Ślub z obywatelką Rosji... jak to wygląda od strony prawnej?

Forum to przeznaczone jest na poruszanie problemów dotyczących Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR, lecz nie mieszczących się w zakresie powyzszych for.
skubi
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

łšlub z obywatelkę… Rosji... jak to wyglę…da od strony prawnej?

Post autor: skubi »

Mam nastepujące pytanie, może ktoś mi będzie w stanie jakoś na nie odpowiedzieć.

Czy orientujecie sie może jak wygląda od strony prawnej zawarcie związku małżeńskiego z obywatelką Rosji, oczywiście w Polsce? Jakie dokumenty są potrzebne i na jakiej zasadzie "nowoupieczona" żona może zostać w Polsce? :!:
Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r »

na ile wiem , moze zostac jako zona
ale dokumentow trzeba bardzo duzo, przy czym najpierw sie idzie do urzedu stanu cywilnego, zeby wziac kwitek na oplate zaswiadczenia, ze nie jest zamezna, pozniej wplaca sie do kasy, potem trzeba kwitek oddac do urzedu i czekac 14-30 dni poki oni wygrzebia twoja sprawe z archiwum (czy tam gdzie oni grzebia - nie wiadomo)...
Na ile wiem urzad wydaje/przyjmuja zamowienia/zaswiadczenia tylko 2 razy na tydzien...(kto nie zdazyl - ten sie spoznil)
no i tak jeszcze pare innych zaswiadczen (to w urzedzie powiedza), pozniej trzeba je przetlumaczyc i zasw. u notariusza.
slyszalam tez ze trzeba jeszcze zaswiadczenie lekarskie... ale to juz chyba konsulat polski wymaga ...
tyle co wiem, najlepiej niech "nowoupieczona" żona zatelefonuje do urzedu stanu cywilnego - tam podpowiedza
powodzenia i cierpliwosci
Ostatnio zmieniony wt 23 sty, 2007 15:59 przez Anna888r, łącznie zmieniany 1 raz.
Жить, как говориться, хорошо!
Adzika
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Adzika »

a po co obywatelka Rosji ma brac jakies zaswiadczenie w urzedzie stanu cywilnego w Polsce? i kto jej go da? :D
1 - trzeba przetlumaczyc akt urodzenia przyszlej zony u tlumacza przysieglego
2 -przyszly maz bierze odpis z aktu urodzenia
3-z tym tlumaczeniem, paszportem i dokumentami meza ona idzie do konsulatu RF i bierze tam zaswiadczenie ze nie jest zamezna w RF (trzeba wypelnic wniosek), kosztuje niedrogo
4-z zaswiadczeniem, tlumaczeniem aktu urodzenia prz. zony i odpisem z aktu urodzenia prz. meza razem ida do USC i skladaja wniosek, placa za znaczki skarbowe

wszystko zajmuej 2-3 tygodnie i wcale nie jest trudne.
Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

mowie o dokumentach z rosyjskiego urzedu stanu cywilnego
Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Adzika pisze:a po co obywatelka Rosji ma brac jakies zaswiadczenie w urzedzie stanu cywilnego w Polsce? i kto jej go da? :D
1 - trzeba przetlumaczyc akt urodzenia przyszlej zony u tlumacza przysieglego
2 -przyszly maz bierze odpis z aktu urodzenia
3-z tym tlumaczeniem, paszportem i dokumentami meza ona idzie do konsulatu RF i bierze tam zaswiadczenie ze nie jest zamezna w RF (trzeba wypelnic wniosek), kosztuje niedrogo
4-z zaswiadczeniem, tlumaczeniem aktu urodzenia prz. zony i odpisem z aktu urodzenia prz. meza razem ida do USC i skladaja wniosek, placa za znaczki skarbowe

wszystko zajmuej 2-3 tygodnie i wcale nie jest trudne.
to w wypadku kiedy przyszla jest juz w Polsce
Adzika
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Anna 888, przepraszam, przeczytalam jeszcze raz i zrozumialam, ze chodzilo cie o to, ze ona te dokumenty w Rosji musi zbierac. Ja pisalam, jak to sie robi juz na miejscu, w RP. W Rosji faktycznie ciezko jest z tymi papierami i watpie zeby ktos w ZAGS (rosyjski odpowiednik USC) chcial jej w tym pomagac. Jesli dziewczyna zbierze wszystkie dokumenty w Rosji, to chyba nie ma sensu tego tam tlumaczyc i potwierdzac u notariusza, i tak tego nie przyjma w RP, bo uznaja tylko tlumaczenia tlumacza przysieglego (przynajmniej ja mam takie doswiadczenie). Aha, i jeszcze jedno-radze dziewczynie nie zmieniac nazwiska, bo inaczej bedzie prawdziwy koszmar-trzeba bedzie zmienic паспорт w RF, загранпаспорт, a to potrwa 3-5 miesiecy.
Adzika
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

aha, poki pisalam, tz juy odpowiedzalas :), jeszcze raz przepraszam
malarz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: malarz »

a ktos wie jak by to było jak bym ślub brał z rosjanką w rosji co potrzebne???
Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

to musisz najpierw do USC zwrocic sie
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

chcesz wziasc slub w Rosji :
idziesz do swojego USC, bierzesz:
1. akt urodzenia odpis, i 2. zaswiadczenie o braku przeciwskazan zawarcia malzenstwa za granica czeka sie od 1-7 dni. Oplata 35 pln + 15 za akt.
3. Tlumaczysz to notarialnie na rosyjski.. cenay rozne, taniej w Polsce ale nie zawsze im sie podobaja nasze tlumaczenia.
4. Jedziesz do Zags w Rosji, skladasz dokumenta i ustalacie date slubu, jeszcze treoszke bumaszek na miejscu ..

Powodzenia i Wszystkiego najlepszego Mlodej PARZE !! :)

napisz wrazenia po ..
michalete1
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

....

Post autor: michalete1 »

a Ja mam takie pytanie, dziewczyna mieszka w Kaliningradzie, ma 19 lat.

Ja nie mam w Polsce meldunku i nie posiadam paszportu, chcę w wakacje 2009 wziąć w Polsce z Nią tu ślub cywilny i kościelny.

Jak to jest możliwe, żeby tu ona w Polsce ze mną żyła? Jak to załatwiać po kolei. Czy w ogóle mam szansę, jak w dowodzie mam Brak meldunku.???

Dodam tylko, że Pani urodziła się w Niemczech, ale obywatelstwo ma Rosyjskie, bo od 2 roku życia mieszka w Kaliningradzie.

Dziękuje za pomoc!
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

WITAM

Po kolei....

ŚLUB W POLSCE,
Pani musi przyjechać do polski.
Musi ze sobą mieć:
1. Zgodę na zawarcie związku małżeńskiego zagranicą z Rosyjskiego Urzędu Stanu Cywilnego.
2. Akt urodzenia z Rosyjskiego USC
3. Ksero Paszportu. (Najlepiej jak ma już zapis paszportu ŁACIŃSKO LITEROWY BEZ X,V,...)
W Polsce:
1. Wykonujecie TŁUMACZENIE PRZYSIĘGŁE: jej zgody z USC.
2. Wykonujecie tłumaczenie Przysięgłe Aktu urodzenia.

Jeżeli nie udało jej się tego zdobyć dokumentów w ROSJI? może zrobi w konsulacie Rosyjskim ale jest DROŻNEJ!!!

DOBRA RADA:
Idz do USC gdzie zamierzacie brać ślub, porozmawiaj z KIEROWNIKIEM USC aby nie robiła
Pani/Pan wielkich oczu... uprzedź oni tez muszą sobie sprawdzić. W mniejszych miastach to ewenement wiec ... nie zawsze wiedza co jest potrzebne.

W akcie zawarcia ślubu sprawdź aby były polskie litery żadnych X,V...
np. DAVIDOV ->> DAWIDOW. (takie coś ułatwi Ci przyszłość! ;-) )

Jeżeli "już zona" zmieni nazwisko? na Swoje+Twoje, musi wymienić PASZPORT, tez ważne abyście mieli nazwiska polsko podobne bez: Ę, Ą, Ś, Ć, Ó, Ń, Ż, Ź, X,V... bo Rosjanie pisząc to wypiszą bzdury straszne.

Przyszła zona może przyjechać na wizie nawet turystycznej ;-) a potem może zostać... wiza przedłużona... i KARTA CZASOWEGO POBYTU.
Jeżeli zona nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa i obronności Państwa... NIE MOŻE BYĆ WYDALONA lub DEPORTOWANA itd jako TWOJA RODZINA ;-)
NIE MOŻNA deportować Małżonka obywatela RP.

Przemyśl tez sprawę 4 razy!!!... bo "pakujesz się" w BIUROKRATYCZNY kocioł ale... jak kochasz? dasz radę.
Acha... jeżeli bierzecie ślub tylko dla jej obywatelstwa "papierowe Małżeństwo" ? daj sobie spokój.... sprawdzają i bez kłopotu Was wykryją a to już... KARALNE!
Uwierz na słowo są w tym DOBRZY!

Inne fantastyczne szczegóły już po ślubie i najlepiej prywatnie ;-)
Ponieważ sprawę nieco chyba znam... Na pewno pomogę.
melodyjna1414
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: melodyjna1414 »

a jak by wygladal slub koscielny ?? :)
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

A co ma Kościół do obywatelstwa?

problemy tylko przy Konkordatowym bo w USC musisz wszystko nieco sfinalizować ;-)
tomek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: tomek »

a jak to jes jesli chcialbym wziasc slub z ukrainka?na ukrainie?
jest to mozliwe np w polskim konsulacie?
nomag
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: nomag »

Witam!
Tlumaczysz u tlumacza przysieglego odpis calkowity aktu urodzenia oraz zaswiadczenie o nie posiadaniu przeszkod prawnych do zawarcia malzenstwa za granica.
Razem z wybranka idziesz do ukrainskiego USC w wybranej miejscowosci i sie rejstrujesz.
Tyle w teorii.
W praktyce nie podobaja im sie polskie tlumaczenie ( na ukrainie nie ma instytucji tlymacza przysieglego) i zarzyczyli sobie tlumaczenie mojego paszportu oraz tzw. kartuszki.
Jade jutro d Uzhorodu zrobic tlumaczenie paszportu oraz potwierdzona kopie. I zobacze co mi tam powiedza na polskie tylaczenie.
Dam znac co dalej.
Pozdro
halun1980
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: halun1980 »

BARTixR pisze:chcesz wziasc slub w Rosji :
idziesz do swojego USC, bierzesz:
1. akt urodzenia odpis, i 2. zaswiadczenie o braku przeciwskazan zawarcia malzenstwa za granica czeka sie od 1-7 dni. Oplata 35 pln + 15 za akt.
3. Tlumaczysz to notarialnie na rosyjski.. cenay rozne, taniej w Polsce ale nie zawsze im sie podobaja nasze tlumaczenia.
4. Jedziesz do Zags w Rosji, skladasz dokumenta i ustalacie date slubu, jeszcze treoszke bumaszek na miejscu ..

Powodzenia i Wszystkiego najlepszego Mlodej PARZE !! :)

napisz wrazenia po ..
A jak to jest po slubie w rosji kiedy moge z zona do polski przyjechac
bawey
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: bawey »

świetne pytanie, to samo teraz zaprząta mi głowę. Czy w polskiej ambasadzie można uzyskać wizę dla żony na podstawie aktu ślubu?
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

AMBASADA RP W MOSKWIE

Zapytania w sprawach wizowych proszę kierować na adres:

consulate@polandemb.ru
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

halun1980
bawey

Małżonce(małżonkowi) obywatela(ki) Polski przysługuję bezpłatna wiza wielokrotna długoterminowa. (choć za pierwszym razem mogą dać jednorazową bądź 3 mies.)

Zgoś się ze wszystkimi dokumentami potwierdzającymi ślub, twoje dane , zameldowanie w rosji.
ksero wizy i storny z paspzortami, aktu ślubu. + podanie o wydanie wizy.
Podania nie podpisuj, podpiszesz przy konsulu.
Ece
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Ece »

Czy ktoś może podpowiedzieć, jak wygląda uzyskanie takiego zaświadczenia z rosyjskiego USC Na razie udało nam się jedynie znaleźć, że takie zaświadczenie można uzyskać w rosyjskiej ambasadzie. A może ktoś wie jak długo trwa załatwianie tego w ten sposób?

Jeżeli są jakieś wymogi dotyczące wizyty w rosyjskim USC właściwym dla miejsca stałego zameldowania, to niestety opcja podróży 5000 km w jedną stronę średnio nam się uśmiecha ;)
Ece
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem RP załatwione, więc mogę opisać ku potomnym, jak je uzyskać.

I. Wymagane dokumenty:
1. Paszport rosyjski
2. Paszport rosyjski zagraniczny
3. Akt urodzenia + tłumaczenie przysięgłe na j. polski
4. Paszport lub dowód osobisty przyszłego małżonka

W ambasadzie powiedzieli także o kopii powyższych dokumentów, w praktyce jednak i tak sami zrobili ksero tego, co im było potrzebne.

II. Czas realizacji - 5 dni roboczych
III. Opłata - niecałe 100 zł (można na miejscu zapłacić kartą)

Zaświadczenie ważne jest 6 miesięcy i wpisane jest na nim imię i nazwisko osoby, z którą ewentualnie można wziąć ślub.

Zawsze najlepiej wcześniej zadzwonić i się wszystkiego dowiedzieć (stan na dziś- nie pracują w środy).
rhat
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: rhat »

Chciałbym wznowić ten wątek o ile jeszcze ktokolwiek będzie mi w stanie odpowiedzieć. Ja także chcę się ożenić z obywatelką Rosji. Zależy mi oczywiście na tym, aby moja przyszła żona otrzymała zezwolenie na zamieszkanie na czas określony. Z tego, co się dowiedziałem, do "wykonania" potrzebne jest szereg czynności. I tak:
1. Oczywiście należy w Wydziale ds. Cudzoziemców złożyć sam wniosek,
2. Kserokopię paszportu,
3. Kserokopię poświadczenia zameldowania,
4. Kserokopię aktualnego odpisu skróconego aktu małżeństwa,
5. Kserokopię dowodu osobistego współmałżonka (obywatela polskiego),
6. Fotografie i dwa dowody wpłaty za opłaty skarbowe.

I teraz pytanie:

Ad.3. Czy ktoś z Was orientuje się jak jest z tym zameldowaniem? Czy ja po prostu mogę zameldować moją przyszłą żonę u siebie? A jeśli tak, to czy dobrze myślę, że zameldować ją powinienem w Wydziale Spraw Obywatelskich?
I dalej: jak jest z obowiązkiem meldunkowym? Na stronie mojego UM wyczytałem, że muszę zameldować cudzoziemca najpóźniej 4 doby od dnia przyjazdu. Na jak długo mogę ją zameldować?

Będę bardzo, bardzo wdzięczny za odpowiedź jeśli ktoś orientuje się w temacie.

Ad.4. Czy ktoś się orientuje jak długo trzeba czekać na ślub? I jakie dokumenty należy przedstawić do USC? Oczywiście wiem, że te, o których pisał Ece w swoim poście. Ale czy jeszcze jakieś? Gdzieś tam wyczytałem, że jeśli któreś z dokumentów są w języku rosyjskim, to w trakcie składania dokumentów musi być obecny tłumacz przysięgły. Wydaje mi się to absurdalne. Ale kto wie.

Tu także będę dozgonnie wdzięczny za info :)

Pozdrawiam.
Ece
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Ja wkrótce będę miał to samo, więc opiszę co wiem na tę chwilę, ale jeszcze bez praktyki.
rhat pisze:Zależy mi oczywiście na tym, aby moja przyszła żona otrzymała zezwolenie na zamieszkanie na czas określony. Z tego, co się dowiedziałem, do "wykonania" potrzebne jest szereg czynności. I tak:
Nie wiem skąd jesteś, ale ja wszedłem na stronę swojego Urzędu Wojewódzkiego i tam wszystko jest opisane (u mnie na przykład chcą m.in. tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia). Dodatkowo są numery telefonów i można się dopytać.
rhat pisze:Ad.3. Czy ktoś z Was orientuje się jak jest z tym zameldowaniem?
Strona internetowa Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta (być może Gminy- nie wiem gdzie mieszkasz) i tam znowu znalazłem dokładnie opisane jak wygląda zameldowanie cudzoziemca na pobyt czasowy do 3 miesięcy i czasowy lub stały powyżej 3 miesięcy. U mnie jest to w Urzędzie Miasta i z BIP informacja jest, że załatwia się to tak (do 3 miesięcy):
Obowiązku meldunkowego dokonuje się ustnie w obecności najemcy / właściciela lokalu
legitymującego się tytułem prawnym do lokalu (umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej,
decyzja administracyjna , orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu),
oraz dokumentem stwierdzającym tożsamość.
rhat pisze:Ad.4. Czy ktoś się orientuje jak długo trzeba czekać na ślub? I jakie dokumenty należy przedstawić do USC?
Znowu BIP, strona USC:
w przypadku, gdy jedną z osób jest cudzoziemiec:
paszport – do wglądu, w przypadku zamieszkania w Polsce na stałe – karta stałego pobytu – do wglądu
odpis skrócony aktu urodzenia wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego
zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez właściwy organ w kraju lub
przedstawicielstwo dyplomatyczne albo postanowienie sądu rejonowego zwalniające cudzoziemca od
obowiązku przedłożenia zaświadczenia
- obowiązuje okres 1 miesiąca od dnia złożenia dokumentów do dnia ślubu,
Gdy cudzoziemiec nie zna języka polskiego, konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego podczas ceremonii zawarcia związku małżeńskiego. Nie wiem jeszcze jak praktyce traktowane jest to "nie zna języka polskiego" i trochę się obawiam, że urzędnicy "tak na wszelki wypadek" będą chcieli, aby tłumacz był obecny.
rhat
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: rhat »

Dzięki wielkie za odpowiedź.
Jestem z Wrocławia. I uwierz mi, że próbowałem znaleźć te informacje na stronach UM i BIPu, ale albo ktoś to pisał pod wpływem, albo ja po prostu tego nie rozumiem: http://www.um.wroc.pl/p/951/
Już nie mówiąc o tym, że nie ma tam po prostu informacji na temat zameldowania cudzoziemców. W Rosji jest wszystko jasne. Kiedy tam przyjeżdżam, to po prostu mam obowiązek zameldować się do 48 godzin po przyjeździe. A później wymeldować. Tymczasem niebawem przyjeżdża do mnie moja luba i ja po prostu nie wiem, czy mam obowiązek ją zameldować, czy nie. I czy po jej wyjeździe mam ją wymeldować, czy także nie ma takiej konieczności. Pełna masakra. Bo jeśli muszę ją wymeldować to jak do cholery przedstawić poświadczenie zameldowania przy wniosku o udzielenie zazwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony? :) W poniedziałek będę tam dzwonił i pro forma dla potomności napiszę czego się dowiedziałem.
A czy możesz po prostu podrzucić mi treść tego, co jest w BIPie Twojego Urzędu Miasta? Nawet na priv, bo rozumiem, że taka treść nie każdego musi interesować.

Ale już wiem dużo więcej. To może będziesz wiedział jeszcze jedno. Wiem, że wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony należy złożyć na 7 lub 45 (właśnie tego nie jestem pewien) dni przed końcem terminu ważności wizy w paszporcie. Orientujesz się może która z tych liczb jest właściwa?
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

co jakiś czas są wprowadzane nowe przepisy więc przy składaniu wniosku trzeba info aktualizować,ale od czegoś musimy zacząć:
-meldunek na wizie też oczywiście musi być w PL,może zameldować na czas oznaczony do 3m-cy lub dłużej tylko właściciel lub główny najemca mieszkania.Nie ma potrzeby się wymeldować,czasowy meldunek sam utraci swoją moc prawną.
-w Urzędzie Wojew. składacie dokumenty jakie wymagają na 45 dni przed upływem ważności pobytu w PL(wiza czy zezw. to nie ma znaczenia).Gdyby po ślubie żona musiała wyjechać do siebie możesz zostać jej przedstawicielem w UW,problem w tym że po uzyskaniu zezw. występujesz o kartę pobytu do tego zezw.,odebrać ją może TYLKO osoba składająca wniosek,bez tej karty nie przekroczy granicy.Wyjscie-odbierasz zezw. i Jej wysyłasz,z nim po wizę do Konsula.Na podstawie zezw. ale przed wnioskiem o kartę musisz ponownie zameldować żonę na czas jak w zezw.,procedura j/w.
-nawet po ślubie i tak żona otrzyma zezw. na czas oznaczony do 2 lat,droga do pobytu stałego jest długa i rozciągnięta w czasie,na tym etapie to nie ma znaczenia,powodzenia
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

w USC dokumenty wymagane:
-akt urodzenia przetłumaczony w PL przez przysięgłego
-paszport zagraniczny(bywa że wymagają ważnej wizy)
-dokument z Konsulatu o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego
-przy składaniu dokum. nie wymaga się obecności tłumacza
-w praktyce to kierownik USC decyduje na podstawie rozmowy czy jest potrzebny tłumacz przy zawieraniu małżeństawa czy nie
-czas oczekiwania 30 dni(może być skrócony w wyjątkowych przypadkach)
-w tej chwili brak rejonizacji przy zawieraniu związku więc problem w jednym urzędzie nie koniecznie musi być problemem w drugim USC
-powyższe dotyczy obcokrajowca,być może w tej chwili wymagają jeszcze jakiegoś dodatkowego papierka,o takie info to już do USC
-podstawą do wystąpienia w UW o pobyt czasowy(jak Was czas nagli)może być również zaświadczenie z USC o złożeniu dokumentów celem zawarcia zw. małżeńskiego
Ece
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

rhat pisze:Tymczasem niebawem przyjeżdża do mnie moja luba i ja po prostu nie wiem, czy mam obowiązek ją zameldować, czy nie.
Ja sam nie mieszkam tam, gdzie jestem zameldowany już od 8 lat. Swojej dziewczyny nigdy nie meldowałem wychodząc z założenia, że nikogo to nie będzie interesowało.

Koszalin:
- zameldowanie: http://bip.koszalin.pl/?a=10069
- zamieszkanie na czas oznaczony http://www.szczecin.uw.gov.pl/urzad/Wyd ... czony.aspx

Na stronie mojego urzędu oraz gdy byłem osobiście w WSOiC było to 45 dni. W przypadku mojej dziewczyny to nie będzie to problem, ponieważ wizę ma roczną (fiński konsulat). Dni, które może przebywać w Schengen, będą jej się kończyć, ale już jako moja małżonka nie zostanie wydalona, nawet gdyby ktoś bardzo chciał te dni liczyć.
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

meldunek musi być,jego brak grozi grzywną lub utrudnieniami przy składaniu wniosków.
Wniosek o czasowe osiedlenie do UW musi być złożony na 45 dni przed upływem ważnego pobytu w PL,fakt-małżonka obywatela polskiego wydalić nie można ale można skrócić czas pobytu na zezw.,a każde kosztuje i to nie mało.
Brak stałego przebywania w miejscu zameldowania bez wskazania miejsca przebywania grozi przewlekłością procedór lub innymi sankcjami których nie znam,UW może zlecić kontrolę w miejscu zameldowania lub przebywania Straży Granicznej(osobiście takiej doświadczyliśmy),ich opinia jest wiążąca.Jeżeli obcokrajowiec-małżonek obywatela polskiego którego nie można wydalić nie poddaje się powyższym procedurom to nie posiada zezw. na pobyt a co za tym idzie Karty pobytu,nie może zatem na podstawie swojego paszportu wyjechać np. do Strefy Schengen,a wróciwszy do swojego kraju może już nie wjechać do PL nawet jako małżonek obywatela polskiego.
Przypomnę że wiza otrzymana w Konsulacie nie upoważnia Straży Granicznej do wpuszczenia takiej osoby na terytorium PL.
Oldskool-Rave
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Oldskool-Rave »

Witam. Dziękuję, że mogę skorzystać z Waszej pomocy.
Mam 3 pytania:
1. Czy moja dziewczyna potrzebuje zaświadczenie lekarskie?
2. Czy wymagane jest poświadczenie jej aktu urodzenia poprzez apostile? Jeżeli tak, to mam nadzieję, że tylko do aktu urodzenia (mam nadzieję, ze apostile nie będzie wymagany do zgody na zawarcie ślubu z cudzoziemcem)
3. Ile najlepiej zrobić kopii tłumaczeń dokumentów u tłumacza przysięgłego?
4. Ciekawe ile zdjęć zrobić (przybliżona ilość)

Dziękuję.
ODPOWIEDZ