Sprzedaż auta polskiego Ukraińcom

Forum to przeznaczone jest na poruszanie problemów dotyczących Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR, lecz nie mieszczących się w zakresie powyzszych for.
sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » pn 10 sie, 2015 17:41

:D
fakt trochę popłynąłem z tym notariuszem ale możę to ten upał :D

zastanawia mnie jednak co innego
Sprzedałem auto Polce ale widziałem że w ukraińskim ogłoszeniu wciąż stało na moich tablicach.
uprzedzam - Polka która kupiła ode mnie auto, była z innego powiatu (tak wynikało z jej dowodu osobistego) więc teoretycznie nie mogła po mnie przejąć tych tablic (będąc z tej samej gminy/powiatu można).

I po prostu mnie to zastanawia - jak to auto przejechało granicę? na podstawie umowy K-S?
Proszę bez kpin - może nieporadnie się wyrażam ale kwestia mnie interesuje dość mocno. a w dobie tak masowego pojawiania się na Ukrainie aut na RJA/LCH/LZA itp, myślę że może nie tylko mnie zainteresować.

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: lukaszb1986 » wt 11 sie, 2015 17:22

Nasz ustawodawca przewidział 30 dniowy termin na przerejestrowanie auta, ale za niedotrzymanie tego terminu nie grożą żadne kary. Wystarczy w urzędzie skarbowym opłacić podatek , wykupić OC i jeżdzić ile dusza zapragnie. Taki pojazd można nawet sprzedać ze starymi tablicami, wystarczy nowemu właścicielowi udostępnić oryginał umowy kupna-sprzedaży.
Aby uniknąć kłopotów zgłaszasz sprzedaż auta w wydziale komunikacji sprzedaż auta oraz w ubezpieczalni i w sumie to już nie Twój problem.
Na umowę kupna sprzedaży można przekroczyć granicę PL/UA, przejeżdżałem tak granicę pod koniec lipca.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » wt 18 sie, 2015 16:37

tylko, autem wróciłeś do polski .... a to całkowicie co innego ...

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: lukaszb1986 » wt 18 sie, 2015 19:29

Tak autem wróciłem do Polski.
Co do zagranicznych blach na ukraińskich samochodach jeszcze to istnieje jeszcze nielegalne przewiezienie samochodu przez granicę. Słyszałem o przypadkach przewożenia samochodów na TIR-ach, gdzie po polskiej stronie w deklaracji był samochód po ukraińskiej np. cegły. Chyba nie myślicie że ukraiński system celno-skarbowy jest na tyle skuteczny aby ścigać każdego kto nie opłacił akcyzy czy cła za samochód.

Dest90
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Dest90 » czw 06 kwie, 2017 19:14

Odgrzewam temat.
Sprzedałem samochód ukraińcowi na umowę k-s.
Teraz on do mnie wydzwania, żebym mu napisał upoważnienie na kierowanie "moim" pojazdem i wjazd na Ukraine bo on nie zdążył go przerejestrować.
W tym momencie wydaje mi się to trochę fałszowaniem dokumentów bo auto nie jest prawnie moje tylko jego. Sprzedaż już zgłosiłem w urzędzie i u ubezpieczyciela.
Czy na samą umowę on będzie mógł wjechać na teren Ukrainy?

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » czw 06 kwie, 2017 19:45

po co Ci problemy.....fałszowanie umowy itd....
jak chcesz wystawić upoważnienie skoro już nie jesteś właścicielem .....auto już sprzedałeś i wyrejestrowałeś.

Tak z umową kupna przekroczy granicę i wjedzie na teren UA.

Dest90
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Dest90 » czw 06 kwie, 2017 20:20

Wielkie dzięki za odpowiedź.
Pozbyłem się problemu Ukraińca i wydaje mi się, że chyba chciał ominąć cło czy coś bo nawet mówił, że na tymczasowym dowodzie nie przepuszczą go przez granice.

Także dzięki arko, problem zażegnany.

tipi333
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: tipi333 » śr 24 maja, 2017 18:08

a ja mam pytanie czy moge miec jakis problem jak przekroczylem granice polsko ukrainska jako pasazer ? kierowca byl ukrainiec chodzilo o to zeby tylko przejechac autem ukrainnca kupionym w polsce jako pasazer .

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » sob 27 maja, 2017 09:13

.....z tego co piszesz byłeś tylko pasażerem - to bez obaw.

tipi333
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: tipi333 » sob 27 maja, 2017 21:44

tak , tylko ze ukrainiec xero zrobil paszportu mojego .. z tego co widze to werbuja polakow po to zeby przekroczyc autem granice polsko ukrainska . kupuja tutaj auta a potem przekraczaja grganice z polakiem .czy to prawda ze oni musza bo by placili jakies tam ubezpieczenie ( cła czy cos takiego) + moga wtedy jezdzic na ukrainie przez rok kupionym autem w polsce... tylko haczyk moze byc wtedy gdy sie cos stanie z tym samochodem..Arko , jak wiesz o czym mowie to prosilbym o odp : )

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » pn 29 maja, 2017 13:20

Ukraińcy jeżdżąc autami na tablicach PL(omijają płacenia wysokiego cła na UA) pod pewnymi warunkami ...
cóż, musisz się zastanowić - dowiedzieć czy wjechałeś tym autem na Ukrainę czy też nie...
zresztą czytaj - temat wałkowany wiele razy.....
viewtopic.php?f=13&t=12291
viewtopic.php?f=8&t=6863&start=30
viewtopic.php?f=8&t=6863&start=60

tipi333
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: tipi333 » pn 29 maja, 2017 17:12

arko , wjechałem z ukraincem autem ( daewoo lanos ) ale siedziałem tylko jako pasazer nic nie podpisywalem tylko paszport sobie zabral zrobil xero i tyle : ) potem wrócilem pieszo byl zgrzyt ale jakos dalem rade wrócic : )...

tipi333
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: tipi333 » pn 29 maja, 2017 18:55

w jaki sposob moglbym to odkrecic ? to co jest napisane na forum to niezbyt wytluamczone....

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » śr 31 maja, 2017 08:16

to znaczy ... jaki zgrzyt??? i co odkręcić bo teraz to tylko domysły.....

ODPOWIEDZ