co czytacie?

Dyskusje o kulturze, a w szczególności o muzyce, filmie, literaturze, religii. Tutaj możesz spytać o tekst piosenki, czy np. podzielić się uwagami na temat książki.
ja

co czytacie?

Post autor: ja »

cześć!
co teraz czytacie? może poleciłby mi ktoś jakiegoś autora rosyjskiego (współczesnego). po całym roku literatury rosyjskiej XIXw. chciałabym poczytać coś nowszego...
Awatar użytkownika
mlody78
Kanclerz
Kanclerz
Kontakt:

Post autor: mlody78 »

a czytałeś chociaż ten wątek :?: :!: :?: :!:

viewtopic.php?t=60
będę wdzięczny za korzystanie na forum z funkcji Szukaj ...przed zadaniem pytania...
Gość

Post autor: Gość »

Przeszukałam wszystkie wątki o literaturze i tym razem to ja aż się dziwię, że zupełnie nikt nie poleca "Białe na czarnym" Rubena Gallego.
Do wiadomości to współczesna książka nagrodzona w 2003 roku (nagrodą Bookera) jako najlepsza książka w Rosji. Piękna i pocieszająca zwłaszcza tych, którym wydaje się, że mają w życiu źle.

Sporo rencenzji na jej temat jest na polskich stronach np. http://www.gandalf.com.pl/b/biale-na-czarnym/

Tak jeszcze na marginesie może ktoś potrafi odnaleźć wątki w rosyjskim necie na ten temat. Szukałam i niestety nie znalazłam, może źle przeszukałam :( , bo nie chce się wierzyć, żeby nic nie było.
Pozdrawiam i zachęcam do przeczytania.Paulina
Małgosia_

Post autor: Małgosia_ »

Właśnie zaczynam czytać "życie owadów" Wiktora Pielewina. Myśle, że będzie to ciekawe: owady na zmiena przemieniają sie w ludzi- parodia mieszkańców byłego Związku Radzieckiego. Jeszcze w domu mam "oddział chorych na raka" Sołżenicyna- rozliczenie z łagrami, ale jeszcze nie przeczytalam- świeży nabytek z biblioteki;)
nikha
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: nikha »

Pielewin jest świetny!! Życie owadów było przyjemną odmianą, po tych wszystkich grubych, paskudnie poważnych tomiskach!
Ja należę do zmęczonych rzeczami poważnymi, patetycznymi, po latach czytania literatury vysszevo urovnia chłone wszystko, co głupie, proste, śmieszne. Ostatnio przechodzę fazę na kryminały i jak byłam w Kijowie (ach! działo się, działo!) obkupiłam się książeczkami Marininej.
Z chęcią poczytałabym jakieś dobre komedie, wiecie, coś w stylu naszej Chmielewskiej, możecie coś polecić?
zawulon
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: zawulon »

akurat czytam z Pielewina Generation P, hmm trudno mi to do jakiegoś innego pisarza przyrównać, może z lekka do Konwickiego, hmmm
Ostatnio zmieniony czw 29 gru, 2005 13:39 przez zawulon, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja Św. Trójca:
Fiodor Dostojewski, Sergei Bodrov jr, Nikita Michalkov
hajota
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: hajota »

Niedawno przeczytałam "To ja, Ediczka" Eduarda Limonowa (tak, tego samego, od Partii Narodowo-Bolszewickiej). Bardzo ciekawy obraz zetknięcia się radzieckiego pisarza-dysydenta z amerykańską rzeczywistością. Dodam, że ksiązka powstała w 1976 roku, przetłumaczono ją u nas (świetny przekład Jerzego Czecha) dopiero teraz. Uwaga: dużo "nienormatywnej leksyki".
Gość

Re: co czytacie?

Polecam Borisa Akunina - kryminaly w stylu retro ze swietnym poczuciem humoru.
Niestety nie czytalem polskich przekladow choc juz przetlumaczono wszystkie ksiazki - czyl cala serie o Fandorinie, o Nicolasie i siostrze Pelagii.
Pierwsza to seria o Rosji konca XIX w. - rewelacja, 11 ksiazek.
Druga - o potomku bohatera I serii we wspolczesnej Moskwie (a jednoczesnie o jego przodku w Moskwie XVII-XVIII w.) - 2 ksiazki
Trzecia - o... mniszce (pewnie wielu zobaczy w tym aluzje do Detektywa w sutannie) z przelomu XIX-XX ww. - 3 ksiazki.

Jezeli ktos chce przeczytac w oryginale - odsylam http://www.lib.ru/RUSS_DETEKTIW/BAKUNIN/ gdzie macie wszystkie.

Mi osobiscie najbardziej sie podobaly powiesci o Nicolasie.
bashmak
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: bashmak »

Я в свою очередь рекомендую прочитать рассказ Чулаки "Борисоглеб" - невероятна исстория сыямских близнецов. Это своего рода погружение в их психиху, в мх мечты и желания. Рассказ порой смешит, но прежде всего удивляет а иногда и отвращает. Но все-таки рекомендую прочитать. А скачать его можно здесь: http://www.greenbox.ru/catalog/files/fi ... file=11589

Интересно, как он вам понравится.
pioTer
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: pioTer »

hajota pisze: (świetny przekład Jerzego Czecha) dopiero teraz. Uwaga: dużo "nienormatywnej leksyki".
wlasnie, mowiac o przeladzie Jerzego Czecha nasunela mi sie pewna slabo znana, acz moim zdaniem bardzo ciekawa ksiazka - mianowicie "Uwaga - Orgazm!" Juza Aleszkowskiego. Nie chce zasmiecac forum linkami, wiec jesli ktos jest zainteresowany dluzsza recenzja, prosze o PM :).

Polecam Sorokina - "Lod" okazal sie duzo lepsza powiescia, niz sie tego spodziewalem po pierwszych rozdzialach. Przymierzam sie do "Kolejki", jednak boje sie, ze ta lektura dialogow, mimo swietnego pomyslu, mnie nie wciagnie.

Poza tym czytuje Pielewina. Racja, Zycie Owadow to mila odmiana po ciezarze "Malego palca Buddy". Na poczatku roku w serii Mity Znaku ma pojawic sie kolejna ksiazka tegoz autora, zobaczymy, ktora strone swej tworczosci zaprezentuje. Poza tym polecam obu Jerofiejewow.

Ostatnio zas zdobylem kilka nowych ksiazek, na ktorych przeczynia nie starczylo mi czasu: "Skansen" Dowłatowa, "Tango z prezydentem" Druznikowa oraz"Powrot Wolanda" Ruczynskiego. Czytaliscie cos z tego ?

Interesuje mnie takze opinia dotyczaca ostatniej z wydanych przez WAB ksiazki rosyjskiej, mianowicie "Golej Pionierki". Warto wydac kase ?
Gość

:arrow: goła pionierka - ponoc niewarto i to kupa jest

:arrow: sorokin - lód - naprawde dobre,kolejke odlozylem w ksiegarni jak zobaczylem,ze polowa to dialogi jednowyrazowe

:arrow: pielewin-odkrycie sezonu z generacja p ale juz pozniej zabralem sie do malego palca buddy i stwierdzam,ze to jest nie do strawienia

:arrow: a ta skandalistka dienieżkina? napisala "daj mi"

:arrow: polecam wiktora jerofiejewa-dobry stalin,encyklopedia duszy rosyjskiej,zycie z idiota

:arrow: ksiazki borisa akunina - wszystkie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:arrow: dowłatow jest mistrzem!!!!!! czytalem tylko jego opowiadania "jak pragnę wolności' ale mam ochote na wiecej

:arrow: polecam także ilfa i pietrowa np. "12 krzesel",absurdalny,purnonsensowy humor opisujacy i wysmiewajacy paradoxy rosji radzieckiej
Ange Pitou
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Ange Pitou »

gorny wpis zapodałem ja -rookie na tym forum ,pozdrawiam wszystkich :)
bashmak
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: bashmak »

A ja "Kolejkę" Sorokina polecam. Trochę wykręcone, ale warte przeczytania. Zwłaszcza stosunkek płciowy przedstawiony na kilku stronach w formie dialogu. :lol:
SSSGGG

Post autor: SSSGGG »

Polecam tez ksiazki braci Arkadija i Borisa Strugackich - wiem ze byly tlumaczone na polski, ale dawno temu... "Poniedzialek zaczyna sie w sobote" jest boskie! "Piknik na poboczu" tez.
Awatar użytkownika
mlody78
Kanclerz
Kanclerz
Kontakt:

Post autor: mlody78 »

czytałem Strugackich "Ślimak na zboczu"...ciekawa lektura...chociaż mnie przypominało to trochę "1984" Orwella...ale styl zupełnie inny
będę wdzięczny za korzystanie na forum z funkcji Szukaj ...przed zadaniem pytania...
Awatar użytkownika
lusac
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: lusac »

"Piknik na poboczu"
w polskim (przynajmniej ty starym, jesli jest jakies nowe) tlumaczeniu to byl 'piknik na skraju drogi'. i - faktycznie - jest niezly.
wciaz za to nie przetlumaczono chyba niestety 'bajki o trojce', a jako kontynuacja 'poniedzialku...' musi byc kapitalna. ma ktos moze jakies wiesci na ten temat?
zawulon
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: zawulon »

Propo Jerofiejewa "Rosyjska piękność" mam teraz zacząć tylko coś nie mam ostatnio kiedy ;)
Moja Św. Trójca:
Fiodor Dostojewski, Sergei Bodrov jr, Nikita Michalkov
SSSGGG

"Bajke o trojce" czytalem w oryginale. Nie wiem czy jest polskie tlumaczenie. Niezla jest, choc "Poniedzialek" o wiele lepszy.

Co do "Piknika" przyznaje sie do bledu - podalem po prostu wlasne doslowne tlumaczenie tytulu.
pioTer
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

zawulon pisze: "Rosyjska piękność" mam teraz zacząć tylko coś nie mam ostatnio kiedy ;)
fajne, nie da sie ukryc, ale z drugiej strony troche meczaca lektura - trzeba sie dosc dlugo przyzwyczajac do formy prowadzenia narracji, nim zacznie sie za nia odpowiednia nadazac. Mi duzo latwiej przychodzila lektura ksiazki, ktora w znacznym stopniu oparta jest na faktach, mianowicie "Dobry Stalin" wydawal mi sie "lzejszy", choc "Rosyjska Pieknosc" w gruncie rzeczy i tak bardzo dobra.

Jakie wrazenia robia opowiadania zawarte w zbiorze "Zycie z Idiota" ?
Ange Pitou pisze: kolejke odlozylem w ksiegarni jak zobaczylem,ze polowa to dialogi jednowyrazowe
wlasnie na zapisie rozmow w kolejce po "costam" oparty jest caly koncept ksiazki, wiec ciezko spodziewac sie czego innego. Ponoc, gdy w latach 80-tych krazyla po Polsce w drugim obiegu w pewnych sferach robila furore, tak wiec przy okazji napewno i tak chetnie siegne.
Nadieżda
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Nadieżda »

Ja polecam "Duszę rosyjską" Jerofiejewa. Świetnie się czyta, choć do lekkich to raczej nie należy. Ale warto!
Ange Pitou
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

moze z tym sorokinem sie pospieszylem-bo czytalem bardzo pozytywne opinie a w ksiegarni jakos sie zniechecilem...

jesli chodzi o ostatnie pozycje to
nabokov - obrona łużyna (jakos nie moge przebrnac)

oriana fallaci - wywiad z sama soba(jak kazda jej ksiazka-wciagajace i bardzo ostre)

arturo perez reverte - złoto króla(dalszy ciag przygod Kapitana Alatriste)

przymierzam sie do kupna "warunku" Rylskiego i nowego Houllebecqa "poszerzenie pola walki"
pioTer
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Ange Pitou pisze: nabokov - obrona łużyna (jakos nie moge przebrnac)
Oj, polecam goraco sie zmobilizowac i czytac, mimo zmeczenia, duzymi fragmentami - tak duzo latwiej wczuc sie w ciezki klimat rozmyslan coraz bardziej zdziwaczalego Łużyna. Zakonczenie jest iscie mistrzowskie - szkoda, ze Kaczanowski w Polityce pochwalil sie w recenzji strasznym spoilerem i niepozostawil Czytelnikowi zauwazenia pomyslu autora - satysfakcja z lektury bylaby wieksza ;). jedna z trzech najlepszych ksiazek Nabokova, jakie do tej pory. Poza tym polecam "Zaproszenie na egzekucje" i "Rozpacz" - czesc pozostalych ksiazek zbytnio mnie zmeczyla.
Ange Pitou
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

ok-w takim razie sie musze sprezyc,bo czytam juz ja ups.... od kilku miesiecy :) ale "juz" finiszuje
Awatar użytkownika
pyctam1
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: pyctam1 »

polecam serdecznie Encyklopedię Rosyjskiej duszy. Poza tym Pielewina książkę Mały palec buddy.( nawiasem mówiąc to dobre tłumaczenie tytułu-tak sobie życzył autor)
Poza konkursem jest Czingiz Abdułajew- to doskonały autor w stylu political fiction np. "Cień Heroda"
Ange Pitou
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

encyklopedia duszy rosyjskiej to nielatwa lektura ale warto,troche chaotyczne,

maly palec buddy-slabe to i meczace-przerwalem w polowie
SSSGGG

Moim skromnym zdaniem, Pielewin jest dosc "hermetyczny" bo jezyk jego powiesci opiera sie przede wszystkim na aluzjach i grze slow ktore sa dobrze zrozumiane dla osob mieszkajacych w Rosji (lub doskonale znajacych Rosje i rosyjski). I dlatego moze byc kompletnie nieczytelny dla osob z zewnatrz :( To sa ksiazki pisane przez Rosjanina i przede wszystkim dla Rosjan (zwlaszcza tych ktorzy dobrze pamietaja czasy poznego ZSRR), wiec zgadzam sie z tym ze dla wiekszosci Polakow beda slabe i meczace.
Czym innym jest (wlasciwie byl bo nie zyje) z kolei wspomniany tu Nabokow, ktory mieszkal poza Rosja, nie pisal po rosyjsku (sic!) a wiec z zalozenia kierowal sie do szerszego czytelnika. "Zaproszenie na egzekucje" - genialne!
Ange Pitou
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

zawsze warto przeczytac siergieja dowłatowa,jest mistrzem nad mistrze. bede to powtarzal do znudzenia...jak ktos chce sie posmiac z bolszewizmu i radzieckich absurdow ten powinien siegnac po ilfa i pietrowa chocby "wielki kombinator" :lol:
Awatar użytkownika
gevo4ka
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: gevo4ka »

zawsze warto przeczytac siergieja dowłatowa,jest mistrzem nad mistrze
czytałam Skansen - świetna książka! Polecam!

Nikt chyba nie wspominał o Wiernym Rusłanie G. Władimowa i Wizie do przedwczoraj J.Drużnikowa, a uważam, że są warte przeczytania.

Ostatnio czytałam ИСКРЕННЕ ВАШ ШУРИК L. Ulickiej (Л.УЛИЦКАЯ )- świetna!
Awatar użytkownika
gevo4ka
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: gevo4ka »

Czytał ktoś z Was może niedawno wydaną w Polsce książkę DRUGA WOJNA CZECZEŃSKA Politkowskiej? Jak wrażenia? Wcześniej trochę na ten temat czytałam/słyszałam, a mimo to książka i informacje w niej zawarte wstrząsnęły mną bardzo.
Polecam, oczywiście.
anasha
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Post autor: anasha »

Nikt chyba nie wspominał o Wiernym Rusłanie G. Władimowa i Wizie do przedwczoraj J.Drużnikowa, a uważam, że są warte przeczytania.

Ja wspomninam!!! Rzeczywiście kawał dobrej literatury!
" я часть силы той..."
ODPOWIEDZ