Łotewskie paszporty bez obywatelstwa

Podróże po krajach bałtyckich
Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 12 lip, 2018 16:35

Mam pytanie na temat mieszkancow Łotwy - posiadaczy paszportow bez obywatelstwa. Czy dotyczy to tylko osob, ktore urodzily sie za czasow sajuza, jego rozpad ich zastal na terenie Łotwy a nie znali/nie planowali sie nauczyc łotewskiego ani emigrowac? Czy takie paszporty otrzymuja rowniez osoby urodzone po 91 roku juz na Łotwie, jezeli nadal nie znaja łotewskiego? Tzn. czy osoba urodzona w 2000 roku moze miec taki paszport bez obywatelstwa i jest szansa ze nie chodzila do łotewskiej (zadnej?) szkoly? Bo rozmawiajac z miejscowymi wystepowaly sprzeczne, chyba raczej wykluczajace sie wzajemnie, informacje. Wiec ktos musial mijac sie z prawda.

Czy ktos moze wie cos na ten temat lub jaka jest przynajmniej wersja oficjalna?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Tambala
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Tambala » pt 03 sie, 2018 21:26

Znaczną większość posiadaczy paszportów "nieobywateli" stanowią osoby powyżej 50 roku życia. Dzieci "nieobywateli" urodzone po 1991 roku mają prawo otrzymać obywatelstwo na wniosek rodziców i tylko niewielki ich procent go nie posiada. Są osoby, które dla zasady nie występują o obywatelstwo dla swoich dzieci lub dla samych siebie, mimo że znają język.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0 ... %B8%D1%8F)

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 17 wrz, 2018 19:33

Miałem kolegę "Aliena" - bo tak na okładce paszportu widniało :)
Urodził się za ZSRR na Łotwie ale nie był pełnoletni w momencie rozpadu ZSRR. Etnicznie zdecydowanie nie Łotysz. No i bujał się z tym paszportem Aliena przez wiele lat - do czasu aż wystąpił o łotewski paszport (zdaje się, że dopiero po upewnieniu się, że do wojska go nie powołają).

ODPOWIEDZ