Jużne - czy ktoś był?

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
jbkr
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Jużne - czy ktoś był?

Post autor: jbkr » czw 06 cze, 2019 14:18

Witam wszystkich serdecznie. Po udanej, zeszłorocznej eskapadzie wakacyjnej z dziećmi do Kurortne pokochaliśmy Ukraińskie wybrzeże. Szukamy wypoczynku z dala od tłoku, zgiełku, dyskotek i chińszczyzny ale za to z podstawową infrastrukturą sklep typu "GS", kilka barów (nie fast foodów), jakiś plac zabaw dla dzieci. Wstępnie odpadają Odessa, Karolino-Buhaj, Zatoka, Koblevo (tu nie byłem, ale na filmach YT wygląda na bazę dyskotekową - miejsce dla młodych imprezowiczów). Na google maps coraz częściej goszczę w miejscowości Jużne. Bardzo zadbane miasto wybudowane w latach 80-tych. Czysto, niebyt tłoczno. Piękne alejki przed plażą, nie widać tandety. Wszechobecne bloki mogą być zaletą jeśli szukamy schronienia w cieniu. Spora grupa ukraińców korzysta z odpoczynku w tej miejscowości.

Przechodząc do pytania. Czy ktokolwiek był w tej miejscowości w sezonie, bądź poza nim. Przejazdem bądź na dłuższy czas. Może ktoś z Was ma kontakt z mieszkańcem tej miejscowości. Pytania które mnie nurtują:

- Czy w jest tam targowisko/ stoiska z owocami, nabiałem, rybami "od chłopa"?
- Bardzo nieliczne są tam pensjonaty. Jak wygląda kwaterunek, czy można wynająć mieszkanie w bloku, czy są z tym problemy? Standard bez znaczenia, bieżąca woda, łóżka, kawałek kuchni - nic więcej nie potrzeba.
- Plaża jest dość rozległa z tego co widzę i zgaduję, że przy zejściu głównym tłok, a im dalej tym większa możliwość pogrania w plażówkę :) Czy mam rację?
- Może znacie jakieś miejscowości z wschód od Odessy, które lepiej wpisywałyby się w nasze wymagania. Dodam jeszcze, że szukamy miejscowości z dostępem do morza, nie "limanów".

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i uwagi. :)

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Jużne - czy ktoś był?

Post autor: gorodok » wt 11 cze, 2019 08:46

Jużne to miasto zbudowane na potrzeby ludzi pracujących na zbudowanych tutaj zakładach przemysłowych i tu podam Ci cytat
Odeski Zakład Przyportowy (Одесский припортовый завод) to jeden z największych i najnowocześniejszych przedsiębiorstw ukraińskiej wielkiej chemii. Powstał w 1974 r. jeszcze w Związku Radzieckim, w mieście Jużnyj koło Odessy. Do dzisiaj własność państwa, a do niedawna drugi na Ukrainie producent amoniaku (1,2 miliona) i mocznika (0,9 mln ton rocznie).
Nieopodal miasta znajduje się też terminal naftowy "Pivdenny" od którego rozpoczyna się ropociag "Odessa-Brody"
Ale to nie znaczy że ludzie nie przyjeżdżają tutaj odpoczywać :) Dlatego podejrzewam, że trzeba będzie się postarać żeby wynająć jakieś mieszkanie w sezonie w bloku.
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

jbkr
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Jużne - czy ktoś był?

Post autor: jbkr » śr 12 cze, 2019 12:30

Dzięki za odpowiedź. Ukraina, amoniak, mocznik, rurociąg - te słowa połączone ze sobą wstępnie odrzuciło mnie od pomysłu odpoczynku w tym mieście. W głowie pojawiły się od razu wizje wycieków, spalin, smogu, itp. Jednak po ochłonięciu okazało się, wspomniana infrastruktura jest oddalona od miasta o ok 2,5 km. Dla przykładu Koblevo jest kolejne 2.5 km dalej i tam nie słychać narzekań... Zatem misja Jużne aktualna :)

ODPOWIEDZ