Pierwsza podróż na Białoruś

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
AndrzejR83
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: AndrzejR83 » czw 27 sie, 2015 11:30

Witam,

Od dłuższego czasu przeglądam to forum, ale niestety z uwagi na to, że większość odpowiedzi na moje pytania są z lat 2008-2010 chciałbym się jednak dopytać o formalności na granicy.
W najbliższą niedzielę wybieram się na ok. tydzień na Białoruś do osoby prywatnej (z dalekiej rodziny) Wizę już posiadam jednokrotną wydaną na podstawie kserokopii paszportu osoby zapraszającej. Jadę moim własnym samochodem osobowym oraz moja mama. Zabieramy ze sobą rzeczy osobiste, a także aparat cyfrowy oraz laptopa oraz tzw. podarki dla dalekich krewnych (Polska wódka w ilości 1,5L, słodycze oraz drobne przedmioty typu portfeliki (5 szt.) na prezent itp)
Proszę o przybliżenie mi tzw. przekroczenia granicy:
1. Jakim kanałem powinienem jechać - podobno są dwa - do oclenia chyba nic nie mam - chyba ze te prezenty trzeba by oclić) a może mój samochód, laptop, aparat?
2. Naczytałem się tutaj o tym, iż będę musiał wypełnić na granicy kartę migracyjną (jedni piszą 2 szt inni, że 3 szt.) - proszę o wyjaśnienie i jeśli to możliwe wskazanie jakiegoś wzoru wypełnienia - czy tam też się wpisuje jakieś dane samochodu? Czy można wypełnić w domu i oddać wydruk czy musi być na ich druku?
3. Odnośnie samochodu wyczytałem na tym forum, że potrzebny jest jakiś kwit "wwozowy auta" - czy to jest potrzebne? a jeśli tak to czy tak jak wyżej istnieje tego jakiś wzór wypełnienia (rosyjskiego uczyłem się w szkole podstawowej i trochę w liceum - składam literki i coś tam wychodzi ale.... :)
4. Gdzieś wyczytałem, że powinienem mieć naklejkę PL (mam nowe tablice unijne) czy mimo to naklejka dalej potrzebna? A jeśli tak czy da się to kupić na granicy?
5. Jakie dokumenty powinienem mieć ze sobą skserowane? Jak na razie mam paszport z wklejoną wizą, kartkę ubezpieczenia medycznego, międzynarodowe prawo jazdy oraz zieloną kartę. Czy potrzeba ksero tego a jeśli tak to w jakiej ilości.
6. Poproszę o aktualną informację na temat opłat za drogi- czy mogę zapłacić normalnie gdzieś na jakiejś bramce czy muszę zakupić ten tzw. BelToll, a jeśli tak to gdzie i jaką walutą się to kupuje.
7. Jaka walutę lepiej wziąć ze sobą? Dolary czy Euro? Rozumiem ze płace w $ lub E i wydają mi w Rublach? tak jak ma to miejsce np. w krajach bałkańskich (Serbia, Albania, Macedonia)
8. Czy nie ma problemów z wypłatą gotówki z bankomatów? W razie gdyby nagle było potrzeba - może po prostu lepiej wziąć więcej $. (planuje pobyt okolice Drohiczyna a potem Mińsk)
9. Nauczony zasadą, że za granicą najlepiej trzymać się przepisów ale wiadomo różnie może być - jakiej wysokości jest mandat za np. przekroczenie o 20km/h i czy lepiej płacić rublami czy E/$ oraz czy będę otrzymywał sugestywne znaki ze chcieliby się dogadać?
10. Co warto kupić na Białorusi na pamiątkę. Zawsze z każdego kraju przywożę coś ichniejszego. Więc może polecicie coś konkretnego (wódka, słodycze, buty, może być czapka z daszkiem, a czytałem coś o tzw. walonkach - gdzie to można kupić :)
11. W jakich godzinach najlepiej przekraczać granice - aby oczekiwanie było jak najkrótsze? Na granicy będę w Terespolu w najbliższą niedzielę.
Najlepiej pasowałoby mi być po stronie polskiego ok. 9 czy to dobra pora i tak naprawdę ile muszę liczyć na granicy - nie chciałbym a krewny czekał pół dnia na drugiej stronie na mnie.

Z góry przepraszam, że zadałem aż tyle pytań ale po przewertowaniu tutaj wielu stron mam tylko jeden wielki mętlik :) przed wyjazdem i choć mimo, że dość sporo podróżuję po Bałkanach to jednak można się tam po angielko-migowo-żartoliwie dogadać:) tutaj mam odczucie, po lekturze forum, że granica to wyzwanie a celnik to "wróg". A dodatkowo jestem świadom swojego rosyjskiego.

AndrzejR83
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: AndrzejR83 » pt 28 sie, 2015 08:12

Nikt nie odpowie na choć kilka pytań?

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Kibek » pn 31 sie, 2015 15:33

1. Jakim kanałem powinienem jechać - podobno są dwa - do oclenia chyba nic nie mam - chyba ze te prezenty trzeba by oclić) a może mój samochód, laptop, aparat?

Zwyczajnym EURO

2. Naczytałem się tutaj o tym, iż będę musiał wypełnić na granicy kartę migracyjną (jedni piszą 2 szt inni, że 3 szt.) - proszę o wyjaśnienie i jeśli to możliwe wskazanie jakiegoś wzoru wypełnienia - czy tam też się wpisuje jakieś dane samochodu? Czy można wypełnić w domu i oddać wydruk czy musi być na ich druku?

Wypełniasz na miejscu 1 kartka, dwie strony
Proste
Wwóż samochodu to inna rzecz niż kartka migracyjna

3. Odnośnie samochodu wyczytałem na tym forum, że potrzebny jest jakiś kwit "wwozowy auta" - czy to jest potrzebne? a jeśli tak to czy tak jak wyżej istnieje tego jakiś wzór wypełnienia (rosyjskiego uczyłem się w szkole podstawowej i trochę w liceum - składam literki i coś tam wychodzi ale.... :)

Nie wiem czy jest w necie ale na granicy wszedzie masz wzory jak to wypełnić i do tego jest po angielsku
Ważne, żeby auto bylo Twoje nie leasing albo pożyczone czy na zone

4. Gdzieś wyczytałem, że powinienem mieć naklejkę PL (mam nowe tablice unijne) czy mimo to naklejka dalej potrzebna? A jeśli tak czy da się to kupić na granicy?

Nie sądzę aby ktoś sie do tego przyczepił. Kup na allegro jak uwążasz, że to konieczne

5. Jakie dokumenty powinienem mieć ze sobą skserowane? Jak na razie mam paszport z wklejoną wizą, kartkę ubezpieczenia medycznego, międzynarodowe prawo jazdy oraz zieloną kartę. Czy potrzeba ksero tego a jeśli tak to w jakiej ilości.

Nie potrzebne ale sie przydaje w przypadku utraty krażdzieży dokumentów, warto mieć kopie albo skany na telefonie/lapopie/mailu

6. Poproszę o aktualną informację na temat opłat za drogi- czy mogę zapłacić normalnie gdzieś na jakiejś bramce czy muszę zakupić ten tzw. BelToll, a jeśli tak to gdzie i jaką walutą się to kupuje.

Musisz wypożyczyć urządzenie, na pierwszej stacji za granicą (nie wiem gdzie będziesz przektrraczał) Koszt wypożyczena to 25 EURO albo 20 EURO. Można płacić kartą i zwrot kwoty następuje na kartę
W kwestii opłat to chyba 4 euro centy za KM. Trasa Bobrowniki - Mińsk - Bobrowniki to koszt 20 EURO w więkeszości po autostradzie

7. Jaka walutę lepiej wziąć ze sobą? Dolary czy Euro? Rozumiem ze płace w $ lub E i wydają mi w Rublach? tak jak ma to miejsce np. w krajach bałkańskich (Serbia, Albania, Macedonia)

Dolary mają teraz bardzo dobry kurs.
Nie można płacić dolarami, wymień sobie na granicy w kantorze

8. Czy nie ma problemów z wypłatą gotówki z bankomatów? W razie gdyby nagle było potrzeba - może po prostu lepiej wziąć więcej $. (planuje pobyt okolice Drohiczyna a potem Mińsk)

Bankomaty są i działają ale lepszy kurs osiągniesz zabierając własne USD (prowizje baku itp)

9. Nauczony zasadą, że za granicą najlepiej trzymać się przepisów ale wiadomo różnie może być - jakiej wysokości jest mandat za np. przekroczenie o 20km/h i czy lepiej płacić rublami czy E/$ oraz czy będę otrzymywał sugestywne znaki ze chcieliby się dogadać?

Na Białorusi nie ka korupcji mandatowej. Aut zagranicznych również nie zatrzymują bez potrzeby.
Nie znam cen mandatów ale są fotoradary

10. Co warto kupić na Białorusi na pamiątkę. Zawsze z każdego kraju przywożę coś ichniejszego. Więc może polecicie coś konkretnego (wódka, słodycze, buty, może być czapka z daszkiem, a czytałem coś o tzw. walonkach - gdzie to można kupić :)

W Mińsku w GUMie masz sklep z pamiątkami z wyższej półki niż magnesy itp.
Samowary, zaparzacze do herbaty, rękodzieło, haft, ręczniki itp.

11. W jakich godzinach najlepiej przekraczać granice - aby oczekiwanie było jak najkrótsze? Na granicy będę w Terespolu w najbliższą niedzielę.
Najlepiej pasowałoby mi być po stronie polskiego ok. 9 czy to dobra pora i tak naprawdę ile muszę liczyć na granicy - nie chciałbym a krewny czekał pół dnia na drugiej stronie na mnie.

Najlepiej rano z PL - BY a wieczorem BY - PL (ruch Białorusinów jest odwrotny rano wyjężdzają do PL a wieczorem wyjeżdzają)
NASZA MOŁDAWIA
http://www.mynameisola.com/pl/tag/moldova/

www.mynameisola.com
https://www.facebook.com/mynameisolacom

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 31 sie, 2015 21:12

Kibek pisze:
W Mińsku w GUMie masz sklep z pamiątkami z wyższej półki niż magnesy itp.
Samowary, zaparzacze do herbaty, rękodzieło, haft, ręczniki itp.
)
Kilka sklepików z typowymi białoruskimi pamiątkami jest też na Troickim Przedmieściu, a także w centrum handlowym Stalica (pod pl. Niezależnaści)

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Kibek » wt 01 wrz, 2015 11:16

Dokładnie pod placem tam jest kilka punktów.
Na Troickim Przedmieściu nie kojarzę ale ostatnio w Miński byłem zimą co nie skłaniało do spacerów
NASZA MOŁDAWIA
http://www.mynameisola.com/pl/tag/moldova/

www.mynameisola.com
https://www.facebook.com/mynameisolacom

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 01 wrz, 2015 21:38

Na Troickim był sklep z pamiątkami ( na pewno były tam ruczniki)od strony ul. Bahdanowicza, ale to dane sprzed dobrych kilku lat, być może już go nie ma

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » wt 01 wrz, 2015 21:46

Kibek pisze:(...)
(...)
Możesz również skorzystać z przejścia w Sławatyczach (po BY stronie jest Damačava/Дамачава). Alternatywa dla Terespola (w którym zawsze są kolejki, najmniej, co staliśmy - 1,5h w tygodniu, w godzinach popołudniowych).

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kshyhu » pt 23 mar, 2018 19:59

Kibek pisze:
pn 31 sie, 2015 15:33

Nie wiem czy jest w necie ale na granicy wszedzie masz wzory jak to wypełnić i do tego jest po angielsku
Ważne, żeby auto bylo Twoje nie leasing albo pożyczone czy na zone
Przepraszam, że odświeżam stary temat, ale w środę po raz pierwszy wybieram się na Białoruś. Będziemy jechali we dwóch z szefem, spotkanie biznesowe, chcemy skorzystać z możliwości odwiedzenia Brześcia bez wizy dzięki bezviz.by
Teraz pytanie: będziemy podróżowali samochodem firmowym (zarejestrowanym na firmę, w której pracujemy). Wielokrotnie bywałem na Ukrainie i tam procedury graniczne są mi dobrze znane. Wiem, że na granicy ukraińskiej zawsze wystarczał dokument na papierze firmowym, podpisany przez prezesa i podbity pieczątką firmową, że mamy prawo poruszać się tym autem po terytorium Ukrainy w terminie XX.XX.XX do YY.YY.YY. Czy nie będę miał żadnych problemów ze służbami białoruskimi? Będę wdzięczny za każdą pomoc :)
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".

hackmaniak
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: hackmaniak » pn 30 kwie, 2018 20:16

Pod koniec maja planuje weekend w Grodnie, przejazd pociągiem, i moje pytania:
1. Rezerwuję nocleg, później bezwizowy wjazd i kupuję bilety - Czy to właściwa kolejność?
2. Czy mając zezwolenie na 5 dni może być problem z powrotem 4 dnia?
3. Czy bilet na pociąg powrotny mogę kupić w Polsce i czy mogą mnie nie wypuścić skoro będę miał dokumenty i bilet?

A. d. 3. Czytałem taką historię, ale mogłem czegoś nie zrozumieć.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 02 maja, 2018 21:50

Jeśli chodzi o pociąg Grodno-Kraków, to bilet powrotny na pewno kupisz na www.rw.by. Tyle, że dostaniesz wtedy elektroniczny voucher, który musisz wymienić (w kasie w Grodnie) na normalny bilet. W Polsce tego nie zrobisz, a na stronie pkp.pl., z tego co się orientuję, tego biletu nie kupisz.
Z wyjazdem 4 dnia nie powinno być problemu, gorzej gdybyś chciał wrócić dopiero 6 czy 7 dnia :)

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: barciur » śr 02 maja, 2018 22:28

pietia pisze:
śr 02 maja, 2018 21:50
. Tyle, że dostaniesz wtedy elektroniczny voucher, który musisz wymienić (w kasie w Grodnie) na normalny bilet. W Polsce tego nie zrobisz, a na stronie pkp.pl., z tego co się orientuję, tego biletu nie kupisz.
To się zgadza, ale w Polsce kupisz bilet w kasie międzynarodowej PKP bez problemu. Polecam tę opcję, jeśli są problemy lub brak chęci z Białorusinami ;)

hackmaniak
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: hackmaniak » czw 03 maja, 2018 18:01

Wiem, że mogę tylko w kasie międzynarodowej, bo przez Internet nie sprzedają. Z racji tego, że mój rosyjski słaby, a wyjazd krótki to wolę kupić od razu powrotny o ile to możliwe w Polsce i się nie stresować na miejscu. Interesuje mnie jeszcze temat medyczny - Czy na Białorusi są dostępne takie preparaty jak balsam Vigor, syrop Chlorofilipt i Enterosgel? Jeżeli tak to czy można je normalnie przewieźć przez granicę? Na Ukrainie mają tego pełno i są w sprzedaży w Polsce tzn. prywatny import.

P. S. Podałem przykłady, bo to kupowałem kiedyś, ale chodzi ogólnie o tego typu klimaty.

hackmaniak
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: hackmaniak » wt 08 maja, 2018 12:34

Bilety już mam i to w obie strony. Kupione w dobrej, bo promocyjnej cenie. Teraz pytanie - Czy z jednej albo drugiej strony granicy kontrola w pociągu jest uciążliwa? Jak wracałem z wycieczki ze Lwowa busem to była tragedia. Trzepali turystów, a organizator legalnie przewiózł ile chciał i czego chciał, bo kto nie brał to jemu przewoził tyle co można.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 08 maja, 2018 21:27

Polacy jak wszędzie - pytają o papierosy i alkohol, ale jakoś bardzo nie trzepią, zdarza się, że nawet nie każą zdejmować bagażu z półki. Białorusini, zwłaszcza przy wjeździe, są na ogół bardziej upierdliwi niż Ukraińcy, szczególnie w stosunku do "swoich", wracających z zakupów w Polsce. A, i o lekarstwa często pytają, więc jak przewozisz jakieś szczególne specyfiki to lepiej to zgłoś

Peter Koenecke
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Peter Koenecke » czw 10 maja, 2018 18:59

wyjazd na Bialorus, 2018-05-10

W zasadzie to co pan przedsatwil moze Pan przewic bez problemu, wodki mozna tylko litr, ale nie jest to specjalnie kontrolowane, przymyka sie oko na drobne zeczy...wazne jest ile razy Pan jedzie na Bialorus, jak zadko, raz w roku przykladowo, to zawsze pozwalajc na troche wiecej.
Do przekraczania granicy otrzyma pan dwa dokumenty, na samochod i dla pana, jak nie da sobie pan rady to celnicy zawsze pomoga, zwykla turystyka jest teraz bardzo popierana na bialorusi, (dewizy!) , wiec pomoga Panu napewno.
Naklejki PL pan nie poptrzebuje, ale jest to „schick”, Raczej pomaga niz szkodzi. (Na Bialorusi Polakow sie w zasadzie lubi).
Dukumenty; musi pan miec; paszport z wklejoną wizą, kartkę ubezpieczenia medycznego, zieloną kartę. I tylko zwykle prawo jazdy.
6. oplaty na autostrade, najlepiej zapytac sie na stacji benzynowej gdzie pan otrzyrzma aparat (kaucja 40 e.) ... radze kupic jednorazowo do przykladowo ; Witebska, 50. e, Do Minska 30.e., w drodze powrotniej otrzyma pan zwrot niewykorzystanych likometrow. (lub przelew na konto) . Jak sie nie myle jeden kilometr kosztuje 2 centy.
Waluta, najlepiej dolary, ale euro tez idzie dobrze, koszta sa niskie.(Najlepiej w banku!).
8. Bankomaty sa OK.
Bezpieczenstwo kompletne. Zadnej kryminalnosci.
- najlepiej przekraczać granice rano. Pytania, prosze pisac.

peter.koenecke@web.de

hackmaniak
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: hackmaniak » czw 17 maja, 2018 10:20

@Peter Koenecke, jadę pociągiem, więc sporo formalności odpada, mam już bilet powrotny, zastanawia mnie jedynie kwestia odprawy na dworcu o której ktoś pisał.

Jeżeli możesz to podrzuć proszę namiary na jakąś aptekę internetową albo sklep z suplementami, żebym zapoznał się z asortymentem przed przyjazdem.

Mam dolary, które dostałem w prezencie kilkanaście lat temu. Czy może być jakiś problem z wymianą skoro są w obiegu? Stan zachowania banknotów idealny.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 17 maja, 2018 21:04

hackmaniak pisze:
czw 17 maja, 2018 10:20
Mam dolary, które dostałem w prezencie kilkanaście lat temu. Czy może być jakiś problem z wymianą skoro są w obiegu? Stan zachowania banknotów idealny.
Niektóre kantory kręcą nosem na starsze banknoty, ale w którymś w końcu powinno ci wymienić. A jakich nominałów są te dolce?

hackmaniak
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: hackmaniak » pt 18 maja, 2018 08:40

pietia pisze:
czw 17 maja, 2018 21:04
hackmaniak pisze:
czw 17 maja, 2018 10:20
Niektóre kantory kręcą nosem na starsze banknoty, ale w którymś w końcu powinno ci wymienić. A jakich nominałów są te dolce?
2 x 50 i 100 - 100 planowałem zostać, jedną 50 wykorzystać do zapłaty za nocleg + jeszcze dokupić drobne, a te 50 to na miejscu na wydatki wymienić.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 18 maja, 2018 19:47

Myślę, że jeśli nie są bardzo stare, to możesz zaryzykować i wziąć. Nie wiem tylko, czy za nocleg zapłacisz oficjalnie dolarem

hackmaniak
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: hackmaniak » sob 19 maja, 2018 21:08

pietia pisze:
pt 18 maja, 2018 19:47
Myślę, że jeśli nie są bardzo stare, to możesz zaryzykować i wziąć.
Właśnie wolę to sprawdzić wcześniej. Jak się nie da inaczej to pewnie spróbuję je sprzedać w Polsce i kupić BYN. Series 1996 - czy to już bardzo stare czy tylko stare to pojęcie względne.
pietia pisze:
pt 18 maja, 2018 19:47
Nie wiem tylko, czy za nocleg zapłacisz oficjalnie dolarem
Здравствуйте.Оплата любыми деньгами. - chyba tak :)

Zastanawiam się jeszcze nad skorzystaniem z aplikacji Revolut do wypłaty w bankomacie, ale do zapłaty za nocleg to wolę być przygotowany, a nie improwizować na miejscu.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 19 maja, 2018 21:33

hackmaniak pisze:
sob 19 maja, 2018 21:08
Series 1996 - czy to już bardzo stare czy tylko stare to pojęcie względne.
W przypadku USD problem jest głównie w tym, że przez ostatnie 20 lat banknoty nieco zmodyfikowano, przede wszystkim dodając nowe zabezpieczenia, ale też np. powiększając portrety prezydentów czy cyfry nominału. Dlatego nieraz zdarzało się, że nie chcieli przyjmować starszych banknotów, bez tych nowinek, zwłaszcza w przypadku wyższych nominałów. Z jedno-, pięcio- czy dwudolarówkami (choć tych ostatnich banknotów chyba nigdy na oczy nie widziałem) bywało łatwiej.
Z drugiej strony - wymiana w Polsce USD na BYN może być średnio opłacalna

hackmaniak
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: hackmaniak » sob 19 maja, 2018 22:38

@pietia, okazuję się, że mogę zapłacić w złotówkach za nocleg. Pewnie zrobię tak, że sprzedam te dolary w Polsce, żeby się nie bujać, wpłacę na konto, a na Białorusi tylko wyciągnę z bankomatu. Może przy okazji przetestuję Revolut.

Zarezerwowałem nocleg przez Booking.com - $25 za dobę chociaż gdzie indziej ma po $20, ale OK. Prowizja, głównie obcokrajowcy i na tyle się zgodziłem. Gorzej, że podaje mi cenę 60 BYN za dobę, czyli jakieś 10 BYN za dużo.

To normalne na Białorusi, że się goli turystę ile wlezie? Zacząłem się zastanawiać nad odwołaniem tego noclegu, a może i wyjazdu. Nie lubię takich akcji. Rozumiem w drugą stronę, bo musi wymienić i bierze na siebie ryzyko kursowe. Tutaj dostałby w swojej walucie.

gregst
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: gregst » wt 22 maja, 2018 17:55

Podróż na Białoruś do Grodna bez wizy pociągiem. Teraz można. Reszta bez zmian, czyli kijem go i marchewką :)

"1 stycznia wszedł w życie dekret prezydenta Białorusi, dzięki któremu polscy obywatele mogą bez wiz wjechać między innymi do Brześcia i Grodna. Ubiegłoroczny dekret rozszerzono nie tylko o nowe obszary, ale również o graniczne przejścia kolejowe, dzięki czemu obecnie można wjechać pociągiem na Białoruś bez wizy. Nie jest jednak idealnie. Nadal trzeba mieć specjalne pozwolenie z ubezpieczeniem, noclegiem lub usługą turystyczną wykupione wcześniej w którejś z licencjonowanych agencji."

http://kolejnapodroz.pl/2018/02/08/poci ... nformacje/

Na tej stronie znajdziemy informacje ile możemy wydać na podróż i nocleg.

Piotr67
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Piotr67 » śr 01 sie, 2018 18:08

Witam!
Za parę dni wybieram się z rodziną samochodem do Grodna. To nasza pierwsza podróż na Białoruś. Mam pytanie odnośnie korzystania z dróg.
Czy w rejonie bezwizowym są drogi płatne (BelToll). Gdzieś wyczytałem, że nie, ale droga M6 ponoć tak. Czy to prawda, a jeśli tak, czy problemem jest poruszanie się po rejonie bezwizowym Grodna tak, by przypadkiem nie wjechać na tą drogę. I ewentualnie jakie są sankcje za poruszanie się bez opłaty po drogach płatnych?
Z góry dziękuję za informacje :D

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 02 sie, 2018 07:04

M6 jest płatna (od Bruzgów do Szczuczyna), pozostałe drogi w strefie bezwizowej - nie

ODPOWIEDZ