Co warto przeczytać ?

Dyskusje o kulturze, a w szczególności o muzyce, filmie, literaturze, religii. Tutaj możesz spytać o tekst piosenki, czy np. podzielić się uwagami na temat książki.
ZafascynowanaRu
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Co warto przeczytaę‡ ?

Post autor: ZafascynowanaRu » sob 17 mar, 2012 13:58

привет :D
Może mi ktoś polecić jakieś ciekawe pozycje z literatury rosyjskiej dostępne w Polsce ?
Może jakiś thriller , albo po prostu coś ciekawego i wartego przeczytania :wink:

iana
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: iana » ndz 18 mar, 2012 20:44

Polecam Biłhakowa - całego :) Mistrz i Małgorzata, wiadomo, jest wspaniałym utworem, ale oprócz tego on napisał jeszcze kilka świetnych powieści i opowiadań (też sztuk). Moje ulubione to Собачье сердце (Psie serce), Роковые яйца (Fatalne jaja), Дьяволиада i cały cykl opowiadań Записки юного врача (Zapiski młodego lekarza). Najlepiej w oryginale: Bułhakow to jeden z najwybitniejszych mistrzów słowa rosyksjiego, no i wszystko jest dostępne w sieci :) Dużo przetłumaczono na polski, ale nie wiem, jak z dostępnością.

michal
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: michal » pn 19 mar, 2012 23:23

Jeśli próbować zrozumieć współczesną Rosję w kontekście jej komunistycznej historii, to koniecznie weź do ręki książkę Iwana Sołoniewicza "Rosja w łagrze" wydaną przez KARTĘ.
Niezwykła lektura, choć ciężka. Dla wielu lepsza jednak niż książki o podobnej tematyce osób znanych znacznie bardziej jak Szałamow czy Sołżenicyn. Dla koneserów tematu, ale może spróbujesz.

tom40
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: tom40 » wt 18 wrz, 2012 13:43

Polecam Sołżenicyn - Oddział chorych na raka, a także "Krąg Pierwszy". Naprawdę warto po nie sięgnąć

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

pod choinke

Post autor: Kwiatkowski11 » pt 21 gru, 2012 10:23

Czytal kto? Mam nadzieje ja dostac pod choinke:
http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/oc ... ej-zabawki
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

michal
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: michal » pn 24 gru, 2012 00:05

Jerofiejewa Moskwa-Pietuszki polecam, ostatnio widziałem reedycję w Empiku. Właściwie dla zrozumienia Rosji to jedna ze stanowiących pozcji, wielka metafora i takaż literatura, choć niektórym się wydaje że to Charles Bukowsky bis, lecz to nie tak.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Re: pod choinke

Post autor: Vitalik » wt 01 sty, 2013 21:23

Kwiatkowski11 pisze:Czytal kto? Mam nadzieje ja dostac pod choinke:
http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/oc ... ej-zabawki
Dostałem pod choinkę. Wcześniej mój ojciec czytał fragmenty i mówi, że bardzo dobrze książka oddaje klimat tamtej epoki.

Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: OLI » śr 02 sty, 2013 11:13

Jerofiejew rzeczywiście świetnie wprowadza w zrozumienie Rosji,
polecam też "Wiadomości z Kremla" N.Zieńkowicza- książka przedstawia pierwsze lata w Rosji po upadku ZSRR.
Z nieco cieńszych(ale nie znaczy mniej wartościowych) rekomenduję "Przejażdżkę po Rosji" A. Wróblewskiego.Książka opisuje próby założenia własnego biznesu w Rosji. :D

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik » śr 02 sty, 2013 20:33

OLI pisze:Jerofiejew rzeczywiście świetnie wprowadza w zrozumienie Rosji,
polecam też "Wiadomości z Kremla" N.Zieńkowicza- książka przedstawia pierwsze lata w Rosji po upadku ZSRR.
Z nieco cieńszych(ale nie znaczy mniej wartościowych) rekomenduję "Przejażdżkę po Rosji" A. Wróblewskiego.Książka opisuje próby założenia własnego biznesu w Rosji. :D
Nie polecam, bo to lektura specyficzna, ale jednak warto zastanowić się nad przeczytaniem autobiografii Eduarda Limonova.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Gogol w czasach Google a

Post autor: Kwiatkowski11 » sob 16 lut, 2013 10:40

Czytal juz to ktos? Czy warto kupic?
http://bernadettadarska.blog.onet.pl/20 ... E2%80%99a/

Wlasnie wpadla mi rece- nie polecam. Autor byl korespondentem polskich mediow, pozbieral wszystki bzdety co pisal i wydaje mu sie poznal Rosje. Mnie sie wydaje , ze rzeczywistosc jest bardziej skomplikowana. Szkoda czasu i pieniedzy!
Ostatnio zmieniony pn 22 kwie, 2013 21:33 przez Kwiatkowski11, łącznie zmieniany 1 raz.
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: pepson » pt 15 mar, 2013 12:46

Awatar użytkownika
Horpyna
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Horpyna » pn 22 kwie, 2013 20:01

Warto przeczytać książkę ukraińskiej współczesnej pisarki Marii Matios "Słodka Darusia". Jest przetłumaczona na polski. Wstrząsająca historia, która rozgrywa się na Huculszczyźnie.
Ciekawostka: pięć lat po pierwszym wydaniu książka trafiła na szkolną listę lektur obowiązkowych. Myślę, że zasłużenie.

Awatar użytkownika
pieguusek45
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: pieguusek45 » śr 26 cze, 2013 18:35

ja polecam Iwana Bunina: Wieś, Lika. warto przeczytać nie są może największą skarbnicą wiedzy o Rosji, ale przybliżają pewne aspekty życia w tym kraju. jest jeszcze jedna godna polecenia książka: Podróż z Petersburga do Moskwy autorstwa Aleksandra Radiszczewa. trudna do zdobycia, ale na prawdę, jeśli wpadnie komuś w ręce obowiązkowo kupić! ja nabyłam swoją w antykwariacie. :) widziałam w Empiku nowy reportaż o Rosji pt "rosja matrioszka i jastrząb". ktoś czytał? warto kupić?
Rosja ma tylko dwóch sojuszników- armię i flotę.
Aleksander III Romanow

Beni
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Co warto przeczytać ?

Post autor: Beni » pn 31 lip, 2017 23:23

los człowieka Sholohov

Krzyzaku
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Lokalizacja: http://skutecznyksiegowy.pl/ksiegowi-walbrzych księgowa Wałbrzych

Co warto przeczytać ?

Post autor: Krzyzaku » wt 08 sie, 2017 12:43

Beni pisze:los człowieka Sholohov
O tak, też polecam i warto dodać, ze jest też film o takim samym tytule.
Sama książka mówi o tragedii ludzi dotkniętych wojną. Ukazująca nadzieję, którą żywią się żołnierze na froncie i ból po stracie ukochanych osób. Na końcu, dająca odrobinkę nadziei na lepsze jutro. Świetna lektura.
la­ta mi­jają a ja na­dal "je­den ul­go­wy proszę"

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Co warto przeczytać ?

Post autor: pietia » wt 08 sie, 2017 20:46

Tylko w polskiej księgarni będzie to raczej Szołochow, nie Sholohov :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Co warto przeczytać ?

Post autor: pietia » pt 25 sie, 2017 20:28

W wydawnictwie Czarne wyszła niedawno książka Joanny Czeczot Petersburg. Miasto snu To zbiór reportaży na różne tematy, związane zarówno z przeszłością (początki miasta, rewolucja, blokada) jak i teraźniejszością. Polecam wszystkim miłośnikom Pitra i ogólnie Rosji

Krzysiek85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Co warto przeczytać ?

Post autor: Krzysiek85 » ndz 25 lut, 2018 17:39

Dobra książka, to "Miasto Snu". W końcu coś o Petersburgu, a nie o Polakach w Petersburgu ;)
Dla zainteresowanych, tutaj moja recenzja: http://www.popetersburgu.pl/blog/74-miasto-snu.html
Zapraszam na www.popetersburgu.pl

ODPOWIEDZ