Propozycje tematów na stronę www.RosjaPL.info

Rozmowy na tematy związane ze stroną www.RosjaPL.info oraz z forum. Informacje o aktualizacjach, problemy techniczne, propozycje tematów.
Szulik
Administrator

Propozycje tematów na stronę™ www.RosjaPL.info

Post autor: Szulik » czw 24 mar, 2005 00:01

Zapraszam wszystkich do wypowiedzenia się na temat jakich informacji brakuje na naszej stronie. Dzięki uzyskanym tutaj wypowiedziom łatwiej będzie dopasować stronę do potrzeb użytkowników.
Ostatnio zmieniony pn 06 sty, 2014 16:53 przez Szulik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ewa
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: ewa » czw 24 mar, 2005 02:23

A co z Białorusią???

pozdrawiam!

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 24 mar, 2005 09:02

ewa pisze:A co z Białorusią???
No właśnie z Białorusią mam problem. Nie posiadam zbyt wielu informacji na temat tego państwa, a szkoda. Jakoś nigdy mi nie było po drodze na Białoruś, przez co kraj ten znam b. słabo. Może znajdzie się ktoś, kto udostępni jakieś fajne materiały.

Awatar użytkownika
ewa
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: ewa » czw 24 mar, 2005 21:47

postaram się, tylko jak znajdę chwilę czasu
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
ewa
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: ewa » pt 25 mar, 2005 00:36

...i język ukraiński

pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Ashke
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Ashke » pn 18 kwie, 2005 21:32

A co z Białorusią???
Kiedyś czytałam w Wyborczej świetny reportaż zatytułowany "Lekcja tajnego języka". Podaję link:

http://serwisy.gazeta.pl/df/1,34471,2470687.html

Myślę, że fajnie by było to skopiować, zanim zostanie przeniesione do archiwum...

A co w ogóle sądzicie o utworzeniu takiego działu z artykułami prasowymi dot. Rosji itp.? :idea:

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 18 kwie, 2005 21:54

Ashke pisze:
Kiedyś czytałam w Wyborczej świetny reportaż zatytułowany "Lekcja tajnego języka". Podaję link:

http://serwisy.gazeta.pl/df/1,34471,2470687.html

Myślę, że fajnie by było to skopiować, zanim zostanie przeniesione do archiwum...

A co w ogóle sądzicie o utworzeniu takiego działu z artykułami prasowymi dot. Rosji itp.? :idea:
Zastanawiałem się już nad zamieszczaniem artykułów z gazet o tematyce odpowiadającej profilowi strony. Problemem mogą być jednak prawa autorskie. Z reguły wystarczy umieścić link do oryginalnego tekstu ale boję sie, że nie w każdym przypadków.

Ponadto problemem jest odpowiedni dobór artykułów. W polskiej prasie niewiele jest wartościowych tekstów na tematy związane z krajami b. ZSRR. W dodatku większośc z nich dotyczy polityki. I tutaj sprawa się kompikuje - wyborcza non-stop prowadzi swoją rusofobistyczną kampanię, zaś pozostałe gazety zazwyczaj organiczają się do przekazywania suchych informacji.

Niewykluczam, że w najbliższym czasie zainteresuje się możliwością przedruku ciekawszych artykułów ale wpierw muszę zbadać kwestię prawną.

Ojuwkijsjikw
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Ojuwkijsjikw » ndz 01 maja, 2005 12:02

Ja choć nie mam nic przeciw Białorusi, wręcz przeciwnie, to jednak uważam, że nie powinno się rozszerzać serwisu na ten kraj. O Rosji nie ma obecnie oprócz www.rosjapl.info i www.matroszka.info (też świetna strona!), żadnej dobrej sajty o tym kraju, podobnie o Ukrainie, Mołdawi, czy badzo bogato przedstawionego tu Naddniestrza, gratulacje dla realizator-ów/-a. Natomiat o Białorusi jest już znakomity serwis informacyjny www.bialorus.pl . Bardzo bogata w informacje strona, w dodatku obiektywna. Myślę, że nie warto dublować pomysłów, stron. Moim zdaniem warto byłoby zrobić coś o Kazachstanie, wszak słyszałem, że tam bardzo ciekawie, nawet podobno nie tak źle gospodarczo i dla ludzi, niewiele gorzej jak na Ukrainie, przynajmniej tak słyszałem. A o Kazachstanie nie ma żadnej stronki, a szkoda. Tak na rosjapl.info byłoby juz całe WPG.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » ndz 01 maja, 2005 12:11

Tworzenia samodzielnie działu poświęconego Białorusi nie planuję. Nie jestem zbyt dobrze obeznany z tym krajem, który w dodatku uważam za twór chwilowy (wiem, wiem, zdaniem polskich mediów niezależność Białorusi jest gwarantem bezpieczeństwa Polski :D ).

W tej chwili nad stroną pracuję w parktyce sam. Nie możliwe jest więc poszerzanie tematyczne strony. W związku z tym koncentruję się nad stopniowym uzupełnianiem poruszonej już tematyki.

Ale jeśli znalazłby sięktoś, kto byłby chętny do tworzenia nowego działu, proszę bardzo - zapraszam.

Co do matrioszki. Projekt graficzny naprawdę fajny, ale treści to tam póki co nie ma. Miejmy nadzieję, że ulegnie to zmianie. Obawiam sie jednak, że autor porywając się na wiele tematów (posiada wiele stron) nie będzie w stanie regularnie pracować nad wszystkimi projektami.
Ostatnio zmieniony pt 06 maja, 2005 14:55 przez Szulik, łącznie zmieniany 1 raz.

Ojuwkijsjikw
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Ojuwkijsjikw » pn 02 maja, 2005 17:08

Proponowałbym temat ciekawostki.
Ostatnio zmieniony czw 05 maja, 2005 15:40 przez Ojuwkijsjikw, łącznie zmieniany 1 raz.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 03 maja, 2005 10:23

Strona z ciekawostkami jest bardzo dobrym pomysłem. Trzeba by je jednak zebrać w jedno miejsce i opublikować. Może dobrze by było utworzyć osobny watek na forum, w którym każdy kto zna jakieś ciekawostki mógłby je dopisywać, ja zaś zamieszczałbym je na stronie.

aganiok
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: aganiok » czw 23 cze, 2005 19:59

Witam wszystkich!
bialorus.pl owszem jest świetnym serwisem informacyjnym opozycji (a co za tym idzie nie zawsze w 100% obiektywy) i o ile mi wiadomo nie ma tam forum na którym moglibyśmy podyskutować na interesujące nas tematy. Myśle że fajnie byłoby gdybyśmy tu - za zgodą Szula i pod jego opieką - mogli stworzyć takie miejsce. Tematów nam nie zabraknie-wybory za rok i Łukaszenka napewno cos wymyśli wartego dyskusji.
8) Jeśli chodzi o materiały o BY służe pomocą. Również w przetłumaczeniu tekstów z języka białoruskiego :roll:

Ojuwkijsjikw
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Ojuwkijsjikw » czw 23 cze, 2005 20:13

Świetnie! Nie wiedziałem, że bialorus.pl jest opozycyjne...no no....powinno być obiektywne, a nie polityczne. Cieszę się, że w na naszym forum znalazł(a) się białorusofil(ka)(jeżeli można Cię tak nazwać). Załóż jakiś temat, ja z chęcią pomówię o Białorusi, z pewnością inni też. Nie ma tu podziału na kraje( choć kiedyś był), więc nie ma żadnych barier pomówic o gospodarce Białorusi, polityce, walorach turystycznych itd. itd. na poszczególnych tematach forum. Super pomysł! Tylko ja nie długo wyjeżdżam(tylko, że na krótko) do Petersburga i okolic, więc długo nie pomówimy...

P.S. Szulik, widze, że ta witryna dnia, naprawdę dużo dała, ile tu się ludzi naschodziło! nareszcie! :).

Pozdrawiam miło.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 23 cze, 2005 20:30

aganiok

Bardzo się cieszę z twojej propozycji. Jak najbardziej możemy rozbudować zarówno forum jak i stronę o tematy białoruskie.

1. Jeśli chcodzi o forum, to może wpierw korzystajmy z dotychczasowego podziału i tematy np. o polityce wrzucajmy do forum "Polityka, gospodarka, historia", tak jak wątki na temat innych państw. Z czasem, gdyby sie okazało, że Białoruś zaczyna się rozrastać, wydzielilibyśmy te wątki do osobnego forum.

2. Jeśli masz jakieś materiały na temat Białorusi to możesz je podesłać, zbierze sie ich kilka i stworzę na stronie dział o Białorusi, którego ty możesz być głównym redaktorem.

ps. bialorus.pl jest oczywiscie nie calkiem obiektywne gdyż zaangażowało się w antyłukaszenkowską akcję sprzeciwu. Nie mi rozstrzygać, czy to dobrze, czy źle.

bgpiast
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: bgpiast » sob 22 paź, 2005 21:17

Od niedawna jestem członkiem tego forum. Przeglądając jednak tą stronę i czytając wasze wypowiedzi przyszedł mi pomysł aby powstał dział z aktualizowanymi na bieżąco (raz na dzień) wiadomościami z Rosji. Jak sami zauważyliście informacji na temat Rosji nie ma wcale lub są one dość podane w dość stronniczy sposób. Uważam, że w redagowaniu tego działu pomogłaby na pewno część osób wypowiadająca się na tym forum.
Pozdrawiam!

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 22 paź, 2005 22:08

bgpiast
ten pomysł w głowie mam już od dawna, jednak boję się, że ni pociągnę sam. problemme jest też źródło informacji, nie można tak po prostu kopiować artykułów z gazet. jednak jeśli znaleźli by się chętni do pomocy to jak mówi się, dla chcącego nie ma nic trudnego :)

bgpiast
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: bgpiast » ndz 23 paź, 2005 12:54

Zgadzam się, że samemu nie da rady ale zaznaczyłem że na pewno znajdzie się parę osób, które mogą Ci pomóc w tworzeniu tych informacji. A można je tworzyć na podstawi różnych gazet, portali internetowych w Rosji podając żródło lub tworząc własną informację z kilku źródeł. Myślę, że jest to kwestia do przemyślenia i przedyskutowania. Pozdrawiam!

od admina: post przypisano do autora :)

abisynia11

Post autor: abisynia11 » wt 06 gru, 2005 22:26

Na temat Białorusi polecam książkę "Historia państw świata XX wieku: Białoruś" Eugeniusza Mironowicza. Jest łatwo dostępna w Empikach. Jest u mnie w domu jakaś książka po rosyjsku (którego nie znam) o Białoruskiej SRR, ale moja mtka nie pozwoli mi jej ruszyć. Miała kiedyś korespondencyjną przyjaciółkę z pod Mińska, ale kontakt sie urwał. Jakby Pan chciał to mogę przysłać skany archiwalnych zdjęć z tej książki. Tylko zaznaczam, że za jakiś czas ponieważ pożyczyłem komuś skaner.

abisynia11

Post autor: abisynia11 » wt 06 gru, 2005 22:28

Tą książkę przysłała jej owa koleżanka z Białorusi.

Awatar użytkownika
koper
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: koper » czw 16 mar, 2006 03:14

Wydaje mi się, że dobrym pomysłem jest umieszczenie jakichś artykułów o kuchni Rosji, Ukrainy, Mołdawi. Wszak najlepiej poznawać regiony właśnie od kuchni, biesiadując przy suto zastawionym stole, uginającym się od bogactwa lokalnych potraw i napitków :D . Ja jak wybieram się do jakiegoś państwa, lub regionu w którym jeszcze nie byłem, to pierwsze co robię to szukam informacji na temat lokalnych rarytasów. Fajna to rzecz, bo wówczas tym milej wspominam pobyt w danym miejscu. Jak mówi staropolskie przysłowie... przez żołądek do serca :lol:

Emilllia
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: Emilllia » wt 10 paź, 2006 10:53

No i czasem można coś przeburknąć o sztuce... aktualnościach ze świata nie tylko literatury, ale tez malarstwa, krótko jestem z Wami, ale przeszukiwałam kilkakrotnie serwis i nie znalazlam info chocby o jednym genialnym tworcy ze Wschodu, a jest ich wielu(nie mówię o literaturze). Być może wynika to z faktu, iż nie ma na te info zapotrzebowania, a stałych "bywalców" zainteresowania oscylują wokół bardziej "dotykających" nas, "przyziemnych" (nie w pejoratywnym znaczeniu) sfer takich jak właśnie polityka,czy też gospodarka.

Sonia
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Sonia » pn 14 lip, 2008 23:22

A kiedy jakieś aktualizacje będą?

Awatar użytkownika
ivasik
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: ivasik » wt 15 lip, 2008 10:01

To do Emilllia

na swojej stronie o tłumaczeniach masz błąd : jak przychodzisz na stronę ukraińska to zamiast :Для чого ми? jest Пачiму мы? pozdrawiam

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » ndz 03 sie, 2008 20:58

Bardzo chętnie wydziałbym osobny temat : Archeologia Ukrainy, lub Archeologia Krymu. Zawartość : wystawy, muzea i interesujące miejsca - propozycje tras np.: "Śladem greckich kolonistów na Krymie", " Rzymianie na Krymie", Zamki i fortece Krymu " etc. :D
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Jasio
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Jasio » wt 03 lut, 2009 11:46

Ludobójstwo na Kresach Wschodnich bądź poprawnie politycznie Wypadki na Wołyniu - Prawda historyczna

Katiush
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Katiush » wt 10 lut, 2009 08:08

Może temat związany z bezpiecznym podróżowaniem na wschód,każdy by wstawiał swoje opinie i doświadczenia.
Россия.

Roman Zabawa
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Roman Zabawa » śr 11 lut, 2009 19:20

Ja proponuje dodać coś o polsko-rosyjskiej wymianie studenckiej. I studiowaniu w FR

elwirocka
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: elwirocka » pn 09 mar, 2009 17:11

A gdyby dział o językach rosyjskim i ukraińskim podzielić? bo jest strasznie dużo tematów, nie wszystkie są opisane w tytułach o który język chodzi, ciężko znaleźć coś na szybko?
Może posklejać jakieś pojedyńcze prośby o tłumacznia w jeden konkretny temat (czy 2-j.r i j.u), myślę, że wtedy ten dział byłby czytelniejszy.

tuliusz1971
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: tuliusz1971 » wt 10 mar, 2009 13:47

Ja też byłbym za ustanowieniem jakiegoś tematu związanego z historią i to niekoniecznie zawężonego do ram wskazanych przez Jasia.

mi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: mi » pn 08 cze, 2009 06:48

Popieram wcześniejszą prośbę o dział "ciekawostki" oraz postulat Roberta o archeologii a od siebie proszę o przemyślenie utworzenia działu "relacje z naszych wypraw"

ODPOWIEDZ