sprzedaż samochodu na Ukrainie

Forum to przeznaczone jest na poruszanie problemów dotyczących Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR, lecz nie mieszczących się w zakresie powyzszych for.
jeleń
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: jeleń » sob 10 gru, 2016 18:40

Co rozumiesz przez "zapisane na mnie"?
W bazie danych służby granicznej faktycznie może być. Ale co to ma do kolizji, wypadku itp.? Przecież jest właściciel czy sprawca.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » śr 14 gru, 2016 09:54

jeleń pisze:Co rozumiesz przez "zapisane na mnie"?
Wjechałeś na teren Ukrainy i odpowiadasz za auto i wszystko co z nim związane -
jesteś w bazie danych do momentu kiedy znowu tym autem opuścisz UA ... czy warto ryzykować za tak marne pieniądze?
"nowy właściciel" powoduje kolizje i potrącenie pieszego,ucieka z miejsca - (od kogo zaczynają poszukiwania)
od polskich tablic rej. itd...

jeleń
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: jeleń » pn 26 gru, 2016 20:50

arko pisze:odpowiadasz za auto i wszystko co z nim związane -
No sorry, ale to chyba lekka przesada.
Czy mogę prosić osoby zorientowane o jakieś źródło, przepisy itp. z tym związane?

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » czw 29 gru, 2016 19:22

jeleń pisze:No sorry, ale to chyba lekka przesada.
A co Ty myślisz?
Przekroczyłeś granicę - upoważnienie jest wystawione na Ciebie....i tylko Ty ponosisz odpowiedzialność....
wjeżdżasz na teren Ukrainy (samochód zostaje zapisany w bazie danych na Ciebie)
i figuruje tam do momentu ponownego opuszczenia Ukrainy przez Ciebie - tym autem....

akinimod
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: akinimod » pt 06 sty, 2017 14:44

U mnie podobna sytuacja. Minęłam granice na upoważnieniu od właściciela i zostawiłam auto na Ukrainie.
Czy ktoś mógłby mi doradzić jak mogę to odkręcić ? teoretycznie za auto jestem w tym momencie odpowiedzialna ja? wiec mając upoważnienie (a raczej jego zdjecie) mogę nastraszyć ukraińskiego właściciela, który ma teraz auto że musi mi je dać ?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pn 09 sty, 2017 14:59

upoważnienie jest terminowe, więc możesz tylko poczekać... niczego on ci nie odda.
ewentualnie albo sprzedaż auta do wydziału komunikacji, masz umowę ? .. albo możesz zgłosić kradzież auta..

Wg mnie nie martw się na zapas. Będzie problem to będziesz go rozwiązywał.

akinimod
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: akinimod » pt 18 sie, 2017 15:13

Sytuacja trochę nabrała tempa. Dzisiaj próbowałam przekroczyć granice na Ukrainie swoim samochodem i nie mogłam tego zrobić mając już auto na Ukrainie (czyli to które zabrał ten Ukrainiec, a mnie nie było nawet w dowodzie jako właściciel). Dodatkowo powiedzieli mi ze jeśli nie wrócę nim do roki czasu czeka mnie mandat w wysokości 17.000 UHA. Czy ktoś ma podobna sytuacje ? Do kogo się zwrócić ! Pomocy !

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » sob 19 sie, 2017 10:47

To było do przewidzenia, wjechałaś już jednym autem na UA i jest na Ciebie zapisane w bazie danych....
i masz tym autem opuścić UA w ciągu roku żeby wjechać innym - proste.
a najlepsze jest to ,że po przekroczeniu okresu legalnego pobytu auta dostaniesz mandat i tak tym autem musisz wyjechać.
Legalny sposób - znaleźć poprzednie auto i wyjechać nim z UA ...

beldrin
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: beldrin » pt 06 kwie, 2018 09:38

Witam.
Jestem totalnym jeleniem i teraz zdaję sobie z tego sprawę. Dałem się oszukać ostatnio na podobną akcję, tylko że ja nawet nie wziąłem za to pieniędzy. Musiałem pojechać na Ukrainę (mam dziewczynę z Ukrainy i jechałem do jej mamy) i zbiegiem okoliczności fryzjer (też Ukrainiec) u którego byłem zaproponował mi darmowy przejazd. Powiedział że da mi upoważenie, pojadę samochodem jego kolegi, załatwię sprawę, kolega zjawi się po samochód i opłaci mi jeszcze bilet autobusowy na powrót. Niestety zbyt łatwo w to uwierzyłem, decyzję trzeba było podjąć szybko i tak zrobiliśmy. Byłem przekonany (głupi ja) że nie ma w tym żadnego haczyka. Sytuacja wydarzyła się w sierpniu 2017. Na święta Bożego Narodzenia wybrałem się samochodem z dziewczyną do jej rodziny, ale na granicy okazało się że nie mogę wjechać do kraju drugim autem. Powiedzieli też co mi grozi jeżeli poprzednie auto nie wróci do kraju przed upływem roku. Oczywiście owy "kolega" fryzjera urwał całkowicie kontakt, samego fryzjera nawiedzałem kilka razy ale on teraz ma postawę że to nie jego sprawa. Wciska mi też kit żebym się nie martwił bo po roku to wszystko się "wyzeruje" i normalnie będę mógł jeździć na Ukrainę. Zupełnie nie wiem co zrobić. Jesteście w stanie mi cokolwiek podpowiedzieć? Zachowałem się jak bezmózg, wiem, ale planuję tam ślub, muszę z tego jakoś wybrnąć. Udało mi się znaleźć i spotkać poprzedniego właściciela samochodu na którego były dokumenty auta. Wyrejestrował je on w Polsce dzień po sprzedaniu go Ukraińcowi. Jak mogę sprawić by auto nie "wisiało na mnie" ? Mogę np. zgłosić jego kradzież jeżeli nie jestem właścicielem? Jeżeli tak to gdzie? Na policji w Polsce, na Ukrainie czy może na granicy? Zupełnie nie wiem co zrobić, nie mam jak ich zmusić żeby wróciło to auto tutaj. Nawet chciałem im zapłacić. Czy im cokolwiek grozi jeżeli to auto tu nie wróci, czy są bezkarni a tylko ja ponoszę konsekwencje? Proszę, podpowiedzcie coś.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » sob 07 kwie, 2018 08:43

Szukaj tych dla których zrobiłeś "przysługę" za darmo ...a nie kombinuj z kradzieżą bo problemy zaczną się nawet w Polsce...
Tylko Ty ponosisz wszelkie konsekwencję związane z autem, przecież przekroczyłeś legalnie granice z UA.
Jako pasażer zawsze możesz wjechać na Ukrainę.

pylusek111
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: pylusek111 » pn 09 lip, 2018 12:22

Witam, mam taki sam problem sprzedałem auto Taty, teraz nie mam pojęcia co mogę zrobić, żeby uniknąć kłopotów, macie kogoś, kto zajmuje się takimi sprawami, ew. gdzie mogę uzyskać informację, pozdrawiam !

rusind
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: rusind » pn 20 sie, 2018 10:01

Witam. Problem podobny lecz jednak mówicie, że nie mozna wjechać na teren Ukrainy tylko samochodem. Sprzedałem 2 lata temu auto Ukraińcowi, przejechałem granice i wróciłem pieszo nieświadomy całego zagrożenia. Kilka dni temu przekraczałem granice pieszo a celnicy ukraińscy mówili, że muszę wpłacić 17000 Hr, bo nie wróciłem autem. Oczywiście cofnęli i udało się uniknąć opłat. W przyszłości planuję jednak jechać na UKR. Jak można z tego wybrnąć nie płacąc tak ogromnej kwoty. Samochód był stary, wartość w zasadzie złomowa. Oczywiście zgłoszony w wydziale komunikacji po sprzedaży.

ODPOWIEDZ