[Luty 2020] Pierwsze zimowe wejście na najwyższy szczyt w Górach Wierchojańskich

Forum wyłącznie dla zamieszczania relacji z podróży
anomander
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

[Luty 2020] Pierwsze zimowe wejście na najwyższy szczyt w Górach Wierchojańskich

Post autor: anomander »

Na początku lutego 2020 wybrałem się samotnie w Góry Wierchojańskie, celem pierwszego zimowego wejścia
na najwyższy szczyt całego łańcucha górskiego - nienazwanego szczytu wznoszącego się w pod paśmie Orulgan.

Podobnie jak Mus-Chaja w Górach Suntar-Chajata, najwyższy szczyt Gór Wierchojańskich ma bardzo ciekawą
lokalizację - ten sam system dolin co Wierchojańsk, "Drugi Syberyjski Biegun Zimna", lokalizacja rywalizująca
z Ojmjakonem o miano najzimniejszego miejsca Półkuli Północnej :)

Najpierw lot na północ Jakucji, do wioski Batagay-Alyta (Sakkyryr), a potem długi dojazd na skuterach przez
tajgę, w rejon najwyższego masywu. Stamtąd samotnie na nartach, i na koniec wspinaczka w rakach
na najwyższy szczyt.

Był już środek lutego, i aura była inna, niż we wczesnym styczniu. Było nieco cieplej, około -40 C, ale za to
ciągle wiał huraganowy syberyjski zimny wiatr, zwany "Buran" albo "Purga". W naprawdę huraganowym
wichrze, po bodajże ponad 10 godzinach ataku szczytowego i szukaniu drugi wejścia po rozległym systemie
grani, stanąłem na bardzo wąskim skalistym wierzchołku.

https://exploratio-incognita.com/expedi ... nter-solo/

Potem był powrót do domu, zdążyłem tuż przez startem pandemii :)

ODPOWIEDZ