Jak obliczyć możliwość wjazdu do RP?

Forum to przeznaczone jest na poruszanie problemów dotyczących Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR, lecz nie mieszczących się w zakresie powyzszych for.
shake90
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: shake90 » wt 22 maja, 2018 16:49

Witam wszystkich. Jako, że nie wiedziałem gdzie zadać i umieścić moje pytanie postanowiłem zrobić to w Pozostałych tematach. Mam pewne pytanie i to będzie zarazem przykład ponieważ ja nie mogę tego rozwiązać i zrozumieć. Wypiszę w punktach dane do przykładu.

1. Cudzoziemiec objęty obowiązkiem posiadania wizy do Polski otrzymuje wizę Shengen C z datą ważności od 15.12.2017 do 14.12.2018 MULTI z dniami pobytowymi w ilości 90.
2. Przylatuje do Polski 15.12.2017
3. Cel pobytu: połączenie z rodziną ( małżonek obywatela RP)
4. Składa wniosek o udzielenia zezwolenia na pobyt tymczasowy.
5. Uzyskuje Stempel od wojewody w paszport.
6. Oczekując wciąż na decyzję wylatuje do swojego kraju pochodzenia 11 maja 2018 na podstawie stempla w paszporcie.
7. Po wylocie okazuje się, że decyzja jest pozytywna i karta pobytu z decyzją będzie gotowa np. 20 maja 2018
8. Cudzoziemca wtedy nie ma i bez ważnej wizy nie będzie mógł wjechać do RP i odebrać zezwolenie na pobyt.

I tu mam do Państwa pytanie: Kiedy cudzoziemiec ( Dzień, miesiąc i rok) będzie mógł wjechać legalnie do Polski i czy to musi być wyrobiona nowa wiza czy będzie mógł posłużyć się tą którą podałem w przykładzie. ( zaznaczam, że w omawianym przypadku okres pobytu cudzoziemca przekroczył 90 dni i wyniósł prawie 150 dni ) ponieważ był na terenie RP do 11 maja ale np. zdecydował się opuścić kraj będą oczywiście legalnie nie ponosząc żadnych negatywnych konsekwencji . Ktoś może mi pomóc i odpowiedzieć na ten przykład ?

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek » wt 22 maja, 2018 21:27

tak na logikę dwa zezwolenia nie mogą się dublować więc wiza wygasa po otrzymaniu zezwolenia.cudzoziemiec zwraca się do Konsula po nową wizę uzasadniając to otrzymaniem zezwolenia na pobyt.tylko tu pytanie do Konsula:czy zechce sprawdzić on line owe przyznane zezwolenie czy zechce fizycznie dokument.inaczej tego nie załatwisz,II wariant to cudzoziemiec lub notarialnie uprawniona osoba może dopiero do UW z tym zezwoleniem wystąpić po fizyczną Kartę pobytu,następnie ją odebrać.a to ona dla pograniczników jest dokumentem uprawniającym do wjazdu.
Komunikacja on line Konsul-UW na pewno jest,potwierdzić otrzymanie zezwolenie nie powinno być problemu,jednak gorzej może być z chęciami urzędnika.
W pkt 7 piszesz o pozytywnej decyzji i jednoczesnym odbiorze Karty.Wydaje mi się że to z automatu się nie dzieje(chyba że coś się zmieniło).Pierwsze jest zezwolenie od Wojewody,następnie z tym papierkiem występuje się o Kartę i czeka na jej odbiór.Brak cudzoziemca może uniemożliwić tę procedurę,chyba że za notarialnym upoważnieniem jak wyżej już pisałem.

shake90
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: shake90 » wt 22 maja, 2018 21:50

Tak zeneczek ale jeśli wiza shengen uprawnia do pobytu na terenie RP 90 dni a cudzoziemiec jak w przypadku przebywał 150 dni ( 90 wiza ) i potem ( 60 dni na stemplu który legalizuje pobyt ) a następnie wyjeżdza to czy to nie oznacza dla Straży Granicznej , że cudzoziemiec musi w kraju pochodzenia odczekać 90 dni i wtedy przylecieć do Polski ? a jego ilość dni pobytu zostanie pomniejszona o 90-60 ? czyli zostanie mu 30 dni pobytu w strefie shengen ?

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek » wt 22 maja, 2018 22:45

stempel to tylko potwierdzenie rozpoczęcia procedury,nie musi być tożsamy z datą złożenia wniosku a tym samym precyzyjne policzenie ilości dni na stempel przez pograniczników nie jest do końca możliwe.inna sprawa że tych dni ponad normę jest sporo.osobna kwestia to wiza.dlatego ona nie będzie tą standardową(zakupy,zwiedzanie itp),tylko na połączenie rodziny.tutaj nie stosuje się okresów pobytowych.tak przynajmniej mi tłumaczono kiedy załatwialiśmy formalności choć od tego czasu już kilka dobrych wiosen minęło.podam ci nr tel na przejście graniczne,u źródła najszybciej rozwiejesz wątpliwości,Korczowa 16/6236401 lub Medyka 16/6765000

shake90
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: shake90 » śr 23 maja, 2018 05:03

Tak ewentualnie ich zapytam jak rozwiązać dany przykład. Bo jeśli cudzoziemiec wlatuje do Polski dostaje pieczątke, że wleciał jak wylatuje również ją dostaje. I gdyby przyleciał znowu to pogranicznik zobaczy te pieczątki i to mu da sygnał do tego aby po numerze sprawdzić paszport i osobę jakie postepowanie i procedury wobec niej się toczą. Ciężko mi jest dowiedzieć się czegoś na ten temat i wciąż nie wiem kiedy cudzoziemiec taki może przylecieć np. Na lotnisko Chopina i mieć pewność , że nie zostanie wydalony bo za długo przebywał w strefie Shengen w pierwszych 180 dniach tej wizy.

tika.loo
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: tika.loo » czw 24 maja, 2018 21:08

pytac jedno a co Ci odpowiedza i na ile to zgodne z rzeczywistoscia to drugie, mam ppodobny dylemat i chyba najbezpieczniejszym rozwiazaniem zalatwienie nowej wizy ale to zas czas i koszty, bynajmniej w moim przypadku

napisz jak cos bedziesz wiecej wiedziec, dzieki ;)

shake90
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: shake90 » pn 28 maja, 2018 05:01

cześć, wiem już wszystko. Otrzymałem informacje z Urzędu do Spraw cudzoziemców jak i straży granicznej, która posiada oddział na Lotnisku Chopina Warszawa. Napiszę w skrócie bo wychodzę zaraz do pracy.
1. Urząd do spraw cudzoziemców : Pani powiedziała, że cudzoziemcowi ( małżonkowi obywatela RP) należy wysłać oryginał decyzji pozytywnej z uzyskaniem zezwolenia. Poinformowała mnie, że taki dokument jest podstawą do ubiegania się nawet o wizę D. Powiedziałem jej, że to niemożliwe, że nie ma podstaw do uzyskania wizy krajowej. Powiedziała mi 3x , że to nie prawda i podstawa jest. Wtedy Konsul widząc decyzję kontaktuje się w urzędem w Warszawie i sprawdza jak wygląda tam sytuacja.
2. Odpowiedź od straży granicznej : Jeżeli cudzoziemiec przy kontroli paszportowej przedstawi paszport z wizą i decyzję z zezwoleniem na pobyt to po konsultacji telefonicznej bądź sprawdzeniu w systemie czy faktycznie cudzoziemiec składał wniosek i pobyt został udzielony, przepuszczą cudzoziemca na terytorium RP aby mógł odebrać osobiście Kartę pobytu ( Kartę pobytu odbiera się tylko osobiście)

Dodam jeszcze, że Pani z urzędu powiedziała, że wiza mogłabybyć w takim przypadku nawet na 2 dni aby cudzioziemiec mógł przekroczyć i dostać się do RP bo będąc już w RP posiada zezwolenie na pobyt i będzie legitymował się kartą pobytu a nie wizą.

ODPOWIEDZ