Rosyjski paszport (matka Rosjanka), wjazd bez wizy.

Forum to przeznaczone jest na poruszanie problemów dotyczących Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR, lecz nie mieszczących się w zakresie powyzszych for.
Awatar użytkownika
Cynaede
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Cynaede » sob 25 sie, 2018 16:23

Witam wszystkich.
Szukam informacji na ten temat już od dobrych kilku lat, ale nie są one jednoznaczne. Sytuacja wygląda tak, że moja matka jest Rosjanką, a ojciec Polakiem. Mieszkamy w Polsce, ja i rodzeństwo mamy polskie obywatelstwo, mama jest na karcie stałego pobytu.
Za każdym razem kiedy chcemy jechać do Rosji, żeby odwiedzić rodzinę jest konieczność wyrobienia i wykupienia wizy i ubezpieczenia przeze mnie i rodzeństwo.
Czy istnieje jakikolwiek sposób na ominięcie tego? Słyszałam, że można mieć dwa paszporty: polski i rosyjski przez pewną lukę w prawie. Czy to prawda? Dodam, że jestem pełnoletnia i z językiem jakoś sobie radzę.
Będę wdzięczna za wszelkie informacje. Mojej mamie się kończy karta stałego pobytu jakoś w następne lato, więc się z nią przejadę do ambasady dowiedzieć się co i jak, ale wolałabym mieć jakiekolwiek pojęcie wcześniej.

Tambala
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: Tambala » śr 05 wrz, 2018 20:15

Sytuacja nie jest prosta, ale do załatwienia. Znajomy był w identycznej sytuacji i potwierdził niedawno swoje rosyjskie obywatelstwo, ale zrobił to będąc w Rosji. Jeżeli urodziłaś się w Rosji, zgodnie z prawem rosyjskim jesteś obywatelką Rosji od urodzenia i sprawa powinna być dużo prostsza.

ФЕДЕРАЛЬНЫЙ ЗАКОН О гражданстве Российской Федерации
Статья 12. Приобретение гражданства Российской Федерации по рождению
1. Ребенок приобретает гражданство Российской Федерации по рождению, если на день рождения ребенка:
в) один из его родителей имеет гражданство Российской Федерации, а другой родитель является иностранным гражданином, при условии, что ребенок родился на территории Российской Федерации либо если в ином случае он станет лицом без гражданства;

Awatar użytkownika
Cynaede
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Cynaede » sob 03 lis, 2018 13:22

Urodziłam się w Polsce, więc sprawa zdaje się jeszcze trudniejsza, bo nie do końca wiem, zgodnie z jakim prawem będę mogła się ubiegać o paszport. Możliwe, że to będzie działać w ten sposób, że jeśli moja matka jest obywatelką FR to по праву рождения, chociaż to bardzo dziwne.
Zostaje mi czekać do lata i po prostu zapytać dokładnie w konsulacie.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek » wt 04 cze, 2019 16:45

trochę późno odpowiadam ale może jeszcze aktualne.Otóż,jeżeli po Twoim narodzeniu matka nie pozbawiła cię w jednym z Konsulatów Rosji na terenie Polski możliwości ubiegania się po niej jako rodzic obywatelstwa Rosji to jak najbardziej takowe uzyskasz.Niemniej procedura jest kosztowna i czasochłonna.W Rosji przy składaniu dokumentów w/g miejsca meldunku lub byłego meldunku matki składa ona potrzebne wnioski,niestety wraz z ojcem.Procedura trwa aż pół roku i jeszcze około miesiąca na paszport.I musisz odebrać ów dokument ponieważ przepadnie.Kosztów nie będę pisać bo one co chwilę rosną.Łatwiej będzie wam całą procedurę przeprowadzić w Konsulacie Rosji w PL w/g miejsca meldunku.To też trwa i kosztuje ale będąc w kontakcie tel można po zakończeniu procedury odebrać dokumenty bez potrzeby udawania się do Rosji.
Do tego czasu pozostaje wiza prywatna dla członków rodziny,w tej chwili po 150pln od głowy plus ubezpieczenie.Możesz składać po elektronicznym umówieniu się w Konsulacie omijając centrum wizowe i dodatkową opłatę,pozdr

ODPOWIEDZ