List z prezentem na Ukrainę

Forum to przeznaczone jest na poruszanie problemów dotyczących Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR, lecz nie mieszczących się w zakresie powyzszych for.
Thova
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

List z prezentem na Ukrainę

Post autor: Thova » pt 03 lip, 2015 19:31

Dzień dobry, piszę tutaj z nadzieją, ze ktoś z Was, mających doświadczenie w tych sprawach mi pomoże.

Otóż mam zamiar wysłać przyjacielowi prezent, będzie to ręcznie robiona wełniana figurka, nie jest ciężka, dlatego myślę o wysłaniu jej listem, jednak zupełnie nie wiem jak się za to zabrać. Na poczcie powiedziano mi, że jeśli chcę cokolwiek wysłać na Ukrainę, to muszę mieć doklejone deklaracje celne.

Chciałam się Was zapytać jak to właściwie wygląda, czy faktycznie muszę okleić list deklaracją CN22? Prezent jest rękodziełem, więc ciężko oszacować jego wartość pieniężną, dodatkowo oczywiście nie mam na niego żadnej faktury, no i jeśli faktycznie będzie to konieczne, to co z ewentualną opłatą celną? Czy kosztami zostanie obciążony adresat (czego bym oczywiście nie chciała)? Na poczcie niestety nie uzyskałam odpowiedzi na swoje pytanie, odprawiono mnie tylko z dwoma deklaracjami celnymi, a ja teraz jestem w kropce.

ODPOWIEDZ