[2020] Wyżyny Anadyrskie na Czukotce. Spotkania z misiami!

Forum wyłącznie dla zamieszczania relacji z podróży
anomander
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor
Posty: 115
Rejestracja: wt 16 lut, 2010 20:18
Lokalizacja: Zurych

[2020] Wyżyny Anadyrskie na Czukotce. Spotkania z misiami!

Post autor: anomander »

Hej,

Udało mi się dostać wizę i wybyć na szybką (~12 dni) wyprawę w jeden z dwóch głównych systemów górskich na Czukotce - Wyżyny Anadyrskie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Anadyr_Highlands

Spadł wczesny i solidny śnieg, ale i wyszło tylko kilka intensywnych wycieczek w góry wokół Jeziora Illirney, i sporo się działo. Po raz pierwszy spotkałem bardzo blisko niedźwiedzie syberyjskie. Zazwyczaj dużo hałasuję w trakcie marszów, żeby zminimalizować szanse na zaskoczenie dzikiej zwierzyny, ale tym razem na samym początku całodziennej wycieczki zaniedbałem tego, i w ciągu 10 minut pojawiły się dwa niedźwiedzie :)

Wejście na szczyt Dwa Cyrki było potwornie intensywne kondycyjnie, i pełne wrażeń i niespodzianek (przedzieranie się przez niestabilne pola głazów pokrytych warstwą świeżego śniegu, błędne dane w mapie w GPS, i takie tam :) ). Byłem umówiony na to, że przypłynie po mnie motorówka na brzeg jeziora wieczorem o 20:30. Inaczej musiałbym wracać brzegiem ogromnego jeziora całą noc do bazy. Marsz z brzegów jeziora zacząłem o 4:30 rano. Wejście na szczyt, z powodu śniegu i błędów mapy, oraz wielokrotnych zejść i podejść, miało miejsce dopiero po 10 godzinach. Na powrót nad brzeg jeziora zostało trochę ponad 5 godzin. Mimo nikłej szansy, zdecydowałem się na powrót biegiem bez przerwy. Udało się dobiec na ostatnią minutę, chłopaki z motorówki zauważyli mnie w zapadających ciemnościach dzięki racom sygnałowym (zwykle je noszę, ale na odstraszanie niedźwiedzi :) ).

Wrzuciłem już sporo zdjęć i wideo na stronę:

https://exploratio-incognita.com/expedi ... 2020-solo/

Góry na Czukotce to niezwykłe miejsce, i z pewnością poświęcę im w przyszłości co najmniej tyle uwagi, co górom w Jakucji i na Tajmyrze.

A co do misiów :D :

https://youtu.be/QFaaByys35w

https://youtu.be/vcFB0Jfi338
ODPOWIEDZ