Rosyjski paszport (matka Rosjanka), wjazd bez wizy.

Forum to przeznaczone jest na poruszanie problemów dotyczących Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR, lecz nie mieszczących się w zakresie powyzszych for.
Awatar użytkownika
Cynaede
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Cynaede » sob 25 sie, 2018 16:23

Witam wszystkich.
Szukam informacji na ten temat już od dobrych kilku lat, ale nie są one jednoznaczne. Sytuacja wygląda tak, że moja matka jest Rosjanką, a ojciec Polakiem. Mieszkamy w Polsce, ja i rodzeństwo mamy polskie obywatelstwo, mama jest na karcie stałego pobytu.
Za każdym razem kiedy chcemy jechać do Rosji, żeby odwiedzić rodzinę jest konieczność wyrobienia i wykupienia wizy i ubezpieczenia przeze mnie i rodzeństwo.
Czy istnieje jakikolwiek sposób na ominięcie tego? Słyszałam, że można mieć dwa paszporty: polski i rosyjski przez pewną lukę w prawie. Czy to prawda? Dodam, że jestem pełnoletnia i z językiem jakoś sobie radzę.
Będę wdzięczna za wszelkie informacje. Mojej mamie się kończy karta stałego pobytu jakoś w następne lato, więc się z nią przejadę do ambasady dowiedzieć się co i jak, ale wolałabym mieć jakiekolwiek pojęcie wcześniej.

Tambala
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Tambala » śr 05 wrz, 2018 20:15

Sytuacja nie jest prosta, ale do załatwienia. Znajomy był w identycznej sytuacji i potwierdził niedawno swoje rosyjskie obywatelstwo, ale zrobił to będąc w Rosji. Jeżeli urodziłaś się w Rosji, zgodnie z prawem rosyjskim jesteś obywatelką Rosji od urodzenia i sprawa powinna być dużo prostsza.

ФЕДЕРАЛЬНЫЙ ЗАКОН О гражданстве Российской Федерации
Статья 12. Приобретение гражданства Российской Федерации по рождению
1. Ребенок приобретает гражданство Российской Федерации по рождению, если на день рождения ребенка:
в) один из его родителей имеет гражданство Российской Федерации, а другой родитель является иностранным гражданином, при условии, что ребенок родился на территории Российской Федерации либо если в ином случае он станет лицом без гражданства;

Awatar użytkownika
Cynaede
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Cynaede » sob 03 lis, 2018 13:22

Urodziłam się w Polsce, więc sprawa zdaje się jeszcze trudniejsza, bo nie do końca wiem, zgodnie z jakim prawem będę mogła się ubiegać o paszport. Możliwe, że to będzie działać w ten sposób, że jeśli moja matka jest obywatelką FR to по праву рождения, chociaż to bardzo dziwne.
Zostaje mi czekać do lata i po prostu zapytać dokładnie w konsulacie.

ODPOWIEDZ