Nowe przepisy pobytowe w Naddniestrzu

Podróże po Mołdawii i Republice Naddniestrzańskiej
Ivan Valivdenko
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Ivan Valivdenko » wt 24 kwie, 2018 18:02

Witam,
na pewnej grupie podróżniczej spotkałem się wpisem, jakoby wjazd do Naddniestrza został znacznie ułatwiony. Cytuję:
Informacje o 10 h w przypadku tranzytu i konieczności rejestracji na milicji w ciągu 24 h w ciągu, które podajecie albo które można przeczytać na WikiTravel, są nieaktualne od mniej więcej roku. W Naddniestrzu weszły nowe przepisy, nie trzeba iść na milicję po meldunek, a pozwolenie na pobyt po podaniu dowolnego adresu dostaje się standardowo na 10 dni i nikt nie weryfikował, czy rzeczywiście tam byłem.
Autor wpisu podpiera się dodatkowo linkiem do postanowienia Prezydenta PMR w tej sprawie:
http://pravopmr.ru/View.aspx?id=n0MLLbZ ... UwYQ%3D%3D

Niestety mój rosyjski nie jest wystarczający, aby się w to wgłębić.

Nigdzie indziej nie spotkałem się z takimi informacjami - czy ktoś mógłby potwierdzić lub zerknąć na rozporządzenie z linka?

Gzagal
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Gzagal » śr 25 kwie, 2018 21:26

Informacje te niczym błyskawica pojawią się na innych grupach i są komentujący, którzy to dementują jak i tacy, którzy potwierdzają:
Od mniej-wiecej listopada 2017 mozna dostac pobyt na maks 45 dni jak sie poda adres, ktorego nikt nie weryfikuje. Co do wjazdu wlasnym autem - wczesniej wypelnialo sie deklaracje celna na auto i placilo stala oplate za maksymalnie 3-miesieczne przebywanie auta w Naddniestrzu - np. za Lade Nive 8 euro :) Teraz natomiast placi sie normalna winiete, proporcjonalnie do pobytu (od 7 do chyba 180 dni) i na 7 dni wychodzi znacznie taniej. Na policji nie trzeba sie juz w ogole rejestrowac. Legendarny most kolo Tiraspola, zamkniety od 27 lat, rowniez juz normalnie otwarty. Sporo poluzowali gume w majtach :) Jak ktos ma jakies szczegolowe pytania - piszcie priv
Planuje być w Naddniestrzu w lipcu tak więc dla mnie byłaby to ciekawa informacja - ale czekam na potwierdzenie innych

Ivan Valivdenko
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Ivan Valivdenko » pn 07 maja, 2018 20:44

Chętnie sam sobie odpowiem na własne pytanie, bo właśnie wróciłem z Naddniestrza :) Zmiany są faktem, na granicy wystarczy podać dowolny adres, którego nikt nie sprawdza (np. adres hotelu). Nawet jak ktoś jedzie na jeden dzień, to warto podać 2 lub 3 dni, żeby nie było spiny z wyjazdem. Karta migracyjna otrzymana przy wjeździe jest jednocześnie meldunkiem i nie trzeba później nigdzie się fatygować. Na wyjeździe szybka kontrola pogranicznika o wyglądzie Gagarina, wszedł do busa, sprawdził każdemu paszport i kartę migracyjną, po czym do widzenia. Nie ma się czego bać, chociaż brak ochrony konsularnej sprawił, że mimo wszystko cały czas nie mogłem się pozbyć pewnego niepokoju.

ODPOWIEDZ