Rosjoznawstwo na UJ

Forum to przeznaczone jest na poruszanie problemów dotyczących Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR, lecz nie mieszczących się w zakresie powyzszych for.
griszka
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Rosjoznawstwo na UJ

Post autor: griszka » wt 10 lip, 2007 17:05

witam
Czy wiecie cos na temat rosjoznawstwa na UJ? Po siatce zajeć wydaje sie ciekawe.
Macie jakies informacje? Jak sie tam studiujem wykladowcy itp...
Chciałbym tam zrobic z magisterke ale chciałbym sie czegos dowiedziec. Może na forum są jacyś studenci....
Jeśli ktoś chce informacji i rosjoznawstwie na UMCS prosze pytać. Znam ten kierunek od podszewki.... :)

pozdrawiam
Griszka

Awatar użytkownika
gevo4ka
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: gevo4ka » śr 11 lip, 2007 00:17

griszka, ja w tym roku ukończyłam rosjoznawstwo (zaoczne) na UJ... no, może nie do końca, ponieważ jestem na etapie pisania pracy mgr :wink: Cóż mogę powiedzieć, jak na każdym kierunku jest się do czego przyczepić, wykładowcy w większości w porządku. Dużym minusem jest to, że jest mało/wcale zajęć dotyczących Rosji współcześnie. Brakowało mi zajęć, na których można byłoby podyskutować o obecnej sytuacji w FR. Mimo to jestem zadowolona z wyboru kierunku.

pozdrawiam

griszka
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: griszka » śr 11 lip, 2007 09:15

dzieki za info
a masz moze jakies materiały ze studiów w formie elektronicznej??
np. z Państwo, prawo, konstytucja w Rosji
Rosyjska myśl polityczna
Gospodarka i system rynkowy w Rosji
Literatura rosyjska XI - początku XX wieku
Partie polityczne we współczesnej Rosji
Życie polityczne i kulturalne współczesnej Rosji
Kultura radziecka i postradziecka
albo jakies inne które masz w ten sposób opracowane. Dla poczytania i moze do zachęcenia do tych studiów.
Ja za rok skończe stosunki międzynarodowe mgr no i rosjoznawstwo licencjat na UMCS i nie wiem czy zechce mi się jeszcze dorabiać magistra z rosjoznawstwa. Ale bardziej podoba mi sie siatka zajęc na UJ niz na UMCS.... ale cóż poradzić.

Będę wdzięczny za wszelkie materiały.
pozdrawiam
Griszka

Awatar użytkownika
gevo4ka
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: gevo4ka » śr 11 lip, 2007 22:27

Niestety nie posiadam żadnych materiałów w wersji elektronicznej. Jeśli masz możliwość to przejrzyj podręcznik "Rosjoznawstwo", który jest pisany przez wykładowców UJ i jest w jakimś stopniu skrótem ich wykładów. Traktuję go jako powtórkę przed egzaminem :wink: Jeśli zdecydujesz się na studia w Krakowie, to chętnie służę pomocą... mam notatki z większości wykładów 8)

pozdrawiam

griszka
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: griszka » śr 11 lip, 2007 23:03

dzieki za info
z pordrecznika pod red. prof. Suchanka miałem okazję korzystać i mam ja na swojej półce :D
Jak wyladuje kiedys na pare godzin w grodzie Kraka to dam Ci znac. to najwyzej sobie cos odkseruje :)
Bardzo jestem ciekaw ich...

A wracając do Wstępu do rosjoznawstwa to jest to dość ciekawa pozycja i na pewno unikalna jeśli chodzi o tematykę i formę... do powtórek dobra ale jeśli się zagłębiać w tematykę to już niestety nie wystarczy.

pozdrawiam
Griszka

Awatar użytkownika
gevo4ka
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: gevo4ka » śr 11 lip, 2007 23:38

Jeśli będziesz w Krakowie koniecznie daj znać... wymienimy się spostrzeżeniami a propos studiów :wink:
Wracając do podręcznika, ja traktuję go jedynie jako powtórkę lub przypomnienie sobie pewnych kwestii... tak na marginesie, prof. Suchanek jest moim promotorem :D

pozdrawiam

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 12 lip, 2007 08:13

a ja generalnie odradzam. mineły juz wprawdzie 2 lata od ukończenia studiów i może coś zmieniło, ale wątpie by na lepsze (tendencja przez 5 lat była jednoznaczna)

jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć o Rosji to poprostu czytaj, podróżuj, obserwuj. na rosjoznawstwie dowiesz się przede wszystkich o zamierzchłej kulturze, marginalnych wydarzeniach i ideach. Ciekawi wykładowcy sa w nieliczni. poziom taki sobie.

wiele zalezy od tego, czym sie interesujesz i czego chcesz sie dowiedziec. jesli celujesz we wspolczesnosc i - daruj sobie.

griszka
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: griszka » czw 12 lip, 2007 08:55

Szulik, dzieki za info
Najczęściej na tego rodzaju studiach brakuje współczesności....
U mnie na UMCS tez raczej przerabia sie to co juz było a nie jest aktualnie. Jedynie sie o tym wspomina. Czekam teraz na nastepny rok może przedmioty które nam zaserwują będą pod tym względem lepsze... Okaże się...

pozdrawaim
Griszka

Awatar użytkownika
gevo4ka
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: gevo4ka » czw 12 lip, 2007 10:23

Szulik pisze:na rosjoznawstwie dowiesz się przede wszystkich o zamierzchłej kulturze, marginalnych wydarzeniach i ideach.
Niestety to prawda i to jest ogromny minus tego kierunku. Chwilami miałam wrażenie, że mamy się stać specjalistami od XIX wieku i to głównie w dziedzinie literatury. Tak jak wcześniej wspomniałam, na temat współczesności nie ma praktycznie nic. Mimo to ja nie żałuję swojego wyboru... może dlatego, że mnie interesuje przede wszystkim kultura, literatura...

pozdrawiam

griszka
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: griszka » czw 12 lip, 2007 14:41

Podobnie na UMCS. Tak na prawdę to moje rosjoznawstwo to zwykla filologia.
Z dodatkowymi przedmiotami t.j. historia sztuki, teoria kultury, prawosławie no i to co mi najbardziej sie podoboło - kultura Rosji - 3 semestry(filologia ma tylko 1 semestr) !!! Na 3 roku będzie troche przedmiotów typu system FR, gospodarka itp.
A tak poza tym to miałem przyjemność nauczyć się gramatyki opisowej j.r., literatury od staroruskiej do XXwiecznej, językoznawstwa.... oszczędzili nam tylko SCSu.
Minusem miejst to że na magisterskich można niby zostań na wydziale i robić filologie o specjalności rosjoznawstwo ale nie daje to uprawnień nauczycielskich ani tłumaczeniowych gdyż nie ma w siatce odpowiednich przedmiotów pedagogicznych i tłumaczeniowych... :(
W dodatku na UMCSie jest to bardzo młody kierunek, teraz był dopiero 3 nabór na niego. Duzo jeszcze trzeba dopracować i poprawić. Tylko, że często nasze sugestie są puszczane mimo uszu i nikt się nie chce tym zająć...
Ale może kiedyś bedzie lepiej....

Tak poza tematem to bardzo chcę podziękować gevo4ka i Szulik za fajną rozmowę. Mam nadzieje że jeszcze będą osoby które wyrażą swoją opinię na temat Rosjoznawstwa szeroko rozumianego.... :)

Griszka

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 12 lip, 2007 18:35

gevo4ka pisze:Chwilami miałam wrażenie, że mamy się stać specjalistami od XIX wieku i to głównie w dziedzinie literatury
Mi się wydawało, że żyję w XIX wieku :)
Najbardziej denerwujący był brak kompetencji wykładowców, którzy zabierały się za tematy, do których zostały odgórnie skierowane (bo przeciez nie moze 20 osob wykladac literatury xix wieku).

jedynym plusem była spora ilosc lektoratow z jezyka rosyjskiego - bylem pierwszym roczikiem, potem chyba obcieli.

Awatar użytkownika
gevo4ka
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: gevo4ka » pt 13 lip, 2007 23:35

griszka pisze:miałem przyjemność nauczyć się gramatyki opisowej j.r., literatury od staroruskiej do XXwiecznej, językoznawstwa.... oszczędzili nam tylko SCSu.
Tego typu przedmiotów, charakterystycznych dla filologii, nie ma na rosjoznawstwie w Krakowie i to uważam za plus tych studiów. Mnie jednak to nie ominie i w najbliższym semestrze będę mieć SCS właśnie na filologii :?

pozdrawiam

Agee
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Agee » sob 14 lip, 2007 19:01

Szulik pisze: jedynym plusem była spora ilosc lektoratow z jezyka rosyjskiego - bylem pierwszym roczikiem, potem chyba obcieli.
Nie wiem czy obcięli, chyba nie :)
Na I roku jest 180h, na II w pierwszym semestrze 90, w drugim 60

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » ndz 15 lip, 2007 20:44

Agee pisze:Na I roku jest 180h, na II w pierwszym semestrze 90, w drugim 60
czyli zdecydowanie obcieli.

Agee
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Agee » ndz 15 lip, 2007 20:54

Szulik pisze:
Agee pisze:Na I roku jest 180h, na II w pierwszym semestrze 90, w drugim 60
czyli zdecydowanie obcieli.
hmm, to ile zajęć w tygodniu mieliście??
No teraz sa 3 razy po 1,5 h, a wiećej ponoc być nie może, bo to nie filologia....

mgd
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mgd » wt 17 lip, 2007 16:47

A jak z pracą po tych studiach? Co można robić? Będę bardzo wdzięczna za odp. Zarejestrowałam się na ten kierunek, ale nie jestem do końca przekonana... Mam do wyboru jeszcze rosyjski biznesu w Kielcach, ale wszyscy mi to odradzają :roll:

lemon
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: lemon » wt 25 wrz, 2007 17:28

oszczędzili nam tylko SCSu
jestem na filologii rosyjskiej i uważam, że akurat SCS jest naprawdę przydatny przy nauce wszystkich języków słowiańskich. poza tym, kiedy już załapie się podstawy SCSu, nauka słowackiego, czy ukraińskiego jest o wiele prostsza ;)

Awatar użytkownika
latazz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: latazz » wt 25 wrz, 2007 19:55

No właśnie jak jest z praca po rosjoznawstwie? Czy trudniej dostac jakąś posade niz po filologii ? Jesli chodzi o znajomość jezyka po ukończeniu studiów uzupelniających magisterskich,to czy bedzie on w takim stopniu znany,aby móc swobodnie sie dogadac? z góry wielkie dzieki :D

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 25 wrz, 2007 21:11

latazz pisze:Jesli chodzi o znajomość jezyka po ukończeniu studiów uzupelniających magisterskich,to czy bedzie on w takim stopniu znany,aby móc swobodnie sie dogadac? z góry wielkie dziek
jesli sie solidnie samemu nie wezmie do nauki to znajomosc jezyka moze byc bardzo kiepska. nawet na 5-cio letnich studiach byli osobnicy, ktorzy ledwo byli w stanie sklecic proste zdanie. z tego cow iem na uzupelniajacych jest znacznie gorzej jesli chodzi o jezyk

Awatar użytkownika
latazz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: latazz » śr 26 wrz, 2007 08:50

Wielkie dzięki za info :) No cóż...zauważam,ze prócz satysfakcji to ten kierunek zbyt wiele nie wnosi do naszego wykształcenia :? a jak przedstawia sie sytuacja jeśli chodzi o filologie rosyjską ? Chcialem zasięgnąć informacji osób wdrożonych w temacie :lol: W przyszłym roku wybieram sie na SUM i nie mam pojęcia co wybrac,chyba zmienie jednak kierunek :(

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » śr 26 wrz, 2007 10:56

WITAM

Sam ostatnio poruszałem kierunki i naukę na poszczególnych studiach...

Ja tez (mimo swego wieku!) zapisałem sie na studia...

GRISZKA

będziemy porównywać.

Ty na UJ, Ja w KATOWICACH...

Ciekawe jakie bedą wnioski!?
Mój pierwszy.. w Katowicach raczej... leca na kase!

sznur
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: sznur » śr 26 mar, 2008 10:31

mam pytanie klucz.
macie informacje jaki był zeszłoroczny próg na rosjoznawstwo stacjonarne?
chodzi mi oczywiście o UJ.
będę bardzo wdzięczny za informacje.

omnibuska
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: omnibuska » pn 14 mar, 2011 22:50

Griszka mam nadzieję, że zajrzysz tutaj. Powiedz coś o rosjoznawstwie na UJ bo od października zaczynam. Teraz kończę licencjat filologii rosyjskiej, ale nie zabieram sie za FR na UJ bo ewidentnie nie dam rady :( szczególnie martwię się o gramatykę i scs'a :x stąd moje postanowienie o tym kierunku. Z tego co wyczytałam, to większość wykładowców znam osobiście, bo wykładają teraz u mnie więc nie jest źle :) Powiedz coś więcej, jak Ci się podobało :) z góry dzięki buźka :)

kalafonia
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: kalafonia » ndz 10 kwie, 2011 22:44

Witam!

Czy ktoś może w tym roku wybiera się na "język i kulturę Rosji" na UJ?

Pozdrawiam,
Paweł

Danielgd
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Danielgd » czw 02 cze, 2011 11:28

Ja jestem zainteresowany rosjoznawstwem. Czytałem ostatnio ciekawy artykuł o studiowaniu dosc orientalnych i malo popularnych kierunków, i perspektywach po nich. Orientuje się ktoś jak wygląda to na UG ? istnieje dopiero od 2007, więc rozglądam się po innych miastach.

ODPOWIEDZ