Wjazd do Rosji bez wizy (2019 r.)

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
glukoz
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: glukoz » pn 15 kwie, 2019 00:58

Jakiś czas temu znalazłem w sieci taką oto informację: https://paragonzpodrozy.pl/18237/wiza-d ... hKjzgjeRhA

Według artykułu wystarczy kupić jeden bilet na zawody za około 10 zł i cieszyć się możliwością wjazdu do FR bez wizy na miesiąc. Tylko czy na pewno? Przyznam, że bilet już zakupiłem (nie był to duży wydatek), ale zapaliła mi się w głowie czerwona lampka. Czy faktycznie pogranicznicy rosyjscy nie będą robić problemów widząc, że tzw. kibic jedzie w kierunku dokładnie przeciwnym, niż miejsce gdzie odbywają się zawody :D Poza tym ciężko traktować wpis na blogu jako oficjalną informację. Może ktoś z Was ma jakieś dokładniejsze i bardziej sprawdzone info na ten temat?

Awatar użytkownika
bober41
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: bober41 » pn 15 kwie, 2019 12:33

Również zainteresowałem się tą możliwością i sprawdziłem dogłębnie jak to wygląda w praktyce. Oficjalny komunikat w języku polskim:
Ruch bezwizowy Białoruś-Rosja dla kibiców udających się na II Igrzyska Europejskie

Na mocy Porozumienia pomiędzy Rządem Republiki Białorusi a Rządem Federacji Rosyjskiej dot. niektórych zmian związanych z wjazdem cudzoziemców oraz bezpaństwowców na międzynarodowe imprezy sportowe (http://pravo.by/upload/docs/op/I01800017_1550523600.pdf), w dniach od 10 czerwca do 10 lipca 2019 roku na terytorium Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej zostanie wprowadzony ruch bezwizowy dla obywateli państw trzecich i bezpaństwowców posiadających ważny paszport zagraniczny oraz bilet na zawody w ramach II Igrzysk Europejskich lub ceremonię otwarcia/zakończenia II Igrzysk Europejskich – wjazd, pobyt i tranzyt.

Drogowe przejścia graniczne RB-FR dla kibiców (posiadaczy biletu i ważnego paszportu):

Redki (obwód witebski) / Krasnaja Gorka (obwód smoleński) – trasa M-1 Mińsk-Moskwa

Jezieryszcze (obwód witebski) / Niewiel (obwód pskowskij) – trasa M-8/E 95

Seliszcze (obwód homelski) / Nowozybków (obwód briański) – trasa M-10/A-240 Homel-Briańsk

Kolejowe przejścia graniczne RB-FR dla kibiców (posiadacz biletu i ważnego paszportu):

Jezieryszcze (obwód witebski) / Niewiel (obwód pskowskij) Witebsk-Psków

Osinowka (obwód witebski) / Krasnoje (obwód smoleński) Mińsk-Smoleńsk

Zakopytje (obwód homelski) / Zlynka (obwód briański) Homel-Briańsk

lub przez lotnisko „Lotnisko Narodowe „Mińsk” dla kibiców (posiadaczy biletu i ważnego paszportu).
Czyli w skrócie, można wjechać i wyjechać bez wizy tylko przez Białoruś.

https://moskwa.msz.gov.pl/pl/informacje ... gloszenia/

Niech nam żyje Towarzysz Stalin,On usta słodsze ma od malin.
!!! LEOPOLIS SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE !!!

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pn 15 kwie, 2019 13:53

Czyli w skrócie, można wjechać i wyjechać bez wizy tylko przez Białoruś.
Nieprawda. Można wjechać przez
a) przejście graniczne rosyjskie albo białoruskie (niekoniecznie leżące na granicy tych dwóc krajów),
b) przez wybrane drogi/linie kolejowe na granicy RUS-BY.

Mówi o tym artykuł 3. dokumentu spod adresu pravo.by (pod linkiem podanym wyżej).

glukoz
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: glukoz » wt 16 kwie, 2019 02:13

Czyli co, polecę sobie Wizzarem do Gruzji i od razu udam się do przejścia granicznego z Rosja, bez wizy, jedynie z biletem na zawody w Mińsku. A następnie zrobię sobie obiazdówkę po Kaukazie Północnym :) Myślicie, że to ma szane przejść? Trochę się obawiam, że przepisy swoje, a pogranicznicy mogą mieć inne zdanie na ten temat ;)

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » wt 16 kwie, 2019 07:21

W teorii możesz tak zrobić. A w praktyce z niecierpliwością czekamy na relację :)

kluckyer
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: kluckyer » wt 16 kwie, 2019 07:43

a jak polecę z Warszawy do Moskwy z biletem na łucznictwo, pozwiedzam Kreml i po paru dniach wrócę do Polski również z Moskwy??

Awatar użytkownika
bober41
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: bober41 » wt 16 kwie, 2019 08:31

Иностранные граждане и лица без гражданства, указанные в статье 2 настоящего
Соглашения, въезжают на территорию каждого из государств Сторон и выезжают с этой
территории:
а) через пункты пропуска;
б) непосредственно с территории государства другой Стороны по используемым
путям международного автомобильного и железнодорожного сообщений, перечисленным
в приложениях 1 и 2 к настоящему Соглашению, являющихся его неотъемлемой частью
@Dracid, obawiam się że się mylisz. W podpunkcie drugim jest wyraźnie napisane że chodzi o punkty graniczne wymienione w załączniku. Ale trzeba przyznać że jest to napisane nie do końca precyzyjnie. Osobiście bym nie ryzykował, ale również chętnie przeczytam relację :D

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » wt 16 kwie, 2019 10:46

Załącznik zawiera punkty przekroczenia granicy (oficjalnie to nie są przejścia graniczne, jak wiemy) między Rosją i Białorusią - normalnie Cię stamtąd zawrócą, jeśli będziesz chciał wjechać z Białorusi do Rosji (w teorii nie powinni Cię też przepuścić w drugą stronę, w praktyce różnie z tym bywa), dlatego wypisali konkretne trasy, który można przekroczyć tę granicę. Tak samo było z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej przecież.

Dla mnie, jeśli czytam "въезжают на территорию каждого из государств Сторон и выезжают с этой территории:
а) через пункты пропуска",
to jest jasne, że mowa tu o przejściach granicznych i Rosji, i Białorusi. Takich przejść - jak wspomniałem wyżej - nie ma na granicy RUS-BY, stąd pojawił się punkt б).

Tak czy owak, czekamy na tych, co przetrą szlaki :)

Awatar użytkownika
bober41
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: bober41 » czw 18 kwie, 2019 14:48

Także sprawa wygląda na wyjaśnioną. Dostałem odpowiedź na maila wysłanego do organizatorów Igrzysk:
You may enter to Russian Federation only in terms of transit between Republic of Belarus and Russia.

This means that you can’t enter Russian Federation with the tickets for the 2nd European Games from another country except Belarus.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pt 19 kwie, 2019 08:33

To takie głupie pytanie: po co wjeżdżać na Białoruś na Igrzyska i potem jechać do Rosji albo na odwrót? Żeby wylecieć z Moskwy do domu/przylecieć z domu do Moskwy i tranzytem na Białoruś chyba tylko.

Edit: chociaż nie! Załóżmy, że lecę, nie wiem, Paryż-Moskwa-Mińsk. To do Moskwy teortycznie wjeżdżam z Francji, nie? Więc po cholerę mi tranzyt bezwizowy na Rosję, skoro mogę z niego skorzystać tylko w jedną stronę (Białoruś -> Rosja)?

saiek
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: saiek » ndz 21 kwie, 2019 11:14

Zatem czy na tych warunkach mogę np. pojechać pociągiem z Mińska do Moskwy i wrócić do Mińska? :?:

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » ndz 21 kwie, 2019 13:50

I znowu: w teorii tak, ale czy taka trasa to tranzyt? No raczej nie.

saiek
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: saiek » ndz 21 kwie, 2019 14:25

Bo z jednej strony tam wyżej jest napisane że na terytorium FR i RB wprowadza się ruch bezwizowy... Wjazd pobyt i tranzyt...

A wracając do teorii :) czy w pociągu Mińsk Moskwa odbędzie się w jakikolwiek sposób kontrola graniczna skoro nie ma granic a można przekraczać "legalnie" granice z biletem?

Przystojny
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Przystojny » czw 25 kwie, 2019 09:52

Niestety wydaje mi się,że taki ruch bezwizowy jest trudny do ogarnięcia. Bo wychodzi na to,że kto chce to może polecieć do Mińska a potem teoretycznie bez problemu podróżować po FR...tak po prostu?

Oczywiście byłoby miło tak po prostu sobie jeździć ale kto to wie ja to będzie w praktyce.

tomeeek07
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: tomeeek07 » ndz 28 kwie, 2019 12:53

Na innym forum ktoś pisał, że dostał taką informacje z konsulatu, że w przypadku Polski nie ma czegoś takiego jak tranzyt na Białoruś, ponieważ Polska graniczy z nią bezpośrednio.
Jak wiadomo, ruch bezwizowy dotyczy tylko tranzytu. czyli wg mnie chodzi o to, że mieszkaniec przykładowo Lappeenranty może sobie wjechać bezwizowo do Petersburga i stamtąd dalej na Białoruś. Ogólnie to takie ułatwienie dla mieszkańców danego kraju, którzy MUSZĄ przejechać przez Rosję, aby się tam dostać.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 28 kwie, 2019 20:35

W sumie to i Finowie nie muszą wcale jechać na Białoruś przez Rosję. Wystarczy, że z Helsinek popłyną promem do Tallina, a dalej przez Estonię-Łotwę-Litwę do Mińska

glukoz
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: glukoz » ndz 05 maja, 2019 03:15

Dokładnie. Tak jak się zastanwić to praktycznie nie ma żadnego europejskiego kraju, którego mieszkańcy musieliby jechać tranzytem przez Rosję na te igrzyska. Dla kogo więc wymyślony został ten ruch bezwizowy? Dla Japończyków? :lol:

mazurek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mazurek » wt 07 maja, 2019 14:11

Jeżeli chodzi o ruch bezwizowy z Finlandii do Rosji, to owszem, można wybrać się na weekend z Helsinek do Petersburga , ale wyłącznie promem linii Moby. Wypływa się wieczorem promem Princess Anastasia i od rana można przebywać w Petersburgu 72 godziny. Lepiej nie przedłużać pobytu. Należy wykupić bilet na stronie Moby , łącznie z noclegiem w hotelu wykazanym na stronie. Prawie wszystkie są cztero lub pieciogwiazdkowe,Sa to hotele, które prowadzą rejestrację pasażerów bezwizowych. Linia nie przyjmie na pokład pasażerów bez wykupionego noclegu. Bez wizy nie można przyjechać do Petersburga wygodnym pociągiem Allegro. Polecam lekturę przepisów wjazdowych na stronie Moby, jest wersja po polsku.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 07 maja, 2019 20:40

mazurek pisze:
wt 07 maja, 2019 14:11
Linia nie przyjmie na pokład pasażerów bez wykupionego noclegu.
A co, jeśli ktoś wykupi nocleg na własną rękę, np. w jakimś tańszym hostelu w Pitrze? Albo po prostu ma tam znajomych i u nich zanocuje?

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » śr 08 maja, 2019 00:06

mazurek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mazurek » śr 08 maja, 2019 07:19

Na początku sezonu przepisy się zaostrzyły właśnie po to, by pasażer bezwizowy nie znikał w przestworzach, tylko był cały czas na oku. Chcą mieć porządek w tym temacie i najlepiej się podporządkować, by mieć miły pobyt.

Cezarr
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Cezarr » pn 10 cze, 2019 17:47

Witam.
Mam do odstąpienia 4 bilety na 2. Jewropejskie Igry w Minsku. Pół "ekipy wyjazdowej" się wykruszyło i są mi zbędne a oddać nie idzie niestety.
Bilety są na eliminacje karate w dn. 30.06.2019.
Oddam poniżej kosztów zakupu (7 BYN), powiedzmy po 10zł/szt.
Wbrew temu co niektórzy piszą na różnych forach, na tym bilecie można spokojnie wjechać turystycznie do Rosji między 10 czerwca a 10 lipca.
Sprawdzałem w 2 źródłach: bezpośrednia rozmowa z konsulem FR w Polsce (konsul dzwonił do Moskwy sprawdzić/potwierdzić i dopiero na drugi dzień potwierdził mi sytuację).
Ponadto, mam piękną urzędową "bumage" z Ministerstwa Spraw Zagranicznych FR, którą jest imienną odpowiedzią skierowaną do mnie w reakcji na oficjalne zapytanie (czekałem dość długo ale przysłali).
Reasumując: wjechać można spokojnie.
Warto sobie wydrukować na okolczność upierdliwych mundurowych po rosyjsku treść "sogłaszenia" miedzy Białorusią a Rosją (dostępne w internetach) plus zakon RF o ratyfikacji tej umowy z lutego 2019- też jest w necie.

Latawiecpan
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Latawiecpan » wt 11 cze, 2019 22:25

Czyli organizator igrzysk pisze w mailu, że nie można kupic biletu lotniczego warszawa - petersburg - warszawa i wjechać do rosji na podstawie tego biletu.

A ambasada rosyjska mówi, że można.

Latawiecpan
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Latawiecpan » śr 12 cze, 2019 16:45

Czy ktoś może już wjechał?

Cezarr
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Cezarr » śr 12 cze, 2019 17:46

Zaznaczę tylko że każdorazowo moje zapytania do instytucji rosyjskich dotyczyły wjazdu i wyjazdu do/z Rosji rejsowymi pociągami kolei białoruskich (a więc przekraczanie granicy w punktach wyszczególnienych w "Sogłaszeniu".

ODPOWIEDZ