przed Lilja-4-ever) no i jednocześnie hołd złożony grupie Kino, czego trzeba więcej...

6. Tot samyj Myunkhgauzen reż. Mark Zacharow
Baśń-komedia o baronie Munhauzenie, wiecznym fantaście-romantyku wg najlepszych wzorców. Dobry, ciepły film... Koniecznie!

7. Szczęśliwego Nowego Roku / Ironiya sudby, ili S lyogkim parom! reż. Eldar Riazanow
Barbara Brylska i Andriej Miagkow w satyrycznym romansie końca lat 70-tych. Koniecznie!

8. Stalker reż Andriej Tarkowski
za filmweb:
"Film, oparty jest na kanwie czwartego rozdziału powieści braci Strugackich Piknik na skraju drogi; jest refleksją o prawdziwych wartościach ludzkich, o dążeniu do ideału i niebezpieczeństwach czających się na tej drodze, o "jurdostwie" wreszcie, specyficznej, typowo rosyjskiej drodze do świętości."
Koniecznie!

9. Urga reż Nikita Michałkow
Mongolski pasterz w drodze po prezerwatywy i rosyjski kierowca ciężarówki - wielki film o poszukiwaniu tożsamości i potrzebie tradycji.

10. Jesienny maraton / Osenniy marafon reż. Georgi Danelija
Młody naukowiec (Oleg Basilashvili) pomiędzy dwiema kobietami, dobra rosyjska komiedia z epoki breżniewowskiej. Koniecznie!

11. Idź i Patrz reż. Elem Klimov
Film przerażający i poetycki jednocześnie. Niemieckie bestie i bezbronna ludność białorsukich wiosek. Koniecznie!

12. Gorzki romans reż. Eldar Riazanow
za filmweb:
"Adaptacja sztuki, popularnego w XIX wieku dramaturga rosyjskiego Aleksandra Ostrowskiego. Zrealizowana z dużym smakiem plastycznym, słodko-gorzka historia pięknej dziewczyny" Koniecznie!

13. Pokrovskiye vorota reż. Michaił Kozakow
Ciepła humereska o mieszkańcach komunałki w Moskwie, pochwała wolności i życia, pierwsza wielka rola Olega Menszikowa (mimo wielu świetnych ról dla wielu na zawsze pozostanie Kostikiem). Koniecznie!

14. Tak tu cicho o zmierzchu reż. Stanisław Rostocki
Kobiecy oddział przebija się przez niemieckie okrążenie, piękny, heroiczny film. Koniecznie!

15. Hełm Aleksandra Macedońskiego / Dzhentlmeny udachi reż. Aleksandr Seryj
Dyrektor przedszkola wzięty za herszta groźnej bandy, która skradała Hełm Aleksandra Macedońskiego. Komedia pomyłek ze świetnym Jewgienim Leonowem.

16. Aleksander Newski reż. Sergiej M. Eisenstein
Kniaź Newski kontra Krzyżacy, wielka bitwa na zamarzniętym jeziorze niedaleko Nowogrodu. Do tego muzykę skomponował Prokofiew. Klasyk.
Koniecznie!

17. Pięć dni z życia Obłomowa reż. Nikita Michałkow
XIX-wieczny Petersburg a w nim złożony niemocą (depresją?) Obłomow. Na podstawie powieści Gonczarowa. Dla Obłomowa każdy wybór w życiu jest jednocześnie rezygnacją z innej drogi, dlatego postanawia tak żyć, aby nie podejmować żadnych decyzji...

18. Niedokończony utwór na pianolę reż. Nikita Michałkow
Za filmweb:
"Doskonała adaptacja jednej ze sztuk Antoniego Czechowa, dokonana przez Nikitę Michałkowa. Akcja filmu rozgrywa się w scenerii prowincjonalnej Rosji z początku XX wieku. W letnią niedzielę zjeżdża się do dworku generałowej Anny Wojnicewej cała arystokracja z okolicy. Wśród zaproszonch gosci znalazł się również lekceważony przez wszystkich, ubogi szlachcic Michaił Wasiliewicz Płatonow [Aleksandr Kaljagin]. W młodości zapowiadał się jako wielki romantyk, buntownik i reformator, a skończył na roli wiejskiego nauczyciela, który nie dorasta młodzieńczym ideałom. Dosyć niespodziewanie, spotyka on tutaj swoją dawną miłość - Zofię Jegorowną [Jelena Sołowiej]. Kobieta, która nigdy nie przestała go kochać, składa mu propozycję rozpoczęcia nowego życia u swojego boku."

19. Koktebel reż. Boris Chlebnikow, Aleksiej Popogrebski
Za filmweb:
Urokliwy film, który wykorzystując minimalistyczną stylistykę śledzi losy ojca i jedenastoletniego syna, którzy pieszo przemierzają ponad tysiąckilometrowe pustkowia na drodze z Moskwy nad Morze Czarne.

20. Cztery / Chetyre reż. Ilia Chrianowski
Handlarz mięsem, prostytutka, muzyk-bandyta (Sznurow): wszyscy kłamią, by zasłużyć na szacunek, ale by stać się lepszym, trzeba czasem przejść przez piekło...

21. Babunia / Babusya reż. Lidia Bobrowa
Stara kobieta kierująca się rodzinnymi zasadami (wszystko dla wnuków) kontra młoda generacja wnuków-sępów. Dopóki babcia ma pieniądze, jest szanowana. Później...

22. Powrót / Vozvrashcheniye reż. Andriej Zwiagincew
Za filmweb:
Film Zwiagincewa opowiada o spotkaniu ojca z synami po dziesięcioletniej rozłące. Mężczyzna, który najpierw zniknął w tajemniczy sposób, a teraz powrócił, postanawia uczynić z synów dorosłych ludzi - zaczyna ich tresować. Koniecznie!

23. Luna Papa reż. Bachtiar Chudojnazarow
Kusturica w Uzbekistanie, humor pomieszany z tragedią w surrealistycznym sosie...

24. Rosyjska Arka reż. Aleksander Sokurow
Sokurow ożywia hrabiego de Custine, kóry przechadzając się po Ermitażu wytyka Rosjanom bezmyślną reprodukcję dzieł Zachodu oraz inne grzechy...

25. Wij reż. Georgi Kropacziow, Konstantin Jerszow
Za filmweb:
Ekranizacja opowiadania Gogola. Trójka młodych kleryków wyrusza na zasłużone dni wolne. Podczas podróży natykają się w środku lasu na małą chatynke. Okazuje się,że mieszka w niej wiedźma..

Moskwa 2006

Post autor: Moskwa 2006 »

Z cala pewnosia tej do tej listy dodalbym :

Garaz i Sluzebnyj Roman : oba E.Riazanowa
Moskwa sliozom nie wierit : W.Mienszowa

Moskwa 2006

Post autor: Moskwa 2006 »

Jeszcze oczywiscie Sybiriade A.Konczalowskowo

Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: pepson »

9 rota
Turecki Gambit
no i ten najsławnieszy ostatnio Nocna Straż ponoć już jest i Dzienna Straż

reżyserów nie pamietam ale na torentach i DC++ jest to do sciagniecie.

Awatar użytkownika
Jerry
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Zaytsev

Post autor: Jerry »

Rosyjskie w ogole sa bardzo dobre. Pamietam, kiedys pelno bylo w polsce w televizji. Pamietam to logo Mosfilm . Z tych co polecam, a jeszcze nie bylo to dwa nowe : Esenin (serial tv) i Dywersant (to z tych nowszych - 2005 /2004

zawulon
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: zawulon »

Jeniec Kaukazu , Bodrova seniora, scena kiedy w nocy do bohatera granego przez Bodrova jr przychodzi duch kolegi grany przez Menshikova rewelacja choć trochę kojarzy się to z Hamletem. No i oczywiscie koniec filmu kiedy Bodrov spodziewający się egzekucji, widzi przechodzącego obok Menshikova, robi wrażnie.

Poza tym bdb muzyka, krajobrazy kaukazu i zdjęcia.
Moja Św. Trójca:
Fiodor Dostojewski, Sergei Bodrov jr, Nikita Michalkov

Karamazow
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Karamazow »

Ja uwielbiam film wojenny "kryptonim gwiazda" (zvezda) i "kierowca dla wiery"

Awatar użytkownika
karalajn
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: karalajn »

nr 1 dla mnie to jak narazie BRAT
В чём сила брат?

Ina
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Ina »

Bardzo dobry temat. Dorzucam jeszcze "Lecą żurawie" i" Spaleni słońcem"

malgoska
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: malgoska »

ja ze swojej strony polecam jeszcze filmy Kiry Muratovej - starsze Uvlechenya i Tri Istorii oraz nowsze Nastroyshik i Dva v adnom. Dzieki nim polubilam Renate Litvinova, ktora wczesniej niemilosiernie dzialala mi na nerwy :)
A jeszcze z niewspomnianych filmow ostatnich lat, to podobal mi sie Ostrov Pawla Lungina. Bardzo fajnie opowiedziana historia zdziwaczalego mnicha uwazanego przez niektorych za szalenca, a przez innych za blogoslawionego... A w roli glownej - Piotr Mamonov :]
I tak a propos, gdyby kogos zainteresowala ta tematyka, to pare dni temu trafilam na rutubie na film dokumentalny o Jurodivych, calkiem ciekawy.

czajniczek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: czajniczek »

Witam
A Ja odkryłem calkiem niedawno ( wiem,wien - komercja ) Nocną Straż , a z muzyki , chociaż oni z Białorusi - TT 34
Trza mi odrobić zaległości , ale w pobliskiej wypożyczalni DVD brak niestety rosyjskich filmów

eire11
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: eire11 »

Dla mnie najukochansze to Moskwa nie wierzy lzom i Dworzec dla dwojga, oraz Urga i Spaleni sloncem. Kierownca dla Wiery znakomity i serial Moskiewska Saga. Uwielbiam serial o Kamienskiej. Slyszalam, ze jest serial na podstawie Dzieci Arbatu, ale go nigdzie ni moge znalezc. Reszte, ktora polecacie, skrupulatnie zanotowalam i koniecznie obejrze. Szczegolnie Brata, ktorego jeszcze nie widzialam, aaaaaaa. Mój maz tez lubi, wiec sobie tak razem ogladamy, pewnie bedzie zachwycony. Brygada bardzo nam sie podobala.
Cechy charakterystyczne rosyjskiego polowania w lecie, druga czesc w zimie - bardzo smieszne (nie wiem, czy dokladnie pamietam tytul, taki dlugi, ze moglam cos pokielbasic
Nie ma mnie tam, gdzie nie ma tego, o co chodzi

jubus83

Post autor: jubus83 »

Polecam wszystkie pozycje wymienione przez przedmówców.
Z nowości polecam "Domovoy", jeśli ktoś lubi klimat Strugackich to polecam, nieco tandetny(jako film) "Przenicowany Świat". Z ostatnio przeze mnie obejrzanych polecam chociażby serial "Karny batalion"-chyba pierwszy wolny od sowieckiej wizji II wojny światowej ale niestety nie wolny od "putynizmu" oraz film z 2004 roku "Moj przyjaciel Monstrum".
A filmem który wywarł na mnie największe chyba wrażenie jest "O potworach i ludziach".

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

To nie jest wybitna ani ambitna produkcja ale ja za nią przepadam. Wg. mnie jest lepsza od oryginału. Nie pamiętam tytułu wersji rosyjskiej ale chodzi mi o " Świat wg. Bundych". Obsada i zamysły reżysera wychodzą super śmiesznie :). Poza tym 9 rota, Aleksander Newski itd
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Awatar użytkownika
Moskwa2007
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Moskwa2007 »

roberT/TANAIS pisze:To nie jest wybitna ani ambitna produkcja ale ja za nią przepadam. Wg. mnie jest lepsza od oryginału. Nie pamiętam tytułu wersji rosyjskiej ale chodzi mi o " Świat wg. Bundych". Obsada i zamysły reżysera wychodzą super śmiesznie :). Poza tym 9 rota, Aleksander Newski itd
Serial, o ktorym piszesz nazywa sie Счастливы вместе i faktycznie jest znacznie smieszniejszy od amerykanskiej wersji !

tuliusz1971
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: tuliusz1971 »

Dla mnie mimo wszystkich mankamentów "Siedemnaście mgnień wiosny" z rewelacyjną rolą Wiaczesława Tichonowa jako Stirlica oraz Olega Tabakowa jako Szelenberga.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

12

film po którym człowiek się zastanawia

malgoska
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: malgoska »

eire11 pisze:Slyszalam, ze jest serial na podstawie Dzieci Arbatu, ale go nigdzie ni moge znalezc.
tfile jest niezawodne ;]
http://tfile.ru/forum/viewforum.j?f=213
Serial bardzo ladny. Po obejrzeniu moglam podyskutowac sobie o tej historii z babcia, ktora lata temu czytala pierwowzor :)
ARTURINGA pisze:12

film po którym człowiek się zastanawia
ano... i aktorstwo naprawde pierwsza klasa

a wracajac jeszcze do seriali - ostatnio obejrzalam 'idiote'. Troche depresogenne (jak to u Dostojewskiego), ale polecam.

eSierżant
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: eSierżant »

Witam wszystkich :D .
Jestem nowy na tym wspaniałym forum ale rosyjskie i radzieckie filmy uwielbiam od dawna. Chciałem "oddać głos" na współczesne filmy: "Blacha" (sensacyjny) i "Peter FM" - ciepła komedia romantyczna. Ale trafiłem na "Kukułkę". Coś naprawdę niesamowitego. 1944 rok, radziecki kapitan (aresztant ocalony cudem), fiński snajper (dezerter) i bardzo samotna laponka. Najpierw nie chciałem oglądać (duży błąd :oops: ) bo przeczytałem recenzję. Trzy osoby występujące w filmie skojarzyły mi się z dosyć przyciężkawym amerykańskim "Piekłem na Pacyfiku" (Lee Marvin i Toshiro Mifune biorący się naprzemiennie do niewoli). Film mam nagrany na DVD z kanału Wojna i Pokój (wiadomej platformy cyfrowej). Oglądałem już trzy razy i zawsze robi na mnie duże wrażenie. Kto nie widział niech żałuje :) .
nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy

tuliusz1971
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: tuliusz1971 »

Polecam również-inne spojrzenie na wojnę i stosunki międzyludzkie.Nakręcone w sposób przystepny z elementami humoru.

Spalony
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Spalony »

Pancernik Potiomkin!

Katiush
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Katiush »

Ironia losu.
Walka z cieniem.
Pełnia.
Spaleni słońcem.
Россия.

eSierżant
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: eSierżant »

Chciałbym wrócić jeszcze do filmu "Blacha" (emitowany na kanale Wojna i pokój). Niezła ścieżka dźwiękowa (akurat jest to słabość większości dobrych filmów rosyjskich), zaskakująca akcja filmu, wyraziści bohaterowie (zwłaszcza Marusia) no i Ciekawostka. Pamiętacie chyba tą mokrą dziewczynkę (upiora) z japońskiego filmu "Ring" ? (lub jego komercyjnej amerykańskiej beznadziejnej wersji). Wyłaziła z telewizora i zabijała ludzi. Że o wodzie na nowym dywanie nie wspomnę. :D . Otóż na początku filmu "Blacha" jest niezła scena. Gdy mąż/szef Marusi namawia ją do zrobienia ostatniego reportażu (przed rozwodem) pokazany jest taki spot/przebitka która pokazuje jeden z zakładów psychiatrycznych w Rosji. W jednym z korytarzy widać tam wyraźnie Sadako/Almę czy jak ją tam zwał. Stoi na korytarzu i czesze sobie włosy. :D . Wygląda na to że (co prawda nie wiem jak) Rosjanie dorwali upiora i umieścili w swojej psychuszce :D :D :D . Więc nie ma się czego bać. Dzięki rosyjskim służbom medycznym śpię spokojnie :D . Gorąco polecam obejrzenie "Blachy". I nie tylko z powodu tej sceny.
nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy

Awatar użytkownika
bober41
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: bober41 »

Niesamowite wrażenie wywarł na mnie "Ładunek 200/Gruz 200". Świetny film! Może ktoś zna nazwy piosenek z tego filmu? Oprócz "Travy u doma" :)

Niech nam żyje Towarzysz Stalin,On usta słodsze ma od malin.
!!! LEOPOLIS SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE !!!

Awatar użytkownika
Moskwa2007
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Moskwa2007 »

bober41 pisze:Niesamowite wrażenie wywarł na mnie "Ładunek 200/Gruz 200". Świetny film! Może ktoś zna nazwy piosenek z tego filmu? Oprócz "Travy u doma" :)
W filmie wykorzystano nastepujace piosenki :

ВИА «Песняры» — Вологда
ВИА «Ариэль» — В краю магнолий
Юрий Лоза — Плот
Голубые молнии — Дембельская
Кино — Время есть, а денег нет
ДК — Новый поворот (перепевка популярной песни группы «Машина времени»)
Африк Симон — Hafanana
Кола Бельды — Увезу тебя я в тундру
Земляне — Трава у дома

jubus83

Post autor: jubus83 »

Po ostatnim seansie mogę szczerze polecić najnowszy film Bałabanowa pt."Morfina". Film bazuje na autobiograficznych zapiskach Bułchakowa i opowiada o młodym lekarzu popadającym w uzależnienie od morfiny na tle początku rewolucji październikowej.
Większość aktorów grała w poprzednich filmach reżysera typu Brat czy Gruz 200, sam filmik ma niezły klimacik,zrobiony w stylu "O potworach i ludziach" - szczerze polecam. Jest do ściągniecia z rosyjskich stron torrentowych lub rapidshare, są napisy polskie.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Chyba nikt tu nie wymienil:
"Brylantowa reka" (Brillantovaya ruka), 1969, rez. Leonid Gajdaj 0 komedia z zycia przemytnikow, niewyczerpana kopalnia filmowych cytatow i powiedzonek, no i znakomici, nieodzalowani aktorzy: Nikulin, Mironow, Papanow

"Chodzac po Moskwie"/Ya shagayu po Moskve (1963), rez. Georgij Danielia, czarnobialy, jeden mioskiewski dzien z zycia czworki mlodych ludzi, no i ten fimowy szlagier wszech czasow, wyspiewany przez Nikite Michalkowa na schodach ruchomych w metrze :lol:

"Kaukaska branka"/Kavkazsakaya plennitsa (1966), rez. Leonid Gajdaj; swietnie zagrala slynna komediowa trojka Nikulin-Morgunow-Wicyn. Ponoc radzieccy cenzorzy mieli sporo zastrzezen do tego filmu i pomoglo dopiero wstawiennictwo samego Brezniewa po specjalnym dla niego pokazie na daczy

"Zlodziej samochodow"/Beregis' avtomobilya (1966), rez. Eldar Riazanow;

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

"Złodziej samochodów"/Beregis' avtomobilya (1966), reż. Eldar Riazanow. Świetny Innokentij Smoktunowski jako radzieckie wcielenie Robin Hooda :wink:

I z Riazanowa polecałbym jeszcze:
"Na rabunek!"/"Stariki-razboyniki" (1971); chyba jeden z niewielu radzieckich filmów nakręconych we Lwowie, szczególnie fajnie prezentują się tam tramwaje GT-4 :lol:

rafaellus
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: rafaellus »

Nie wiem czy ktoś wspomniał:
"Los człowieka" Bondarczuka
"Wojna i pokój" Bondarczuka
"Hamlet" Kozincewa
"Dzieciństwo Iwana" Tarkowskiego
"Ballada o żołnierzu" Czuchraja
"Złodziej" Czuchraja,ale tym razem Pawła.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 »

Mnie interesuje film "Novaya Zemlya" - ktoś oglądał? Jakieś opinie?
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

ODPOWIEDZ