ŚLUB Z OBYWATELEM (-KĄ) UKRAINY - krok po kroku i bez nerwów

Forum to przeznaczone jest na poruszanie problemów dotyczących Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR, lecz nie mieszczących się w zakresie powyzszych for.
chmielu
Nadworny Radca
Nadworny Radca

łšLUB Z OBYWATELEM (-Kę„) UKRAINY - krok po kroku i bez nerwów

Post autor: chmielu »

Zamieszczam opis postępowania jak ktoś ma zamiar zawrzeć związek małżeński z obywatelem Ukrainy (w Polsce) - krok po kroku

Potrzebne dokumenty
POLAK/ POLKA
Skrócony odpis aktu urodzenia
Dowód Osobisty

UKRAINIEC/ UKRAINKA

Odpis świadectwa urodzenia (tzw. Zalegalizowany tzn. taki który ma moc prawną poza granicami Ukrainy) – trzeba przetłumaczyć polskim tłumaczem przysięgłym języka ukraińskiego – (lista dostępna na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości)
Oświadczenie o stanie rodzinnym (Довідка про сімейний стан) – wydawana jest tam gdzie mieszka obywatel Ukrainy – wydaje ją notariusz. Tzn. idzie sobie obywatel Ukrainy do notariusza i pisze dokument o ustalonej treści, podpisuje notariusz. Tamtejsze USC już nie mają prawa wydawać żadnych takich dokumentów
Paszport zagraniczny
Ważna wiza

Jeśli ślub ma być w Polsce (a tak się rekomenduje) to robimy tak:
Jedziemy do Polski z tymi dokumentami. I w zależności od tego gdzie jesteśmy zameldowani (obywatel Polski) szukamy konsulatu Ukrainy, który obsługuje nasze województwo – np. woj. Podkarpackie do Lublina, Małopolskie do Krakowa itd.
Zanim się wybierzemy w podróż do Konsulatu robimy następujące kroki. Meldujemy obywatela Ukrainy na pobyt tymczasowy (Urząd Gminy albo Miasta – nie pobiera się opłat) – zameldować na 2 -3 tygodnie.
Wykonujemy kopię dowodu osobistego obywatela polskiego i trzeba ją przetłumaczyć na język ukraiński przez tłumacza przysięgłego j. ukraińskiego (w Polsce)

Po co nam jechać do konsulatu tudzież ambasady
Konsulat wydaje zaświadczenie o zdolności prawnej - a tym samym - pozwolenie na ślub dla obywatela (ki) Ukrainy

Potrzebne są:
Oświadczenie o stanie rodzinnym – wspomniane wyżej
Kopia potwierdzenia o zameldowaniu tymczasowym
Kopia pierwszej strony paszportu zagranicznego obywatel Ukrainy
Kopia świadectwa urodzenia obywatel Ukrainy – oryginał będzie potrzebny w polskim USC
Kopia dowodu osobistego z tłumaczeniem – wspomniane wyżej.

W konsulacie obywatel Ukrainy pisze wniosek i załącza te dokumenty. Z reguły wydają od ręki – czasem trzeba się uśmiechnąć. Poleca się mówić po ukraińsku i od razu inaczej wygląda rozmowa. Koszt wydania dokumentu 300 zł !!!!!! ale co zrobić - inwestycje życiowe kosztują.

Potem wyruszmy w drogę powrotną do USC.
I w USC zdajemy
Obywatel Polski:
- skrócony odpis aktu urodzenia,
Obywatel Ukraiński
- świadectwo urodzenia - oczywiście przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza j. ukraińskiego.
- zaświadczenie z Konsulatu – oczywiście przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza j. ukraińskiego.
- paszport i ważna wiza

Dobrze by było aby obywatel ukraiński znał język polski (przysięga). Jeśli nie zna nic się nie dzieje bo ustawodawca nasz szanowny podaje że w takim przypadku wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego – i spokój.

Zdajemy dokumenty, opłacamy ślub, słuchamy pouczeń pani Kierownik USC, podpisujemy zapewnienie, ustalamy datę i to koniec stanu wolnego. :)
W razie pytań, pisać. Przeszedłem to i teraz pomagam innym żebym nie mieli tyle nerwów co ja. :)
Не мы такие, жизнь такая !!!
Denys
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Denys »

A powiedz mi. Bo ja jak byłem w USC to mi Pani kierownik łaskawie oznajmiła, że mam miec odpis aktu urodzenia. Nie rozumiem tego gdyz na ukrainie sie odpisów nie wydaje. Mozesz mi z tym pomoc?
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

Ja Ci pomoge ;)

Juz daja odpisy. Idziesz do tego urzedu co daja wewnetrzne paszporty (zaks?), i prosisz o odpis. Zmienily sie te przepisy...

Mozna tez... oddac w USC kartonowe swiadectwo urodzenia, (wymagaja oswiadczenie, ze zgadzasz sie na dobrowolne oddanie, i po slubie nie bedziesz sobie roscil do niego prawa), a odpis wziac sobie kiedys przy okazji. tylko uwaga!!! stare swiadectwa pisane sa po rosyjsku, a zaswiadczenie o prawie do wziecia malzenstwa po ukrainsku! Jezeli imiona inaczej brzmia po Ukrainsku i po Rosyjsku, nalezy poprosic tlumacza przysieglego z rosyjskiego, aby napisal w uwagach tlumaczenia odpowiedniki np. Mykola - ukrainki, Nikolaj -rosyjski. Jest to bardzo wazne, bo beda problemy.

I jeszcze jedno. Wiza nie jest konieczna wg prawa polskiego do zawarcia malzenstwa, ale bardzo malo jest urzedow, ktore sie zgodza, aby malzenstwo bylo zawarte bez waznej wizy. Jest to rozszerzona interpretacja prawa i dyskryminacja obcokrajowcow.
Denys
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Denys »

Hmmm ja to mam troche zamet juz...O to chodzi, ze juz dzwoinlem do mamy i w "ZAGS" nie wydaje odpisów wiec masz jakie bledne dane :) Ja mam nowe swiadectwo wyrobione jakies 3-4 lata temu wiec w 100% jest w jezyku ukrainskim. Tak poza tym...Mieszkam tu okolo 10 lat wiec nie mam wizy tylko karte czasowego pobytu :]
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

Wiesz, moze tu chodzi o kwestie nazwania pewnych rzeczy.

Zlozcie to swiadectwo "wyrobione 3-4 lata temu".
Kiedys, przy okazji, pojdziesz do RAGSu i wyrobisz sobie nowe. Jesli nie jest to odpis, to jest to drugi oryginal... A bez swiadectwa, ani rusz... Sprawy prywatyzacji mieszkania (do konca roku bez oplat), sprawy spadkowe... chyba ciezko cos zalatwic bez tego papierka.

Szkoda, ze nie mam go pod reka, bo zostal na Ukrainie, to bym Ci zacytowal naglowek.
Ostatnio zmieniony ndz 03 sty, 2010 19:34 przez pwlzeb, łącznie zmieniany 1 raz.
chmielu
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: chmielu »

pwlzeb pisze:Ja Ci pomoge ;)

I jeszcze jedno. Wiza nie jest konieczna wg prawa polskiego do zawarcia malzenstwa, ale bardzo malo jest urzedow, ktore sie zgodza, aby malzenstwo bylo zawarte bez waznej wizy. Jest to rozszerzona interpretacja prawa i dyskryminacja obcokrajowcow.
1. Jeśli ślub na terytorium Polski no to wiza potrzebna, bo jak obywatel wjedzie do Polski? Chyba że w przypadku kolegi - przebywa w Polsce to nie trzeba.

2. Nie zags tylko РАГС - регістрація актів громадянского стану

I trzeba spytać czy jest ono ważne za granicami Ukrainy - to świadectwo. Jeśli nie, to robią odpis i legalizują - tak to nazywają.
Не мы такие, жизнь такая !!!
marinka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Post autor: marinka »

chmielu pisze:I w zależności od tego gdzie jesteśmy zameldowani (obywatel Polski) szukamy konsulatu Ukrainy, który obsługuje nasze województwo – np. woj. Podkarpackie do Lublina, Małopolskie do Krakowa itd.
Może ktoś wie czy można dostać te zaświadczenie o zdolności prawnej w Warszawie, jeśli województwo narzeczonego obsługuje się w Gdańsku? Nam jest bardzo bliżej do Warszawy.
Awatar użytkownika
Oleńka
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Oleńka »

marinka pisze:Może ktoś wie czy można dostać te zaświadczenie o zdolności prawnej w Warszawie, jeśli województwo narzeczonego obsługuje się w Gdańsku? Nam jest bardzo bliżej do Warszawy.
U mnie była podobna sytuacja, bo mieszkamy w Białymstoku i jechać teoretycznie wypadałoby do Lublina. Ale gdy przyjechałam do Warszawy, tam się zlitowali i napisali to zaświadczenie. Cały sęk (oprócz tego że do Lublina z Białegostoku trzeba jechać przez Warszawę) jeszcze i w tym, że w Lublinie wymagają więcej dokumentów dla tego zaświadczenia. I jeszcze mogłabym po prostu nie zdążyć tam, bo oddział konsularny w Lublinie był wtedy czynny do 12.
gebels
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Re: łšLUB Z OBYWATELEM (-Kę„) UKRAINY - krok po kroku i bez ne

Post autor: gebels »

chmielu pisze:Zamieszczam opis postępowania jak ktoś ma zamiar zawrzeć związek małżeński z obywatelem Ukrainy (w Polsce) - krok po kroku

Potrzebne dokumenty
POLAK/ POLKA
Dowód Osobisty

UKRAINIEC/ UKRAINKA

Odpis świadectwa urodzenia (tzw. Zalegalizowany tzn. taki który ma moc prawną poza granicami Ukrainy) – trzeba przetłumaczyć polskim tłumaczem przysięgłym języka ukraińskiego – (lista dostępna na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości)
Oświadczenie o stanie rodzinnym (Довідка про сімейний стан) – wydawana jest tam gdzie mieszka obywatel Ukrainy – wydaje ją notariusz. Tzn. idzie sobie obywatel Ukrainy do notariusza i pisze dokument o ustalonej treści, podpisuje notariusz. Tamtejsze USC już nie mają prawa wydawać żadnych takich dokumentów
Paszport zagraniczny
Ważna wiza

Jedziemy do Polski z tymi dokumentami. I w zależności od tego gdzie jesteśmy zameldowani (obywatel Polski) szukamy konsulatu Ukrainy, który obsługuje nasze województwo – np. woj. Podkarpackie do Lublina, Małopolskie do Krakowa itd.
Zanim się wybierzemy w podróż do Konsulatu robimy następujące kroki. Meldujemy obywatela Ukrainy na pobyt tymczasowy (Urząd Gminy albo Miasta – nie pobiera się opłat) – zameldować na 2 -3 tygodnie.
Wykonujemy kopię dowodu osobistego obywatela polskiego i trzeba ją przetłumaczyć na język ukraiński przez tłumacza przysięgłego j. ukraińskiego (w Polsce)

Konsulat wydaje zaświadczenie o zdolności prawnej - a tym samym - pozwolenie na ślub dla obywatela (ki) Ukrainy

Potrzebne są:
Kopia świadectwa urodzenia obywatel Ukrainy – oryginał będzie potrzebny w polskim USC

W konsulacie obywatel Ukrainy pisze wniosek i załącza te dokumenty. Z reguły wydają od ręki – czasem trzeba się uśmiechnąć. Poleca się mówić po ukraińsku i od razu inaczej wygląda rozmowa. Koszt wydania dokumentu 300 zł !!!!!! ale co zrobić - inwestycje życiowe kosztują.

I w USC zdajemy
Obywatel Polski:
Obywatel Ukraiński
- świadectwo urodzenia - oczywiście przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza j. ukraińskiego.
- zaświadczenie z Konsulatu – oczywiście przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza j. ukraińskiego.
- paszport i ważna wiza

Dobrze by było aby obywatel ukraiński znał język polski (przysięga). Jeśli nie zna nic się nie dzieje bo ustawodawca nasz szanowny podaje że w takim przypadku wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego – i spokój.

Zdajemy dokumenty, opłacamy ślub, słuchamy pouczeń pani Kierownik USC, podpisujemy zapewnienie, ustalamy datę i to koniec stanu wolnego. :)
W razie pytań, pisać. Przeszedłem to i teraz pomagam innym żebym nie mieli tyle nerwów co ja. :)
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

mhmm Koszt tłumacza przysięgłego przy zawarciu Związku małżeńskiego 1200pln ?
Srednio kazde tłumaczenie około 50pln za dokument i sie nagle robi koszt....

1500pln.
Wiadomo do konsulatu trzeba tez... dojechać Bilety?!

Z własnej autopsji... ślub który powinien kosztować 150pln wyszedł 1500-1600pln SAME FORMALNOŚCI.
Droga taka... ŻYCIOWA INWESTYCJA.... ;-)
gebels
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: gebels »

A jeżeli kobieta jest z federacji Rosyjskiej takie same potrzebne są dokumenty ?
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

tak ... + zrzeczenie się obywatelstwa Federacji Rosyjskiej.
Wcale nie taniej ;-)

Jeżeli ktoś pochodzi np. z Irkucka? Jakucka? czy Władywostoku? to jeszcze drożnej wychodzi kiedy konsulat np odsyła po dokument do... Domu!!! :-)
Awatar użytkownika
Oleńka
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Oleńka »

ARTURINGA pisze:tak ... + zrzeczenie się obywatelstwa Federacji Rosyjskiej.
:shock: A po co? To niby procedura żeby dostać obywatelstwo polskie, a pobierać się mogą ludzie jakiejkolwiek narodowości...
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

oczywiście małżeństwo może trwać gdzie obywatelstwo(różne)nie gra żadnej roli,jedyny problem po zdobyciu stałego pobytu to paszport do odnawiania(można w swoim Konsulacie) no i potemmmmm sprawy emerytalne.
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

przepisy Federacji Rosyjskiej ZABRANIAJĄ posiadania obywatelstwa podwójnego z którego jedno jest obywatelstwem UE.

Inna sprawa ze nasze przepisy wymagają ZRZECZENIA sie ROSYJSKIEGO....
.... w celu uzyskania POLSKIEGO ;-)
Poncik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Poncik »

Witam...
A mam takie pytanie, a mianowicie:
ja jestem obywatele Ukrainy,ale pracuje w Polsce od 10 lat i juz mam staly pobyt (2 lata)...
Chce wziasc slub ze swoja kobieta ktora jest tez jest obywatelka Ukrainy... Oczywiscie ze w Polsce i czy otrzyma ona odrazu staly pobyt czy tymczasowy??

z powazaniem....
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Jezeli nie ma przeszkod... to otrzyma pobyt jedynie CZASOWY + CZASOWY => STALY.
Jako zona cudzoziemca ktory ma pobyt staly nie moze byc deportowana chyba?

szczegoly znajdziesz w: "USTAWA O CUDZOZIEMCACH" oraz jej zmianach... (licznych zresztą ;-))
BothSides
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: BothSides »

To ja mam jeszcze inne pytanie. Czy zaraz po slubie moj maz (ja jestem Polka) moze wyjechac za granice zachodnia bez wizy? Np Niemcy czy Holandia. wiecie cos na ten temat? Albo gdzie mozna szukac tych inforamcji?
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

kolejność jest następująca:jak już weźmiesz upragniony ślub składa mąż wniosek do UW danego dla miejsca zameldowania o pozwolenie na pobyt czasowy,procedura płatna-czas oczekiwania na odpowiedź do 45dni.Następnie odpowiedź negatywna lub pozytywna czyli zezwolenie Wojewody na pobyt czasowy(maks. do 2lat).Do tego zezwolenia występujesz o kartę czasowego pobytu-okres oczekiwania do 30dni.Dopiero mając tę kartę i zawsze paszport może (już bez wizy)poruszać się po strefie Schengen(np. Niemcy,Czechy).Pamiętaj tylko,że w pozwoleniu jest taka klauzula-jeżeli ustanie przyczyna na podstawie której zostało wydane pozwolenie na pobyt to owe pozwolenie wygasa.Zmierzam do tego ze występując kolejny raz o pozwolenie będziecie sprawdzani(przesłuchanie-bez tortur-,wizyta w domu w tym wywiad u sąsiadów itp)i jak się okaże że małżonka to nikt nie widział i nie słyszał to z następnego zezwolenia będzie "figa z makiem",powodzenia i pozdrawiam
ML2
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: ML2 »

BothSides pisze:To ja mam jeszcze inne pytanie. Czy zaraz po slubie moj maz (ja jestem Polka) moze wyjechac za granice zachodnia bez wizy? Np Niemcy czy Holandia. wiecie cos na ten temat? Albo gdzie mozna szukac tych inforamcji?
Na pewno będzie musiał mieć wizę kraju do którego będzie chciał wyjechać
(przesłuchanie-bez tortur-,wizyta w domu w tym wywiad u sąsiadów itp)
O my już zaliczyliśmy trzy, niezbyt to miłe było :? A pytania zadają bardzo osobiste :oops:
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

ML2
urząd musiałby mieć przesłanki do wydania zezwolenia i Karty pobytu wyłącznie na teren RP.W tej chwili normalnym trybem z urzędu wydaje się Karty na strefę Schengen i na pewno nie musi w związku z tym starać się o wizę wjazdową do kraju z tejże strefy.
Karta czasowego pobytu plus obowiązkowo swój paszport i w drogę.Lista krajów strefy dostępna w internecie.Info również udziela Straż Graniczna,tel. dostępne również na www.,pozdrawiam
BothSides
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

zeneczek - dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!
ML2- chyba podążamy podobną drogą, hehe :) Pozdrowienia!
ML2
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: ML2 »

BothSides pisze:ML2- chyba podążamy podobną drogą, hehe :) Pozdrowienia!
Tyle że mój luby pochodzi z Rosji :) a nie z Ukrainy :)
PL-RUS
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: PL-RUS »

Ale łączy ich to że pochodzą ze wschodu :lol: mój też narodowość rosyjska :)
ddman26
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: ddman26 »

a ja mam pytanie poniewaz jeszcze nie wszystko do konca rozumie :) mam dziewczyne rosjanke,planujemy wziasc slub w czerwcu,z tyme ze ona teraz przyjedza do polski co miesiac czasu na tydzien,wize ma wazna tylko 2 tygodnie za kazdym razem,w przyszlym tyg planujemy dac dokumenty do USC,z tym ze jak sie to ma po zawarciu zwiazku?poniewaz na slub ona tez przyleci na wizie czasowej ( 2 tyg chyba-czy moze da sie zalatwic na dluzej?) i co musimy zrobic,aby zaraz po slubie mogla zostac bezproblemowo w Polsce?
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Współmałżonka obywatela Polskiego nie można deportować...

Polecam USTAWA O CUDZOZIEMCACH ;-)
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

ddman26,można również spróbować kontaktu z Konsulem i zapytać,jakie dokumenty chciałby otrzymać aby przyszłej żonie wydłużyli pobyt na wizie celem spokojnego złożenia dokumentów dla pobytu czasowego.
Również polecam kontakt,i tak go przecież nie unikniecie,z Wydz. Cudzoziemców i Migracji przy kazdym Urzędzie Wojewódzkim.Oni wskażą prawidłową drogę dalszego postępowania,powodzenia
ddman26
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: ddman26 »

hmmm a czy wie moze ktos ile kosztuje ZASWIADCZENIE O ZDOLNOSCI PRAWNEJ ale w konsulacie rosyjskim w Krakowie?
Pawel 1975
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Re: łšLUB Z OBYWATELEM (-Kę„) UKRAINY - krok po kroku i bez ne

Post autor: Pawel 1975 »

chmielu pisze:Zamieszczam opis postępowania jak ktoś ma zamiar zawrzeć związek małżeński z obywatelem Ukrainy (w Polsce) - krok po kroku

Potrzebne dokumenty
POLAK/ POLKA
Dowód Osobisty

UKRAINIEC/ UKRAINKA

Paszport zagraniczny
Ważna wiza

Potrzebne są:

I w USC zdajemy
Obywatel Polski:
Obywatel Ukraiński
- paszport i ważna wiza

BothSides
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Bardzo Was proszę o pomoc.
Chodzi o to, że mój narzeczony, Ukrainiec, urodził się w Rosji i posiada stare świadectwo urodzenia. Był w ZAGSie, u naczelnika, ale sama naczelnik nie potrafiła powiedzieć czy w Polsce będzie uznane to świadectwo.
Ma ktoś podobne doświadczenia?
Będę wdzięczna za każdą radę...
ODPOWIEDZ