Niepokoje na wschodzie Ukrainy

Dyskutujemy tutaj o sprawach związnych z życiem politycznym, gospodarczym, a takze o historii Rosji, Ukrainy i krajów b. ZSRR.
Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pt 23 sty, 2015 17:25

Pietia, z całym szacunkiem, ale poszukiwanie pozytywów w czasie wojny to zadanie co najmniej karkołomne. Gdyby nie wojna i wyraźna identyfikacja wroga to z dużym prawdopodobieństwem można zaryzykować stwierdzenie, że po roku od wydarzeń na Majdanie kolejny bunt zmiótłby obecne władze. Bo jak sam piszesz niewiele dobrego się stało przez te miesiące i o ile wojna utrudnia powrót do normalności to pewne zjawiska (jak wspomniana korupcja) są od niej niezależne.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 23 sty, 2015 17:52

Szulik pisze:Pietia, z całym szacunkiem, ale poszukiwanie pozytywów w czasie wojny to zadanie co najmniej karkołomne.
Ale pietia chyba nie pisze o szukaniu pozytywow wojny tylko jaki bilans przyniosl zeszloroczny "przewrot na majdanie" (a on przyniosl m.in. wojne ...)
Szulik pisze:to z dużym prawdopodobieństwem można zaryzykować stwierdzenie, że po roku od wydarzeń na Majdanie kolejny bunt zmiótłby obecne władze
Pewno tak... i teraz trudno by sie bylo dziwic.. Poki co chyba zadna wladza na Ukrainie nie przyniosla tyle trupow, zniszczenia i nieszczescia (poprzedni byl chyba Stalin za czasow wielkiego glodu i II wś..)
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 23 sty, 2015 20:57

Dokładnie, chodziło mi o bilans ogólny. A fakt, iż na części terytorium Ukrainy toczy się wojna, bynajmniej nie wyklucza możliwości pojawienia się kolejnego majdanu. Co więcej, ewentualny kolejny majdan może być jeszcze bardziej krwawy niż poprzedni, zwłaszcza gdyby dołączyli do niego członkowie licznych dobrowolnych batalionów, zaprawionych już w walkach na Wschodzie

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » ndz 25 sty, 2015 22:07

Jak myślicie, będzie stan wojenny na Ukrainie?

Zastanawiam się jakie konsekwencje mogłoby to miec dla turystów podróżujących, np. do Lwowa czy ogólnie do miejsc, gdzie jest spokojnie

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » pn 26 sty, 2015 11:43

Co do plusów,których nie doszukał się Pietia-ja też ich nie widzę. Co prawda polskie media zwracają uwagę na rozwój demokracji,ale broń nas Panie Boże przed taką demokracją,która skończyła się katastrofą wojenną. I nic tu nie pomogą propagandziści w rodzaju Mirosława Czecha,który codziennie zapewnia jakie to sukcesy odnosi ukraińska armia[swoją drogą-to też miało być osiągnięcie ostatnich miesięcy-wzmocnienie armii]. A im większe te sukcesy na papierze,tym większe klęski na wojnie. Kolejny kocioł w Debalcewie jest tego przykładem.

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » pn 26 sty, 2015 15:42

sprat pisze:autor: sprat » ndz 25 sty, 2015 22:07
Jak myślicie, będzie stan wojenny na Ukrainie?
Jak widać,jest stan wyjątkowy w obwodach donieckim i ługańskim. Przypuszczam,że ma to na celu zastraszenie ludności na niekontrolowanych przez Kijów terenach. Z punktu widzenia wojskowego nie sądzę,by cokolwiek to znaczyło. A stanu wojennego Poroszenko nie ogłasza,bo to by w praktyce oznaczało wypowiedzenie wojny Rosji.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 26 sty, 2015 18:17

W trakcie ubiegłorocznego kryzysu na Wschodzie (czyt. wojny) stanu wojennego nie wprowadzono tylko i wyłącznie z powodów politycznych gdyż niemożliwe stałoby się przeprowadzenie wyborów. Stan wyjątkowy został obecnie wprowadzony wyłącznie jako efekt psychologiczny/mobilizujący. Gdyby akty prawne miały służyć przeciwdziałaniu dalszej eskalacji wydarzeń stan wojenny wprowadzono by już dawno temu.
Nadal uważam, ze podstawowym problemem na Wschodzie Ukrainy jest brak jakichkolwiek rozmów kogokolwiek z kimkolwiek. Mamy od miesięcy puste deklaracje, pseudo rokowania i brak jakichkolwiek rzeczywistych negocjacji. A spotkanie drugoligowych polityków w Mińsku traktowane jest z powagą konferencji w Poczdamie.
A każda kolejne ofiara pogłębia przepaść między stronami.
Nie wygląda to dobrze...

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » pn 26 sty, 2015 18:23

A ja nadal podtrzymuję, że brak chęci do rozmów ze strony Ukrainy (wg mnie bardzo wyczuwalny) jest swego rodzaju ucieczką przed odpowiedzialnością za brak reform w kraju.
Wojna tematem zastępczym? Do pewnego stopnia może i tak. Choc z drugiej strony amm nadzieję, że kijowski establishment nie jest aż tak cyniczny.

Z drugiej strony, byc może Ukraina liczy też na to, że zdoła przetrzymac taki status quo w Donbabwe, a putinowska Rosja rozpadnie się gospodarczo pod naporem sanckji....I byc może brak rozmów wynika właśnie z tego.
tylko jak trzeba byc naiwnym, by w to wierzyc?

co by nie mówic, jest to wielka tragedia...zwykli ludzie, czy to ci popierający Ukrainę czy DNR/LNR zawsze najbardziej cierpią :(

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 26 sty, 2015 18:32

sprat pisze:A ja nadal podtrzymuję, że brak chęci do rozmów ze strony Ukrainy (wg mnie bardzo wyczuwalny) jest swego rodzaju ucieczką przed odpowiedzialnością za brak reform w kraju.
Wątpliwa teza. Przecież obecne władze mogą całą odpowiedzialność za brak reform zwalić na poprzedników. Prędzej przyczyną może być ewentualna niechęć władz do głębokich reform.
sprat pisze:Z drugiej strony, byc może Ukraina liczy też na to, że zdoła przetrzymac taki status quo w Donbabwe, a putinowska Rosja rozpadnie się gospodarczo pod naporem sanckji....
Wielu speców twierdzi, ze jest to gra na przetrzymanie: kto pierwszy padnie ekonomicznie. Z tym, że problemy ekonomiczne Rosji wynikają w zdecydowanej większości z cen ropy, a nie sankcji (te mają znaczenie głównie propagandowe, cały świat może z podniesioną głową mówić, ze coś zrobiono). Owszem, sankcje wpłynęły na ekonomię Rosji (choć bardziej na określone środowiska polityczne i gospodarcze) lecz to ropa przekształciła spowolnienie gospodarcze w kryzys. Tania ropa na dłuższą metę się nie utrzyma, a w raz ze zmianą trendu groźba ew. bankructwa Rosji odejdzie w cień.
Z kolei gospodarka ukraińska jest pod kroplówką i respiratorem niezależnie od wszystkich czynników globalnych. A przeciągająca się wojna wymusza pompowanie miliardów w wojsko, które jest w opłakanym stanie.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » pt 30 sty, 2015 15:05

Czesc mediow zaczelo przegladac na oczy : "Napoleon Bonaparte powiedział, że na wojnie życie ludzkie jest niczym. Dobitnym potwierdzeniem słów wielkiego Francuza jest przebieg ukraińskiego konfliktu, szczególnie okrutnego ze względu na formę - wojny domowej. I żeby oddać sprawiedliwość, winne są obie strony."
http://wiadomosci.wp.pl/kat,137674,titl ... &_ticrsn=5
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

neurotiCat
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: neurotiCat » ndz 01 lut, 2015 01:43

pietia pisze: Korucja jak była, tak nadal jest (w jednym z niedawnych sondaży 80% ankietowanych Ukraińców uznało, ze poziom korupcji jest taki sam lub nawet wyższy niż przed rokiem),
Posiadasz może źródło do tych badań?
-

Ciekawy artykuł Szczerka:

http://szczerek.blog.polityka.pl/2015/0 ... noworosje/

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 01 lut, 2015 21:50

Niestety nie,na pewno jednak stosowny artykuł czytałem na którymś z ukraińskich (nie rosyjskich) portali

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 02 lut, 2015 08:43

Tutaj jest artykuł o 80% Ukraińców uważających, że korupcja się nie zmieniła lub nawet wzrosła.
http://zn.ua/POLITICS/vmesto-snizheniya ... 2953_.html

Ankietę przeprowadzał Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii

Bebej
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Bebej » śr 04 lut, 2015 00:33

Ciekawą uwagę przeczytałem o tej części Ukrainy, która oddziela Mołdawię od morza, i graniczy z Rumunią. Bardzo wschodnia Ukraina, niejednolita etnicznie. Owa część nawet ma swą nazwę. Ale, niestety nie pamiętam tej nazwy. Link do źródła też zawieruszył się. Krótko mówiąc, analityk przypuszcza że ta cześć Ukrainy, też przestanie być Ukraińska.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » śr 04 lut, 2015 07:47

Ten region określa się mianem ukraińskiej Besarabii. Cała Besarabia to Mołdawia + teren, o którym piszesz.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » śr 04 lut, 2015 15:08

Bebej pisze:analityk przypuszcza że ta cześć Ukrainy, też przestanie być Ukraińska.
Z tego co pamietam z wycieczki w tamte strony to od Izmaiłu po Wiłkowe mieszkala kupa ludzi raczej malo identyfikujaca sie z narodem/jezykiem ukrainskim- spora z nich czesc to potomkowie rosyjskich staroobrzedowcow albo ludnosc naplywowa z roznych czesci bylego sajuza (w Priozernym i Czerwonym Jarze do marszrutki wsiadali ludzie ktorzy opowiadali ze w ich wioskach mieszka sporo osob pochodzenia uzbeckiego czy kazachskiego, ktorych zwerbowano niegdys do pracy w tworzonych tam sporych kołchozach).

Mam ogromna nadzieje ze ow analityk sie zagalopowal i nic zlego nie spotka tego milego i malowniczego regionu...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

Bebej
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Bebej » śr 04 lut, 2015 18:57

Szulik pisze:Ten region określa się mianem ukraińskiej Besarabii. Cała Besarabia to Mołdawia + teren, o którym piszesz.
No właśnie nie, nie Besarabia. Inaczej to nazwano. Cholera, że też zagubiło się w zakamarkach pamięci, miejsce gdzie to czytałem :/

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » śr 04 lut, 2015 19:58

Bebej pisze: niestety nie pamiętam tej nazwy.
Zapewne chodzi o Zakarpacie.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 04 lut, 2015 20:28

No nie, Zakarpacie nawet nie graniczy z Mołdawią, ani z Morzem Czarnym. Mołdawię od morza oddziela właśnie wspomnianna na początku część obwodu odeskiego, wchodząca w skład historycznej Besarabii, a wcześniej tureckiego Budziaku. Nie jest to też wschodnia Ukraina (tym bardziej "bardzo wschodnia"), a raczej południowa

Bebej
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Bebej » czw 05 lut, 2015 23:49

pietia pisze:No nie, Zakarpacie nawet nie graniczy z Mołdawią, ani z Morzem Czarnym. Mołdawię od morza oddziela właśnie wspomnianna na początku część obwodu odeskiego, wchodząca w skład historycznej Besarabii, a wcześniej tureckiego Budziaku. Nie jest to też wschodnia Ukraina (tym bardziej "bardzo wschodnia"), a raczej południowa
Budziak, to nazwa o która mi chodziło. A nazwałem ją bardzo wschodnią, no bo się pomyliłem. Miało być zachodnia. Za pomyłkę przepraszam :)

neurotiCat
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: neurotiCat » wt 10 lut, 2015 20:41

Szulik pisze:Tutaj jest artykuł o 80% Ukraińców uważających, że korupcja się nie zmieniła lub nawet wzrosła.
http://zn.ua/POLITICS/vmesto-snizheniya ... 2953_.html

Ankietę przeprowadzał Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii
Dzięki.
-

Czyżby rewolucja zaczynała pożerać własne dzieci?

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » śr 11 lut, 2015 16:21

dziś spotkanie w Mińsku. Jak myślicie - będą jakiekolwiek postępy?
czy raczej znów komunikaty po spotkaniu będą w stylu "dogadaliśmy się na temat tego, żę trzeba się dogadac"

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » śr 11 lut, 2015 18:37

Skoro spotykają się przywódcy 4 państw,to chyba po to,by jakiś dokument podpisać. Ale nawet jeśli coś zostanie podpisane,to jeszcze nie znaczy,że będzie przestrzegane. Myślę,że to spotkanie jest po to,by chronić ukraińską armię przed kolejnymi klęskami.

invasion
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: invasion » ndz 15 lut, 2015 14:40

Myślicie, że jest duża "szansa" na wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie? Obawiam się, że jeśli rosyjscy separatyści nie będą przestrzegać ustaleń to jednak bez tego się nie obędzie...

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » ndz 15 lut, 2015 18:37

Gadanie o stanie wojennym jest straszakiem na ludzi, którzy mogliby ew. wyjsc na Majdan - niezadowolenie na UA wzrasta...
Choc kto wie, wszystko możliwe.

Pytanie, jakby to wyglądało - kartki na produkty?
No i po co dawac stan wojenny - przeciez powinni go dawno wprowadzic, nawet rok temu

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 15 lut, 2015 19:39

Myślę, ze w przypadku dalszego zaostrzenia sytuacji stan wojenny może zostać wprowadzony, ale tylko na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego.

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » wt 17 lut, 2015 20:10

Czyli z rozejmem lipa, choc można się było tego spodziewac. Niemniej i tak zdziwiony jestem że nie było prowokacji, które separatyści zrzuciliby winę na Ukraincow.

Pytanie jak to się dalej potoczy bo chyba nikt nie chce na UA głośno przyznac, że ten cały Donbas to by z chęcią już wycięli ze swojej mapy.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 14 kwie, 2015 23:57

Niewesoła ale dosc prawdopodobna wizja przyszlosci Ukrainy wedlug kolegi Szczerka
http://szczerek.blog.polityka.pl/2015/0 ... ?nocheck=1

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 16 kwie, 2015 11:38

http://www.defence24.pl/news_charkowscy ... y-5-cywili

Troche sie uspokoilo ostatnio na Ukrainie to rzad wprowadzil kolejne prawo aby zrobic zamęt,rozpierdziel i podzialy? :roll:
Naprawde ciezko uwierzyc ze nie ma w tym dzialaniu zlej woli i checi dalszej destabilizacji kraju....

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: spartakus » czw 16 kwie, 2015 19:57

buba pisze:lo os
buba pisze:Troche sie uspokoilo ostatnio na Ukrainie
Uspokoiło się na froncie-to chyba cisza przed burzą. Za to gremialnie zaczęli popełniać samobójstwa lub być mordowani opozycyjni politycy i dziennikarze nie popierający obecnych władz. Szokiem jest zabójstwo Olesia Buziny,który miał czelność nie zgadzać się z krwawą dyktaturą Poroszenki. Jak widać,sam padł jej ofiarą. A gdzie się podziali nasi obrońcy "wolności słowa i demokracji"? Jakoś nie słyszę ich oburzenia.

ODPOWIEDZ