STAN WYJĄTKOWY W KIRGIZJI / KIRGISTANIE

Podróże po Azji Centralnej
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

STAN WYJę„TKOWY W KIRGIZJI / KIRGISTANIE

Post autor: ARTURINGA »

Znów starcia w Kirgistanie. Milicja strzela to tłumu, są zabici
zsz, dżek, PAP, IAR, AFP, Reuters
2010-04-07

Premier Kirgistanu wprowadził w całym kraju stan wyjątkowym, po tym jak w co najmniej trzech miastach opozycja starła się z milicją. Demonstranci są też przed pałacem prezydenta w Biszkeku, gdzie milicja otworzyła do nich ogień. Co najmniej 4 osoby zginęły, kilkanaście jest rannych.

Stan wyjątkowo ogłoszony został na terenie całego kraju - oznajmił premier Danijar Usenow.

W stolicy słychać wybuchy granatów ogłuszających i syreny karetek pogotowia - donosi reporter Reutera. Rozlegają się też strzały z broni automatycznej. Dostępu do siedziby kirgiskiego rządu, nazywanej Białym Domem, broni 150-osobowy oddział specjalny milicji.

Kirgiskie służby ratownicze informują, że jest "kilku" zabitych oraz kilkadziesiąt osób rannych. Większość ofiar ma rany z broni palnej. Są problemy z pierwszą pomocą. Pogotowie nie może dojechać z powodu chaosu panującego w centrum miasta. W centrum miasta zamykane są biura. Ze sklepów znajdujących się w pobliżu budynków rządowych wywożone są drogie towary, a z kafejek internetowych - komputery.

Według relacji Interfaxu demonstranci zanim dotarli pod pałac prezydencki przebili się przez policyjną blokadę wokół centrum miasta. Gdy już to zrobili, z pozostałych części Biszkeku zaczęli dołączać do nich kolejni. Tłum prowadzi milicyjny samochód, który opozycjoniści przejęli z rąk mundurowych na przedmieściach.
Protestujący domagają się ustąpienia prezydenta

Do demonstracji antyrządowych doszło też w Tałasie, Narynie i Tokmaku. Protestująca opozycja domaga się ustąpienia prezydenta Kirgistanu Kurmanbeka Bakijewa i obniżenia opłat komunalnych.

Jeden ze świadków powiedział, że nad ranem około 200 osób zebrało się przed siedzibą opozycji znajdującej się w gmachu parlamentu. Milicja nie wpuściła jednak opozycjonistów do środka, część osób została zatrzymana. Funkcjonariusze interweniowali tuż przed konferencją prasową opozycji. Na miejscu oczekiwało już wielu dziennikarzy, także zagranicznych.

Trzech przywódców kirgiskiej opozycji zatrzymano za "ciężkie" przestępstwa - poinformowała agencja AFP, powołując się na kirgiską prokuraturę.

Zamieszki od kilku dni
Wczoraj opozycjoniści zajęli gmach rządowy w Obwodzie Tałaskim w Kirgistanie. Na miejsce wysłano oddziały milicji. Wieczorem kirgiskie MSW ogłosiło, że sytuacja w regionie jest opanowana. Później jednak okazało się, że budynek został ponownie zajęty.

Premier Kirgistanu Danijar Usenow nazwał działania opozycji przestępstwem wobec państwa. I ogłosił, że w wyniku wtorkowych starć rannych zostało 85 funkcjonariuszy. 17 trafiło do szpitala, pięciu ma ciężkie obrażenia.

Rosja wzywa do spokoju
Rosyjskie MSZ wezwało dzisiaj władze Kirgistanu, aby nie używały siły przeciwko opozycyjnym demonstrantom. Rosja pragnie, aby wszystkie konflikty w tym kraju Azji Środkowej były rozwiązywane w sposób demokratyczny i bez użycia siły - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin.
Ostatnio zmieniony śr 07 kwie, 2010 15:45 przez ARTURINGA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

STARCIA NA ULICACH:

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

OFICJALNA INFORMACJA MSZ RP.

Ostrzeżenie MSZ dla osób planujących podróż do Kirgistanu
2010.04.07
W związku z napiętą sytuacją wewnętrzną w Republice Kirgiskiej i wprowadzeniem stanu wyjątkowego w rejonach gwałtownych zamieszek w miastach Biszkek, Naryn i Tałas, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się przed wyjazdami do tego kraju.

Niniejszy komunikat ma charakter informacyjny i nie może stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń.

Piotr Paszkowski
Rzecznik Prasowy MSZ

Ola12
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Ola12 »

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Od kilku dni znów trwają krwawe starcia w Kirgizji, tym razem na tle etnicznym, między ludnością kirgiską i uzbecką. Ich arena stało się miasto Osz (drugie co do wielkości w republice) oraz Dżalal-Abad, położone w pobliżu granicy z Uzbekistanem, i zamieszkałe przez sporą mniejszość uzbecką. Wg. oficjalnych danych od czawrtku zginęło 113 osób, aponad tysiąc jest rannych. Nieoficjalne dane organizacji pozarządowych i humanitarnych mówią nawet o kilkuset zabitych. Władze w Biszkeku nie są, póki co, w stanie opanować sytuacji, stąd m.in. apel Rozy Otunbajewej o pomoc wojskową ze strony Rosji.
Z doniesień wynika, iż strona atakującą częśćiej są bojówki kirgiskie. Ludność uzbecka barykaduje się w swoich domach, bojąc się wychodzić na ulice nawet w celu uprzątnięcia zwłok ofiar. W Oszu i Dżalal-Abadzie bandy młodych ludzi podpalają całe kwartały, zamieszkane przez Uzbeków, a także należące do nich sklepy i kawiarnie. Tysiące uchodźców kierują się w stronę Ubekistanu, który otworzył specjalnie dla nich granicę z Kirgizją (zamkniętą od czasu poprzednich zamieszek w kwietniu)
Na razie względny spokój panuje w północnej części Kirgizji, ze stolicą Biszkekiem.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Podobna sytuacja już miała miejsce kiedy to w 1994r wybuchła wojna miedzy Uzbekistanem a Kirgizja o.... 1! Pole Bawełny w Osz.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Granica kazachsko-kirgiska pozostaje wciąż otwarta, jednak w związku z ostatnimi wydarzeniami w Kirgizji władze Kazachstanu nasiliły kontrolę tej granicy. Nie tylko pogranicznicy, lecz także kazachstańska policja została postawiona w stan gotowości.

No i coraz więcej kazachstńskich firm turystycznych wycofuje z tegorocznej oferty Issyk-Kul. Jeszcze zanim wybuchły ostatnie walki chętnych do spędzenia urlopu nad tym, wcześniej bardzo popularnym, kirgiskim jeziorem, nie było zbyt wielu (mimo zapewnień władz w Biszkeku, iż turystom i letnikom nic nie grozi). Większe wzięcie mają w tym roku podobne miejsca w samym Kazachstanie: jezioro Ayakol oraz sztuczny zalew Kapczagaj (położony zaledwie 80 km od Ałma Aty)

michal
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: michal »

A ja pieprzę, jadę do Biszkeku i nad Issyk-Kul, bo za ponad miesiąc lecę do Ałmaty i chcę wykorzystać szansę zobaczenia Kirgizji. Mam nadzieję wrócić w jednym kawałku, natomiast zagrożenie wydaje mi się spore - nie tyle przez same zamieszki i starcia, ile przez fakt, że takie sytuacje potęgują (bo stwarzają idealną okazję) chaos w państwie, z którego świetnie korzystają różne typy spod ciemnej gwiazdy (w tym pospolici przestępcy), a wiadomo że tam ich sporo, skoro przez Kirgizję biegnie potężny szlak tranzytowy narkotyków. Pojadę, wrócę, opiszę co zobaczyłem. NIestety informacji rzetelnych za wiele do Europy nie dociera stamtąd.

PS. Dziwi mnie stanowisko Rosji, która nie chce oficjalnych swoich sił wojskowych wysłać do Kirgizji, nawet na prośbę tamtejszego rządu (chyba przecież podporządkowanego Federacji). Rosja zawsze skora była do takich interwencji (w co oni grają, niedawno przecież obalili tam prezydenta - swoją drogą, wobec jego rządów, było to łatwe - zastępując go swoimi ludźmi?) a teraz wymawia się ONZ-em, który od dawna jest politycznym trupem i instytucją fasadową. Mam wprawdzie kilka teorii jak to wytłumaczyć, ale ciekawy jestem też Waszego zdania.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Przez miesiąc może się wiele zmienić, z drugiej strony Issyk-Kul to zwłaszcza latem jedno z głównych źródeł dochodu Kirgizji, więc władze pewnie staną na głowie, by był tam spokój, i choć trochę turystów przyjechało. W samym Biszkeku też w miarę spokojnie, choć chyba w sobotę gruypy młodych ludzi usiłowały porwać kilka marszrutek, w celu udania się do Oszu. Także na rogatkach miasta ustawiono posterunki milicyjne, kontrolujące zwłaszcza pojazdy z rejestracjami południowych obwodów.
Od strony Ałmaty do Kirgizji da się wjechać bez problemów, nie słyszałem o ograniczeniach. Choć ruch jest mniejszy niż kiedyś. Ostatnio na ałmatyńskim dworcu autobusowym stoją zaledwie 1-2 marszrutki do Biszkeku, podczas gdy przed kwietniem br. bywało ich tam po kilkanaście, i odjeżdżały nieraz co 10 minut

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Ponoć Kazahstan wczoraj wieczorem zamknął granicę z Uzbekistanem. Mówiło się też o zamknięciu jej dla obywateli Kirgizji, ale uwaga: tylko nardowości uzbeckiej. Tę drugą informację oficjalnie zdementowała jednak służba graniczna Kazachstanu

michal
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

pietia pisze:Od strony Ałmaty do Kirgizji da się wjechać bez problemów, nie słyszałem o ograniczeniach. Choć ruch jest mniejszy niż kiedyś. Ostatnio na ałmatyńskim dworcu autobusowym stoją zaledwie 1-2 marszrutki do Biszkeku, podczas gdy przed kwietniem br. bywało ich tam po kilkanaście, i odjeżdżały nieraz co 10 minut
Ja wybieram się samochodem, myślę że za w miarę rozsądną cenę ktoś z Kazachów jednak zgodzi się pojechać do Biszkeku, przecież wcale nie tak odległego. Dwa lata temu w ten sposób przejechałem 1400 km w Kazachstanie (między dużymi miastami) i zamknęło się to wszystko w kwocie 500 zł (a rozłożyło się na cztery osoby więc...). Oszczędność czasu, możliwość bezpośredniej rozmowy z autochtonem, który nierzadko po drodze pokazuje co ciekawsze miejsca i podwozi w docelowym mieście do możliwych miejsc noclegowych (do skutku szuka satysfakcjonującego podróżnych lokum), komfort jazdy... to tylko niektóre argumenty za tym, by jednak próbować negocjować takie eskapady samochodem, a nie decydować się na nierzadko niewiele tylko tańszy pociąg, czy na marszrutkę (sporo tańszą, to fakt). Ale to już zupełnie inny temat.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Naprzeciwko dworca autobusowego Sajran, po drugiej stronie ulicy Tole-Bi (Komsomolskiej) obok sttacji benzynowej zawsze stoi klika samochodów z kirgiskimi blachami, gotowych zabrać chętnych do Biszkeku bądź nad Issyk-Kul. Ceny na pewno są do negocjacji.
A samych marszrutek do Biszkeku ostatnio znów jakby więcej...

michal
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Dzięki pietia, Twoje wskazówki są dla mnie napawdę bardzo cenne.

m_chojecki
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: m_chojecki »

Czy ktoś się orientuje, ja wygląda obecnie sytuacja w Kirgistanie i w zwłaszcza w Osz? (lato 2011)

ODPOWIEDZ