KLUB MAŁŻEŃSTW WSCHODNICH "CMECb"

Forum to przeznaczone jest na poruszanie problemów dotyczących Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR, lecz nie mieszczących się w zakresie powyzszych for.
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

KLUB MAłŻEłƒSTW WSCHODNICH "CMECb"

Post autor: ARTURINGA »

WITAM

W związku z kilkoma rozmowami... pytaniami itd

Proponuje?...

zorganizowac:
KLUB MAŁŻEŃSTW WSCHODNICH "CMECb"

1. Do klubu mogą należeć małżeństwa w których jedno z osób pochodzi z Państw Wschodnich (Rosja i ex CCCP), pozostałe osoby... na statusie obserwatorów ;-)

2. Do klubu mogą należeć Małżeństwa! (single... status obserwatora ;-) (was To dopiero czeka!)

Już poważniej,
3. Członkowie Klubu powinni sobie pomagać w trudnych sytuacjach takich jak pomoc urzędowo - prawno -przepisowa.
(sami wiemy jak jest z załatwianiem KWITÓW! w naszych Urzędach).

4. Należy sie wymieniać spostrzeżeniami, informacjami, które mogą pomagać innym osobą z klubu!

5. Dopuszcza sie wspólne działanie, w celu znalezienia pracy.
(Wiemy jak to jest z zatrudnianiem cudzoziemca w Polsce!)

To propozycja "nieco żartobliwa" ale niektóre tematy bywają naprawdę Bardzo poważne.
Chciałbym aby wszyscy którzy mają takie pary-małżeństwa... "trzymali sie razem"
W końcu mamy te same podobne problemy... jedni już po, inni dopiero przed (uzyskanie karty pobytu, obywatelstwa, i zwykłego zadomowienia sie w nowym Kraju) ale...
Jak to mówią razem... raźniej!

Pozdrawiam
maex
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: maex »

Bradzo dobry wątek !

W takim wypadku na poczatek zaoferuje moja kandydature ;) tzn moja i Ziny.

Pozdrawiam
Zina mieszkala w Moskwie .... tak dalej i wracamy do niej
krzysiekmazur
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: krzysiekmazur »

Potwierdzam!dobry temat!
Bede mial sporo pytan:)
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Taaak

Napewno nie jedno cie zaskoczy ... zwlaszcza nasze Urzedy Np do spraw cudzoziemcow!
Ale warto... jak sie kocha ;) mozna gory przenosic!

POZDRAWIAM
(Chwilowo z ISTAMBUŁU)
Awatar użytkownika
krymczanka
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: krymczanka »

nas tez mozna zapisac: mnie i Leszka.

i jeszcze, warto pomyslec jeszcze na temat dzieci. ja mowie o tych dzieci, ktore przyjechali do Polski. przeciez sa malzenstwa, ktore maja drugi szlub. jakie sa problemy u dzieci? jak one daja sobie rady?
pozdrawiam
Tatiana
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

hmmm Dzieci ... to tez ciekawe spostrzeżenie...

np. Moja córcia nie che sie w ogóle uczyć па русски!
a mówi niektóre słowa czyściusieńko! ;-)
Awatar użytkownika
krymczanka
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: krymczanka »

A moja boi się jechać do Polski, bo nie wie jak będzie się uczyć i czy znajdzie przyjaciół...
ona nie zna polskiego... trochę rozumie, ale... :( :(
Ja też się boję, że nie da sobie rady... Wsparcie i pomoc dzieci, które już to przeżyly, czy są w podobnej sytuacji byłyby bardzo potrzebny... :!:
pozdrawiam
Tatiana
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

w każdym razie nasze małżeństwa mają... swoje małe i wielkie sprawy ;-)
dlatego warto sie trzymać razem...
Gragor210
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Gragor210 »

ja też chce do tego klubu:)Pierwszy raz w ogóle na jakimś forum jestem wiec jeśli coś po knocę to bez urazy:)Właśnie mam dziewczynę z BY i też ma dziecko.Super 5 letnią córcie.Była w PL pół roku na zaproszeniu do pracy lecz w Lutym skończyła się jej WIZA!!! i musiała wrócić.Nie widziałem jej do 01.04.Byłem u niej 10dni i było OK:)Od tamtej pory jej nie widziałem:(Piszemy itd...ale to mało:(Chciałbym ją ściągnąć razem z córką do Pl lecz to co przeczytałem na necie to trzeba mieć wypchany portfel:(Proszę o jakąś poradę pomoc.Ludzie pomocy:(
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

Gragor210
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Gragor210 »

Przykro mi ale to mi nic nie pomogło:(Jest tego sporo i nie czaje tego:(Chodzi mi o to żeby mogła przyjechać ale kasy na koncie nie mam wiec jak mogę jej zdziałać zaproszenie.Co zrobić zeby mogła przyjechać razem z córką?????:(
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

w/w www znam tylko przelotnie...

Ale tu na forum mamy kilka ;-) Par mieszanych....
proponuje tu pisać moze nawet jeżeli będzie ciekawy temat? przedyskutować to i owo na Czacie? czy to Czwartkowym o 20:00 ? czy nawet według potrzeb ;-)

przeważnie mamy te same problemy, te same PAPIEROLOGIE ;-) te same trudności...
Jedni na mnie, inni na bardziej zaawansowanym etapie, jeszcze inni juz za sobą ;-)
BothSides
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: BothSides »

To my też, my też! Co prawda ślub za ok.3 miesiące, ale chyba już możemy się dołączyć ;)
Ja Polka, narzeczony Ukrainiec. Za tydzień przyjedzie i zaczynamy załatwianie... trzymajcie kciuki!
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Niech narzeczony weźmie 2-3 akty urodzenia z Ukrainy ;-)
Przyda się!!!
BothSides
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Hahaha (ponure i ironiczne). Skąd je wziąć? W ZAGSie mówią, że nie dają odpisów ani nic. W dodatku narzeczony urodzony w Rosji, na Syberii. Ale coś tam kombinuje, mam nadzieję, że doślą z dalekiej krainy śniegu. Dzięki za rady, jak kto ma jakieś jeszcze, to prosimy się podzielić :)
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

1. Wymieniasz Rosyjski / Ukraiński akt urodzenia na Polski w USC.
2. Staracie sie o PESEL
3. W tym czasie od razu dokumenty na Ślub i jest szansa ;-)
epistolomanka
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: epistolomanka »

Witam wszystkich! Z radością dołączam się do Waszego klubu jako Rosjanka, która latem bierze ślub z Polakiem! :D

Potrzebuje pomocy, ponieważ tak się zaangażowałam w sprawy polsko-rosyjskich małżeństw, ze pisze teraz o tym doktorat - o tym, jak małżonkowie odbierają swoja odmienność kulturowa, jak udaje im się pogodzić "polskość" i "rosyjskość". Na własnej skórze już odczulam, co to jest, ale dla doktoratu własny związek to za mało :D Zatem szukam par polsko-rosyjskich (niekoniecznie już po ślubie), dla których było by ciekawym doświadczeniem uczestnictwo w moim badaniu. To jest badanie jakościowe, polegające przede wszystkim na rozmowie i zadawaniu pytań. Doktorat pisze w Instytucie Etnologii na UW, mieszkam w Warszawie, ale jeżeli dostane grant, to będę mogla pojechać i na drugi koniec kraju, bo bardzo mi zależy na każdej rozmowie.
Będę bardzo wdzięczna wszystkim, kto zechce mi w tym pomoc i ze mną porozmawiać! Mail do mnie to tatiana.busygina@gmail.com.
Z góry bardzo, bardzo dziękuję!
epistolomanka
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

A tak swoja drogą... A propos biurokracji... Dowiadywałam się w urzędzie stanu cywilnego w Moskwie, jakie papiery są potrzebne do ślubu cywilnego z Polakiem i jak je legalizować. Odpowiedz brzmiała, ze w przypadku Polski apostille na polskie papiery nie jest potrzebny. Dziwi mnie to, pytam się, dlaczego. Niby dlatego, ze "Polska nie podpisała Haagskiej konwencji" :shock: :shock: :shock: Sprawdzam w Internecie. Podpisała!!! Potem się okazało, ze chodzi nie o konwencje, tylko o osobna ustawę z 1996, która reguluje wzajemna pomoc prawna miedzy Polska i Rosja. Ale żeby to zrozumieć, ileż ja czasu zmarnowałam... Więc powodzenia wszystkim, kto zaczyna tę walkę z biurokracją... :lol:
epistolomanka
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

W regulaminie Klubu przeczytałam, ze "Należy się wymieniać spostrzeżeniami, informacjami, które mogą pomagać innym osobą z klubu!" :D
Jako nowy członek, dziele sie swoim niedawnym dobytkiem - to są wszystkie polsko-rosyjskie umowy!
http://moskwa.trade.gov.pl/pl/Bibliotec ... Tom_I.html
http://moskwa.trade.gov.pl/pl/Bibliotec ... om_II.html
Moze się komuś przyda.
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

BothSides
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

To ja się pochwalę - jesteśmy po wizycie w USC, wszystko załatwiliśmy bez problemów (dzięki wątkowi Chmiela viewtopic.php?t=6194 - ślub z Ukrainką/ Ukraińcem i wskazówkom pwlzeb - dziękujemy!) i mamy datę 12 lipca wyznaczoną na ślub.
Także pierwsze koty urzędnicze za płoty :) I w razie czego też możemy pomóc tym, którzy jeszcze przed.

edytowane, bo obiecałam naszej kochanej pani kierowniczce, że nikomu jej nie będziemu polecać, bo ma już za dużo pracy :mrgreen: Więc cofam!
Ostatnio zmieniony śr 14 lip, 2010 23:44 przez BothSides, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Ja akurat polecam USC CHRZANÓW... USC BIELSKO-BIAŁA, USC KATOWICE... I CZĘSTOCHOWA....

Bywa ze urzędnik tez może zrozumieć ;-) trudne sprawy

NIE POLECAM za to WYDZ ds. CUDZOZIEMCÓW KRAKÓW... brrrrr
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

BothSides, Gratuluje :) Ogromnie sie ciesze....

Co do Wydz. w Krakowie,
NIE ROZMAWIAJCIE Z KOBIETAMI. Robcie wszystko, by zajal sie Wami mezczyzna. No chyba, ze Pani ma dziwnie brzmiace imie (nie chce go podawac publicznie) - to bedzie milo.
PL-RUS
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: PL-RUS »

pwlzeb pisze:BothSides, Gratuluje :) Ogromnie sie ciesze....
Ja również :wink:
pwlzeb ja miałam gorsze doświadczenia z panami w Wydziale :wink:
BothSides
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

To znów ja, zwracam się do Was, doświadczonych, o radę.
Dwa pytania:
1. Ślub 12-ego lipca, 13 jedziemy złożyć wniosek o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony. czas oczekiwania do 45 dni. wiza jest ważna do 15 sierpnia czyli 36 dni. Co będzie jeśli to rzeczywiście potrawa dłużej niż te 36 dni? Wiem że "MĘŻA, ŻONY obywatela RP NIE MOŻNA! powtarzam NIE MOŻNA deportować" ale są inne sankcje, mogą nie wydać tego pozwolenia? Z praktycznej strony ktoś ma jakieś doświadczenia, porady? Na innym wątku też ktoś o to pytał, ale na rozmowę z konsulem już za późno, bo wizę narzeczony ma od dawna, jeszcze nie znaliśmy terminu ślubu, a ludzi w urzędzie boję się pytać, bo na 99% powiedzą że ma wyjechać, zrobić nową wize i wrócić po kartę.
2. Aby uzyskać zezwolenie należy przedstawić dokument potwierdzający posiadanie źródła dochodu lub własnych środków. Wiecie co w sytuacji, gdy pracy jeszcze nie ma (trudno o nią bez karty pobytu...) a "źródłem dochodu" są rodzice?
Z góry dzięki za dobre (mniej lub bardziej) rady.
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Po pierwsze... bez paniki...

A teraz spokojnie...
Odnosnie finansow.
Od 12 lipca Twoj malzonek moze legalnie bez pozwolenia pracowac.
Poniewaz nie ma pracy, potrzebuje dochody od rodzicow. Zakladam, ze rzeczywiscie takie pieniadze otrzymuje. Pytanie jaka droga? Przelew? WesterUnion? Ktos mu przywozi (znajomy kierowca autobusu)? Jezeli jest to forma bardziej oficjalna z imieniem i nazwiskiem rodzicow - macie udokumentowane pieniazki. Jesli bedzie ich za malo, reszte moze otrzymac od tesciow. Twoi Rodzice moga napisac oswiadczenie, ze JESTESCIE na ich utrzymaniu (pod warunkiem, ze bedziecie u nich zameldowani). Mozna tez inaczej zrobic, ale to na priv.
Jezeli macie rozdzielnosc majatkowa, Maz najprawdopodobniej musi miec najnizsza krajowa, czyli dysponowac srodkami w wysokosci 1317 zl. Jesli rozdzielnosci nie macie, moga sie domagaz tych 2634 zl i to po odliczeniu oplaty za wynajecie mieszkania. Jesli macie z tym problem, pisz na priv.
Co do wizy, to niestety jesli 14 sierpnia nie bedzie decyzji (trzeba podejsc), to 15 sierpnia (dzien swiateczny) maz musi przekroczyc granice.
W miedzyczasie zrobisz mu zaproszenia, zrobi bezplatna wize 16 sierpnia, 1 wrzesnia bedzie mogl wjechac ponownie.
Moze polaczcie to z wakacjami...
Siergiej
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Siergiej »

Tutaj może ktoś znajdzie pomoc :) nam pomogli http://www.forummigracyjne.org/pl/
my też chcemy mieć te drogę za sobą :wink: ale wszystko zaczniemy po urodzeniu coreczki :) choc mamy troche trudniej bo bylem 3 lata nielegalnie w Polsce.
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

znam podobny przypadek kiedy pewna obywatelka była w Polsce nielegalnie 3 lata? i zakończyło się to względnie szczęśliwie.... z tego co wiem chyba wróciła do polski.
A - nie było deportacji
B- po roku już mogla wraca ;-)

Wszystko da sie zrobić tylko trzeba pogrzebać w przepisach, ;-)
w w/w sprawie nawet SG pomogła - można!
PL-RUS
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: PL-RUS »

BothSides i Siergiej wiem że to ciężkie ale wiem z doświadczenia znajomych że takie przejścia umacniają związek :wink: .
Ja też znam przypadek obywatel Armenii był w PL nielegalnie miał narzeczone Polkę i z nią dwoje dzieci, był tu od małego więc nie mówił nawet po Ormiańsku całkowicie spolonizowany. Jak go złapali osadzili w areszcie potem narzeczona dała to do kilku gazet i dostał pobyt tolerowany :wink:
Znam wielu ludzi i legalnych i nie i wiem że przeprawy z urzędami to nic w porównaniu z nielegalnym pobytem.
BothSides
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Wielkie dzięki! Bardzo mnie uspokoiły Wasze odpowiedzi. Czytam tę ustawę tam i z powrotem, ale język prawny jest dla mnie jak chiński, poza tym wielu odpowiedzi się nie mogę doszukać. Narzeczony ma konto, na które otrzymuje przelewy od swojego ojca, zameldujemy się u rodziców ( i tak będziemy u nich oficjalnie mieszkać) i napiszą oświadczenie. Może to wystarczy.
Rozumiem, że można otrzymać bezpłatną wizę z takich właśnie powodów? bo jesteśmy trochę spłukani po tych wszystkich formalnościach, a każda wiza to przecież kupa kasy. Jakby co to rzeczywiście pojedziemy sobie na dwa tygodnie na Ukrainę, nad morze :)
A powiedzcie mi jeszcze, czy to zawsze trwa te 45 dni czy zdarza się że robią to szybciej?
Super, że jesteście, czuję się sto razy bezpieczniej w tym zwariowanym świecie urzędów i papierków. Dziękuję!
ODPOWIEDZ