Strona 1 z 3

sprzedaż samochodu na Ukrainie

: wt 20 kwie, 2010 19:10
autor: RadoslawMaciej
Witam,
Ostatnio, przeglądając Ukraiński serwis aukcyjny, zauważyłem, że używane samochody są w tym kraju potwornie drogie. Kilkunastoletnie auta mają ceny ok. 3 razy wyższe niż w Polsce. Dlatego też natychmiast przyszła mi do głowy myśl sprzedaży samochodu do tego kraju. Odległość nie jest wielkim problemem, ponieważ mieszkam względnie blisko granicy- w Lublinie.
Jednak tak wysokie ceny z całą pewnością nie są spowodowane geograficzną odległością. Chciałbym się dowiedzieć, jak wyglądają procedury związane z importem samochodu na Ukrainę? Jakie są opłaty celne? Jak wygląda procedura rejestracji samochodu z Polski? Czy istnieją jakieś możliwości ich uniknięcia lub redukcji jak na przykład popularna jeszcze nie tak dawno w Polsce rejestracja jako składak?
Słyszałem, że wjeżdżając na Ukrainę dostaje się adnotację do paszportu o wjeździe samochodem z jego numerem rejestracyjnym? Czy informacja ta jest prawdziwa i czy jest to również rejestrowane w jakimś centralnym systemie (komputerowym)? Co jeśli podczas pobytu na Ukrainie taki paszport by mi zginął?
Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc, sugestie i rady.

: wt 20 kwie, 2010 19:47
autor: BARTixR
trzeba chyba wylac kubeł zimnej wody na Twoją głowę :

niestety nie będziesz w krótkim czasie milionerem,
imporotwać na ukrainę (wywieźć z polski) może tylko obywatel ukrainy, on wowczas płaci cło i inne poszliny przy wwozie auta z EC (Evropejskiego Sojuza)...

Ty przyjacielu NIE możesz wywieźć auta na ukraine i tam go sprzedać!

teoretycznie możesz to zrobić ale to będzie Twój jedyny wyjazd na ukrainę, a powrót będzie utrudniony na granicy pytanie a gdzie auto które wwoziliście .. Pan ??

: wt 20 kwie, 2010 19:56
autor: RadoslawMaciej
A czy w takim razie ma sens wystawianie ogłoszenia o sprzedaży samochodu w ukraińskim serwisie aukcyjnym, tzn jakiej wysokości cło i inne opłaty musiał by zapłacić obywatel Ukrainy przy wwożeniu samochodu?

: wt 20 kwie, 2010 20:02
autor: BARTixR
nie rozumiem Twojego pytania ..
ale domyślając się(może nieprawidłowo), że to Ty chesz dać ogłoszenie w portalu ukraińskim, odpowiedź moja :
TAK, możesz to zrobić ale napisz, że auto jest nieoclone i znajduje się w PL, jest tez w PL zarejestrowane / nie , oraz daj normalną polską cenę , a wręcz atrakcjniejsza bo takich aut jak Twoje jest w PL całe morze ..

A jak ktoś z Ukrainy jedzie do EC po auto to jedzie do BElgii, Holandii, Germanii, Szwajcarii ...

Reasumując, nie rozbogaciejesz na takiej tranzakcji. Niestety trzeba w pocie czoła procować że by zarobić na chelb z masłem i czarną ikrą ;)

nie zrażaj się, generalnie w dobrą stroną patrzysz i biznes ze wschopdem to super pomysł, ale po drodze jest wiele kamieni podwodnych, bądź ostrożny.

I jeszcze cikawostką dla Ciebie, zagadka,miałem renaulta, kupilem w 2007 za 52000 rubli rus a sprzedałem po 2 latach użytkowania za 154000 rubli rosyjskich, jak to zrobiłem ?

Powodzenia !

: śr 21 kwie, 2010 19:58
autor: zeneczek
ja udzielę odpowiedzi na pozostałe pytania:wwożąc samochód na teryt. UA musisz być jako obcokrajowiec jego właścicielem,współwłaścicielem lub posiadać tłumaczone upoważnienie notarialne.
Od dobrych dwóch lat do paszportu nie wbija się osobnej pieczątki z nr rej auta,tak było wcześniej.Dalej natomiast wprowadza się u celnika w rejestr komputerowy wjazd pojazdu.Natomiast opuszczając terytorium UA bez tego pojazdu przed upływem dwóch miesiecy nie będziesz mieć problemów,pojawią się one póżniej,po upływie legalnego pobytu pojazdu na terytorium UA(2 m-ce),sam przeszedłem taką procedurę jednak wracając po samochód w przepisowym terminie.

: pn 27 wrz, 2010 02:14
autor: Litwik
Skąd mogę wziąć to oświadczenie notarialne?
Jest w stanie ktoś poszukać wzoru tego oświadczenia na Urzędowych stronach Www Ukrainy?

PS: z tym Renault to mnie poważnie zaciekawiłeś :)

: wt 28 wrz, 2010 23:01
autor: zeneczek
nie oświadczenie a upoważnienie.
U notariusza właściciel pojazdu Kowalski J. upoważnia Nowaka J. do samodzielnego kierowania,przemieszczania się pojazdem marki-nr rej-w terminie lub bezterminowo,w tym do przekraczania granicy.Wypadało by wspomnieć coś o ubezpieczeniu pojazdu z jakiego będzie korzystał upoważniony np. w PL lub poza PL.Osoba upoważniona najlepiej jak legitymuje się paszportem przy podpisie,łatwa identyfikacja na granicy.Notariusz podpisuje.
Następnie tłumaczysz na ukraiński,owe upoważnienie wraz z tłumaczeniem zawsze przy sobie kierując pojazdem,milicja UA może sprawdzić-zgodnie z ich prawem w przemieszczającym się pojeździe musi być właściciel(nie koniecznie jako kierujący).I vot vse-szerokiej drogi.

: sob 01 sty, 2011 18:17
autor: Paidpal
BARTixR pisze:trzeba chyba wylac kubeł zimnej wody na Twoją głowę :

niestety nie będziesz w krótkim czasie milionerem,
imporotwać na ukrainę (wywieźć z polski) może tylko obywatel ukrainy, on wowczas płaci cło i inne poszliny przy wwozie auta z EC (Evropejskiego Sojuza)...

Ty przyjacielu NIE możesz wywieźć auta na ukraine i tam go sprzedać!

teoretycznie możesz to zrobić ale to będzie Twój jedyny wyjazd na ukrainę, a powrót będzie utrudniony na granicy pytanie a gdzie auto które wwoziliście .. Pan ??

Przyłączę się do wątku.

Dziękuję koledze BARTixR za praktyczne porady. Natomiast z tym kubłem zimnej wody...

Skoro sprzedać samochód na Ukrainie może tylko obywatel Ukraiński, to... jaki problem? Załóżmy że mam znajomego Ukraińca. Sprzedaję mu samochód za powiedzmy 5000 pln, on wwozi na Ukrainę i sprzedaje za 8000, różnicą się dzielimy. To brzmi zbyt prosto, więc gdzie jest haczyk?

Kwestia nr 2 - ostatnią rzeczą na jakiej bym polegał jest nieprzekupność i uczciwość Ukraińskich celników. Z czystej ciekawości - czy wklepanie do systemu informacji o wjeździe pojazdu na terytorium Ukrainy leży w gestii pojedynczej osoby, czy Ukraina zaopatrzyła się w jakiś skomputeryzowany system, odporny na tak powszechne łapówkarstwo?

Pozdrawiam w Nowym Roku!

: sob 01 sty, 2011 22:23
autor: BARTixR
maja system, ewidencja na wszystkich przejściach jest prowadzona.

takimi biznesami jak piszesz zajmują się grupy zorganizowane a one nie lubię nowych, o guza łatwo.
Naprawdę nie polecam.

Ukrainiec może kupić auto w PL, wywieźć je oczywiście też może, ale powinien sprzedać na "czerwonych tablicach" autko czyli wyrejestrować a on zarejestrować na tymczasowe tranzytowe.
Dalej on musi zapłacić cło.. u to finansowy sens przepada..


Jeśli to byłoby takie proste, nie sadzisz że dziesiątki ludzi wyprowadzałoby auta na wschód ?

: ndz 02 sty, 2011 07:40
autor: Paidpal
BARTixR pisze: Ukrainiec może kupić auto w PL, wywieźć je oczywiście też może, ale powinien sprzedać na "czerwonych tablicach" autko czyli wyrejestrować a on zarejestrować na tymczasowe tranzytowe.
Dalej on musi zapłacić cło.. u to finansowy sens przepada..


Jeśli to byłoby takie proste, nie sadzisz że dziesiątki ludzi wyprowadzałoby auta na wschód ?

Aż tak wysokie mają cło na Ukrainie? Można się dowiedzieć gdzieś jak jest kalkulowane? Od wartości samochodu wg ustalonych norm, czy od ceny sprzedaży?

Haha, mam nadzieję że to nie jest takie proste, bo gdyby było to robiliby to wszyscy, a pchać się w przesycony rynek to średnio dobry pomysł.

: ndz 02 sty, 2011 09:18
autor: zeneczek
@Paidpal,nieuważnie czytasz wątek lub pokrewne,sprzedać samochód na Ukrainie pewnie i Ty możesz za notarialnym upoważnieniem,IMPORTOWAĆ może tylko ukrainiec i to on poniesie ewentualne konsekwencje jak coś niezgodnego wyjdzie na jaw-a to zasadnicza różnica.
Jak poprzednik napisał,ale nie tylko rynek ukraiński jest nasycony ale NIE przesycony,ci co mają kasę kupili a większośći obywateli nie stać na nic poza wschodnią produkcją sprzed kilkunastu lat.
A chyba najważniejszę,to dobry biznes i kręcą go osoby mające kontakty,lepiej się tam nie pchać bo rodzinę narazisz na spacer za konduktem pogrzebowym.
Próbując kiedyś zagadać celnika o przewóz auta do zarejestrowania w UA zbył mnie i po prostu odszedł,a nie pierwszy raz to robiłem.
Rejestracja auta na granicy UA jest podwójna,straż graniczna a potem służba celna.
Jak znajdziesz kupca w UA to możesz to raz zrobić bez opłat(to będzie problem ukraińca),do dwóch miesięcy wrócisz do PL bez auta i bez problemu,potem zapomnij o istnieniu Ukrainy przynajmniej na kilka lat,auto jest przypisane do właściciela i istnieje system informacyjny który to wyłapie,myślę że oddałem tym co wyżej istotę problemu,życzę powodzenia

: ndz 02 sty, 2011 09:22
autor: arko
Paidpal pisze:Aż tak wysokie mają cło na Ukrainie? Można się dowiedzieć gdzieś jak jest kalkulowane?
W podanym linku można w przybliżeniu wszystko policzyć http://www.autoconsulting.com.ua/custom.php
Paidpal pisze:Haha, mam nadzieję że to nie jest takie proste, bo gdyby było to robiliby to wszyscy, a pchać się w przesycony rynek to średnio dobry pomysł.
Nie ma co się rozpisywać,bez znajomości i układów nic nie zrobisz w tym "bardzo dobrym interesie"

: ndz 02 sty, 2011 10:08
autor: Paidpal
zeneczek pisze: Próbując kiedyś zagadać celnika o przewóz auta do zarejestrowania w UA zbył mnie i po prostu odszedł,a nie pierwszy raz to robiłem.
Nie pierwszy raz sprzedawałeś, czy nie pierwszy raz zagadywałeś?

zeneczek pisze: Jak znajdziesz kupca w UA to możesz to raz zrobić bez opłat(to będzie problem ukraińca),do dwóch miesięcy wrócisz do PL bez auta i bez problemu,potem zapomnij o istnieniu Ukrainy przynajmniej na kilka lat,auto jest przypisane do właściciela i istnieje system informacyjny który to wyłapie,myślę że oddałem tym co wyżej istotę problemu,życzę powodzenia
Nie wchodzi w grę. Na Ukrainie bywam kilka razy w roku, a interes z samochodami wydał mi się idealny z dwóch względów (pomijam problemy które opisaliście): niezłe pieniązde, oraz częstsze przyjazdy na Ukraine, niemalże ideał.

W związku z tym co napisaliście, a za co jestem bardzo wdzięczny, rozumiem że jest kilka ewentualnych możliwości. Pomijam sposoby "na znajomości i układy", oraz wspomniane jednorazówki. Co np w przypadku sprzedaży części samochodowych (silnik osobno, karoseria osobno)? Bo rozumiem, że cło, jakie podał kolega w linku, dotyczy samochodu, a nie poszczególnych jego części?

: ndz 02 sty, 2011 10:52
autor: zeneczek
nie sprzedawałem,zagadywałem mając w tym swój prywatny cel.
W tej chwili najpopularniejsza i najtańsza metoda ściągnięcia pojazdu dla siebie przez ukraińca to właśnie tzw "składaki",metoda popularna w PL kilkanaście lat temu.
Tak na marginesie, nie znam nikogo z polaków kto znając to co napisane wcześniej,drążąc temat dodatkowo na własną rękę "siedzi" w tym interesie,napisz za jakiś czas jak Ci poszło,jeszcze raz powodzenia

: ndz 02 sty, 2011 11:19
autor: Paidpal
zeneczek pisze:nie sprzedawałem,zagadywałem mając w tym swój prywatny cel.
W tej chwili najpopularniejsza i najtańsza metoda ściągnięcia pojazdu dla siebie przez ukraińca to właśnie tzw "składaki",metoda popularna w PL kilkanaście lat temu.
Tak na marginesie, nie znam nikogo z polaków kto znając to co napisane wcześniej,drążąc temat dodatkowo na własną rękę "siedzi" w tym interesie,napisz za jakiś czas jak Ci poszło,jeszcze raz powodzenia
Dzięki za troskę. Prawdopodobnie nie zgłębiałbym tematu gdyby nie to, że kiedyś, gdy jeszcze w ogóle nie interesował mnie temat, znajomy mieszkający na stałe na Ukrainie, co jakiś czas woził samochody z PL żeby je tam sprzedać. Wypytałbym go dokładnie, ale niestety urwał nam się kontakt jakiś czas temu.

Co do metody na "składak" - orientujesz się jakie są wady takiego rozwiązania?

Chciałem tylko podkreślić - nie neguję waszej wiedzy i doświadczenia, wręcz przeciwnie. Ale samo "nie da się bo nie", mnie nie zadowala, i zanim podejmę ostateczną decyzję, muszę wiedzieć jakie są możliwości..

PS. W istnienie mafii wierzę, ale po tym jak w zeszłym roku pozamykali na całej Ukrainie kasyna, bo weszły nowe przepisy, okazuje się że nie jest być może ona taka wcale wszechmocna jak się dotychczas wydawało - zwłaszcza, że w Kijowie, oprócz kasyn będących dodatkową formą rozrywki w hotelach, były obiekty będące tylko i wyłącznie kasynami. Były.

: ndz 02 sty, 2011 12:40
autor: arko
Jeżeli nie będziesz miał silnego oparcia w kimś znajomym,kto Ci pomoże i zna tutejsze realia, to niczego samemu nie zrobisz!Rynek handlu autami i częściami jest rynkiem (prawie) zamkniętym dla nowych....

: ndz 02 sty, 2011 12:54
autor: Paidpal
arko pisze:Jeżeli nie będziesz miał silnego oparcia w kimś znajomym,kto Ci pomoże i zna tutejsze realia, to niczego samemu nie zrobisz!Rynek handlu autami i częściami jest rynkiem (prawie) zamkniętym dla nowych....
Oparcie być może mam, jakiś czas temu poznałem pewnego pana, który najpierw z kilkoma celnikami rozmawiał jak z kumplami, a potem widziałem go jak innemu niesie reklamówkę z zawartością w której brzęczało szkło. W drodze do najbliższego miasta pozdrawiał policyjne patrole. Natomiast chciałbym najpierw poznać wszystkie za i przeciw, bo nie ma pieniędzy dla których bym nadstawiał tyłka.

: ndz 02 sty, 2011 13:38
autor: arko
Paidpal pisze:Oparcie być może mam, jakiś czas temu poznałem pewnego pana, który najpierw z kilkoma celnikami rozmawiał jak z kumplami, a potem widziałem go jak innemu niesie reklamówkę z zawartością w której brzęczało szkło. W drodze do najbliższego miasta pozdrawiał policyjne patrole.
Jeżeli to są dobre i zaufane znajomości daj Sobie spokój.....

CHCE SPRZEDAC PRYWATNE AUTO

: czw 31 mar, 2011 16:23
autor: aganioch
witam ,chciałem sprzedać swoje prywatne auto, w Polsce próbuje już od dłuższego czasu ale efekty marne nasz rynek jest przesycony samochodami osobowymi ,szukam kogoś kto mógłby mi pomóc sprzedac samochód na Ukraine albo na Białoruś znajomi mówią że tam idzie wszystko mam do sprzedania OPLA SIGNUM Z 2003 ROKU SILNIK DIESLA 3.0 . FULL OPCJA SKÓRA ,NAWIGACJA I CAŁA RESZTA ,jak coś to proszę o kontakt na meila agnesir1@o2.pl

Re: CHCE SPRZEDAC PRYWATNE AUTO

: pt 01 kwie, 2011 10:33
autor: BARTixR
aganioch pisze:witam ,chciałem sprzedać swoje prywatne auto, w Polsce próbuje już od dłuższego czasu ale efekty marne nasz rynek jest przesycony samochodami osobowymi ,szukam kogoś kto mógłby mi pomóc sprzedac samochód na Ukraine albo na Białoruś znajomi mówią że tam idzie wszystko mam do sprzedania OPLA SIGNUM Z 2003 ROKU SILNIK DIESLA 3.0 . FULL OPCJA SKÓRA ,NAWIGACJA I CAŁA RESZTA ,jak coś to proszę o kontakt na meila agnesir1@o2.pl
ogłaszajcie się na portalach ukraińskich i białoruskich i tyle.
jest allegro białoruskie, są portale z ogłoszeniami , jakie problemy ?

nie przemycajcie samochodów to szybko i źle się kończy.

: sob 04 lut, 2012 11:30
autor: pawelu434
a jeśli chciałbym pojechać samochodem na ukraine i tam go sprzedać a wrócic do polski z kimś i z tablicami i rejstracja a w PL bym juz sobie to auto jakoś skasował. Możecie mi coś podpowiedzieć na ten temat a moze ktoś wie na własnym przykładzie o czyms takim

: pn 06 lut, 2012 09:08
autor: arko
pawelu434 pisze:a jeśli chciałbym pojechać samochodem na ukraine i tam go sprzedać a wrócic do polski z kimś i z tablicami i rejstracja a w PL bym juz sobie to auto jakoś skasował. Możecie mi coś podpowiedzieć na ten temat a moze ktoś wie na własnym przykładzie o czyms takim
Ogólnie to i tak nic nie wykombinujesz.("problem leży" w ukraińskich przepisach) viewtopic.php?t=6863&start=0

: śr 22 lut, 2012 21:49
autor: sprat
Odgrzeję kotleta, wiem, ale ktoś mnie może oswiecic o co chodzi z np. takimi ogloszeniami: http://auto.ria.ua/auto_audi_a6_7029802.html
Jestem ciekaw, dlaczego nigdy nie opisują tych aut na polskich numerach jako samochody do oclenia i zarejestrowania.
Nie prowadze zadnego sledztwa, ani nie zamierzam tam auta sprzedawac. Po prostu z ciekawosci przegladalem ukrainskie portale aukcyjne i kilka razy na cos takiego trafilem. Uznalem, ze ktos moze cos tu wie. :)

: pt 24 lut, 2012 18:18
autor: BARTixR
cena mówi sama za siebie, że jest to auto nieoclone i znajduje sie w polsce.
Dodam, że auta powyżej 7 lat nie ma finansowego sensu przemieszczać do ukrainy.

Ponadto Roman informuje ze:
До машини є ще комплект титанових дисків. На польській реєстрації для легального пересування по Україні з виїздом за кордон один раз в рік.


przyjmując powyższe auto o wartości 3000 euro mamy:

Вы ввели следующие данные:
Стоимость автомобиля EURO 3000
Объем двигателя 2500 куб.см
Тип двигателя Дизельный
Возраст автомобиля Б/у старше 8 лет

Суммарные таможенные платежи, EURO 6975
В том числе:
Ввозная таможенная пошлина, EURO 300
Акцизный сбор, EURO 5000
Таможенное оформление, EURO 15
НДС, EURO 1660
Стоимость растаможенного автомобиля audi, EURO - 9975

Транспортный сбор на год, грн.
(первая регистрация в ГАИ) 12500

Суммарная стоимость
с учетом растаможки и транспортного сбора EURO 9975 + 12500 грн.

: pt 24 lut, 2012 21:11
autor: arko
sprat pisze:Odgrzeję kotleta, wiem, ale ktoś mnie może oswiecic o co chodzi z np. takimi ogloszeniami: http://auto.ria.ua/auto_audi_a6_7029802.html
Jestem ciekaw, dlaczego nigdy nie opisują tych aut na polskich numerach jako samochody do oclenia i zarejestrowania.
W tym ogłoszeniu akurat chodzi o inny typ "rejestracji auta" tzw "временный ввоз" bo autor ogłoszenia pisze-"для легального пересування по Україні з виїздом за кордон один раз в рік"i to wszystko wyjaśnia cytat http://auto.ria.ua/auto_audi_a6_7029802.html

Sprzedający jeżeli znajdzie kupującego chce zrobić временный ввоз i доверенность.

: ndz 26 lut, 2012 19:31
autor: sprat
Będę drążył :D czyli w zasadzie o co mu chodzi? Jakie z tego są korzysci?

: ndz 26 lut, 2012 21:21
autor: BARTixR
sprat pisze:Będę drążył :D czyli w zasadzie o co mu chodzi? Jakie z tego są korzysci?
z innej strony,. Trzeba jelenia, który wwiezie auto na terytorium celne Ukrainy na okres do jednego roku, potem ewentualnie przedłużać na kolejny rok, warunek taki że ten ktoś musi być obcokrajowcem dla UA.
Ty jako właściciel auta dajesz upoważnienie notarialne dla tego człowieka na robienie z autem co mu się podoba, ale nie zapominaj, że formalnie auto jest zarejestrowane na Ciebie a więc wszelkie napady z bronią, wypadki ze skutkiem śmiertelnym itd.. będą prowadziły do właściciela...
Widocznie panowie z ogłoszenia maja jakiś schemat wypracowany, ale czy byś tak auta za wygodne pieniądze "sprzedał" nieznajomemu Tobie człowiekowi?

Tak to generalnie wygląda.

: wt 28 lut, 2012 11:09
autor: sprat
Ciekawe rozwiązanie...no nic dzięki!

: sob 03 mar, 2012 09:10
autor: arko
BARTixR pisze:warunek taki że ten ktoś musi być obcokrajowcem dla UA.
Nie tylko obcokrajowcy mogą tymczasowo rejestrować auta na Ukrainie.

: sob 03 mar, 2012 09:15
autor: BARTixR
arko pisze:
BARTixR pisze:warunek taki że ten ktoś musi być obcokrajowcem dla UA.
Nie tylko obcokrajowcy mogą tymczasowo rejestrować auta na Ukrainie.
ale to już raczej nie jest ciekawe, zostawiać zabezpieczenie finansowe w rozmiarze opłat celnych, czy też jest teraz inaczej ?
Wiesz coś na ten temat arko?