współczesna literatura rosyjska

Dyskusje o kulturze, a w szczególności o muzyce, filmie, literaturze, religii. Tutaj możesz spytać o tekst piosenki, czy np. podzielić się uwagami na temat książki.
Awatar użytkownika
karalajn
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

współ‚czesna literatura rosyjska

Post autor: karalajn » śr 08 sie, 2007 09:48

Jeżeli ktoś zna jakichś autorów lub tytuły prosze pisać. Klasyke znam i szukam czegoś "teraźniejszego".

Awatar użytkownika
Che-Burashka
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Che-Burashka » sob 11 sie, 2007 17:59

A co konkretnie cię interesuje?
Czy chodzi ci o literaturę od upadku ZSRR, czy może wystarczy np. po wojnie?
Jaki gatunek mniej więcej?
No i czy chodzi o autorów, których dzieła można dostać w polskich księgarniach w tłumaczeniu, czy też książki nieprzetłumaczone na język polski też mogą być? :)

Na razie mogę podrzucić parę podstawowych nazwisk jak np.
- Limonow (głównie "To ja Ediczka")
- Pielewin (warto na pewno przeczytać "Generation P" i "Mały palec Buddy")
- Dowłatow (zmarł w 1990 ale podaję bo to mój ulubiony autor :) )
- Sorokin (osobiście nie czytałam więc nic konktretniejszego nie wiem)

Z lżejszych utworów:
- Akunin (powieści historyczne/detektywistyczne)
- Doncowa (współczesne powieści detektywistyczne, z humorem)
- Dienieżkina (rosyjska Masłowska)
- Tokariewa (na prawdę fajne krótkie powieści z gatunku "o życiu")
- Robsky (powieści o życiu rosyjskich elit finansowych - głównie ich żon tak na prawdę - relacja od wewnątrz)

Z tego co wiem wszystkich tych autorów można już u nas dostać w tłumaczeniu.

To takie pierwsze skojarzenia.
Jeżeli interesowałoby cię coś bardziej konkretnego z chęcią czegoś jeszcze poszukam. :)

Awatar użytkownika
karalajn
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: karalajn » sob 11 sie, 2007 18:15

interesuje mnie głównie ta po upadku ZSRR bo tą wcześniejszą bede przerabiać na zajeciach a chciałabym się zapoznać z czymś z moich czasów. Może być także po rosyjsku:)
Co do gatunków to jestem otwarta na wszelkie propozycje. Interesuje mnie ambitniejsza literatura, ale nie pogardze także lżejszą, ważne żeby była interesująca. Bardzo dziękuję za pomoc i propozycje.
В чём сила брат?

Awatar użytkownika
gevo4ka
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: gevo4ka » sob 11 sie, 2007 23:38

Ja polecam Ci szczególnie Ludmiłę Ulicką (przetłumaczona została na j.polski np. "Sonieczka"). W oryginale przeczytaj "Искренне ваш Шурик". W księgarni rosyjskiej w Krakowie dostaniesz na pewno jej krótkie opowiadania, które również są świetne.
Zapoznaj się koniecznie z twórczością Dowłatowa (np. "Skansen", "Walizka"), Drużnikowa (m.in. "Wiza do przedwczoraj"), Wieniedikta Jerofiejewa ("Moskwa-Pietuszki"), Wiktora Jerofiejewa ("Encyklopedia duszy rosyjskiej", "Dobry Stalin").

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Che-Burashka
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Che-Burashka » ndz 12 sie, 2007 00:24

No więc do swojej poprzedniej wypowiedzi dodałabym w takim razie na pewno:

Чингиз Айиматов "Плаха" (po polsku "Golgota") - pisarz kirgiski, ale piszący po rosyjsku. Zaryzykuję opinię, że bardzo znany w Rosji. "Golgotę" na pewno można nazwać literaturą ambitną. Dodatkowo książka jest bardzo interesująca i skłania do przemyślenia paru spraw.

Юрий Поляков "Козленок в молоке" - o ile dobrze pamiętam były redaktor Literaturnoj Gazety. Książka pełna humoru, dobrze napisana. Na jej podstawie nakręcony film

Сергей Лукьяненко Trylogia: "Ночной Дозор" "Дневной Дозор" "Сумеречный Дозор" - fantastyka ale nie tylko dla wielbicieli gatunku (sama do nich nie należę :) ). Ciekawa fabuła, ciekawi bohaterowie - w ogóle fajnie się czyta :)

A z poprzedniej listy mogę tylko uściślić, że polecam konkretnie następujące książki:

Siergiej Dowłatow - mnie najbardziej podobały się "Kompromis" i "Emigrantka" (pierwsza o okresie spędzonym przez pisarza w redakcji gazety "Sowiecka Estonia" w Tallinie, druga o okresie spędzonym na emigracji w Nowym Jorku). Ale oczywiście Dowłatowa polecam wszystko tak na prawdę - niesamowity humor, absurdalna rzeczywistość Związku Radzieckieckiego i równie absurdalna poza nim- po prostu trzeba przeczytać.

Виктория Токарева "Своя правда" - tę polecam szczególnie

Оксана Робски "Casual" - sama książka może nie najwyższych lotów, ale warto przeczytać, żeby poznać w jakimś stopniu rzeczywistość rosyjskich oligarchów (sama autorka do niedawna była jeszcze sąsiadką M. Chodorkowskiego) :)

Tyle mi na razie do głowy przychodzi :)
Życzę miłego czytania
Mam nadzieję, że coś się spodoba :D

Awatar użytkownika
karalajn
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: karalajn » ndz 12 sie, 2007 12:14

dziękuje za pomoc:) o Oksanie Robski i Ludmile Ulickej coś słyszałam, a właśnie zamierzam czytać patrole Łukanienki, bo widziałam filmy na podstawie książki, bardzo mi się podobały i choć też nie jestem strasznym fanem fantastyki to zamierzam przeczytać.
В чём сила брат?

Awatar użytkownika
karalajn
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: karalajn » śr 15 sie, 2007 16:50

jeszcze jedno pytanie: zamierzam zakupić jakąś książkę Darii Doncowej, Tatiany Polakowej lub Aleksandry Marininy, ale nie wiem od czego zacząć. Nie jestem straszną fanką kryminałów ale chciałabym zobaczyć jak pisze się ten gatunek w Rosji. Co polecacie, od czego zacząć?
В чём сила брат?

eres
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: eres » śr 30 sty, 2008 20:46

Darii Doncowej polecałabym "Zjawa w adidasach" , choć każda z jej książek jest napisana z humorem, ciekawa akcja i na dodatek wspaniale opisuje współczesne rosyjskie realia.
Natomiast Aleksandry Marininy najciekawsza dla mnie to "Ukradziony sen"
Każdy z nas otrzymuje na świecie jakąś cząstkę
szczęścia Maria Kalergis

eire11
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: eire11 » pn 16 lut, 2009 13:52

A ja polecam Darii Doncowej Niescisle tajne, a Zjawé na drugim miejscu. Marininy wszystko jest genialne, polecam równiez serial "Kamienska" na podstawie jej powiesci. Poza tym moja ulubiona ksiazka jest "Pokonani" Irini Golowkiny. Polakowa mi nie przypadla do gustu, moze dlatego, ze czytalam zaraz po Marininie, a to nielatwa konkurencja. :P
Nie ma mnie tam, gdzie nie ma tego, o co chodzi

maszka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

współczesna literatura rosyjska

Post autor: maszka » czw 31 sie, 2017 17:43

Dzieła Pielewina wielokrotnie zdobywały najwyższe nagrody literackie‼‼

W roku 2009 ogłoszono go najbardziej wpływowym intelektualistą Rosji‼‼

Już w październiku kolejne dzieło autora‼
Czy okaże się kolejnym bestsellerem⁉⁉

"Miłość do trzech Zuckerbrinów" ("Lûbovʹ k trem cukerbrinam "), tłumaczenia Aleksandra Janowskiego

https://www.facebook.com/wiktorpielewin

ODPOWIEDZ